Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Ce a mai ramas din Zapp

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#19
Unba1at

Unba1at

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.04.2012

View Postl0calh0st, on 24th July 2012, 03:26, said:

Tocmai ce mi-am incarcat acum 2 zile un Z130 cu 5 oiro.
Reteaua merge bine, cert este ca au cam bazait la codurile specifice de activare servicii optionale gen: Apel in asteptare. Singurul care mai functioneaza este *81 / #81 - activare / dezactivare mesagerie vocala. In schimb poate multi o sa-mi zica ca sunt paranoia ca investesc in Zapp, dar am fost acum o luna la gratar mai multi, intr-o zona mai izolata GSM ca sa zic asa, o zona intre dealuri mai bine zis, toti care aveau telefoane pe Orange/Vodafone/Cosmote, de Digi nici nu mai zic, stateau cu telefoanele in sus si se plangeau ca nu au semnal deloc. Practic au fost izolati cat am campat acolo (o noapte). Eu vorbeam lejer la umbra sub un copac cu 3 liniute din 5 pe al meu Z130. Mai aveau putin si se abonau ceilalti la telefonul meu. :P

Sunt foarte curios unde este zona respectiva cat mai exact. Nu ca tin cu vreo retea, dar asa pur si simplu, sa existe un loc unde sa nu fie semnal de la alti operatori si sa fie de la Zapp. Inseamna ca chiar si-a extins aria. Daca nu vrei sa scrii aici, trimite-mi un pm.

#20
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 22.04.2009

View PostUnba1at, on 25th July 2012, 01:39, said:

Sunt foarte curios unde este zona respectiva cat mai exact. Nu ca tin cu vreo retea, dar asa pur si simplu, sa existe un loc unde sa nu fie semnal de la alti operatori si sa fie de la Zapp. Inseamna ca chiar si-a extins aria. Daca nu vrei sa scrii aici, trimite-mi un pm.

Salut, zona nu este secret de stat, deci nu vad de ce nu as spune-o aici. Pentru cei care cunosc judetul Mehedinti, mai exact zona Gura Vaii la 10 km de Severin cum mergi spre Timisoara. Gura Vaii este un sat asezat practic intre doua dealuri. Mergi pe drumul principal al acestui sat pana sus de tot intr-o zona numita BTT. @Gabyyy93 ar stii sigur despre ce zona zic. Oricum este o zona practic inconjurata de dealuri, la vreo 5 km de sat. Fiind inconjurata de dealuri, practic semnalul GSM este inexistent. Ti-am facut un print in Google Maps. Cercul rosu reprezinta zona de camping, se pot vedea dealurile. Iti pot confirma ca am fost multi care am avut telefoane in toate retelele. Eu am tot, mai putin Digi si Cosmote. Eu pe Zapp aveam 3 linii din 5, ceilalti pe GSM pauza. Si de atunci am zis ca o sa mi-l incarc pentru ca nu stii pe unde ma mai duc si am nevoie, atunci cand am fost (acum o luna) era creditul expirat.

Daca mai doresti si alte informatii, cu mare placere.

Nu am dat harta pe zoom mare, ca sa iti dai seama unde este satul si cam pe unde ar exista semnal teoretic. O poti compara cu cea a operatorilor, ca si ei folosesc Google Maps (exceptie: Orange).

Ca fapt divers, mai stiam o zona la 10-15 km de Herculane unde exista doar Zapp. Este si o pensiune acolo care face rezervari cu un Fixtel de la Zapp.

Attached Files


Edited by l0calh0st, 26 July 2012 - 17:36.


#21
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Am fost si eu acolo acum un an la un gratar...si stiu ca toti operatorii mai putin Zapp nu au semnal, totusi pe GSM am prins ceva retele sarbesti aproape de locul unde ai fost tu. Deci daca ai roaming activ poti primi macar sms-uri gratis pe GSM. :peacefingers:

#22
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 22.04.2009

View PostGabyyy93, on 26th July 2012, 19:33, said:

Am fost si eu acolo acum un an la un gratar...si stiu ca toti operatorii mai putin Zapp nu au semnal, totusi pe GSM am prins ceva retele sarbesti aproape de locul unde ai fost tu. Deci daca ai roaming activ poti primi macar sms-uri gratis pe GSM. :peacefingers:


Da, dar noi, marea majoritate eram cartelari. =)) Deci a picat vrajeala din start. Si sa vezi ce ciuda mi-era ca aveam contul expirat pe Zapp, eram in perioada de gratie. :)) Sa moara si ceilalti de ciuda cand le-am zis ca am semnal pe Zapp. Multi m-au intrebat: Da' ce frate, mai exista Zapp-ul? Oricum revenind la subiect, ce a mai ramas din Zapp? Pai sigur cateva sute de terminale active mai sunt in momentul de fata... Clar nu sunt sigur daca mai au maxim 500k clienti cu tot cu juridici. Ramane de vazut. Acum pe site mai nou extraoptiunile BUZZ se mai pot activa pana pe 31 dec. Data aia am tot vazut ca s-a schimbat de-a lungul timpului. Daca mai aveti si alte informatii despre retea, planuri de viitor etc. nu ar strica, serios, ca ne faceti si noua si voua, o surpriza buna/rea dupa caz. Sa speram totusi ca buna.  :rolleyes: . Daca tot au marit acoperirea, sa speram ca buna.

#23
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,383
  • Înscris: 20.10.2006
Si eu am fost/merg prin zone unde doar Zapp are semnal. In mare parte zone montane. Oricum si eu ma intreb ce a mai ramas din Zapp si ce va fi facut din el pe viitor.

#24
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
In zona aceea din Mehedinti acoperirea Zapp ar trebui sa fie data de statia de pe pilonul SNR Balota. Antenele sunt la o inaltime considerabila, peste 100m, ca sa nu mai vorbim de diferenta de altitudine ;)

#25
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Cine mai are telefon Zapp Z 710i cu cdma ce mai poate face cu el? Se poate reincarcas, e cu cartela sau cum? Se poate folosi in alta retea? Trebuie decodat?

Edited by popascu, 07 September 2012 - 13:23.


#26
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu e cu cartela si nu se poate folosi in alta retea. Din cate am citit pe aici se poate rescrie pe el numarul dar nu stiu daca se mai poate reactiva pe prepay. Eu am un Z525i cu numarul portat in Digi. Daca cineva are ce face cu el, i-l dau fara nicio obligatie.

Edited by danutz1, 07 September 2012 - 14:04.


#27
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Mi-am incarcat ieri un prepaid aflat in perioada de gratie cu 4 Euro. Creditul de 4 Euro a fost adaugat sumei existente dar numarul nu a iesit din perioada de gratie, mai mult, astazi era ultima zi a perioada de gretie si surpriza, a fost suspendat/dezactivat nici eu nu stiu exact ce ca nici nu mai pot suna pe numarul respectiv. Am sunat ieri la 1234 si au zis ca trimit mai departe sesizarea mea (unde mai departe!?!). Mi se pare penibila situatia creata. Voi suna la ei si azi  si daca nu se schimba nimic voi apela la ANCOM, mi se pare inadmisibil sa incarci un numar in perioada de gratie si sa ajungi sa ramai fara numar. Ori inchid reteaua de tot ori macar isi anunta utilizatorii sa se porteze pe alta retea ca ei sunt incompetenti si nu mai vor sa o intretina.

Edited by MasterC, 17 September 2012 - 08:39.


#28
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009

View PostMasterC, on 17 septembrie 2012 - 08:38, said:

Mi-am incarcat ieri un prepaid aflat in perioada de gratie cu 4 Euro. Creditul de 4 Euro a fost adaugat sumei existente dar numarul nu a iesit din perioada de gratie, mai mult, astazi era ultima zi a perioada de gretie si surpriza, a fost suspendat/dezactivat nici eu nu stiu exact ce ca nici nu mai pot suna pe numarul respectiv. Am sunat ieri la 1234 si au zis ca trimit mai departe sesizarea mea (unde mai departe!?!). Mi se pare penibila situatia creata. Voi suna la ei si azi  si daca nu se schimba nimic voi apela la ANCOM, mi se pare inadmisibil sa incarci un numar in perioada de gratie si sa ajungi sa ramai fara numar. Ori inchid reteaua de tot ori macar isi anunta utilizatorii sa se porteze pe alta retea ca ei sunt incompetenti si nu mai vor sa o intretina.

se rezolva...dupa amiaza sunt plecati baietii de la tehnic si call centerul este praf..efectiv cred ca daca faci un training de 1 ora cu orice persoana de pe strada iti poate raspunde mai competent la solicitarile prin telefon....ai rabdare o zi maxim doua si o sa iti activeze numarul sau in cel mai rau caz, fa un drum la serviceul de la Perla.

#29
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Am fost azi, am ajuns la 19:05 si la 19 au inchis. Sublim!

#30
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Am fost la 2 magazine Germanos cu un telefon Zapp Z 710i si mi-au spus ca nu se mai poate folosi, iar Zapp a fost cumparat de Cosmote.
La RDS inca nu am ajuns, ar fi o solutie  acolo?
Romtelecom nu are si el niste servicii cdma cu nr din gama 037xxxx ?
Ce vor sa faca astia mai exact cu frecventele CDMA? De ce nu anunta ca zapp se desfinteaza pana la o data limita si lumea sa plece in cosmote sau alte retele?

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
draga popascu!
nu stie nimeni ce va fi cu zapp. romtelecom are alta frecventa, 420 Mhz. nu vei putea folosi un z710i

la germanos este ultimul loc in care poti afla ceva despre zapp. habar nu au!

#32
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Dar nu cred ca cei din magazinele Internity sau din reprezentantele Cosmote de prin Hypermarketuri ar avea ceva habar mai mult decat cei din germanos.

#33
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postpopascu, on 30 septembrie 2012 - 14:02, said:

Dar nu cred ca cei din magazinele Internity sau din reprezentantele Cosmote de prin Hypermarketuri ar avea ceva habar mai mult decat cei din germanos.
pt Zapp ,Germanos only .din pacate.....

#34
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012
daca o prietena de-a mea doreste sa se porteze din zapp prepay in digi prepay cu ce acte trebuie sa se duca la rds?

#35
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007

View Posttotal_commander, on 02 octombrie 2012 - 08:20, said:

daca o prietena de-a mea doreste sa se porteze din zapp prepay in digi prepay cu ce acte trebuie sa se duca la rds?

Cu cererea de portare si copie de pe buletin. Cei de la RDs cer copie CI si cand incarci prePay-ul.

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posttotal_commander, on 02 octombrie 2012 - 08:20, said:

daca o prietena de-a mea doreste sa se porteze din zapp prepay in digi prepay cu ce acte trebuie sa se duca la rds?
mai exista zapp prepaid?
si pt ce ar vrea cineva sa se porteze din zapp prepaid in rds prepaid? sigur imi scapa ceva, ajutati-ma va rog.
stima.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate