Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Huawei E3131

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , am deschis acest nou thread deoarece am reusit in sfarsit sa fac rost de noul model de modem 3G de rcs - Huawei E3131
Am incercat sa vad cum functioneaza/compatibilitatea cu o tableta de 7" - Allview Alldro Speed alba cu android 4.0 si in afara de a afisa - Card Deteriorat - altceva nu se intampla
L-am instalat/conectat la pc si unde bineinteles dupa ce si-a instalat driverele si softul propietar rcs - Digi Net Mobile - a functionat OK
El are un fisiser si pt. linux si un Readme , din care va citez urmatoarele :

--How to Install----------------------

* You need login as root *

1. Run "tar jxvf linux_install.tar.bz2"

2. Run "./install" in TERMINAL to install MobilePartner
   eg: # bash /<path>/install
  
3. If you had installed this software in your system before, you will get a prompt: "The software is exist, do you want overwrites? ([Y]/[N])", enter "y" to overwrites or "n" to exit.

4. If you do not had installed this software in your system before, you will get a prompt: "Please input the install path[/usr/local/Mobile_Partner]:". Then you can input install path(fullpath), or you may using the default path(/usr/local/Mobile_Partner) by press ENTER direct

5. Finish installing

--How to run--------------------------
* From shortcut in desktop

* Run MobilePartner in your install path
   eg: # /<install path>/MobilePartner

* Plug in your device, it will run automatically (Not supported in Xandros)


Mentionez ca tableta in speta are s.o android 4.0 asa cum a venit/am cumparat-o si deci ce ar trebui sa fac
Va rog frumos niste explicatii ca de novice , fiindca nu le am cu linux-ul

Multumesc anticipat de raspunsuri/info si poate pe aceasta cale mai sant si alti userii in aceeasi situatie

#2
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
pai pt tableta ai nevoie de drivere pt android, nu ai treaba cu linux.... fa scandal la digi sa la faca publice mai repede...

Edited by khazar, 18 July 2012 - 01:34.


#3
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
La stilul lor caracteristic pe care il cunosc , sigur vor mai trece 100 de ani pana sa faca rcs-ul publice driverele acestui modem 3G
Ei au taiat/oprit toate facilitatile multimedia de la decodoarele lor hd din a 2-ua generatie , tocmai pe ideea de a nu se lega la cap cand nu ii doare ( chestia cu suportul pt. diferite formate audio/video pe acele decodoare hd ) si vrei sa.......
Mai degraba astept ceva de la producator in acest sens , cu toate ca nu m-ar mira ca modemul sa aibe deja aceste drivere in acel fisier dedicat - Linux
Poate cu aceasta ocazie citeste si vreun user care dispune de acest model de modem 3G si il poate testa pe linux in a vedea daca este recunoscut si cum se comporta/functioneaza
De fapt daca ma gandesc mai bine poate nu neaparat ar trebui driverele pt. linux , ci mai degraba pt. android ( nu stiu cat de mult se aseamana cele 2 s.o , fiind novice in linux , poate am scris o prostie si atunci mea culpa )

Edited by lupull, 18 July 2012 - 06:49.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Android ESTE un linux. Driverele trebuie cautate la producator in cel mai rau caz.

#5
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Mai zilele trecute mi-am luat si eu "prea-maritul stick de la DIGI", model E3131... si binenteles ca nu e compatibil cu tableta Prestigio 5080B pe care o detin, dar functioneaza perfect pe laptop.
Parerea mea este ca suportul pentru modem trebuie cerut la producatorul tabletei, pentru ca acesta "dezvolta" ROM-ul si il testeaza. Oricum... fiind un modem nou, chiar daca driverele (nu stiu... nu am cautat) au fost puse la dispozitie de catre Huawei, nu ma astept ca producatorii de tablete sa ofere suport pentru el.

#6
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Vad insa ca acest model de stick/model usb este comercializat la liber pe la 180 roni si cu reclama ca ar fii compatibil cu orice retea din RO
Oare ei cum au reusit cu compatibilitatea ?
Situatia in sine este cu 2 fete - una pozitiva si una negativa
- Pozitiva - fiind un model nou de 21,6Mbps , inseamna ca rcs-ul are ganduri "marete" intr-un viitor apropiat , altfel nu imi explic aceasta noua investitie , cand puteau sa mearga in continuare cu ce au dat si pana acum
- Negativa - si aici :
1 - Rcs-ul a procedat la "mutilarea" acestui nou model ca si la receptoarele lor hd cu functiile multimedia , numai ca aici vorbesc despre al 2-lea lot
2 - Ca orice produs nou si aceasta compatibilitate va mai dura pana cand vor aparea rezolvarile pe net , de fapt ca si la modelele precedente de la rcs

Cele de mai sus sint deocamdata , doar simple presupuneri personale si pana la rezolvarea compatibilitatii vor fii adeverite sau nu

#7
MARCROBUC

MARCROBUC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.05.2010

 lupull, on 18th July 2012, 01:19, said:

Salut , am deschis acest nou thread deoarece am reusit in sfarsit sa fac rost de noul model de modem 3G de rcs - Huawei E3131
Am incercat sa vad cum functioneaza/compatibilitatea cu o tableta de 7" - Allview Alldro Speed alba cu android 4.0 si in afara de a afisa - Card Deteriorat - altceva nu se intampla
L-am instalat/conectat la pc si unde bineinteles dupa ce si-a instalat driverele si softul propietar rcs - Digi Net Mobile - a functionat OK
El are un fisiser si pt. linux si un Readme , din care va citez urmatoarele :

--How to Install----------------------

* You need login as root *

1. Run "tar jxvf linux_install.tar.bz2"

2. Run "./install" in TERMINAL to install MobilePartner
   eg: # bash /<path>/install
  
3. If you had installed this software in your system before, you will get a prompt: "The software is exist, do you want overwrites? ([Y]/[N])", enter "y" to overwrites or "n" to exit.

4. If you do not had installed this software in your system before, you will get a prompt: "Please input the install path[/usr/local/Mobile_Partner]:". Then you can input install path(fullpath), or you may using the default path(/usr/local/Mobile_Partner) by press ENTER direct

5. Finish installing

--How to run--------------------------
* From shortcut in desktop

* Run MobilePartner in your install path
   eg: # /<install path>/MobilePartner

* Plug in your device, it will run automatically (Not supported in Xandros)


Mentionez ca tableta in speta are s.o android 4.0 asa cum a venit/am cumparat-o si deci ce ar trebui sa fac
Va rog frumos niste explicatii ca de novice , fiindca nu le am cu linux-ul

Multumesc anticipat de raspunsuri/info si poate pe aceasta cale mai sant si alti userii in aceeasi situatie

TABLETA RESPECTIVA FUNCTIONEAZA NUMAI CU 3G DONGLE , PENTRU INTERNET PE STICK MERGI LA SERVICE SI IN CAZUL IN CARE AU PE STOC HUAWEI E1750 (7,2Mbs) IL SCHIMBA , MERGI CU TABLETA PENTRU PROBA.

 Werewolfc, on 21st July 2012, 22:21, said:

Mai zilele trecute mi-am luat si eu "prea-maritul stick de la DIGI", model E3131... si binenteles ca nu e compatibil cu tableta Prestigio 5080B pe care o detin, dar functioneaza perfect pe laptop.
Parerea mea este ca suportul pentru modem trebuie cerut la producatorul tabletei, pentru ca acesta "dezvolta" ROM-ul si il testeaza. Oricum... fiind un modem nou, chiar daca driverele (nu stiu... nu am cautat) au fost puse la dispozitie de catre Huawei, nu ma astept ca producatorii de tablete sa ofere suport pentru el.


CORECT

 khazar, on 18th July 2012, 02:20, said:

pai pt tableta ai nevoie de drivere pt android, nu ai treaba cu linux.... fa scandal la digi sa la faca publice mai repede...



PAI NU STA TREABA CHIAR ASA , DIGI NU DETINE DRIVERE PENTRU ANDROID ( STICK-UL TREBUIE SA FIE 3G DONGLE) AICI E VORBA DE PRODUCATOR , IAR TREABA CU SCANDALUL ... CE SA MAI ZIC ASA E ROMANUL , CREDE CA DACA URLA ARE TOTUL PE TAVA.

#8
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai in primul rand nu prea am cum sa merg la service , fiindca tableta este de la o firma si stick-ul/modem-ul 3G este de la alta firma
Daca m-as duce la Allview ( producatorul tabletei ) , ei imi vor da ca raspuns - modelele care sint afisate la suportul internet mobil de pe android :
- 22 de modele compatibile 3G
- 13 modele compatibile EVDO
- 4 modele compatibile TD-SCDMA
Daca ma dunc la RCS - cel la care am abonament de net , pe ei nu ii intereseaza , fiindca stick-ul/modem-ul 3G in cauza este doar pt. pc si nu alt gen de device-uri
Deci oricum as face , raspunsul va fii cam acelas = 0
Totusi ca sa fac macar ceva , o sa incerc la producator sa le trimit un e-mail sa vad practic ce imi vor raspunde in situatia mea

#9
MARCROBUC

MARCROBUC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.05.2010

 lupull, on 26th July 2012, 21:53, said:

Pai in primul rand nu prea am cum sa merg la service , fiindca tableta este de la o firma si stick-ul/modem-ul 3G este de la alta firma
Daca m-as duce la Allview ( producatorul tabletei ) , ei imi vor da ca raspuns - modelele care sint afisate la suportul internet mobil de pe android :
- 22 de modele compatibile 3G
- 13 modele compatibile EVDO
- 4 modele compatibile TD-SCDMA
Daca ma dunc la RCS - cel la care am abonament de net , pe ei nu ii intereseaza , fiindca stick-ul/modem-ul 3G in cauza este doar pt. pc si nu alt gen de device-uri
Deci oricum as face , raspunsul va fii cam acelas = 0
Totusi ca sa fac macar ceva , o sa incerc la producator sa le trimit un e-mail sa vad practic ce imi vor raspunde in situatia mea

DACA ESTI DIN BUCURESTI MERGI IN BULEVARDUL LINERTATII NR.8 CU TABLETA SI ITI GARANTEZ CA TE REZOLVA DACA AU STICK-URI COMPATIBILE , STICK-UL TREBUIE SA FIE PE NUMELE TAU SI SA FII DE ACORD SA-L SCHIMBE CU UN E1750 SAU CEVA COMPATIBIL

#10
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Multumesc de sfat/idee , insa nu este chiar asa de stresanta situatia incat sa fac acest schimb care ma dezavantajeaza
Sa dau un stick/modem de 21,6Mbps pe unul de 7,2Mbps sau chiar mai slab , cred totusi ca rcs-ul are ceva in gand pt. viitorul apropiat de a facut aceasta investitie cu noile modele mai performante de stick-uri/modem-uri 3G

#11
nicuspring

nicuspring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.12.2006
Legat de acest modem am si eu o intrebare. Merg deseori in zone in care aria de acoperire este mica sau insuficienta pentru ca modemul sa se logheze. Din datele tehnice am inteles ca ae si o intrare de antena exterioara. INtrebarea mea este urmatoarea: pe ce frecventa lucreaza si, implicit, ce antena se foloseste si daca cineva a folosit o astfel de antena. Multumesc

#12
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
Modemul Huawei E3131 stie 3G in 900 / 2100MHz
Are conector CRC9
Sunt destule antene pe piata, te pot ajuta si eu in particular cu antene pentru modemuri 3G cu conector CRC9

#13
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ca o completare la noul model de modem 3G Huawei E3131 exista mai multe versiuni , astfel ca versiunea celor de la rcs o puteti citi numai dupa ce scoateti capacul , cand instalati cartela/cardul microSD

Producatorul avand in prezent 4 versiuni ale aceluias model de modem 3G , astfel pt. :
- UMTS 2100MHz - Huawei E3131s-1
- 2100/900MHz - Huawei E3131s-2 - RCS
- 2100/1900/850MHz - Huawei E3131s-6
- 1900/850MHz - Huawei E3131s-65

In rest , caracteristiciile sant identice la toate variantele

#14
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Intrebare : cine este de vina ca nu ma gaseste googlemaps ? Modemul sau tableta ?

#15
haky_h

haky_h

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.02.2007
Salut,

A conectat cineva acest modem 3G la un router Wireless?
Stiu ca este un topic cu modem-ul MF110 de la ZTE, livrat in trecut de Digi.

Ma gandesc ca trebuie sa ii dezactivez optiunea de Auto-Run de CD, insa nu reusesc sa-i gasesc portul COM pe care s-ar conecta modem-ul.
Incerc sa-l imperechez cu un router Wireless TP-LINK TL-MR3420.

Multumesc anticipat.

#16
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Conu , daca te conectezi pe wifi ( deci fara modem 3G ) iti gaseste/functioneaza googlemaps ?
Daca DA , e clar cine este vinovatul , daca NU , atunci incearca pe o alta tableta sau revezi setarile - Servicii de localizare : Serviciul de Localizare Google ( stabilita prin wifi )/Locatie si cautare Google

#17
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Cine poate sa imi dea mai multe detali referitor la aceasta afirmatie , cum si ce trebuie facut :
- Anumite tablete necesita dezactivarea CDROM-ului virtual al modemului prin comanda AT^U2DIAG=0 in hiperterminal (pe un PC)
La ce se refera - dezactivarea CDROM-ului virtual al modemului - , multumesc anticipat de raspunsuri/info

#18
haky_h

haky_h

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.02.2007

 lupull, on 20th August 2012, 19:46, said:

Cine poate sa imi dea mai multe detali referitor la aceasta afirmatie , cum si ce trebuie facut :
- Anumite tablete necesita dezactivarea CDROM-ului virtual al modemului prin comanda AT^U2DIAG=0 in hiperterminal (pe un PC)
La ce se refera - dezactivarea CDROM-ului virtual al modemului - , multumesc anticipat de raspunsuri/info

Salut.
Mai multe detalii gasesti pe urmatoarele site-uri:

http://support.spine.../wiki/3G_modems
http://3g-modem.wetp...wei AT-commands

Spor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate