Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

(molbro) casa P+M in P&L

- - - - -
  • Please log in to reply
1097 replies to this topic

#19
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Salut!

Compartimentarea interioare pare ok, nu stiu ce as ma adauga eu la ea. Eventual o zona de delimitare - inchisa de preferinta - a intrarii de restul casei (windfang) daca nu este deja.
Totusi, ca organizare as avea o idee: Ai un teren mic. Din curte - perspectiva/peisaj/luminozitate = scazuta. Atunci de ce nu ar fi ok o terasa acoperita la etaj. Gen logie. E moderna, se potriveste cu casa ta, se poarta (in tarile cu apa calda mai multa ...).
Ca exterior, cauta pe site-uri de arhitectura de afara ceva sa te atraga si mergi cu pozele la arhitect, sa iti cosmetizeze exteriorul. Poti sa pacalesti panta acoperisului cu aticuri mai mari, ca sa para o terasa, dar de fapt sa fie acoperis cu o apa sau chiar doua.
De exemplu:
Attached File  1338170835_mainimage_patio_house_18.jpg   102.53K   331 downloads Attached File  1338171173_patio_house_14.jpg   112.23K   337 downloads
Ceva mai multe gasesti pe site la www.archdaily.com

#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View PostmoldoveanuID, on 17th July 2012, 23:44, said:

discutati dom'le nici o problema :)  .. repetati poeziile pana le invatati pe de/rost :D
eu mi-am exprimat doar opinia asupra faptului ca astept pe acest forum si alte arhitecturi mai inedite , care sa atraga , sa fie mai ochioase , mai complexe , pentru ca acolo e ceva de discutat/analizat si ..de acolo se invata meserie (pentru cine vrea ..pentru cine nu ..n-are decat sa repete poezia pana io veni ..acru de arhitecturi din astea simpliste )
iar faptul ca mai mergeti la arhitecti/proiectanti pentru asa minunatii ..eu as zice ca e pierdere de timp. mai bine sa fie ca pe afara (ex. franta) , unde la o anumita suprafata si arhitectura se accepta proiecte facute de beneficiar ...la primarie pentru autorizatie.
asa ca ce sa mai deranjati niste oameni pentru doua linii si trei culori ..si sa le mai dati si bani .
faceti singurei proiectul , va mai consultati pe forumuri si ..gata proiectul . nu ? ce rost are sa mai umblati pe drumuri .
iar cand vine beneficiarul si spune ca da ..sunt facute de mine ..apai atunci are toata lauda din partea noastra ..nu sa vezi ca merge la un proiectant si vine pe aici si se prezinta cu doua linii si o caciula.
sa-mi fie iertata parerea ..dar astfel de arhitecturi sunt ..pentru incepatori . astea le faci pe brate , cu un creion in mana si in cealalta pui stampila. si in juma de ora ai incasat si banu' .
cam astea sunt timpurile acum :)
am plecat la culcare ..ca deja vorbesc prostii :D

In mare parte sunt de acord, poate pentru prima, data cu insul citat.
Costa 2-300 de euro sa cumperi on-line un proiect din afara si inca cateva sute niste stampile.
Macar asa cumperi ceva gandit bine inainte, chiar daca nu e capodopera arhitecturala, totusi e ceva care e functional si placut ochiului.
Eu am avut bafta sa-i proiectez casa vecinului. Daca isi facea ce am vazut in pozele tale, imi faceam bagajul si vindeam terenul. Nici nu incape indoiala.
Asta nu e arhitectura minimalista, cubista, sau cum naba ii zice, e o termoficare cu geamuri.
Sunt sute de bloguri de arhitectura cu mii de poze cu case minimaliste, dar niciodata nu am vazut aberatiile arhitectilor din Ro.
Asta au inteles ei din arhitectura asta. Luam un bloc ceausist, ii taiem 8 nivele si il facem arhitectura cubista.
Astia sunt niste desenatori cu pretentii de arhitecti, niciun profesionist care isi respecta meseria nu ar accepta sa faca cutii.

http://www.houseplan...-2-garage-35959
http://blimi.eu/cate...ecture/page/54/
http://archnewhome.c...kyer-architects
http://www.nhit-shis...ise-architects/
http://www.nhit-shis...galician-house/
http://www.nhit-shis...nne-architects/
http://www.nhit-shis...g-developments/
http://www.homeandde...p;article=21097

Doare cateva din miile de proiecte minimaliste.
Intreaba arhitectul, ce stil e a ta, ca nu seamana cu nimic din ce descrie stilul.

Si daca ai credinta ca astea nu au tot beton fier si caramida, termopane si parchet, studiaza-le cu atentie. Poate unele sunt mai sofisticate, ca si finisaje, dar un arhitect dibaci ar reusi sa scoata cat de cat, ceva rezonabil.
Pana la urma, suprafata e cea care conteaza, fierul, zidaria si betoanele, ca formele se scot din cofraje.

Edited by Astrul, 19 July 2012 - 16:16.


#21
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postradu_vasile59, on 19th July 2012, 16:34, said:

Salut!

Compartimentarea interioare pare ok, nu stiu ce as ma adauga eu la ea. Eventual o zona de delimitare - inchisa de preferinta - a intrarii de restul casei (windfang) daca nu este deja.
Totusi, ca organizare as avea o idee: Ai un teren mic. Din curte - perspectiva/peisaj/luminozitate = scazuta. Atunci de ce nu ar fi ok o terasa acoperita la etaj. Gen logie. E moderna, se potriveste cu casa ta, se poarta (in tarile cu apa calda mai multa ...).
Ca exterior, cauta pe site-uri de arhitectura de afara ceva sa te atraga si mergi cu pozele la arhitect, sa iti cosmetizeze exteriorul. Poti sa pacalesti panta acoperisului cu aticuri mai mari, ca sa para o terasa, dar de fapt sa fie acoperis cu o apa sau chiar doua.
De exemplu:
Attachment 13381708...house_18.jpg Attachment 13381711...house_14.jpg
Ceva mai multe gasesti pe site la www.archdaily.com
salut!
pai o mica terasa exista. e pe fatada estica, cea din spate care da in curte. dormitorul matrimonial de la etaj are o "excrescenta" care iese din planul zidului cu 1m. are forma trapezoidala pt ca urmareste panta acoperisului (aticului).
aticurile mai mari nu cred ca-si au rostul pt ca am de gand sa instalez pe tot acoperisul panouri fotovoltaice...asta mai incolo, cand vor mai scadea preturile.
merci oricum pt idei.
molbro

#22
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View PostAstrul, on 19th July 2012, 17:09, said:

In mare parte sunt de acord, poate pentru prima, data cu insul citat.
Costa 2-300 de euro sa cumperi on-line un proiect din afara si inca cateva sute niste stampile.
Macar asa cumperi ceva gandit bine inainte, chiar daca nu e capodopera arhitecturala, totusi e ceva care e functional si placut ochiului.
Eu am avut bafta sa-i proiectez casa vecinului. Daca isi facea ce am vazut in pozele tale, imi faceam bagajul si vindeam terenul. Nici nu incape indoiala.
Asta nu e arhitectura minimalista, cubista, sau cum naba ii zice, e o termoficare cu geamuri.
Sunt sute de bloguri de arhitectura cu mii de poze cu case minimaliste, dar niciodata nu am vazut aberatiile arhitectilor din Ro.
Asta au inteles ei din arhitectura asta. Luam un bloc ceausist, ii taiem 8 nivele si il facem arhitectura cubista.
Astia sunt niste desenatori cu pretentii de arhitecti, niciun profesionist care isi respecta meseria nu ar accepta sa faca cutii.

http://www.houseplan...-2-garage-35959
http://blimi.eu/cate...ecture/page/54/
http://archnewhome.c...kyer-architects
http://www.nhit-shis...ise-architects/
http://www.nhit-shis...galician-house/
http://www.nhit-shis...nne-architects/
http://www.nhit-shis...g-developments/
http://www.homeandde...p;article=21097

Doare cateva din miile de proiecte minimaliste.
Intreaba arhitectul, ce stil e a ta, ca nu seamana cu nimic din ce descrie stilul.

Si daca ai credinta ca astea nu au tot beton fier si caramida, termopane si parchet, studiaza-le cu atentie. Poate unele sunt mai sofisticate, ca si finisaje, dar un arhitect dibaci ar reusi sa scoata cat de cat, ceva rezonabil.
Pana la urma, suprafata e cea care conteaza, fierul, zidaria si betoanele, ca formele se scot din cofraje.

nu sunt de acord cu mare parte din cele ce ai spus, dar nu-i vreo problema... sunt de acord doar cu faptul ca ar trebui sa existe o baza de date cu proiecte "simple si low budget"mult mai la vedere si sa nu trebuiasca sa bati netul in lung si-n lat sa le gasesti aiurea. ce se gaseste pe la noi, imi cer scuze, dar fie n-au nicio treaba cu nimic, fie sunt scumpe in draci.
parerea mea e ca o evaluare facuta la modul in care ai facut-o, nu poate fi obiectiva... ai facut-o sub imperiul primei impresii. recunosc, prima impresie nu e din cele mai bune... insa daca ai fi renuntat la prejudecati ai fi putut remarca probabil si chestii bune...
multumesc pt propuneri, sunt foarte interesante si ochioase, dar ele sunt valoroase nu neaparat prin linii si proportii ci mai ales prin elemente de finisaj exterior, iluminat, finisaje interioare, anexe si aditii costisitoare la corpurile principale de locuit.
faptul ca stilul arhitectonic al casei mele nu se incadreaza in nimic inventat pana acum, chiar ma onoreaza :). probabil ca ar trebui sa-l inscriu la OSIM. sa-i zicem..."termoficare cu geamuri" sau "doua linii si-o caciula"?



View PostmoldoveanuID, on 19th July 2012, 11:25, said:

nu prea ai inteles la ce "bateam" eu sau inspre cine .. cu vorbele alea . iar restul "concluziilor" tale ..suna mai multa a frustrare datorita ..




yep. inca o "chestie" care a alimentat ..frustrarea ta

bafta !
referitor la casa dorita ..din partea mea poate sa arate ca ... ce vrei tu ...putin imi pasa :) pe mine ma deranjeaza "directia" in care a luat o arhitectura ..din zilele noastre
enioi ..nu mai discut ca oricum nu ai intelege. toate bune !


da, sunt sigur ca nu te-as intelege. stilul asta "musca si fugi" e foarte greu de inteles. ce vrei, asa sunt eu...mai idiot din fire. nu-ti mai bate capul

#23
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Despre casa: Camera tehnica nu e cam mare, la ce vrei s-o folosesti?
Scarile sunt interesante, poate insa inchiderea partiala cu un perete pana sus nu e o idee rea, acolo va fi mai rece iarna.
La etaj nu pierzi mult cu holul acela? Poate o alta compartimentare, cine stie... in sensul ca poti micsora holul putin. Baile sunt cam egale ca dimensiune, totusi ele vor folosi unor scopuri diferite; asta depinde insa si de numarul de persoane din casa, sigur.
Mie balcon nu mi-ar trebui (mi-ar placea unele frantuzesti daca as avea bani de termopane bune), dar asta tine strict de gust si nu de functionalitate.

Cat despre arhitectura, desi sunt de acord cu ideea ca un arhitect ar trebui sa faca mai mult decat sa respecte urbanismul si sa puna o semnatura... realitatea este ca asta ne ajuta, spun eu, momentan. Ca urbanism bun nu prea au multe localitati din Romania, asa incat macar cerintele clientului privind minimizarea costurilor (care duce la o casa plictisitoare de se gaseste pe toate drumurile, deci si pe drumul spre casa ta, in stanga si in dreapta) ajuta putin la protejarea ochiului de agresarea lui de stilurile diferite care s-ar putea regasi pe aceeasi strada.
Astfel, desi multe case din linkurile puse de Astrul sunt faine, unele sunt case modulare, altele sunt bune de pus in mijloc de padure si muuuuuulte, foarte multe ar da prost intr-un sat romanesc raportat la imprejurimi.

Pe de alta parte, o casa o faci sa iti placa tie, iar daca spui ca se putea sa arate si mai bine, aunci fa-o sa arate; nu conteaza ca o vede sau nu vecinul sau bunica, important e ca o vezi tu. Motiv pentru care niciun arhitect nu vad de ce sa se supere pe ce alege clientul sau... treaba arhitectului fiind multumirea clientului si nu a propriului ego. Ca nici clientii mei nu aleg ce-as face eu, dar gasesc asta perfect normal, nu suntem toti la fel... iar casele dintr-un cartier ar ar fi mai bine daca ar semana.

Spor, cand te apuci efectiv?

#24
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postlalea, on 25th July 2012, 14:44, said:

Despre casa: Camera tehnica nu e cam mare, la ce vrei s-o folosesti?
Scarile sunt interesante, poate insa inchiderea partiala cu un perete pana sus nu e o idee rea, acolo va fi mai rece iarna.
La etaj nu pierzi mult cu holul acela? Poate o alta compartimentare, cine stie... in sensul ca poti micsora holul putin. Baile sunt cam egale ca dimensiune, totusi ele vor folosi unor scopuri diferite; asta depinde insa si de numarul de persoane din casa, sigur.
Mie balcon nu mi-ar trebui (mi-ar placea unele frantuzesti daca as avea bani de termopane bune), dar asta tine strict de gust si nu de functionalitate.

Cat despre arhitectura, desi sunt de acord cu ideea ca un arhitect ar trebui sa faca mai mult decat sa respecte urbanismul si sa puna o semnatura... realitatea este ca asta ne ajuta, spun eu, momentan. Ca urbanism bun nu prea au multe localitati din Romania, asa incat macar cerintele clientului privind minimizarea costurilor (care duce la o casa plictisitoare de se gaseste pe toate drumurile, deci si pe drumul spre casa ta, in stanga si in dreapta) ajuta putin la protejarea ochiului de agresarea lui de stilurile diferite care s-ar putea regasi pe aceeasi strada.
Astfel, desi multe case din linkurile puse de Astrul sunt faine, unele sunt case modulare, altele sunt bune de pus in mijloc de padure si muuuuuulte, foarte multe ar da prost intr-un sat romanesc raportat la imprejurimi.

Pe de alta parte, o casa o faci sa iti placa tie, iar daca spui ca se putea sa arate si mai bine, aunci fa-o sa arate; nu conteaza ca o vede sau nu vecinul sau bunica, important e ca o vezi tu. Motiv pentru care niciun arhitect nu vad de ce sa se supere pe ce alege clientul sau... treaba arhitectului fiind multumirea clientului si nu a propriului ego. Ca nici clientii mei nu aleg ce-as face eu, dar gasesc asta perfect normal, nu suntem toti la fel... iar casele dintr-un cartier ar ar fi mai bine daca ar semana.

Spor, cand te apuci efectiv?

salut!
merci pt mesaj. inca sunt la stadiul de obtinut avize... m-am hotarat insa sa nu mai schimb nimic la casa, ramane asa, simpla, anosta si "urata" :)
asta cu toata opozitia maestrilor din forum... care desi au si ei dreptatea lor, prea fac pe desteptii. Astrul de exemplu, desi si-a pierdut timpul pe thread-ul meu, n-a facut altceva decat sa-si etaleze creasta de cocos crezand ca-i intr-un cuibar de puicute excitate. discurs politicianist, retorica buna, solutii nada. eu chiar credeam ca scopul acestui forum e de a oferi orientare, pas cu pas, celor care doresc sa-si construiasca o casa, mai ales celor pe care nu-i dau banii afara din casa... imi cer scuze daca am nimerit gresit:D

sper sa ma apuc undeva la sf lunii august si sa ridic la "rosu" pana in noiembrie, dar in afara de avize mai am cateva probleme cu fierul din structura. mi se pare cam multicel si e si spart in cam multe fi-uri si cam multe piese... peste 100. nu pot sa inteleg asta, dar "inginerii" din zilele noastre nu mai au contributii personale. baga in calculator si ce le da programul aia e... gestionarea sutelor de repere pe santier nu mai e treaba lor. e treaba doreilor...iar daca doreii dau buleala, las' ca plateste beneficiarul... pierderi tehnologice domle! sunt absolut convins ca inginerul roman e "optimizabil", nu e deloc creativ, dar asta nu-i vreo problema atata vreme cat poate da vina pe arhitect...
oare care o fi diferenta dintre antecalculul de materiale si consumul real? am citit o groaza de jurnale dar n-am reusit sa aflu raspunsul la intrebarea asta.

hai ca din arhitectura am dat-o in structura...se vede ca evoluez, nu? si se mai vede ca sunt un potential beneficiar "cost conscious". probabil ca din cauza asta n-am avut succes nici cu arhitectul, nici cu echipele de constructori care nu-mi trimit ofertele, nici cu jurnalul meu :D
daca nu lasi loc de furaciune...pardon...de libera exprimare, nu prea te baga lumea in seama...
hai ca am inceput sa fiu rautacios...probabil de la berea calda:) merci inca o data pt urare, sper sa am despre ce povesti in curand. pa! seara buna!

#25
pian

pian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 13.06.2007
Buna

Am vazut ca ai intrebat de antecalculul de materiale si calculul real, ca pot sa-ti spun la mine am avut 9.2 tone de fier si am cumparat 11 tone,am avut 70 mc de beton pe calcule si au intrat aproximativ 80, la caramida a intrat cu 4 paleti mai putin decat pe hartie :).

Seaqra buna

#26
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postpian, on 30 august 2012 - 20:24, said:

Buna

Am vazut ca ai intrebat de antecalculul de materiale si calculul real, ca pot sa-ti spun la mine am avut 9.2 tone de fier si am cumparat 11 tone,am avut 70 mc de beton pe calcule si au intrat aproximativ 80, la caramida a intrat cu 4 paleti mai putin decat pe hartie Posted Image.

Seaqra buna

aa..merci! da, eram tare curios de treaba asta. inteleg ca la fier e problema. betonul s-a compensat cu caramida bag seama... hmm...Posted Image nu pot sa inteleg de ce a intrat asa de mult fier. deviatii din astea mi-s peste puterea mea de intelegere. depasesc cu mult ce credeam eu ca inseamna "toleranta". cum ai comandat fierul? brut sau fasonat?

#27
pian

pian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 13.06.2007
Fierul l-am luat fasonat cel pentru etrieri iar restul la kg.Ce e drept mai am fier in curte cam 500 kg asa aproximativ in bare de la 1.5 m pana la 12 m

#28
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postpian, on 31 august 2012 - 00:05, said:

Fierul l-am luat fasonat cel pentru etrieri iar restul la kg.Ce e drept mai am fier in curte cam 500 kg asa aproximativ in bare de la 1.5 m pana la 12 m

m-ai speriat cu cifrele si l-am sunat pe stucturist sa-l intreb la ce deviatii sa ma astept. l-am intrebat daca a luat in calcul suprapunerile la jontare si mi-a zis ca da. deci, teoretic si practic, n-ar trebui sa apara cantitati suplimentare. pe de alta parte, ma intriga faptul ca eu am doar in fundatie 4tone si ceva de fier... nu am mai intalnit cifra asta la amprente de sub 100mp. mentionez ca adancimea de fundare este de 120cm dar elevatia este destul de mica. daca as sti cum, as atasa si planul de fundatii :)...mai caut, poate ma edific si bag si planul in seara asta.

in fine, atasez si planul de fundatii :)

Attached Files



#29
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
...si detalii...

Attached Files



#30
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
La mine a aparut ceva fier in plus fata de proiect (cam 300 kg cred) din 2 motive:

1. o grinda care nu era in proiect, insa constructorul si dirigintele au dorit sa fie pusa acolo. Greseala a proiectantului.
2. buiandrugii nu aveau fier cat au considerat constructorul si dirigintele ca ar trebui, unii nu aveau deloc. Proiectantul a spus ca e ok proiectul, costructorul+diriginte au spus ca e ok la limita, dar mai bine completam, asa ca am completat.

E normal sa apara chestii de-astea, nu te speria.....Apar costuri suplimentare la un concediu unde mai mananci o inghetata in plus, la un drum lung cu masina unde nu-ti iese consumul cum l-ai calculat si mai trebuie sa pui 7 litri de benzina, la un cos de cumparaturi unde nu te rezumi aproape niciodata la lista, etc etc,  d-apoi la o casa.............

Edited by feitosak1, 01 September 2012 - 00:11.


#31
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postlalea, on 25 iulie 2012 - 13:44, said:

Despre casa: Camera tehnica nu e cam mare, la ce vrei s-o folosesti?


Asta eram curios si eu. Si mai e si la intrare.

#32
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postfeitosak1, on 01 septembrie 2012 - 00:08, said:

La mine a aparut ceva fier in plus fata de proiect (cam 300 kg cred) din 2 motive:

1. o grinda care nu era in proiect, insa constructorul si dirigintele au dorit sa fie pusa acolo. Greseala a proiectantului.
2. buiandrugii nu aveau fier cat au considerat constructorul si dirigintele ca ar trebui, unii nu aveau deloc. Proiectantul a spus ca e ok proiectul, costructorul+diriginte au spus ca e ok la limita, dar mai bine completam, asa ca am completat.

E normal sa apara chestii de-astea, nu te speria.....Apar costuri suplimentare la un concediu unde mai mananci o inghetata in plus, la un drum lung cu masina unde nu-ti iese consumul cum l-ai calculat si mai trebuie sa pui 7 litri de benzina, la un cos de cumparaturi unde nu te rezumi aproape niciodata la lista, etc etc,  d-apoi la o casa.............

feitosa, 300kg inseamna mai putin de 5% in cazul tau. eu m-am speriat cand am auzit ca pian a bagat cu aproape 2 tone in plus (adica aproape 20% plus!!!). asta nu e normal la un proiect simplu. eu sunt de acord ca mai apar si chestiuni neprevazute, dar nici chiar asa...
in concediu cheltuiesti mai mult pt ca nu ti-l pui pe hartie in detaliu si pan' la urma asta-i fun-ul...spargi bani sa te simti cat mai bine atunci si acolo.
oricum, m-ai mai linistit un pic. apropos, tu cum stai cu lucrarile? am vazut ca ai terminat acoperisul. ti-a iesit bine. si eu tot cu tabla faltuita de la ruukki cred ca o sa-mi fac. am primit deja oferte bunicele de la cristalin.
spor in continuare!

View Postdinpoplaca, on 01 septembrie 2012 - 05:20, said:

Asta eram curios si eu. Si mai e si la intrare.

pai aia e o camera multifunctionala ca sa zic asa... iar daca stai sa te gandesti ca acolo vor fi:
toaleta de serviciu
centrala termica
boiler
rezervor tampon apa + hidrofor
masina de spalat
depozitare diverse
uscator rufe

...atunci nu cred ca ti se va mai parea asa mare. nu?

#33
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postmolbro, on 01 septembrie 2012 - 12:04, said:

pai aia e o camera multifunctionala ca sa zic asa... iar daca stai sa te gandesti ca acolo vor fi:
toaleta de serviciu
centrala termica
boiler
rezervor tampon apa + hidrofor
masina de spalat
depozitare diverse
uscator rufe

...atunci nu cred ca ti se va mai parea asa mare. nu?


De-acord cu tine ca ai multe de bagat in ea dar baia de serviciu trebuie sa fie separat; doar VC si o chiuveta. daca ai musafiri si trebuie sa mearga la baie o sa-ti vasa toat ce ai in camera aia iar daca nu le faci sa arate estetic nu o sa arate frumos.
Ai pus camera pe un perete exterior unde poti sa pui geamuri si sa ai lumina multa, iar livingul care trebuiea sa aibe multa lumina e in mijlocul casei intre pereti.
masinile de spalat trebuiau sus la etaj, pentru ca acolo sunt hainele, iar camera asta tehnica undeva in spate, fara multe geamuri ca sa nu pierzi caldura iarna.

Doar incerc  sa dau idei; sper sa nu te superi.

Edited by dinpoplaca, 01 September 2012 - 17:10.


#34
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postdinpoplaca, on 01 septembrie 2012 - 17:09, said:

De-acord cu tine ca ai multe de bagat in ea dar baia de serviciu trebuie sa fie separat; doar VC si o chiuveta. daca ai musafiri si trebuie sa mearga la baie o sa-ti vasa toat ce ai in camera aia iar daca nu le faci sa arate estetic nu o sa arate frumos.
Ai pus camera pe un perete exterior unde poti sa pui geamuri si sa ai lumina multa, iar livingul care trebuiea sa aibe multa lumina e in mijlocul casei intre pereti.
masinile de spalat trebuiau sus la etaj, pentru ca acolo sunt hainele, iar camera asta tehnica undeva in spate, fara multe geamuri ca sa nu pierzi caldura iarna.

Doar incerc  sa dau idei; sper sa nu te superi.

nu-i cu suparare,stai linistit. :)
wc-ul de serviciu probabil ca va fi separat dupa ce asezam toate alea in camera tehnica. da, nu-i frumos sa dai cu ochii de chilotii pusi la uscat cand intri la baie :)
cat despre living, a fost alegerea mea sa fie mai "obscur", desi cred ca va fi luminat indeajuns de pe peretele de sud unde am suprafata vitrata foarte mare.
masina de spalat...nope...in camera tehnica e locul ei. sunt mai multe avantaje decat dezavantaje. mai gandeste-te...

#35
pian

pian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 13.06.2007
Cam 1 tona a fost in plus pentru ca structurista in calcul a uitat sa puna niste  fier.
Tu cat fier ai la toata casa? am vazut ca 4 tone numai in fundatie

#36
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postpian, on 02 septembrie 2012 - 13:36, said:

am vazut ca 4 tone numai in fundatie
acum am vazut si eu. parerea mea e ca s a cam exagerat cu conceperea structurala a acestei constructii. stalpi de 40 la un p+m (si deschideri sub 4 m) , elevatii destul de groase/late , fierul din fundatie - le fel exagerat, la o presiune conventionala aproape de medie . etc
daca as fi posesorul acestui proiect (de structura) atunci as merge la alt structurist pentru refacerea acestuia. si ...as avea de castigat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate