Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

Incaltaminte pentru drumetii.

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Octaviandri

Octaviandri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.07.2012
Am rugamintea sa-mi dați câteva sfaturi in legătura cu ce incaltaminte sa-mi cumpăr pentru drumetii. Exista modele pentru toate anotimpurile sau trebuie sa-mi cumpăr o pereche pentru vara si una pentru iarna?    Mai am rugamintea sa-mi recomandati câteva locuri de unde pot cumpara si eventual câteva modele care au lăsat o buna impresie. Multumesc anticipat.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
E de dorit una de vara si alta de iarna.

Cele mai bune incaltari de acest gen mi s-au parut un produs de la Lowa.

[ http://a4.pics-mirapodo.de/is/image/mirapodo/lowa-sirkos-gore-tex-wanderschuhe-grau-modell-1_1046964-87-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Rene1984

Rene1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.11.2011
Eu recomand exclusiv bocanci, chiar si vara. Ofera o mai buna sustinere pentru glezna.

Bocancii de iarna au o ingalosare completa, un soi de cauciuc care inconjoara tot bocancul, ca o rama peste talpa.

Indiferent de alegere (ca marci si modele sunt multe), trebuie ca bocancul sa aiba o talpa buna, aderenta, cu striatii pronuntate (Vibram sau ceva de genul), sa permita piciorului sa respire (sa aiba gore-tex sau o alta membrana asemanatoare), sa aiba piele de calitate (daca e piele intoarsa, trebuie dat periodic cu spray pentru impermeabilizare).

Recomandarea mea este sa fie sacrificat esteticul de dragul rezistentei - de aceea incaltamintea sa aiba cat mai putine cusaturi cu putinta. Daca se poate sa fie dintr-o singura bucata de piele e perfect. Cusaturile si texturile diferite pot da bine pentru ochi, dar pe termen lung (in doi-trei ani) "fiabilitatea" va avea de suferit.

Ca marci, pana acum am avut Raichle, Lowa si Asolo. Toti bocancii mei au respectat criteriile pe care le-am insirat mai sus. Nu am sesizat diferente notabile intre calitatea de fabricatie a acestor marci. A, si multi sunt made in Romania.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Cu caldura iti recomand Salomon Quest 4D GTX, piele si textil, doar 1300gr, impermeabil ca la carte si usor de folosit, aspectul e dubios si pretul cam mare, vezi ca am aici un articol cu review la ei.

Totusi daca faci ture usoare vara, iti recomand o semigheata (format mid), este mai usoara ca un bocanc si ofera mai multa sustinere ca un pantof, gen cum e cel din poza lui Courage. Evita Salomon XA Pro 3D Ultra GTX MID, suportul gleznei pe teren accidentat (Fagaras, Bucegi) este precar si riscul de accidentare este similar variantei low, dar recomand 3D Fastpacker MID GTX, am luat doua perechi, sunt ideale peste tot, cu conditia sa nu ai de gand sa te duci la vre-o expozitie de incaltari frumoase.

Marcile Asolo, Scarpa, Salomon, Quechua, Vaude, Garmont, Mammut, Lowa, Merrell, The North Face, Kayland, Millet, Jack Wolfskin si Meindl etc sunt importate oficial la noi si vin cu minim 30 de zile garantie, dar de regula aceasta perioada este intre 1 si 2 ani. Mare parte din marci sunt disponimile in Bucuresti, Brasov, Baia Mare, Timisoara, Constanta si alte cateva orase mari.

Desi tot bocancii par sa faca acelasi lucru, cu cat modelul este mai scump (mai bine cotat in gama respectivului fabricant), cu atat este mai usor/durabil, mai respirabil, mai comod la purtat si mai bine proiectat. Este exact ca la masini, nu poti compara un Twingo cu o Laguna, desi ambele vin de la aceeasi firma.

Edited by connectorxp, 19 July 2012 - 22:31.


#5
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 connectorxp, on 19th July 2012, 23:29, said:

Foarte buna explicatia  :peacefingers: .
Si eu sunt de ceva timp in cautari dar inca n-am dispus financiar ptr ceva calumea.  
Cand eram mai mic, am avut niste bocanci Salomon foarte calumea, atat de mult imi placeau...
Anul trecut am vrut sa iau ceva Scarpa, erau aproape 500 lei, dar nu-mi erau buni... de obicei ma strang bocancii in lateral, am picioarele putin mai late in fata si asa imi gasesc mai greu.
Acum am ceva bocanci no-name, primiti de la cineva, dar tot asa, ma strang in lateral si pana dau o tura de padure prin apropiere, deja m-au jenat urat. Ce sa mai zic de o iesire pe munte.

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Tiby, Salomon, Salewa, Lowa sau Mammut, astia sunt cam singurii lati, care sa ii gasesti usor. Eu am schimbat peste 15 perechi de bocanci in ultimii 4 ani datorita faptului ca i-am cumparat si dupa o tura mai zdravana am constatat ca nu mi-s buni. Acestia nu-mi vin pe lat (strang), calcaiul prea larg, sistemul de sireturi prea stramt sau larg sau constructia lor in general. Lowa si Salewa au modele late, chiar la Salewa exista variante Medium si Wide, dar in cazul lor ofertele de afara sunt mai generoase ca aici. La Salomon ai "one width fits all", dar in general sunt mai late decat Scarpa si alte marci latine si Mammut (fostii Raichle) sunt lati datorita calapodului "german", unde cam tot ce este facut pentru ei este mai lat.

Am avut de la mai toate marcile, cei mai multi i-am vandut la scurt timp, fericiti au fost aceia care i-au luat, de regula la jumate de pret din cel de pe factura si in stare de nou. Chiar acum trebuie sa ma despart de o pereche de Wings Sky GTX din cauza ca sunt cam ingusti si nu-mi vin cum vreau (nici macar o stanca nu au vazut, doar purtarea prin oras s-a dovedit a fi o distractie) + altele, ca ocupa loc degeaba si sa mai deblochez din banii investiti in ei. Tot la Quest 4D GTX revin si m-am hotarat ca in toamna sa iau modelul 2012 (adica pe negru in loc de gri), ca sunt singurii care imi vin cum trebuie si sa fie si durabili si impermeabili si sa si sofez corect in ei. Degeaba este masina automata daca nu este flexibil bocancul in zona gleznei sau calci doua pedeale in acelasi timp :)

Un pont: comanda modelul similar din State, de regula sunt mai late ca astea de aici, cel putin la Merrell si Salomon am simtit diferente intre ele + culorile, in State Quest 4D sau 3D Fastpacker au alte culori ca aici sau la Merrell Moab Ventilator, unde noi avem doar bej si un gri tern, dar nu uita de TVA si Vama la import, pe astea nu prea ai cum sa le fentezi, asa ca ai sanse sa nu faci mare afacere.

Edited by connectorxp, 20 July 2012 - 23:21.


#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,034
  • Înscris: 02.09.2005
salut, vreau sa-mi iau o pereche de sandale pentru scurte drumetii, plimbari etc si m-a oprit la 2 modele : The North Face El Rio si Teva Hurricane ... Dupa indelungi cautari, am reusit sa gasesc si magazine unde sa aiba nr meu, fiindca e foarte dificil sa gasesti un 41, mai ales can vine vorba de Teva :) ... ideea e ca nu reusesc sa ma hotarasc, parca as inclina spre north face insa si teva imi plac, sunt mai aerisiti, pe cand north face par mai rezistenti... voi ce ziceti?

Edited by jericho, 21 July 2012 - 08:21.


#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
La Teva din cate imi amintesc era o problema cu importatorul si implicit disponibilitatea marimilor. Ce am de comentat legat de Teva, este faptul ca prind miros la purtare indelungata, in rest sunt fiabile. Sigur vrei sandale fara protectie in fata?, daca da ia pe cele de la The North Face, par mai robuste si sunt si mai deoseebite ca aspect, ca de la o posta se vede ca mergi pe munte cand porti Teva.

#9
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 connectorxp, on 21st July 2012, 00:14, said:

Aha.
Quest 4D GTX- u ala l-as incerca si eu ca vad ca ai o parere foarte buna despre ei. Cred ca mi-ar placea si mie.

Dar as vrea sa ii vad, sa ii pipai si sa ii incerc inainte de a-i cumpara, nu-mi place sa iau de pe net lucruri care ar trebuii probate.
Doar ca Salomon nu stiu daca as gasi prin apropiere... Trebuie sa ma uit prin Cluj.

Cat a costat ?

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,034
  • Înscris: 02.09.2005

 connectorxp, on 21st July 2012, 10:44, said:

La Teva din cate imi amintesc era o problema cu importatorul si implicit disponibilitatea marimilor. Ce am de comentat legat de Teva, este faptul ca prind miros la purtare indelungata, in rest sunt fiabile. Sigur vrei sandale fara protectie in fata?, daca da ia pe cele de la The North Face, par mai robuste si sunt si mai deoseebite ca aspect, ca de la o posta se vede ca mergi pe munte cand porti Teva.

pana la urma asa am si facut, am luat modelul de la The North Face si sunt foarte multumit... tocmai m-am intors dintr-o plimbare de cateva ore si as putea spune ca nu prea am simtit ca as avea ceva in picioare, sunt foarte comode si bine inchegate.. se pot face si papuc, daca vrei...

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Jericho- sa le porti sanatos! si ture faine cu ele!

@Tiby- Quest-ul cand l-am luat eu a costat 699 (acum 3 ani), acum este 599 lei, dar trebuie sa te grabesti, au intrat in solduri si nu mai au marimi, cel putin 43 1/3 cat vreau eu, nu mai aveau in varianta negru, doar pe gri sau gri cu alb, ceea ce nu vreau. Uite aici parerile mele despre ei, au fost scrise doar cand aveau cateva luni, maine daca apuc, o sa le fac poze sa vezi cum arata acum, doar culoarea s-a schimbat putin (a capatat o tenta verzuie). Daca nu ii iei cand sunt reduceri, vor veni la un pret mult mai mare, datorita cursului leu-euro.

Eu am prin August, un drum prin zona ta, sa ma duc prin Cheile Aiudului si eventual turzii si sa ma dau cu tiroliana aia de la voi, poate o sa ii iau cu mine daca vrei sa ii vezi pe viu cum arata.

LE: am gasit o poza, este din iarna, este facuta ca marturie a spatiului urias din zona pedalierului de la Land Rover Discovery3:
Attached File  Quest.jpg   197.45K   122 downloads

Edited by connectorxp, 21 July 2012 - 23:30.


#12
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Review-ul de la tine l-am vazut mai demult dar n-am fost asa atent atunci... Ma gandesc ca-s bocanci buni dar parca nu-mi plac, asa, la prima vedere.
Nu-mi place talpa (vazuta din lateral) in spate in zona calcaiului, nu-mi place nici profilul talpii (vreau cu creste contra, in varf, ptr ca urc pe varfuri unde e mai abrupt) si parca is prea multe bucatele de materiale, vreau dintr-o singura bucata de piele.

Luni, daca nu uit, fac niste poze la o pereche de bocanci no name (cica Cosmas - cu Gore-tex), dar faini, dintr-o singura bucata de piele. Imi plac foarte mult.
Sunt expusi in birou la o fabrica locala de incaltaminte. Au fost fabricati candva dar acum, cand am ajuns si eu aici, a mai ramas doar asta de model :(.

Daca ai drum pe aici, poate ne-om vedea. Dam si o tura :D.  Dar in 1 aug - 5 aug sunt pe Fagarasi si in 20 aug - 25 aug la mare.
Care tiroliana ? Eu sunt din Medias, jud Sibiu.

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Lol, nu stiu de ce am inteles Cluj :) oricum sunt comozi, sunt cam dubiosi ca design si culmea prin tarile nordice si State i-am vazut la multi in picioare, la noi destui de putini au cumparat modelul, dar in Norvegia, Suedia sau Danemarca am vazut multi care purtau asa ceva si ma simteam mai normal. Constructia cu textil poate fi problematica, dar eu ori am avut noroc ori sunt facuti atat de bine incat nu am avut fir de apa in ei. In baza militara de la Kogalniceanu aveau la vanzare asa ceva, la preturi de preturi, dar doar cadrele militare pot beneficia de preturile alea.

Edited by connectorxp, 22 July 2012 - 14:29.


#14
Octaviandri

Octaviandri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.07.2012
gata,duminica am fost sa dau o tura prin jepii mici si mi-am gasit in Busteni o pereche de scarpa foarte buni pe care i-am si probat cateva ore pe traseu. recomand oricui acel magazin,preturi bune,vanzatoru foarte de treaba si priceput. magazinu se afla in stanga cam la 200 metri dupa ce iesi din gara Busteni. multumesc tuturor pt sfaturi.

#15
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 connectorxp, on 22nd July 2012, 15:28, said:

ori sunt facuti atat de bine incat nu am avut fir de apa in ei.
Ptr ruptura cusaturilor se pune problema la bocancii facuti din bucatele, nu ptr intrarea apei. Bine, si pe la cusaturi se infiltreaza mai usor apa dar au inauntru o soseta intreaga din Gore-tex, vulcanizata la cusaturi, deci apa nu trece de aceea soseta.

Cu cati montaniarzi si salvamontisti am vorbit, recomandau bocancii dintr-o singura bucata de piele, chiar si cele de vara.
Sunt mai robusti, intregi, n-au puncte slabe cum sunt cele cusute din bucati, n-are pe unde sa intre apa ptr ca nu sunt gauriti ptr cusatura. Dai mereu cu crema de papuci deaia unsuroasa si n-ai treaba. Daca au soseta de gore-tex, esti si mai linistit. Poate si o bucata de cauciuc de protectie pe varf si ii perfect. :)
Ptr cei de iarna, si umplutura ca sa tina de cald.

Am uitat sa iau aparatu sa fac niste poze la bocancii aia.

#16
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu mi-aml uat d-astia: http://www.amazon.co...ils_o04_s02_i00

Multumit de ei. Recomand si altora.

#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Nu stiu ce sa zic de durabilitate, dar daca tin cat au perioada de garantie (n.r. 2 ani), ma declar multumit, doar nu-i iau sa ma tina o viata si de asemenea devine plictistitor sa ai aceeasi pereche mai multi ani.

Edited by connectorxp, 23 July 2012 - 22:50.


#18
RaFy91

RaFy91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.05.2009
ce parere aveti de salomon vega mid gtx m? nu o sa fac ture foarte lungi si vad ca sunt la reducere  :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate