Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Deschidere link-uri cu diferite browsere

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Salut, este posibil sa deschid diferite link-uri cu browsere diferite?

Ca sa explic mai bine, problem sta in felul urmator, am creat o pagina in php simpla, cu link-uri de la diverse site-uri, youtube, google, softpedia si asa mai departe, exista vreo posibilitate sau vreun cod ca eu sa impun celui care viziteaza pagina mea sa deschid un link cu google chrome, altul cu explorer si asa mai departe?De exemplu vreau ca atunci cand dau click pe youtube sa mi-l deschida cu google chrome, iar atunci cand dau click pe google sa mi-l deschida cu explorerul?Sper ca ati inteles la ce ma refer, multumesc.

#2
egroeg

egroeg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 22.04.2005
poti scrie ca anumite site-uri sunt "optimizate" pentru anumite browsere, desi in ziua de azi n-ar mai trebui sa fie problema asta
nu poti forta prin cod sau altfel ca un utilizator la un click sa deschida linkul in alt browser
mai mult, eu ca vizitator nu as folosi niciodata pe un site care ma pune sa mai folosesc 3 browsere in acelasi timp

#3
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Dar nu exista nicio aplicatie care sa imi permita sa aleg eu cu ce browser vreau sa deschid un anumit link atunci cand dau click pe el ?

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 catalinuptm, on 11th July 2012, 10:49, said:

Dar nu exista nicio aplicatie care sa imi permita sa aleg eu cu ce browser vreau sa deschid un anumit link atunci cand dau click pe el ?
De ce doresti sa fie deschis numai cu un anumit browser un link?
Este aiurea pentru toti vizitatorii acelei pagini cum iti atragea atentia si 'egroeg', " eu ca vizitator nu as folosi niciodata un site care ma pune folosesc 3 browsere in acelasi timp."= prostie (din punctul de vedere al celui care ar dori sa deschida acele link-uri), dar probabil ai motivele tale intemeiate.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 catalinuptm, on 11th July 2012, 10:05, said:

Salut, este posibil sa deschid diferite link-uri cu browsere diferite?

Ca sa explic mai bine, problem sta in felul urmator, am creat o pagina in php simpla, cu link-uri de la diverse site-uri, youtube, google, softpedia si asa mai departe, exista vreo posibilitate sau vreun cod ca eu sa impun celui care viziteaza pagina mea sa deschid un link cu google chrome, altul cu explorer si asa mai departe?De exemplu vreau ca atunci cand dau click pe youtube sa mi-l deschida cu google chrome, iar atunci cand dau click pe google sa mi-l deschida cu explorerul?Sper ca ati inteles la ce ma refer, multumesc.
nu
exista 'browser agent' pe baza caruia poti genera continut
desi exista plug-in cu care sa schimbi acest 'agent'

#6
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 poadol, on 10th July 2012, 22:40, said:

De ce doresti sa fie deschis numai cu un anumit browser un link?
Este aiurea pentru toti vizitatorii acelei pagini cum iti atragea atentia si 'egroeg', " eu ca vizitator nu as folosi niciodata un site care ma pune folosesc 3 browsere in acelasi timp."= prostie (din punctul de vedere al celui care ar dori sa deschida acele link-uri), dar probabil ai motivele tale intemeiate.

Ai perfecta dreptate doar ca site-ul il voi accesa doar eu, mi-am facut aceas pagina sa-mi fie mai usor sa-mi deschid anumite site-uri si m-am ars de cateva ori cu site-urile de la favorite, stergandu-se din anumite motive, si am ales aceasta metoda sa-mi creez eu o pagina web cu toate link-urile la toate site-urile pe care le vizitez des si sa fiu sigur ca nu le pierd, site-ul il rulez local si il accesez doar eu, si vroiam ca pe unele sa le deschid cu un browser si pe altele cu alt browser.Am gasit acuma un program, nu l-am incercat inca, se numeste Browser Chooser, a mai incercat cineva aceasta aplicatie pana acuma ?

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 catalinuptm, on 11th July 2012, 13:13, said:

site-ul il rulez local si il accesez doar eu, si vroiam ca pe unele sa le deschid cu un browser si pe altele cu alt browser.
Ai vreun motiv intemeiat sa deschizi unele pagini intr-un browser iar altele cu alte "n" browsere?

#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 catalinuptm, on 11th July 2012, 13:13, said:

Ai perfecta dreptate doar ca site-ul il voi accesa doar eu, mi-am facut aceas pagina sa-mi fie mai usor sa-mi deschid anumite site-uri si m-am ars de cateva ori cu site-urile de la favorite, stergandu-se din anumite motive, si am ales aceasta metoda sa-mi creez eu o pagina web cu toate link-urile la toate site-urile pe care le vizitez des si sa fiu sigur ca nu le pierd, site-ul il rulez local si il accesez doar eu, si vroiam ca pe unele sa le deschid cu un browser si pe altele cu alt browser.Am gasit acuma un program, nu l-am incercat inca, se numeste Browser Chooser, a mai incercat cineva aceasta aplicatie pana acuma ?
In Firefox de exemplu Semnele de carte sau Favorite cum le numesti tu se pot salva intr-un file separat sau Document HTML (banuiesc nu sunt sigur ca si celelalte browsere au aceasta posibilitate).

#9
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 dorin_2k, on 11th July 2012, 02:05, said:

Ai vreun motiv intemeiat sa deschizi unele pagini intr-un browser iar altele cu alte "n" browsere?

Da, spre exemplu, imi place modul cum se downloadeaza fisierele cu chrome, le aseaza in ordine jos, dar nu imi place sa-l folosesc cand fac altceva decat atunci cand downloadez.

 poadol, on 11th July 2012, 04:42, said:

In Firefox de exemplu Semnele de carte sau Favorite cum le numesti tu se pot salva intr-un file separat sau Document HTML (banuiesc nu sunt sigur ca si celelalte browsere au aceasta posibilitate).

Da? nu stiam, unde pot sa vad lucrul asta? sau cum fac?

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 catalinuptm, on 11th July 2012, 20:53, said:

Da, spre exemplu, imi place modul cum se downloadeaza fisierele cu chrome, le aseaza in ordine jos, dar nu imi place sa-l folosesc cand fac altceva decat atunci cand downloadez.
Daca acesta e singurul motiv, atunci singura solutie este sa te obisnuiesti sa lucrezi cu orice browser.
O sa fii nevoit o data sa lucrezi doar cu unul si ce ai sa faci?
De exemplu la internet caffe, mall, un laborator, o facultate, un coleg, la aeropost, in gara o sa gasesti diferite browsere (poate doar cate unul pe fiecare PC) si nu ai drepturi de admin sa poti instala ce vrei tu.
Ai sa zici ca nu poti lucra astfel?

#11
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

Quote

In Firefox de exemplu Semnele de carte sau Favorite cum le numesti tu se pot salva intr-un file separat sau Document HTML (banuiesc nu sunt sigur ca si celelalte browsere au aceasta posibilitate).

 catalinuptm, on 11th July 2012, 20:53, said:

Da? nu stiam, unde pot sa vad lucrul asta? sau cum fac?

In Firefox deschizi "Semne de carte" se deschide fereastra "Colectie" faci click pe "Import si export" dupa care selectezi "Exporta semne de carte intr-un fisier HTML" apoi "Salvare" si ai rezolvat problema (numai sa nu uiti unde le-ai salvat).
Dupa sper ca te descurci si singur sa Importi din acel fisier HTML sau chiar din alt browser in Semne de carte din Firefox, nu-i asa?

Edited by poadol, 11 July 2012 - 21:33.


#12
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 poadol, on 11th July 2012, 10:31, said:

In Firefox deschizi "Semne de carte" se deschide fereastra "Colectie" faci click pe "Import si export" dupa care selectezi "Exporta semne de carte intr-un fisier HTML" apoi "Salvare" si ai rezolvat problema (numai sa nu uiti unde le-ai salvat).
Dupa sper ca te descurci si singur sa Importi din acel fisier HTML sau chiar din alt browser in Semne de carte din Firefox, nu-i asa?

Perfect, cam despre asta aveam nevoie, sa pot sa le am intr-un fisier HTML, m-am descurcat, simplu, multumesc frumos pentru acest hint.

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Da, stiu, e veche discutia dar am o intrebare similara, cautarea aici m-a adus.

In IE am salvat un semn de carte (HBO Go). Daca incerc sa deschid acest semn de carte salvat pe ecran, acesta se deschide cu Chrome. Cum pot face sa deschid doar cu IE?

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu ai cum, precum s-a explicat in acest topic.
Doar sa setezi IE ca browser principal. Si din cate inteleg eu tu ai pus o iconita pe desktop, nu un "semn de carte".
Semn de carte = bookmark - asta este in browsere. Deci e imposibil sa ai IE deschis si sa te duci in Favorite - cum se numesc in IE si sa se deschida Chrome.

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Am rezolvat-o, se poate. Desi Chrome este browserul implicit, o pictograma de pe ecran se deschide doar cu IE.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate