Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Automatica si Informatica Aplicata

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Triangle111

Triangle111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2012
Buna seara.
Urmez o facultate cu specializarea Automatica si Informatica Aplicata, domeniul de licenta : Ingineria Sistemelor din cadrul Universitatii x.
M-ar interesa anumite detalii legate de terminarea facultatii, pentru ca nu am gasit altundeva.

Unde poti lucra ca inginer automatist ? Se cauta aceasta meserie ? Este de viitor ? Se castiga decent aici sau afara ?

Recunosc am ales facultatea fiind mai mult interesat de programare, dar niciodata nu am fost complet lamurit de cealalta "ramura", nu am pe nimeni sa lucreze in acest domeniu, nu cunosc pe nimeni, tot ce stiu este din auzite pe ici pe colo, nimic concret.

Edited by Triangle111, 15 July 2012 - 17:47.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Triangle111, on 15th July 2012, 18:46, said:

Recunosc am ales facultatea fiind mai mult interesat de programare
Ai ales gresit daca programare PC ai vrut.

 Triangle111, on 15th July 2012, 18:46, said:

Unde poti lucra ca inginer automatist ?
Vezi si tu joburile pe site-urile adecvate.

#3
Triangle111

Triangle111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2012
Am spus ca am ales facultatea fiind mai mult interesat de programare, dar nu in totalitate, nu stau deloc prost cu matematica si fizica, asa ca mi-a mers bine pana acum, sunt anul 2;
Pe parcurs, chiar am gasit o atractie fata de fizica, pe care o pierdusem de ceva timp.
M-am uitat pe site-urile de joburi, dar as vrea o opinie in plus.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Care programare ? PC, microcontrolere, roboti etc ?

#5
Triangle111

Triangle111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2012
Microprogramare

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Triangle111, on 15th July 2012, 19:04, said:

Microprogramare
As zice la la Electronica trebuia sa fii.

#7
Triangle111

Triangle111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2012
Ok, nu asta era raspunsul asteptat, dar multumesc pentru opinie.
Alte pareri ?

#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Depinde de oraș; în Cluj-Napoca la Emerson sunt vreo 200-300 de de ingineri în automatică și se fac angajări în continuu. Un domeniu de activitate al acestora este programarea unor plăci ce configurează diferite linii de asamblare.

De precizat că mulți absolvenți de automatică (cât și de la electronic & telecomunicații) lucreaza în industria software chiar dacă specializarea lor nu e strict în acest domeniu.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
De ce am zis la Electronica, in general un micro nu-i de capul lui util, e intr-o placa integrat. Iar tu ca inginer daca nu stii ce fac acele elemente aditionale pe placa, daca nu stii sa le proiectezi si pe acestea, daca nu stii sa citesti ca un electronist un PDF cu specificatiile s.a.m.d. atunci cam greu cu programarea asta (nu ea in sine ci ca solutie obtinuta). De accea un electronist eu as angaja pe acest segment.

#10
Triangle111

Triangle111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2012

 m3th0dman, on 15th July 2012, 19:47, said:

De precizat că mulți absolvenți de automatică (cât și de la electronic & telecomunicații) lucreaza în industria software chiar dacă specializarea lor nu e strict în acest domeniu.

Probabil este mai accesibil sa lucrezi ca programator PC, chiar inca din timpul faculatii (daca esti capabil).
Cunosc cateva persoane care au terminat specializarea mea, dar nu lucreaza in domeniu;
Oare este posibil sa termini facultatea si sa te angajezi la CGS(un exemplu) ? poate daca termini fiecare an numai cu note de 5 sau 6,  altfel nu vad motivul.
Este mai dificil ca inginer automatist decat ca programator pc, parerea mea...

Edited by Triangle111, 16 July 2012 - 08:58.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Triangle111, on 16th July 2012, 09:57, said:

Este mai dificil ca inginer automatist decat ca programator pc, parerea mea...
Fiindca piata joburilor la programare PC e mult mai mare decat restul.

Edited by neagu_laurentiu, 16 July 2012 - 09:36.


#12
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 neagu_laurentiu, on 15th July 2012, 19:51, said:

De ce am zis la Electronica, in general un micro nu-i de capul lui util, e intr-o placa integrat. Iar tu ca inginer daca nu stii ce fac acele elemente aditionale pe placa, daca nu stii sa le proiectezi si pe acestea, daca nu stii sa citesti ca un electronist un PDF cu specificatiile s.a.m.d. atunci cam greu cu programarea asta (nu ea in sine ci ca solutie obtinuta). De accea un electronist eu as angaja pe acest segment.
Totuși e vorba de programarea plăcii (și eventual interacțiunea cu linia de asamblare) nu proiectarea plăcii. Oricum, și un absolvent de calculatoare (cu atât mai mult de automatică) ar trebui să știe citi o schemă dacă e vorba de electronică digitală.

 Triangle111, on 16th July 2012, 09:57, said:

Este mai dificil ca inginer automatist decat ca programator pc, parerea mea...
Este mai dificil în sensul că găsești mai greu de lucru și salariile sunt în medie mai mici dar dacă e vorba despre dificultatea meseriei, e discutabil: Dacă faci un site de unul singur în HTML și PHP pentru Matache Măcelarul din colțul blocului probabil e mai ușor. Dacă în schimb lucrezi la designul (chiar și implementarea) unui sistem distribuit pentru ditai corporația în a cărui implementare lucrează 40-50 de oameni, e cu siguranță mai dificil în programarea high-level.

#13
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

 m3th0dman, on 16th July 2012, 21:18, said:

Este mai dificil în sensul că găsești mai greu de lucru și salariile sunt în medie mai mici dar dacă e vorba despre dificultatea meseriei, e discutabil: Dacă faci un site de unul singur în HTML și PHP pentru Matache Măcelarul din colțul blocului probabil e mai ușor. Dacă în schimb lucrezi la designul (chiar și implementarea) unui sistem distribuit pentru ditai corporația în a cărui implementare lucrează 40-50 de oameni, e cu siguranță mai dificil în programarea high-level.

Aberezi si scoti doar clisee pe gura.
Treaba unui automatist de rand in R&D e CEL putin la fel de grea ca a unui programator de rand in R&D. Si asta o spune un viitor(sper :D ) programator.

Edited by The0nly0ne, 19 July 2012 - 23:15.


#14
Triangle111

Triangle111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2012
Depinde de perspectiva.
Din perspectiva unuia care adora fizica dar detesta programarea pc, ar putea face greseala sa spuna ca e "mult" mai dificil ca programator.
Si invers.

Edited by Triangle111, 20 July 2012 - 16:35.


#15
cct

cct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.12.2007
Acum, dupa ce ai terminat facultatea, poate ar fi interesant sa ne dai niste detalii. Unde lucrezi, ce produci etc. ;-)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate