Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Drum privat denumit strada ...

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
umalis

umalis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2007
Intr-o localitate rurala santem 3 case cu drum de acces din sosea pe un drum facut de noi care este in folosinta comuna. Primaria a dat denumirea de strada acestui drum care este pe teren privat. Are acest drept? Exista alte implicatii pe viitor? Ceva gen acord tacit si sa devina drum public???

#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Implicatii exista,dar sunt cam 50-50% bune cu rele.In sensul bun ca fiind public,o sa va fie asfaltat,intretinut periodic din bani publici.Dar asta doar teoretic,ca practic...Ca minus ar fii ca voi practic nu mai aveti nici un drept asupra lui.Plus ca primaria poate sa-l sparga si sa-l "refaca" ( ca stim toti cum se reface dupa o lucrare) oricand are de facut vreo lucrare in zona(gen tevi de apa,gaze,canal...etc).Un alt minus ar fii ca voi daca de exemplu veti dorii sa aduceti orice modificare drumului nu veti mai putea.Adica daca de exemplu veti vrea sa-l mariti,sa face trotuar,sa il consolidati...etc nu veti mai avea voie!Au mai fost cateva cazuri pe la tv in care oamenii si-au facut singuri pe banii lor drumul si in loc de multumire primaria le-a dat amenda!
Daca ar fii dupa mine m-as certa sa ramana privat,ca oricum nu aveau dreptul sa il faca public!Macar faceti ce vreti cu el.Iar de refacut mai repede vi-l reparati voi oricand,decat primaria!
Uitasem,nu poate da denumire de strada unei fundaturi cu 3 case....Ceva e necurat pe-acolo!Cel mult o sa aveti acelasi nr la case dar urmata de o litera,gen strada Garii 23,garii 23A si garii 23B...cam asa ceva!

Edited by george_eu25, 18 July 2012 - 14:42.


#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postgeorge_eu25, on 18th July 2012, 15:40, said:

Au mai fost cateva cazuri pe la tv in care oamenii si-au facut singuri pe banii lor drumul si in loc de multumire primaria le-a dat amenda!
Au fost cazuri in care oamenii au asfaltat drumul (ca primaria nu vroia), apoi primaria le-a dat amenda si le-a spart si drumul lasandu-i cu sparturile, drumul devennd total inpracticabil.

View Postgeorge_eu25, on 18th July 2012, 15:40, said:

Daca ar fii dupa mine m-as certa sa ramana privat,ca oricum nu aveau dreptul sa il faca public!Macar faceti ce vreti cu el.Iar de refacut mai repede vi-l reparati voi oricand,decat primaria!
+1

#4
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
Eu cred ca ti-ai raspuns singur ,,drum pe teren privat''. Poate sa fie si poteca, este terenul tau si te plimbi pe el cum iti place. Repede la primarie cu actele sa repare ,,greseala'' ca ramaneti fara drum si poate fara case/teren.
Pentru mine e clar ca acolo se coace ceva. De unde stie primaria cum arata curtea ta, daca ai poteca de la poarta sau ai pus pietris? Caci teoretic drumul ala e in curtea voastra. Sigur a pus ochii careva pe terenul ala, si azi se inscrie o strada, maine se asfalteaza, poimaine te dau afara ca nu ai respectat nustiu cati metri de la strada... hehehe.... asa ca luati masuri cat mai puteti.
Actionati in instanta atat primaria, adm strazilor, cat si arhitectul ce a modificat PUZ deoarece mai intai s-a modificat in PUZ detaliul zonal prin care se include o strada acolo unde e teren privat. Cereti PUZ-ul si documentele ce au dus la schimbarea acestuia.
Nu trebuie sa dati expliccatii cum intrati voi in curtea voastra sau cum ati impartit accesul. Nu e treaba primariei proprietatea privata.

#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
sa ne intelegem putin acel drum a fost edificat de voi pe un lot ce era denumit alee de acces (corect?) si pe care il detineati in coproprietate de 1/3 fiecare

ei bine in momentul in care ati intocmit actele certificat de urbanism autorizatie de construire etc probabil ca ati fost pusi fie sa faceti o donatie catre primarie (de fapt juridic catre comuna sau oras) sau printr-o hotarare a CL terenul trece in proprietatea si administrarea primariei

puteti ataca acest act dar exista in lege posibilitatea ca drumurile "publice" sa fie edificate pe terenuri private asa ca denumire de drum public nu va afecteaza proprietatea ci doar a fost declarat ca fiind publi in sensul ca nu puteti restrictiona accesul pe acel drum

#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
incercati sa-l inchideti cu o bariera, chiar si formata din 2 pari verticali si 1 orizontal!
dupa reactiile primariei veti vedea care sunt interesele!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate