Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Incaltaminte pentru drumetii.

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am avut Vega MID GTX si pe urma 3D Fastpacker MID GTX, Vega e ok, dar pentru ture usoare, mai bine ia Fastpacker-ul, are suport de glezna mai bun, talpa mai comoda la mers si design mai simplu si ma simt bine in ei, atat pe munte cat si la volan, incat dupa 2 ani de la prima pereche am mai cumparat una, anul asta fiind ultimul an cand se mai gasesc pe piata. Vega nu mai stiu cat costa dar 3D Fastpacker-ul costa 399Lei.

Totusi te rog sa-mi definesti ce inseamna la tine tura lunga, ca poate ai nevoie de un Quest 4D sau doar un XT Wings.

#20
TheMercifullOne

TheMercifullOne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 16.08.2010

 Octaviandri, on 18th July 2012, 17:44, said:

Am rugamintea sa-mi dați câteva sfaturi in legătura cu ce incaltaminte sa-mi cumpăr pentru drumetii. Exista modele pentru toate anotimpurile sau trebuie sa-mi cumpăr o pereche pentru vara si una pentru iarna?    Mai am rugamintea sa-mi recomandati câteva locuri de unde pot cumpara si eventual câteva modele care au lăsat o buna impresie. Multumesc anticipat.

pentru vara
http://craimont.ro/s...urricane_3.html

pentru iarna
http://www.google.ro...,r:16,s:0,i:117

asta folosesc eu

#21
Octaviandri

Octaviandri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.07.2012

 TheMercifullOne, on 31st July 2012, 20:59, said:

ms fr de recomandare dar gata am rezolvat problema.

#22
RaFy91

RaFy91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.05.2009

 connectorxp, on 31st July 2012, 00:03, said:

Am avut Vega MID GTX si pe urma 3D Fastpacker MID GTX, Vega e ok, dar pentru ture usoare, mai bine ia Fastpacker-ul, are suport de glezna mai bun, talpa mai comoda la mers si design mai simplu si ma simt bine in ei, atat pe munte cat si la volan, incat dupa 2 ani de la prima pereche am mai cumparat una, anul asta fiind ultimul an cand se mai gasesc pe piata. Vega nu mai stiu cat costa dar 3D Fastpacker-ul costa 399Lei.

Totusi te rog sa-mi definesti ce inseamna la tine tura lunga, ca poate ai nevoie de un Quest 4D sau doar un XT Wings.


sunt incepator deci o sa ma bag la ture mai usoare gen jepii mari, deocamdata am o pereche de salomon exit sport 2 dar ii am de 3 ani si nu mai sunt ca la inceput ca i-am purtat foarte mult si s-au uzat, o sa am nevoie de un upgrade la ceva de 3 sezoane pana la urma.

#23
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Uita-te la gama Timberland. Tine cativa ani buni. Eu am o pereche de vreo 5 ani si arata foarte bine.

Edited by fabian23, 05 August 2012 - 14:35.


#24
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009
http://www.decathlon...-600-149029450/

poate cineva sa imi zica ceva de ghetele din linkul de mai sus?? sunt bune de ceva??

#25
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 TheMercifullOne, on 31st July 2012, 20:59, said:

Foarte faini bocancii din al doilea link, ce-i de iarna. Sunt bocanci pe gustul meu.

Se gasesc in Romania ?

#26
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Aia din al doilea link s-au gasit la Himalaya mult si bine, se gasesc si acum sub brandul Mammut, parca MT Trek GTX sau ceva de genul se numesc, dar sunt de 3 sezoane.

RaFy91, stiu modelul ala, este un model basic de la ei si automat este construit cu materiale ieftine dar si asa, Salomon nu o sa te tina o viata daca le abuzezi, materialele folosite de ei sunt facute sa fie usoare si comode dar nu exagerat de durabile si implicit durata de inlocuire 3 ani poate fi ceva firesc petnru unul care ii scoate pe munte si nu ii tine in oras. Caz concret eu am avut o pereche de Exit Peak GTX si un vecin la fel, cumparati in acelasi timp, ai mei au decedat in 9 luni dupa forjare ai lui arata ca noi si acum, dar in afara de mers la munca cu ei nu face nimic altceva nici macar sofat.

#27
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Poate ma ajutati si pe mine cu o sugestie...
Toamna activitatea mea presupune zilnic cam 5-6 ore de condus, iar atunci cand nu conduc merg cativa kilometri pe pamant accidentat sau pietris, si stau in picioare  inca vreo 4-5 ore in total. Am nevoie de o pereche de ghete sau bocanci care sa nu cantareasca mult, sa nu-mi fiarba picioarele in zilele mai calde, sa fie impermeabili, pentru ca inevitabil vor veni si ploile si voi mesteca mult si prin noroaie, si sa fie si confortabili pentru ca ma dor talpile si calcaiele destul de tare de la atata mers. Mai ales calcaiul drept ma deranjeaza pentru ca il tin mult pe acceleratie in aceeasi pozitie (sprijinit in calcai). Ii voi folosi zi de zi si  din acest motiv bugetul nu are mare importanta daca isi ating scopul.
Mersi

#28
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cele doua criterii majore (confort si precizie la condus, respectiv utilizare pe teren accidentat, cu pietris si cu noroi) se exclud reciproc. Adica iti trebuie cel putin doua incaltari (nici combinatia folosit pe ploaie / folosit pe vreme calduroasa nu prea o poti rezolva cu o singura pereche). Mai pe scurt, ce vrei tu nu exista, indiferent de buget.

#29
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Am inteles.
Sa zicem ca excludem precizia la condus pentru ca ma pot obisnui. Si excludem si zilele calde, pentru ca vor fi din ce in ce mai putine, dar totusi nu vrea polar de 200 in ei. Raman pe lista confortul si impermeabilitatea... Si cred ca ar fi bine sa aiba ceva gel sau amortizare la calcaie.

#30
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 SnowWhit3, on 14 octombrie 2012 - 08:40, said:

Am inteles.
Sa zicem ca excludem precizia la condus pentru ca ma pot obisnui. Si excludem si zilele calde, pentru ca vor fi din ce in ce mai putine, dar totusi nu vrea polar de 200 in ei. Raman pe lista confortul si impermeabilitatea... Si cred ca ar fi bine sa aiba ceva gel sau amortizare la calcaie.

Ti-am dat pm.

#31
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
@Seb: nu e suta la 100% nevoie sa iei altceva la tine, eu folosesc pentru teren mai accidentat sau locuri noroioase unde un pantof low nu este ok, o pereche de Millet Rock and Ice GTX si sunt super pentru ce au fost creati, iar la sofat nu pun probleme, fiind o idee mai inalti decat un MID (glezna are ceva libertate), Salewa are o varianta a MTN Trainer care seamana cu ei, doar ca sunt mai "soft" la aspect, astia cu rosu sunt destul de vulgari. Legat de masina, o pot conduce si in clapari de ski fond, am loc suficient intre pedale si nici nu sunt atat de sensibile ca la una frantuzeasca.

Edited by connectorxp, 19 October 2012 - 13:37.


#32
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Intre optim si posibil e o diferenta. Sigur ca poti conduce masina si cu bocanci de munte in picioare, dar nu e cea mai potrivita alegere. Pe mine ma deranjeaza la condus "crampoanele" de pe talpile bocancilor. Prefer o incaltaminte cu talpa cat mai neteda, cat mai subtire si cat mai flexibila. Cu asa ceva insa aluneci ca pe gheata prin padure, pe frunze sau pe noroi.

#33
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 08.01.2010
Eu conduc pe Transfagarasan de 10-15 ori pe an numai in bocanci, fara  nicio problema. Adica mai rapid decat turistii de week-end.
Desigur masina are loc suficient intre pedale pentru bocanci marimea 45.

#34
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Si eu la fel conduc cu orice sa am in picioare. Si optim. Doar cu picioarele goale nu prea pot. :)
Eu nici macar vara nu iau cu mine papuci de schimb pe munte ca sa nu ingreunez rucsacul.

#35
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ciudat. Eu n-am vazut nici un pilot de raliu sau de Formula 1, 2, 3, etc. care sa prefere bocanci de munte cand conduce. Toti folosesc incaltaminte de genul asta:

[ http://img01.zerogrey.com/upload/sparco/images/001244SLP_01_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img03.zerogrey.com/upload/sparco/images/001244SLP_03_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e o incaltaminte tocmai potrivita pentru noroi, nu?

Edited by Seb, 22 October 2012 - 08:14.


#36
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am avut ceva de genul, erau super la condus, dar trebuie sa ai si masina pentru ele, la un SUV, Prius sau altceva sunt useless. Eu la mine conduc mai bine in bocanci sau orice de teren decat in cele cu talpa neteda. Daca facem strict referire la incaltari de sofat, cel mai bun pantof de sofat este seria XA Pro 3D Ultra de la Salomon (valabil pentru toate versiunile, le am si stiu ce spun) si seria Merrell Moab (le am pe totate si sunt super incatat de ele si foarte comode), un prieten nici nu concepe sa plece la drum lung fara "moabi" Posted Image si altii de pe net am vazut ca sunt incantati de ei la sofat (vezi review-urile din State).

Scarpa Kailas si Mustang au fost surprinzatori de comozi si in ei am mers si pe o manuala cu pedale inghesuite. In ciuda usurimii si designului slim, cei mai prosti la sofat sunt Wings Sky GTX de la Salomon, defapt sunt atat de prosti incat nici la hiking nu exceleaza, nu ma mira de ce la noi nu se mai aduc Posted Image si mai costa si cat o pereche de Hanwag Tatra ...

Edited by connectorxp, 22 October 2012 - 18:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate