Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

instructiuni TARIC3

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
diana_clara

diana_clara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.05.2007
salut tuturor.

am nevoie mare de ajutor in folosirea acestui program de calcul al taxelor vamale.
am inteles in mare cum functioneaza, am introdus toate codurile in toate casutele acelea, dar la final imi da o eroare de procedeu: Codul de procedura este gresit (109-VR9), desi folosesc codul din lista oferita de site.
daca aveti idee ce gresesc, va rog sa-mi lasati un post.
multumesc anticipat.
diana

#2
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008

 diana_clara, on 10th July 2012, 18:20, said:

salut tuturor.

am nevoie mare de ajutor in folosirea acestui program de calcul al taxelor vamale.
am inteles in mare cum functioneaza, am introdus toate codurile in toate casutele acelea, dar la final imi da o eroare de procedeu: Codul de procedura este gresit (109-VR9), desi folosesc codul din lista oferita de site.
daca aveti idee ce gresesc, va rog sa-mi lasati un post.
multumesc anticipat.
diana
buna, trimite-mi codul tarifar in pm precum si cateva date esentiale : de unde provine, daca va beneficia de o preferinta vamala precum si o denumire comerciala si iti fac calculul.

#3
diana_clara

diana_clara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.05.2007

 urbanreality, on 10th July 2012, 18:28, said:

buna, trimite-mi codul tarifar in pm precum si cateva date esentiale : de unde provine, daca va beneficia de o preferinta vamala precum si o denumire comerciala si iti fac calculul.



codul e urmatorul: 1704907100, Bomboane de zahăr prelucrat termic, umplute sau nu
tara de origine: Ucraina
tara de destinatie: Romania
nu stiu daca beneficiaza de o preferinta vamala. nu sunt economist si nu am mai luat contact cu astfel de termeni. lucrez pentru o firma de distributie si am primit sarcina sa fac calculul pentru niste acadele.
ar fi mai util daca mi-ai explica ce gresesc, o sa-mi trebuiasca sa stiu atunci cand o sa mi se dea o cantitate exacta.
pentru o estimare, poti acolo cu 2000 kg (masa neta 2200) si ca valoare statistica 12500 ron

mii de multumiri pentru ajutor

#4
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 diana_clara, on 11th July 2012, 18:45, said:

codul e urmatorul: 1704907100, Bomboane de zahăr prelucrat termic, umplute sau nu
tara de origine: Ucraina
tara de destinatie: Romania
nu stiu daca beneficiaza de o preferinta vamala. nu sunt economist si nu am mai luat contact cu astfel de termeni. lucrez pentru o firma de distributie si am primit sarcina sa fac calculul pentru niste acadele.
ar fi mai util daca mi-ai explica ce gresesc, o sa-mi trebuiasca sa stiu atunci cand o sa mi se dea o cantitate exacta.
pentru o estimare, poti acolo cu 2000 kg (masa neta 2200) si ca valoare statistica 12500 ron

mii de multumiri pentru ajutor

din cate vad trebuie sa bagi si date privind compozitia Grăsime din lapte Proteine din lapte Amidon/Glucoză Zaharoză/Zahăr invertit/Izoglucoză  pe urma iti zice ce si cum.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
la codul aditional 000 primesc urmatoarele:

ERGA OMNES (ERGA OMNES) :
Import: Taxă pentru țară terță (01-01-2005 - ) :   9.00 % + EA(1) MAX 18.70 % +ADSZ(1)
9.00 % + 0 EUR/100kg MAX 18.70 % + 0 EUR/100kg

SPG (Reglem. nr. 732/2008) - Regim general (SPGL)
Import: Preferințǎ tarifarǎ (01-01-2009 - 31-12-2013) :   5.50 % + EA(1) MAX 18.70 % +ADSZ(1)
5.50 % + 0 EUR/100kg MAX 18.70 % + 0 EUR/100kg

Toate țările terțe (ALLTC)
- Export: Restitutii la export (ingrediente - informatii) (01-10-2010 - )

IMPORTANT ESTE SA IMI OFERI URMATOARELE INFORMATII:
-cantitatea de grasime din lapte
-cantitatea de proteine din lapte
-cantitatea de amidon/glucoza
-cantitatea de zaharosa/zahar invertit/izoglucoza


#6
diana_clara

diana_clara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.05.2007

 chinaman, on 12th July 2012, 00:54, said:

din cate vad trebuie sa bagi si date privind compozitia Grăsime din lapte Proteine din lapte Amidon/Glucoză Zaharoză/Zahăr invertit/Izoglucoză  pe urma iti zice ce si cum.
salut
dar unde trebuie bagate datele astea?

#7
tazyx

tazyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.05.2006
Salutare tuturor.
Si eu ma lovesc de aceeasi eroare ...
Am cumparat un ceas din Singapore, i-am gasit codul marfii : 9102210000.
Am completat : codul marfii, masa bruta/neta, procedura : 4000, la NAT nu gasesc nici un cod care il pot folosi - toate sint exceptii de plata prin diverse programe/firme .., codul tarii de origine, codul tarii destinatie, cantitatea, nr. de masura.
Ii dau calculeaza si imi da eroarea magica ....
Am pus la NAT diverse combinatii, eroarea persista.
Ce-o fi atit de greu de calculat taxele pt. 1 amarit de ceas de sub 100 Euro ??
Nu e cronograf, nu e aurit sau argintat, n-are cadran de cristal si nici curea de piele ....
Draq sa-i ia cu vama lor de kkt ....
Cum sa afli frate cit costa taxele cind nu explica ce trebuie completat si de unde il iei ?
Am avut transportul gratis prin DHL, a ajuns in RO in 3 zile, l-a preluat curierul de la DHL de dimineata - am vorbit la ei si mi-a spus ca e la curier si sa-l astept intre orele 2-4 pm ieri - dupa care pe la 6pm ieri dau telefon si imi spune ca curierul s-a intors cu el in vama ... ?!?!/1
WTF ????
Aia de la DHL nici nu stia pe ce lume e ... cind o intreb ce-i cu ceasul meu ... cica sint 2 comenzi pe numele meu, 1 a ajuns in tara, alta urmeaza sa vina lunea care vine ... ?????!!!! Pe urma o lamuresc eu ce si cum, verifica ea si imi spune ca e in vama .... O intreb cit dureaza, nu stie ...
Am gasit pe site-ul vamii, la intrebari frecvente, info ca daca e sub 150 Euro nu platesti vama si accize - pt. ceas - ci doar TVA.
Bine si asa, ca in loc de 900 lei dau pe el 500 lei - maxim. Dar nu inteleg care-i problema cu vama, de ce dureaza atit de mult ....
Cum sa calculezi frate ce ai de plata daca nu stii ce date sa bagi si de unde sa le iei ????
Vai de noi !!!! D-aia merge tara asta atit de prost ....
please HELP !!!

Attached Files



#8
dana100

dana100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2017
Si in 2017 avem aceeasi problema cu taric3, nu putem sa il folosim, nu are instructiuni clare si nu e intuitiv si se blocheaza fara sa iti dea variante viabile.
ce facem cand apare ' Eroare: Codul de procedura este gresit (109-VR9)', desi am ales un cod din lista sugerata de program.
Vreau doar sa aflu ce taxe vamale sunt cu Moldova pentru vinuri..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate