Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Termoizolatie de 10 sau de 12 .. Eps 80 sau 100 .. normal sau grafitat

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

 tataiepure, on 13th July 2012, 13:36, said:

Interesanta paralela cu caramida ce are goluri de aer , la fel se poate face si oparalela cu profilul PVC
care este cotat fiind cel mai bun cu cat mai multe camere  pe tocul geamului ...
Dar sa revenim la hainele de iarna  uite un platon nu trebuie sa fie foarte expandat ca materialul sa tina
de cald el este dens si facut din lana(are ceva greutate ) pe cand o pufoaica trebuie sa compenseze prin expandare ca sa ajunga
la protectia termica a paltonului.

Ce-i drept practicand sporturi de iarna nu folosesc paltonul pe partie ci o haina sport din material inteligent
ce functioneaza diferit la temperaturi (permeabilitate la vapori si apa)  sau are fermoare ce ajuta la ventilatie.


Sa stii ca fibrele au alte proprietati; Termoizolatia recomandata este facuta cu vata minerala. Ea permite schimbul de vapori, nu inchide etans casa si poate fi lipita de perete.  Paralela e facuta pentru a intelege rolul esential al izolarii; Cel mai bun izolator este …. vidul; Exact ca la termos. La pereti nu ai cum sa pui … vid. De aceea o patura de aer in combinatie cu materiale foarte expandate care contin aer este cea mai buna varianta pentru o termoizolatie. De aceea cred ca un polistiren ieftin si gros contine mai mult aer ca unul scump si dens.

Principiul e bun. Nu stiu daca si in practica ceea ce cred eu e ideal. O sa mai intreb.

#20
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Eu vad ca pana la densitatea de 20KG/m cub scade conductivitatatea
de acolo odata cu cresterea densitati nu mai  scade conductivitatea si se opreste la
0.30-0.36w/mpK
http://www.amvic.ro/...DateTehnice.php

Se poate sa ai dreptate o densitate mai mica si o grosime mai mare
sa dea o izolatie mai buna :)

#21
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu in locul tau as mai strange bani si as izola cu vata: 10cm costa vreo 46 lei/m2, polistirenul costa 20lei/m2, restul e la fel.
doar ca tre sa dai o decorativa care sa respire siliconica sau silicatica.
si as pune vata cu spuma mai castigi ceva la izolare.
si se face mai usor si rapid

#22
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Cum vine asta vata cu spuma ?
Ce carateristici tehnice , transmitanta sau rezistivitate termica au ?

#23
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
adica lipeste vata de perete cu spuma la tub speciala, care nu expandeaza, si care poate fi spacluita la 3 ore dupa lipire.
si cu spuma poate sa umple si eventualele goluri nu cu adeziv cum fac acum meseriasii.
binenteles ca trebuie si dibluri, exact ca la lipirea cu adeziv ciment.

#24
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Ok am ineteles spuma poliuretanitaca pt lipire EPS , revin cu intrebarea ce proprietati are
vata bazaltica de 10 cm fata polistiren sau neopor de 10 sau 12 ?

#25
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
fotografix nu are rost sa imi bat capul cu tine ... am luat bacul .. si chiar cu nota mare dar asta  nu e relativ .
Asa ca o chestie iesi afara la -20 de grade dezbracat  in 2 baloane care nu se ating intre ele, unul in altul si vezi cat de mult izoleaza aerul.

Inapoi la topic.
Azi am fost si am cantarit mai multe bax-uri de la firme diferite si am ramas surprins ca mai mult de 3.5 kg pe bax de eps 80 nu am gasit !!!!!
Asta inseamna ca cel mult un m3 are 14 kg.

3.5 - baumit cu grafit
3.4 - alb de la topterm local in iasi ...
3.2 - austrotherm si inca unul arca parca
3.1 - adeplast

Nici nu stiu ce sa mai cred.
Cum inainte eps 80 avea 15-16 kg acuma nici 14 kg ?

#26
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 novigelu, on 10th July 2012, 10:18, said:

Eu am luat de la Baumit -Baumit ProTherm - EPS 80  - Plăci termoizolante grafitat de fațadă - Plus, lamda =0.04W/mk, grosime 10cm, densitate 20kgf/cm2, la pret 64 ron/bax (1bax=2.5m2). Sunt multumit,si am luat tot termosistemul + vopsea decorativa siliconica de la Baumit Pro. Acum montez!!
Spor la munca.

#27
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Eu am cantarit exact acele placi si au 3.5 kg bax-ul adica 14 kg m3.
In plus fata de ce zice el au lamda 0.031 sau 0.032 nu 0.04 (ala e de regula pentru cele albe nu grafitate).

A cantarit cineva cam cat are swisspor-ul de af80 ca in iasi nu gasesc deloc.

#28
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pachet Swisspor eps 80 ( ca af80 nu scrie nicaieri pe pachet ) placi de 30 mm, dimensiuni placa 494 x 998 x 29 mm cantareste 3,32 kg.

O singura obiectie, poate si variatiile de greutate o fi date de cantitatea de vapori de apa din polistiren. Poate si faptul ca nu au dimensiuni standard, am observat abateri de la dimensiuni cu pana la 7 mm fata de STAS.

De exemplu dimensiunea totala a pachetului cantarit este de 494 x 998 x 468 mm.

#29
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

 mariusxcom, on 14th July 2012, 10:58, said:

In plus fata de ce zice el au lamda 0.031 sau 0.032 nu 0.04 (ala e de regula pentru cele albe nu grafitate).

Cum este mai bine sa fie mai mic sau mai mare?

#30
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Cred ca trebuie sa fie de minm 15 cm si grafitat!

#31
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Eu ma refeream la coeficienti: 0,031; 0.032 sunt mai ok decat 0,04 ?

Sau altfel spun cu cat coeficientul este mai mic gradul de izolatie este mai bun?

OT:
Vreau sa plachez cu vata pentru fatada de la isover de 100mm ce are coeficietul de 0,04.

Este mai buna din punct de vedere termic (nu ignifug sau fonic, aceste caracteristici sunt clar peste) decat polistiren de 100mm EPS 70 ce are un coeficient de 0,34 .

#32
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Super Chief merci mult de tot .
E clar .. toate sunt o apa si un pamant :D

Da cu cat coeficientul e mai mic cu atat e mai bun.
Coeficientul acela se numeste lambda si este coeficientul de transfer termic.
cu cat el e mai mare cu atata mai multa caldura transfera => pierdere mai multa caldura.


Vezi ca eps 70 nu prea cum are sa aibe coeficient de 0.034  poate in cel mai bun caz 0.04.

#33
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Coeficientul de care vorbesti este conductivitate termica adica evalueaza cat de bun conductor termic
este un material , aluminiu sau cupru stim cu toti ca sunt buni conductori termici  dar ca sa fie material izolator tu ai
nevoie de un material cu o cat mai mica conductivitate termica deci 0.3 w/mk sunt mai buni decat 0.4w/mk
dar cred ca valoarea asta este masurata la grosimea de 10 cm cat are vata sau polistirenul daca dublezi
grosimea sa zicem 20 cm scade si mai mult conductivitatea termica, sper ca tia fost util  :coolspeak:

#34
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

 mariusxcom, on 14th July 2012, 13:27, said:

Vezi ca eps 70 nu prea cum are sa aibe coeficient de 0.034  poate in cel mai bun caz 0.04.


@tataiepure

multumesc!


Ce sa aleg atunci intre ESP 70 si vata isover de fatada, ambele de 100mm?

Edited by dacadrean, 14 July 2012 - 12:39.


#35
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Vezi tu, nu exista, sau cel putin eu nu am gasit desi am cautat, un raport, un test care sa compare poliestilen  de diferite grosimi , tipuri sau de vata bazaltica, minerala.
Dupa cum vezi si tu la toate aceste materiale vin doar niste cifre si atat tot. Nu un studiu nu nimic.

Eu zic ca e o diferenta intre vata si poliestilen chiar daca au acelas indice dar aceasta diferenta difera mult in functie de anumite conditii : temperatura, umiditate, expunere la soare etc.

#36
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

 mariusxcom, on 14th July 2012, 14:16, said:

Eu zic ca e o diferenta intre vata si poliestilen chiar daca au acelas indice dar aceasta diferenta difera mult in functie de anumite conditii : temperatura, umiditate, expunere la soare etc.

Parerea ta este  + sau - pentru vata?

Eu tind sa cred ca ar fi +:

+lasa peretele sa respire
+izoleaza fonic mai bine
+ignifugare net superioara polistirenului

-cost mai mare
-cost montaj mai mare (adeziv dedicat si decorativa dedicata cu preturi mai mari, dibluri mai "complexe" si mai scumpe)

OT:
Polistirenul il vad cu  

+ pret mai mic de achizitie
+ pret mai mic de montaj (adeziv mai ieftin,etc)


-grad mai redus de izolare fonica
-arde repede
-lasa mai putin sa respire peretele
-izolarea termica mai mica (datorita minciunilor producatorilor care nu mai respecta densitatea declarata)
-probleme de planeitate si de dimensiuni ale placilor

Edited by dacadrean, 14 July 2012 - 13:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate