Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

(molbro) casa P+M in P&L

- - - - -
  • Please log in to reply
1097 replies to this topic

#37
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postpian, on 02 septembrie 2012 - 13:36, said:

Cam 1 tona a fost in plus pentru ca structurista in calcul a uitat sa puna niste  fier.
Tu cat fier ai la toata casa? am vazut ca 4 tone numai in fundatie

wow! cum adica a uitat? :(  ti-a facut proiectul din memorie sau la planseta cu abacul? in fine... e ciudat cat de mult fier poate sa intre intr-un P+M. la mine e la fel ca si la tine inainte de "uitare"..adica 9.4 tone, din care 4.2 doar la fundatie. la mine e tocmai invers. mi-e sa nu fi pus de doua ori niste fier :(

View PostmoldoveanuID, on 02 septembrie 2012 - 14:33, said:

acum am vazut si eu. parerea mea e ca s a cam exagerat cu conceperea structurala a acestei constructii. stalpi de 40 la un p+m (si deschideri sub 4 m) , elevatii destul de groase/late , fierul din fundatie - le fel exagerat, la o presiune conventionala aproape de medie . etc
daca as fi posesorul acestui proiect (de structura) atunci as merge la alt structurist pentru refacerea acestuia. si ...as avea de castigat.

asta a fost si primul meu imbold. sa-mi refac calculele cu alt structurist... da-i perioada proasta... toti prin concedii sau deja ocupati... poti sa-mi recomanzi pe cineva? Posted Image

#38
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
Cel mai bine ar fi sa ceri o parere de la "vecinii" de jurnale , poate iti recomanda ei pe cineva.
Te asteptam cu noutati.

#39
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
noutati...
facut decopertarea
facut putzul 27m pe teava portocalie fi 200  (imi cer scuze Posted Image )
facut trasarea
retusat calculul structurii. adica -5% la fierul din fundatie, -12% la stalpi, restul cam la fel. aa....si ceva mai putin beton, dar nush exact cat.

poze ioc. ramane pe data viitoare...

#40
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
din aia -5 si -12 % ..cate beri/navete s-ar cumpara ? :)

#41
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
nu bem bere acum ca avem treaba :)  berea la sfarsit si bem cat ne tine ficatu Posted Image

#42
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
sa ne arati noile planse/calcule la structura ..cand le vei avea ..ca sa ne clatim si noi ochii ..putin

#43
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View PostmoldoveanuID, on 20 septembrie 2012 - 10:40, said:

sa ne arati noile planse/calcule la structura ..cand le vei avea ..ca sa ne clatim si noi ochii ..putin

da' promiti ca n-o sa ma iei iar in baston? :)

inca n-am plansele gata. am mai comandat niste mici modificari...  golul de scara marit la 1m, panta acoperisului marita la 14%, niste chestii pe fatade...ee, nimic spectaculos. tot "doua linii si-o caciula" o sa ramana :D
la structura s-au schimbat cateva fi-uri la fierul din fundatie, stalpii de 40 s-au facut de 35, grinzile aproape toate s-au facut de 25 in loc de 30. o sa pun si planurile cand vor fi gata.

#44
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postmolbro, on 21 septembrie 2012 - 11:42, said:

da' promiti ca n-o sa ma iei ..
ups. adica ..cu ce am gresit ?! :(

#45
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View PostmoldoveanuID, on 21 septembrie 2012 - 11:46, said:

ups. adica ..cu ce am gresit ?! Posted Image

cu nimic, nashu! era doar o gluma ;)  initial m-ai ranit la ego cu numele de botez al casei..."doua linii si-o caciula"... dar acum imi place cum suna si-o sa-l scriu chiar si pe frontispiciu :D

#46
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
La functionalitate ai lasat-o la fel? Am inteles ideea ta despre camera tehnica, nu stiu cat speli saptamanal, dar la cele 3-5 masini ale mele, nu m-as cara niciodata cu 3 cosuri de rufe sa le sortez si bag in masina la alt nivel. Ca sa nu spun ca ma indoiesc de faptul ca fi-miu va fi atat de responsabil ca isi va aduce el toalele de spalat... :)) Mai degraba ma astept ca pe la o anumita varsta sa le gasesc pe sub pat. Si mi-as intinde chilotii in singura baie in care intru numai eu: in baia mea.

In rest, mie imi place cum e facuta, cu exceptia livingului destul de intunecat, ai un singur perete cu lumina efectiv, celalalt e obturat de scara.

Dar... ai trecut de asta si te-ai bagat la treburi, intra mai des sa ne tii la curent.

#47
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postlalea, on 21 septembrie 2012 - 14:03, said:

... despre camera tehnica, nu stiu cat speli saptamanal, dar la cele 3-5 masini ale mele, nu m-as cara niciodata cu 3 cosuri de rufe sa le sortez si bag in masina la alt nivel. Ca sa nu spun ca ma indoiesc de faptul ca fi-miu va fi atat de responsabil ca isi va aduce el toalele de spalat... Posted Image) Mai degraba ma astept ca pe la o anumita varsta sa le gasesc pe sub pat. Si mi-as intinde chilotii in singura baie in care intru numai eu: in baia mea.

In rest, mie imi place cum e facuta, cu exceptia livingului destul de intunecat, ai un singur perete cu lumina efectiv, celalalt e obturat de scara.

Dar... ai trecut de asta si te-ai bagat la treburi, intra mai des sa ne tii la curent.


pai tu poate ai famelie mare... noi suntem doar 2+1, iar 1 e fetita si sper sa fie harnicutzaPosted Image    acum nu e, dar eu tot sper...Posted Image

nu tin minte cat spala nevasta'mea pe saptamana...hmm...si cica memoria te lasa a douaPosted Image ...
mda...e discutabil cu masina de spalat, dar nu mai e problema mea de-acum Posted Image . nevasta a aprobat, a semnat...cred ca a si fost dorinta ei sa faca putin sport cu rufelePosted Image
cu chilotii la uscat la vedere, da, e o problema...mai ales daca prezinta si urme de frana pe eiPosted Image . o sa inchidem wc-ul ala de jos cu siguranta.

despre living ce sa zic...o sa fie luminat suficient pt ca scara o sa fie "subtire" si chiar daca n-o sa fie, cu atat mai bine. nu vreau sa-mi bata lumina in tv si sa nu vad nimic...


p.s. a fost o gluma chestia aia cu memoria...da? serios...pe bune...nu m-a lasat nimic inca Posted Image

#48
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
fundatii noi si detalii... am salvat putin fier, cam 200kg... dar e bine ca am cazut sub 4 tone, ca-mi statea pe cap cifra astaPosted Image

Attached Files



#49
pian

pian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmolbro, on 22 septembrie 2012 - 15:38, said:

fundatii noi si detalii... am salvat putin fier, cam 200kg... dar e bine ca am cazut sub 4 tone, ca-mi statea pe cap cifra astaPosted Image


4 tone la toata casa??

#50
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postpian, on 24 septembrie 2012 - 12:15, said:

4 tone la toata casa??
doar la fundatie

#51
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postpian, on 24 septembrie 2012 - 12:15, said:



4 tone la toata casa??
nuuu...era vb doar despre fundatii. de la 4.1 tone am ajuns la 3.89. adica am schimbat prefixu'  :)
per total cred ca am salvat 500kg de fier, adica din 9.36 tone, am ramas cu 8.8...

#52
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postmolbro, on 22 septembrie 2012 - 15:38, said:

.. am salvat putin fier, cam 200kg
am observat ca s-a mai umblat la stalpi (dimensiune) si de aici a rezultat diferenta (mai mica) de 200 kg , insa nu pot sa observ faptul ca s-a mers pe aceasi idee la armarea fundatiilor , prin simplu fapt ca unii (si nu putini !) ..nu stiu sa interpeteze cateva indicatii din normativ ..care spune cu totul altceva . e cu subanteles acel paragraf al fundatiilor in zone cu seismicitate ridicata ..dar cine nu are logica ..interpreteaza dupa "ureche" ..de unde si aparitia de fundatii armate de genul prezentat aici .

nu mai pomenesc de faptul ca structura e gandita ca fiind cadre de beton , insa infrastructura se prefera gandita ca fiind cadre+portant ..dar exagerata
in fine ..cine are mony si nu are ce face cu ei ..atunci nu are decat sa mearga pe un astfel de proiect /solutie

#53
pian

pian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 13.06.2007
Si eu am avut mult fier, nu inteleg cum construiesc altii pe langa mine p+1 cu 4 fire de 12 pe stalp si etrieri d-zeu cu mila iar la mine p+m am avut si stalpi cu 25 de fire de 16??? Cred ca la mine este supradimensionat fierul iar la vecini este subdimensionat parerea mea undeva la 6.5-7 tone la un p+m cu 100mp amprenta este arhisuficient repet parerea mea

#54
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
poti sa fii mai explicit? din cele ce ai scris mai sus n-am inteles decat ca eu am "mony" de aruncat... dar nu am, sa mor io! :)

serios acum, structura va fi in cadre cu umplutura de bca. infrastructura nu stiam ca se proiecteaza functie de designul suprastructurii. inteleg ca era mai convenabil daca faceam radier general?
notiunile de baza de rezistenta materialelor le am din liceu...dupa liceu, am lasat-o mai usor cu fizica, dar pot sa zic ca sinapsele si neuronii inca-s functionale... deci daca mi-ai mai da niste mici hinturi promit ca o sa pricep ce zici :)
eu, din comoditate, mi-am ales ca si cheie de control, norma de consum "100kg de otel la 1mc beton" si am fost "multumit" ca ne-am incadrat in indicator. evident, imi dau seama ca norma de consum respectiva este doar o conventie bazata pe statistici si ca sunt multe variabile ce o pot influenta, dar chiar se mai pot aplica "corectii" semnificative in cazul meu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate