Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Insulele Maldive (OLD topic)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1488 replies to this topic

#19
gigelush72

gigelush72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2006
deci daca vrei in Maldive sau Mauritius recomand sa te duci intre noiembrie si aprilie . atunci e sezonul de vara la ei . Daca mergi acum in iulie august , ai preturi mai bune , dar ai toate sansele sa nu ratezi o zi fara ploaie . Recomand Paralela 45 care lucreaza in sistem de rezervare cu tour operatorul german Meyers Weltreisen , cel mai puternic tour operator din Europa pe destinatii exotice . Deci preturile de la ei nu le gasesti nicaieri , poti sa cauti linistit o zi intreaga pe internet . problema e ca zborurile sunt din Germania sau in cel mai fericit caz de la Wiena . Ramane la latitudinea ta dar pana la oricare dintre aeroporturile de baza din Gertmania gasesti bilete cu 100-200 de euro ( Frankfurt , Nurnberg , Munchen si Dusseldorf astea sunt aeroporturile de pe care pleaca majoritatea zborurilor spre aceste destinatii ) , sau cauti ceva cu plecare din Viena  si te duci cu masina pana acolo .
Iar la banii care vrei sa-i pui gasesti lejer conditii super chiar si in plinn seson , nu mai vorbesc acum in sezonul ploios .
Pentru informatii uia-te pe aici http://www.meyers-weltreisen.de/

#20
carinutza

carinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.07.2006

View PostPetrache_Lupu, on Mar 16 2006, 00:23, said:

Am gasit oferte pentru destinatiile astea la Eximtur. Nu stiu nici cat de serioasa e agentia, nici cat de bune sunt ofertele. In plus, toate sunt pentru 7 nopti, ori noi vrem trei saptamani.
Vrem sa mergem intr-o perioada in care nu ploua; avem un copil de trei ani si sase luni.
Cautam ceva nu mai scump de 6000 EUR.
Stie cineva vreo varianta mai buna?

Am fost in Maldive cu sotul meu anul trecut la inceput de Octombrie. Am avut o vreme superba (pentru cei care nu suporta umiditatea ridicata nu recomand nimic in apropiere de Oceanul Indian), au fost cca 30 de grade a plouat o singura data ziua timp de 15 min si atunci a facut baie, iar noaptea a plouat de 2 ori ....la fel cate 15-20 min....asa cum vine asa trece....nici nu ai zice ca a plouat daca nu ai vedea cate un ochi de apa alburie pe aleile de nisip alb.
Am calatorit Bucuresti-Dubai (5 ore), escala de 22 de ore...perfect pentru niste mici cumparaturi, cascat gura prin Dubai, un safari in desert de 6 ore la vreo 50$ de pers. cu jeepuri, camile si popas cu haleala intr-o tabara de beduini......ce vrei mai mult!!!!. Apoi cu Emirates, Dubai- Male alte 5 ore. In Male aveam rezervat transfer cu barca pe insula unde urma sa stam, dar ne-am trezit upgradati la hidroavion....se pare ca au restrans numarul transferurilor cu barca pentru ca dureaza ff mult, noi ar fi treb sa facem 4 ore, dar cu avionasul am fact 45 min si niste poze incredibile!!!!!!!!!!!!.
Pe insula KUREDU huzuresti.....noi aici muncim ca sclavii de dimineata pana seara si am vrut un concediu fara televizor (desi aveau), radio (desi era radio-cd player in camera), galagie (desi se organiza seara disco), aglomeratie (desi cele 4 baruri erau pline seara)....si culmea am gasit exact ce am vrut...cu siguranta mai ajungem o data acolo. Peisaj, apa si nisp ca in Maldive nu gasesti nici in Cancun in Mexic, nici in Aruba in Caraibe...nu ca nu as vrea sa petrec o vreme si pe acolo :P !
Am avut All Inclusive.....sa maninci si sa bei cu 5 burti daca vrei !!!. Asa cum au amintit si altii folosesc o multime de mirodenii dar nu in toate mancarurile. Noi aveam cate 5-6 feluri de mancare la pranz si seara, cu specific local si international - peste, crustacei, pui si vita in permanenta, era imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau ..DAR ACUM DEPINDE SI DE GUSTURI!  Noi am testat tot ce era posibil, cu cat suna mai ciudat sau arata mai ciudat cu atat eram mai pofticiosi, dar puteai sa iti iei si o simpla BANALA friptura cu garnitura de legume simple sau orez simplu. Micul dejun ....Doameeee...  puteai sa iei: omlete simple sau cu nu mai stiu ce in ele, lapte, ceai, iaurt, cereale de 5-6 feluri, gemuri, dulceturi, patiserie foarte divesificata, fasole iahnie cu carnati (luau nemtii), sucuri de fructe, crenvursti, costita prajita, french toast.....nu imi mai amintesc ....dar cred ca e suficient . De baut la All Inclusive erau toate sucurile, bauturile servite la pahar - vin, apa (cu dansa e o mica problema - costa 3$ sticla de 1,5 litrii, dar la All Inclusive este 1,5$ sticla....si iti iei ca sa ai in camera), alcool gen: coniac, whisky, gin, bere, campari...la DISCRETIE!!!.
Cazarea...am avut un beach bungalow cu o suprafata de 30mp, baie cu apa rece-calda lux, terasa cu masa si seszlonguri. Camera avea un pat enorm, sifonier, masuta de ratan cu fotolii, o alta masuta pe care era cafetiera, combina si cestile de cafea. Partea draguta este baia, oarecum in aer liber.....super idee....partea cu dusul, wc-ul si chiuveta erau acoperite iar in fata lor aveam o mica gradina cu multe plante in aer liber (iti treb totusi 2 zile ca sa te obisnuiesti cu idea ca te poate auzi cineva ). Camera avea aer conditionat + ventilator in tavan. Am avut un room boy caruia i-am dat un bacsis de 30$ in 2 rate si care nu mai stia ce sa ne faca. Asternuturi schimbate zilnic, prosoape la fel (l-am rugat dupa 4 zile sa nu le mai schimbe asa des ca  ne bronzasem asa de rau incat ne ustura la orice atingere :cursing: , no problemo...a adus baiatu prosoape moi si catifelate). Barmanului i-am mai dat bacsisuri din cand in cand (cam cate 5$) si uita sa treaca pe nota apa sau un coctail (astea erau pe bani 8,25$ bucata sau 5$ oferta zilei).
De vizitat nu ai ce ca esti in mijlocul Oceanului Indian, cu toate aste am facut o excursie intr-o zi pe alte insule, am vazut cum traiesc localnicii (incredibil de saraci intr-un asa paradis natural si fiscal), am vizitat o fabrica de prelucrare a tonului (englezii erau f incantati pentru ca descoperisera de unde veneau conservele de magazinele lor !), niste moschiei (desi arata ca niste indieni sunt totusi musulmani). Am mai facut o plimbare de vreo 2 ore cu un vaporas la apus de soare....sunt niste imagini superbe. In rest baie, snorkeling, somn,  :inlove: , relaxare totala. As fi mers si la masaje dar  e dupa buget coane!
Pe insula erau: tern de golf, tenis, caiacuri, wind surf, centru de scuba diving (scump rau pentru niste romani parliti...vreo 500$ pe zi cu echipamentul lor), 3 restaurante a la carte (cu plata), 4 baruri, piscina (intens folosita de straini...nu ma intrebati de ce? :confuzzled:  ca doar esti inconjurat de o apa turcoaz, super limpede, curata si calda.
Agentia prin care am mers noi se numeste Blue Sky Tourism, link http://www.bluesky-t...ri-4-stele.html (astia lucreaza tot cu Meyers ), adresa asta are chiar oferta pentru Kuredu Island Resort unde am fost noi. Suna la agentie si vorbeste cu Mihai Moldoveanu si o sa fi multumit :peacefingers: cred ca te incadrezi cu brio in aia 6000 EUR.
Noi cu siguranta o sa mai mergem inca o data :coolspeak:

Edited by carinutza, 25 July 2006 - 21:23.


#21
sam2

sam2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcarinutza, on Jul 25 2006, 22:17, said:

Am fost in Maldive cu sotul meu ....... :inlove: ............
He, he, uite ca se mai poate  :naughty:
Spune-mi te rog cate zile ati stat si cat v-a costat (daca poti detalia: cat transportul, cat cazarea si alte cheltuieli)? Poate-i fac o surpriza soatei mele! Multumesc !

#22
carinutza

carinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.07.2006

View Postsam2, on Aug 1 2006, 14:46, said:

He, he, uite ca se mai poate  :naughty:
Spune-mi te rog cate zile ati stat si cat v-a costat (daca poti detalia: cat transportul, cat cazarea si alte cheltuieli)? Poate-i fac o surpriza soatei mele! Multumesc !

Normal ca se poate Sam2...doar daca vrei caldura, soare, :inlove:  si lene muuuulta....si inteleg ca te-a gadilat ce am povestit eu :D .
Intra pe linkul http://www.bluesky-t...ri-4-stele.html si iti faci o socotela cam cate zile ai vrea tu sa stai. In principiu (in Kuredu) ai asa: 44 eur/zi cazare de persoana cu hb ....dar eu iti recomand all inclusive ca sa nu te doara deloc capul si sa consumi bani doar pe mici suveniruri, apa (1,5$ sticla de 1,5 litrii) si vreo excursie organizata. Deci la 44 adaugi 24 = 68 eur/zi/pers. Mai pui la socoteala transferul cu hidroavionul de la aeroport pe insula, dus-intors 238 eur/pers ( daca mergi pe alte insule poate sa coste mult mai putin transferul intrucat sunt mai aproape de aeroport). Avionul te costa din pacate f mult 910 eur/pers. - bucuresti - dubai cu taromul (5h) si dubai - male cu emirates (5h). In concluzie sa zicem ca stai 10 zile: 68x10=680x2=1360 eur cazarea;  238x2=476 transferurile; 910x2=1820 transportul.....total 3656 euro :rolleyes: (transportul ne omoaraaaaa........dar nu as da Maldivele pe Turcia sau Grecia asa cum au recomandat altii)
PS: nu ai nevoie de viza pentru maldive, ti se da la intrare una turistica de 30 zile.....se pare ca taromul pleaca acum mai devreme cu vreo 3h ....in concluzie o sa ai o escala de 24h in dubai si pentru asta va treb sa platesti viza de tranzit (noi ne-am luat oricum si am dat cca 100eur/pers pentru viza+cazare o noapte la un hotel de 3 stele si transport de la aeroport la hotel si inapoi). Am aflat ulterior ca se poate merge si pe ruta bucuresti-istambul-dubai-male si ca escalele sunt de 2-3 ore...se pare ca ajungi mai repede si nici nu mai dai taxa de viza pentru dubai..... treb sa te interesezi cat costa ca asta nu stiu. Daca mai ai intrebari...le astept :coolspeak:

Edited by carinutza, 02 August 2006 - 00:02.


#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Carinutza, daca mai esti prezenta, fa si mie te rog o clarificare: desi era disco si baruri pline, era totusi liniste? Atmosfera in general care era? Plaja inteleg ca era generoasa. Pe o insula din asta e loc de multa lume, sau sunt 15 bungalowuri, bar, disco si atit?

Scuze ca pun si o intrebare semi-idioata: in ocean te puteai balaci, sau misuna de vietati "periculoase"? Mersi!

#24
carinutza

carinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.07.2006

View Postabancor, on Aug 15 2006, 12:10, said:

Carinutza, daca mai esti prezenta, fa si mie te rog o clarificare: desi era disco si baruri pline, era totusi liniste? Atmosfera in general care era? Plaja inteleg ca era generoasa. Pe o insula din asta e loc de multa lume, sau sunt 15 bungalowuri, bar, disco si atit?

Scuze ca pun si o intrebare semi-idioata: in ocean te puteai balaci, sau misuna de vietati "periculoase"? Mersi!

Nu e deloc "semi-idioata" intrebare...e chiar normala pentru ca intr-adevar misuna o gramda de vietati dar din fericire sunt inofensive. Atractia nr. 1 pentru care cineva se duce acolo si stie despre ce este vorba, este divingul (daca ai bani muuuuuulltiiiii) si snorkelingul pentru toata lumea. Noi ne-am balacit la greu toate cele 10 zile si sincer speram sa ma intalnesc cu mai multi miscareti acvatici de genul pisici de mare si broaste testoase - n-am avut noroc!!!!!!!!!. Insula are doua plaje distincte: Attached File  kureduisland.jpg   19.48K   1185 downloads in dreapta, cum te uiti la poza - cu nisip fin care merge mult in larg si este presarata din loc in loc cu formatiuni coraliere unde misuna pesti colorati de la dimensinea unei hamsii pana pe la 2-3 kg nu mai mult. Plaja din stanga, cea cu bungalowuri pe apa, este mai ingusta, formata din corali pietrificati, cu apa foarte linistita, iti trebuiesc niste gumarei speciali in picioare ca sa intrii ca altfel te faci praf. Aici ne-am balacit stiind ca sunt pui de rechini de recif INOFESIVI.....dar am reusit sa ii pozam doar cand nu am facut nici un fel de miscare ca fug imediat (sunt putin mai mari decat o tastatura sa zicem :P ).
Attached File  IMG_4321.JPG   1.45MB   591 downloadsAttached File  IMG_4323.JPG   997.69K   363 downloadsAttached File  IMG_4325.JPG   881.23K   613 downloadstachment]Attached File  IMG_4326.JPG   912.11K   297 downloadsAttached File  IMG_4327.JPG   865.3K   334 downloads[attachment
141577:attachment]

Cat despre populatie, erau cel putin 500 persoane socotind ca erau vreo 100 beach bungalows, vreo 100 beach villas si vreo 80 water villas...280*2pers= :w00t:  si era totul plin ca nu puteai sa iti faci un upgrate de la bb la wv sa zicem. Atmosfera ziua era foarte linistita...in afara de de 2 romani cretini mai erau probabil inca 20 de nemti sau englezi (pe ambele plaje :confuzzled: ) care se balaceau la greu sau faceau snorkel.... in rest toata lumea era aglomerata la piscina sau pitita sub palmieri la umbra. Nu ma intreba de ce ca nu stiu sa iti raspund....noi am ramas interzisi la faza asta...mi-a zis cineva ca strainii sunt atat de redusi incat cred ca pot lua boli din mare si de aceea prefera piscina pentru ca este super tratata si dezinfectata cu fel si fel de solutii :death: (poate fac un topic intr-o zi cu intrebarea asta ca sa elucidez misterul  :D ). Seara incepea furnicarul...mergea lumea sa haleasca, pensionarii se carau apoi la bungalowuri iar tineretul si cei cu chef de distractie ramaneau in baruri sau pe plaja la baute si dans pana la ultimul client. In Babuna bar organizau fel si fel de concursuri de gen: curse de gandaci (stupid dar tinea la oameni ca urlau la greu) sau proiectau filmuletele facute de cei care mergeau la scuba diving.
Ideea este ca te imprietenesti cu lumea daca vrei si nu duci lipsa de distractie.

Attached Files



#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Misto! Mersi! O ultima intrebare: unde merita sa stai, dupa parerea ta? Unde ai stat tu ma atrage faza cu baia in aer liber, dar parca si water villas suna bine... Tu ai stat la beach bungalow sau beach villa? Ai vreo poza?

Mersi din nou!

Deja analizez unde sa o suprind pe consoarta: Maldive sau Dubai......... Poate amindoua, mai ales ca avionul de Maldive trece prin Dubai.

#26
jas1

jas1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.05.2006

View Postcarinutza, on Jul 25 2006, 22:17, said:

Am fost in Maldive cu sotul meu anul trecut la inceput de Octombrie. Am avut o vreme superba (pentru cei care nu suporta umiditatea ridicata nu recomand nimic in apropiere de Oceanul Indian), au fost cca 30 de grade a plouat o singura data ziua timp de 15 min si atunci a facut baie, iar noaptea a plouat de 2 ori ....la fel cate 15-20 min....asa cum vine asa trece....nici nu ai zice ca a plouat daca nu ai vedea cate un ochi de apa alburie pe aleile de nisip alb.
Am calatorit Bucuresti-Dubai (5 ore), escala de 22 de ore...perfect pentru niste mici cumparaturi, cascat gura prin Dubai, un safari in desert de 6 ore la vreo 50$ de pers. cu jeepuri, camile si popas cu haleala intr-o tabara de beduini......ce vrei mai mult!!!!. Apoi cu Emirates, Dubai- Male alte 5 ore. In Male aveam rezervat transfer cu barca pe insula unde urma sa stam, dar ne-am trezit upgradati la hidroavion....se pare ca au restrans numarul transferurilor cu barca pentru ca dureaza ff mult, noi ar fi treb sa facem 4 ore, dar cu avionasul am fact 45 min si niste poze incredibile!!!!!!!!!!!!.
Pe insula KUREDU huzuresti.....noi aici muncim ca sclavii de dimineata pana seara si am vrut un concediu fara televizor (desi aveau), radio (desi era radio-cd player in camera), galagie (desi se organiza seara disco), aglomeratie (desi cele 4 baruri erau pline seara)....si culmea am gasit exact ce am vrut...cu siguranta mai ajungem o data acolo. Peisaj, apa si nisp ca in Maldive nu gasesti nici in Cancun in Mexic, nici in Aruba in Caraibe...nu ca nu as vrea sa petrec o vreme si pe acolo :P !
Am avut All Inclusive.....sa maninci si sa bei cu 5 burti daca vrei !!!. Asa cum au amintit si altii folosesc o multime de mirodenii dar nu in toate mancarurile. Noi aveam cate 5-6 feluri de mancare la pranz si seara, cu specific local si international - peste, crustacei, pui si vita in permanenta, era imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau ..DAR ACUM DEPINDE SI DE GUSTURI!  Noi am testat tot ce era posibil, cu cat suna mai ciudat sau arata mai ciudat cu atat eram mai pofticiosi, dar puteai sa iti iei si o simpla BANALA friptura cu garnitura de legume simple sau orez simplu. Micul dejun ....Doameeee...  puteai sa iei: omlete simple sau cu nu mai stiu ce in ele, lapte, ceai, iaurt, cereale de 5-6 feluri, gemuri, dulceturi, patiserie foarte divesificata, fasole iahnie cu carnati (luau nemtii), sucuri de fructe, crenvursti, costita prajita, french toast.....nu imi mai amintesc ....dar cred ca e suficient . De baut la All Inclusive erau toate sucurile, bauturile servite la pahar - vin, apa (cu dansa e o mica problema - costa 3$ sticla de 1,5 litrii, dar la All Inclusive este 1,5$ sticla....si iti iei ca sa ai in camera), alcool gen: coniac, whisky, gin, bere, campari...la DISCRETIE!!!.
Cazarea...am avut un beach bungalow cu o suprafata de 30mp, baie cu apa rece-calda lux, terasa cu masa si seszlonguri. Camera avea un pat enorm, sifonier, masuta de ratan cu fotolii, o alta masuta pe care era cafetiera, combina si cestile de cafea. Partea draguta este baia, oarecum in aer liber.....super idee....partea cu dusul, wc-ul si chiuveta erau acoperite iar in fata lor aveam o mica gradina cu multe plante in aer liber (iti treb totusi 2 zile ca sa te obisnuiesti cu idea ca te poate auzi cineva ). Camera avea aer conditionat + ventilator in tavan. Am avut un room boy caruia i-am dat un bacsis de 30$ in 2 rate si care nu mai stia ce sa ne faca. Asternuturi schimbate zilnic, prosoape la fel (l-am rugat dupa 4 zile sa nu le mai schimbe asa des ca  ne bronzasem asa de rau incat ne ustura la orice atingere :cursing: , no problemo...a adus baiatu prosoape moi si catifelate). Barmanului i-am mai dat bacsisuri din cand in cand (cam cate 5$) si uita sa treaca pe nota apa sau un coctail (astea erau pe bani 8,25$ bucata sau 5$ oferta zilei).
De vizitat nu ai ce ca esti in mijlocul Oceanului Indian, cu toate aste am facut o excursie intr-o zi pe alte insule, am vazut cum traiesc localnicii (incredibil de saraci intr-un asa paradis natural si fiscal), am vizitat o fabrica de prelucrare a tonului (englezii erau f incantati pentru ca descoperisera de unde veneau conservele de magazinele lor !), niste moschiei (desi arata ca niste indieni sunt totusi musulmani). Am mai facut o plimbare de vreo 2 ore cu un vaporas la apus de soare....sunt niste imagini superbe. In rest baie, snorkeling, somn,  :inlove: , relaxare totala. As fi mers si la masaje dar  e dupa buget coane!
Pe insula erau: tern de golf, tenis, caiacuri, wind surf, centru de scuba diving (scump rau pentru niste romani parliti...vreo 500$ pe zi cu echipamentul lor), 3 restaurante a la carte (cu plata), 4 baruri, piscina (intens folosita de straini...nu ma intrebati de ce? :confuzzled:  ca doar esti inconjurat de o apa turcoaz, super limpede, curata si calda.
Agentia prin care am mers noi se numeste Blue Sky Tourism, link http://www.bluesky-t...ri-4-stele.html (astia lucreaza tot cu Meyers ), adresa asta are chiar oferta pentru Kuredu Island Resort unde am fost noi. Suna la agentie si vorbeste cu Mihai Moldoveanu si o sa fi multumit :peacefingers: cred ca te incadrezi cu brio in aia 6000 EUR.
Noi cu siguranta o sa mai mergem inca o data :coolspeak:
Pe mine si pe sotia mea ne-ai convins...trebuie sa muncim ca descreieratii pana la vara viitoare dar o sa traiesc din plin fiecare fractiune de secunda...

Edited by jas1, 20 August 2006 - 17:07.


#27
carinutza

carinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.07.2006

View Postabancor, on Aug 15 2006, 16:39, said:

Misto! Mersi! O ultima intrebare: unde merita sa stai, dupa parerea ta? Unde ai stat tu ma atrage faza cu baia in aer liber, dar parca si water villas suna bine... Tu ai stat la beach bungalow sau beach villa? Ai vreo poza?

Mersi din nou!

Deja analizez unde sa o suprind pe consoarta: Maldive sau Dubai......... Poate amindoua, mai ales ca avionul de Maldive trece prin Dubai.

Abancor, noi am stat la beach bungalow - este 44+24all in octombrie, beach villa este 69+24all iar water villa este 104+24all....e dupa buget ^_^ . Toate au baie semideschisa dar difera in ceea ce priveste marimea camerei (55/60/70mp), mobilierul, dotarile (ex: feon, jacuzzi?). Da-mi o adresa de mail si iti trimit poze cu baia si camera. Tocmai am intrat pe http://www.bluesky-t...ri-4-stele.html si am vazut ca au o oferta pe Lily Beach Resort nitel mai ieftina decat in Kuredu....merita sa te interesezi!
Revenind la buget....daca iti permite....poti foarte simplu sa combini Maldive cu Dubai deoarece ai escala intre ...iti iei viza de Dubai si stai si acolo cateva zile si apoi iei avionul spre Male. Nu stiu daca eu sfat bun dar eu as merge mai intai in Maldive si apoi in Dubai, pentru ca in prima locatie nu prea ai pe ce sa consumi bani dar in a doua spargi la greu bani incepand chiar cu duty freeul din aeroport :cursing: ....

#28
andul

andul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2006
atentie mare la credite. SI suma acordata nu e chiar asa mare cum se lauda ei.

#29
ace20male

ace20male

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2006
Am fost anul asta pe 11 Ianuarie in Maldive cu prietena si pot sa spun ca a fost de vis :w00t: . Zbor Bucuresti-Vienna, apoi dupa 2 ore de stat in Vienna zbor cu Austrian Arrows Vienna- Columbu (ski lanka) apoi dupa inca o ora de stat acolo Columbu-Male.
Am stat la Paradise Island care e la doar 12 km de capitala Male. Pe google Earth au updatat zona Maldivelor si se vede super clar absolut totul. Transfer cu barca rapida 15 min doar, dupa care am intrat in Paradise Island. Bratara la mina si mincai si beai non stop. Sucuri NATURALE la discretie, mincare de 5 Stele, sala de fortza,teren tenis, jacuzzi (contra cost), excursii la pescuit (prima era gratis) unde am prins cel mai mare peste din viata mea (nu sint pescar), excursie la Male, in rest balaceala in apa de te crezi in Bora bora. :worthy:
Camera super curata, spatioasa, A/C, acces internet...singurul minus care l-am gasit a fost ca nu aveam wireless pe plaja :naughty: . Insula are cam 1km lungime si 250 m latzime.
Am facut peste 3000 de poze si am filmat citeva ore. Ultima poza e facuta in drum spre casa din avion.
Astept intrebari daca aveti. Attached File  mald1.jpg   103.72K   1060 downloadsAttached File  mald2.jpg   85.54K   1386 downloadsAttached File  mald3.jpg   86.69K   1167 downloadstachment]

#30
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postace20male, on Oct 3 2006, 13:04, said:

Am fost anul asta pe 11 Ianuarie in Maldive cu prietena si pot sa spun ca a fost de vis :w00t: . Zbor Bucuresti-Vienna, apoi dupa 2 ore de stat in Vienna zbor cu Austrian Arrows Vienna- Columbu (ski lanka) apoi dupa inca o ora de stat acolo Columbu-Male.
Am stat la Paradise Island care e la doar 12 km de capitala Male. Pe google Earth au updatat zona Maldivelor si se vede super clar absolut totul. Transfer cu barca rapida 15 min doar, dupa care am intrat in Paradise Island. Bratara la mina si mincai si beai non stop. Sucuri NATURALE la discretie, mincare de 5 Stele, sala de fortza,teren tenis, jacuzzi (contra cost), excursii la pescuit (prima era gratis) unde am prins cel mai mare peste din viata mea (nu sint pescar), excursie la Male, in rest balaceala in apa de te crezi in Bora bora. :worthy:
Camera super curata, spatioasa, A/C, acces internet...singurul minus care l-am gasit a fost ca nu aveam wireless pe plaja :naughty: . Insula are cam 1km lungime si 250 m latzime.
Am facut peste 3000 de poze si am filmat citeva ore. Ultima poza e facuta in drum spre casa din avion.
Astept intrebari daca aveti. Attachment attachmentAttachment attachmentAttached File  mald3.jpg   86.69K   1167 downloadstachment]

Pai intrebari ar fi. Cu ce agentie de turism ai plecat, unde ai stat, la ce hotel, bungalow sau casuta :), cam cat te-a costat toata distractia cu drum cu tot (daca ai putea detaliat), cam ce ai de vazut...Chestii din astea practice.

P.S. Cam care ar fi cea mai buna perioada de plecat acolo, sa nu fie umiditatea foarte mare? Cate zile ai stat?

#31
ace20male

ace20male

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2006

View Postraluca2005, on Oct 4 2006, 10:08, said:

Pai intrebari ar fi. Cu ce agentie de turism ai plecat, unde ai stat, la ce hotel, bungalow sau casuta :), cam cat te-a costat toata distractia cu drum cu tot (daca ai putea detaliat), cam ce ai de vazut...Chestii din astea practice.

P.S. Cam care ar fi cea mai buna perioada de plecat acolo, sa nu fie umiditatea foarte mare? Cate zile ai stat?


Am spus ca am stat la Paradise Island Resort and Spa :naughty: beach bungalow camerele foarte spatioase. Am plecat cu Der tour, a fost 4000EUR pt 2 persoane (airfare+hotel all inclusive). Plus ce am mai cheltuit pe acolo pe sporturi, pescuit, excursii (local islands+capitala Male). Am stat 7 zile, nu stiu exact care e cea mai buna perioada, eu am fost in ianuarie si am prins ploaie cam 2 zile din 7. Am facut 3000 de poze la tot ce misca pe acolo, daca vrei mai multe poze PM sau ceva B)

#32
afaceri

afaceri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.06.2006

View Postgogutza, on Mar 16 2006, 15:01, said:

e clar, vrei sa lenevesti...in bora boranu cred ca gasesti cu all incl, nici in seisel, nici in patagonia, nici in tenerife, nici la ibiza, doar in creta dar prost, daca ai fost deja in turcia cu all incl nu vei gasi nicaieri servicii la fel de bune

Eu am gasit in Grecia , mai exact in Halkidiki-Kassandra

#33
florin63

florin63

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.05.2006

View Postcarinutza, on Aug 22 2006, 15:38, said:

Abancor, noi am stat la beach bungalow - este 44+24all in octombrie, beach villa este 69+24all iar water villa este 104+24all....e dupa buget ^_^ . Toate au baie semideschisa dar difera in ceea ce priveste marimea camerei (55/60/70mp), mobilierul, dotarile (ex: feon, jacuzzi?). Da-mi o adresa de mail si iti trimit poze cu baia si camera. Tocmai am intrat pe http://www.bluesky-t...ri-4-stele.html si am vazut ca au o oferta pe Lily Beach Resort nitel mai ieftina decat in Kuredu....merita sa te interesezi!
Revenind la buget....daca iti permite....poti foarte simplu sa combini Maldive cu Dubai deoarece ai escala intre ...iti iei viza de Dubai si stai si acolo cateva zile si apoi iei avionul spre Male. Nu stiu daca eu sfat bun dar eu as merge mai intai in Maldive si apoi in Dubai, pentru ca in prima locatie nu prea ai pe ce sa consumi bani dar in a doua spargi la greu bani incepand chiar cu duty freeul din aeroport :cursing: ....

Te rog spune-mi cum e cu temperatura acolo? E suportabila sau nu? Daca cineva are mici probleme cardiace poate sa mearga in Maldive? Multumesc.

#34
alexandra1212

alexandra1212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2006
Salutare :D  
Eu mi-am petrecut anul trecut de Revelion o supervacanta in Maldive, in Ari-Atoll la Sun Island Resort&Spa 4*+. Temperatura a fost de 29 de grade... a fost o vreme super!! Recomand cu caldura destinatia si agentia de turism prin intermediul careia am avut cel mai fain concediu EVER!! Agentia se numeste ROM TUR INTERNATIONAL si are sediul in Cluj-Napoca si Oradea, iar partenerii cu care lucreaza sunt NECKERMANN AUSTRIA SI UNGARIA....servicii impecabile...eu am preferat sa merg din Budapesta ..si pe situl lor www.rti.ro vad ca au f. multe destinatii exotice in program!

Asa ca anul acesta de Revelion tot prin intermediul lor voi merge..inca ma gandesc ce destinatie voi alege...dar sigur voi reveni cu noi impresii B)

#35
pucca

pucca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 03.08.2006
da, m-am uitat pe site-ul lor si am vz o vacanta in mauritius la peste 5000 de euro. eu n-as recomanda-o cu caldura. sunt prea scumpe!!

#36
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
bucuresti-milano-dubai m a costat vreo 430 euro...incercati si varianta asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate