Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

La ce facultate sa dau? Ase sau SNSPA

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
gabriela94

gabriela94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.12.2008
Buna ! Am citit topicul si am si eu o intrebare pentru voi. Anul asta dau bacul si optiunile mele in ceea ce priveste facultatea se limiteaza la ASE Finante sau Contabilitate. Problema e, poate sa imi explice cineva care este marea diferenta dintre cele doua facultati ?

#38
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Recomand finante.De la finante poti ajunge contabil printr-un examen insa nu e la fel si cu contabilitatea.Si-am auzit ca cea din urma e plictisitoare...

#39
marianchitaristul

marianchitaristul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2012
Salutare prieteni! Sunt clasa a XII-a si sunt total derutat. Am citit aproape tot ce a fost scris in topic. Sa va spun despre mine cate ceva: Imi place engleza de mic copil, imi place istoria, poate si altele de care nu sunt constient la momentul actual. Lucrul care imi place cel mai mult este muzica. Am vazut studiile necesare pentru Facultatile cu specialitate muzicala si pot spune ca sunt foarte foarte in urma si imi este teama sa ma apuc de invatat pentru ca ar trebui sa raman urmatorul an acasa, ca sa pot trece de admitere. As vrea, daca se poate, sa imi propuneti voi alte facultati/specializari ale facultatilor impreuna cu o descriere cel putin generala daca nu sunteti in cunostinta de cauza. Va foarte multumesc! Astept raspunsul vostru! (Urasc chimia, fizica,biologia intr-o anumita masura, matematica ~ insa la liceu sunt la profil mate info deci am o matematica de baza, folositoare).

#40
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012

View Postmarianchitaristul, on 07 octombrie 2012 - 15:26, said:

Salutare prieteni! Sunt clasa a XII-a si sunt total derutat. Am citit aproape tot ce a fost scris in topic. Sa va spun despre mine cate ceva: Imi place engleza de mic copil, imi place istoria, poate si altele de care nu sunt constient la momentul actual. Lucrul care imi place cel mai mult este muzica. Am vazut studiile necesare pentru Facultatile cu specialitate muzicala si pot spune ca sunt foarte foarte in urma si imi este teama sa ma apuc de invatat pentru ca ar trebui sa raman urmatorul an acasa, ca sa pot trece de admitere. As vrea, daca se poate, sa imi propuneti voi alte facultati/specializari ale facultatilor impreuna cu o descriere cel putin generala daca nu sunteti in cunostinta de cauza. Va foarte multumesc! Astept raspunsul vostru! (Urasc chimia, fizica,biologia intr-o anumita masura, matematica ~ insa la liceu sunt la profil mate info deci am o matematica de baza, folositoare).

du-te la ASE comert si turism eu acolo o sa ma duc .. (cred)

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthwa, on 08 decembrie 2012 - 10:32, said:

du-te la ASE comert si turism eu acolo o sa ma duc .. (cred)
Da-mi o lista cu joburile din piata (reale) ce necesita aceasta specializare.

Edited by neagu_laurentiu, 08 December 2012 - 10:40.


#42
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
nu stiu... sigur .. dar este tot un fel de management hotelier , poate un ghid turistic ... spune tu altceva atunci ...Posted Image

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Ghidul e absolventul de Geografia Turismului.
Managerul da, e un absolvent de ASE (in teorie). Dar cate anunturi de angajare sunt ? Si nu doar manager la un lant hotelier, ci directori mai marunti sau alti lucratori in comertul asta unde la cerinte se cere o astfel de specializare ? Ca doar nu faci specializarea asta sa cari bagajele la clienti ! Faci scoala adecvata pentru meseria dorita.

Edited by neagu_laurentiu, 08 December 2012 - 16:24.


#44
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
atunci sfatuieste-ne tu ce sa facem .. unde sa mergem? eu sunt la n liceu economic iar dupa terminarea lui obtin o calificare ca tehnician in turism ,marketing

#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Egal cu zero specializarea dupa liceu.
Iei frumos site-urile cu joburi si faci o analzia cam ce se cauta, ce profile merg si alegi. Intrebi unde ti se pare neclar. Parca ti-am mai zis si nu ti-a placut. De aceea nu are rost sa insir eu ci tu sa faci analiza asta.

Edited by neagu_laurentiu, 08 December 2012 - 16:35.


#46
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
ok .. multumesc dar am doar 17 ani si nu prea stiu cum sa caut ...

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Scrii pe Google "locuri de munca" si gasesti site-uri specializate cu oferte.
Apoi meserii tu stii ce-ti place, le vezi in jurul tau.

Edited by neagu_laurentiu, 08 December 2012 - 16:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate