Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Sony Xperia P

- - - - -
  • Please log in to reply
799 replies to this topic

#1
Melc

Melc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2006
Deoarece nu exista un topic dedicat acestui telefon, rog posesorii de Sony Xperia P sa impartaseasca cu noi propriile experiente.

GENERAL
2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - LT22i
Announced 2012, February
Status Available. Released 2012, May
BODY
Dimensions 122 x 59.5 x 10.5 mm
Weight 120 g
DISPLAY
Type LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors
Size 540 x 960 pixels, 4.0 inches (~275 ppi pixel density)
Multitouch Yes, up to 4 fingers
Protection Scratch-resistant glass
- Sony WhiteMagic technology
- Sony Mobile BRAVIA Engine
- Timescape UI
SOUND
Alert types Vibration; MP3 ringtones
Loudspeaker Yes
3.5mm jack Yes
MEMORY
Card slot No
Internal 16 GB (13 GB user-available), 1 GB RAM
DATA
GPRS Up to 100 kbps
EDGE Up to 296 kbps
Speed HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, DLNA
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP, EDR
NFC Yes
USB Yes, microUSB v2.0, USB On-the-go support
CAMERA
Primary 8 MP, 3264x2448 pixels, autofocus, LED flash, check quality
Features Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, 3D sweep panorama, image stabilization
Video Yes, 1080p@30fps, continuous autofocus, video light, check quality
Secondary Yes, VGA
FEATURES
OS Android OS, v2.3 (Gingerbread), planned upgrade to v4.0
Chipset NovaThor U8500
CPU Dual-core 1 GHz Cortex-A9
GPU Mali-400MP
Sensors Accelerometer, gyro, proximity, compass
Colors Silver, Black, Red
- MicroSIM card support only
BATTERY
Standard battery, Li-Ion 1305 mAh
Stand-by Up to 470 h (2G) / Up to 475 h (3G)
Talk time Up to 6 h (2G) / Up to 5 h (3G)
Music play Up to 80 h

Edited by Melc, 09 July 2012 - 15:57.


#2
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Păcat de baterie, în rest e ok.

#3
M0rtar0

M0rtar0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 05.06.2005
am fost intr-un vodafone, l-am butonat. se misca exact ca si Arc S-ul meu. ma asteptam sa nu aibe deloc lag in meniu. poate merge mai bine cu ICS, in magazin avea 2.3

#4
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostM0rtar0, on 9th July 2012, 22:59, said:

am fost intr-un vodafone, l-am butonat. se misca exact ca si Arc S-ul meu. ma asteptam sa nu aibe deloc lag in meniu. poate merge mai bine cu ICS, in magazin avea 2.3
Are lag din păcate ca şi Sony Xperia S care e mai performant. Nu ştiu cât merită trecerea de la Arc S la Xperia S. Eu n-aş face-o.

#5
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Si pe mine ma intereseaza partea foto foarte mult, niste poze facute cu P-ul ar fii binevenite ,eventual niste sample de video .

PS: daca zici ca Xperia P se misca ca ARC S-ul sincer nu stiu ce sa zic ca nu am P-ul, dar acum am Xperia RAY inainte am avut ARC S-ul si se misca identic cu aceleasi aplicatii instalate .

#6
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006
Poze am pus eu aici.
Nu stiu ce lag vedeti voi ca al meu nu are. Drept sa spun nici nu-mi citesc toata ziua mail-urile pe el ca si-asa stau cu pc-ul in fata, dar cate o navigare pe net sau cu google maps mai incerc zilnic si multe poze.

Edited by msjohntm, 10 July 2012 - 19:51.


#7
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Mersi de poze, as vrea sa te intreb cam la ce dimensiune (Mb) face o poza la 8 mpx, vreau sa stiu daca compresia jpeg este la fel ca la Arc S si Ray , adica mare .

#8
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011

View Posttzotzolyno, on 9th July 2012, 17:27, said:

Păcat de baterie, în rest e ok.
Bateria e "buba" si faptul ca partea de jos e prea mare, raportul screen/phone size e destul de prost.

Edited by Papillon_, 10 July 2012 - 20:25.


#9
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006

View PostAndySoft, on 10th July 2012, 20:15, said:

Mersi de poze, as vrea sa te intreb cam la ce dimensiune (Mb) face o poza la 8 mpx, vreau sa stiu daca compresia jpeg este la fel ca la Arc S si Ray , adica mare .
Cam intre 1.3MB si 2.7MB.

#10
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Cat te tine bateria ? Poti sa mai pui poze ? Ziua si noaptea, te rog.

Mai spune cate ceva despre el, din punctul tau de vedere.

#11
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006
Uite mi-am mai spus parerea si aici.
Am sa mai revin si cu alte poze.
La inceput am fost putin dezamagit de poze, dar dupa ce am mai comparat pozele facute cu alte telefoane sunt destul de multumit acum.

Edited by msjohntm, 10 July 2012 - 22:17.


#12
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Poti sa dai mai multe detalii, am inteles ca e mai ok ecranul si ca butoanele se apasa mai bine fiind deasupra benzii transparente, in rest cum se misca, are lag prin meniuri, bateria ~ cat tine , cand deschizi mai multe aplicatii mancatoare de ram, se reseteaza launcheru cand apesi meniul Home .

Referitor la camera foto , daca zici ca ai fost nemultumit la inceput, ce telefoane ai avut inainte sa iti faci asemenea parere si cel mai important cu ce ai facut comparatie de ai ajuns la concluzia ca totusi e ok camera. Dupa cum ai zis mai sus pozele ajung si la 2,7 mb pt ca teoretic ar tb sa fie clare si daca dai un pic de zoom iar detaliile sa fie bine definite daca este focalizata poza corect.
Pe mine m-ar interesa partea de foto in ideea sa trec pe viitor de la Xperia ray la Xperia P , dar inca nu m-am convins ca pozele ar iesi mai ok cu P-ul , multi zic pe aici ca ar fii acelsi senzor cu cel de la ARC,ARC S, RAY
Ms.

#13
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006
Despre baterie am mai scris aici. Adica ma tine o zi normal.
Daca deschid un excel, un autocad, pun o melodie si deschid o pagina de net de exemplu si revin la Home nu are lag de loc. Mai mult cum sa-l stresez?
Despre poze pot sa spun ca le-am comparat cu pozele facute cu 2 SGS2, Razr maxx, E900 efectiv si altele puse pe net de altii. Acum folosesc mai nou senzorul de 6Mpixeli ca sa fac pozele wide. La inceput foloseam si eu butonul fizic pentru facut poze dar nu e asta o varianta corecta deoarece la apasarea completa a butonului orice ai face misti prea tare aparatul. Asa ca acum folosesc butonul fizic doar ca sa trezesc aparatul si fac poza cu touch focus. Si eu cred ca e acelas senzor ca la ray si parca si SGS2.

#14
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
O singura zi tine bateria ?!

#15
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006
Esti praf. Se subantelege ca incarcata. Sau nu? Oricum sa inteleaga numai cine vrea.
Am si zile cand dau doar 2, 3 telefoane si nu-l prea butonez (asta pentru ca nu am timp ca mai si lucrez, culmea) si seara raman si cu 80% din baterie, dar am ramas si cu 20%.

#16
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

View Postmsjohntm, on 11th July 2012, 11:40, said:

Despre baterie am mai scris aici. Adica ma tine o zi normal.


View Postmsjohntm, on 11th July 2012, 12:17, said:

Esti praf. Se subantelege ca incarcata. Sau nu? Oricum sa inteleaga numai cine vrea.
Am si zile cand dau doar 2, 3 telefoane si nu-l prea butonez (asta pentru ca nu am timp ca mai si lucrez, culmea) si seara raman si cu 80% din baterie, dar am ramas si cu 20%.

Da, imi cer scuze ca am inteles gresit. Si, vorba aia, se "subantelege". Acum pot sa te fac si eu pe tine prost ? Nu, pentru ca aici discutam despre un telefon, deci nu e nevoie de jigniri.

#17
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 08.04.2006
N-am vrut sa te jignesc, am continuat doar gluma ta:

View PostPuferiu, on 11th July 2012, 10:52, said:

O singura zi tine bateria ?!

Am zone aici unde lucrez unde nu am semnal de loc (adica nici o linie de semnal), dar totusi nu apare x-ul rosu. In conditiile astea cand ma suna cineva telefonul suna dar nu pot raspunde (dau de lacat sa-l deblochez dar el nu se deblocheaza si suna in continuare). Voi ati patit asa ceva? Cu alte telefoane in conditiile astea nici nu-mi suna.

Edited by msjohntm, 11 July 2012 - 13:31.


#18
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006

View Postmsjohntm, on 11th July 2012, 11:40, said:

Daca deschid un excel, un autocad, pun o melodie si deschid o pagina de net de exemplu si revin la Home nu are lag de loc. Mai mult cum sa-l stresez?
Despre poze pot sa spun ca le-am comparat cu pozele facute cu 2 SGS2, Razr maxx, E900 efectiv si altele puse pe net de altii. Acum folosesc mai nou senzorul de 6Mpixeli ca sa fac pozele wide. La inceput foloseam si eu butonul fizic pentru facut poze dar nu e asta o varianta corecta deoarece la apasarea completa a butonului orice ai face misti prea tare aparatul. Asa ca acum folosesc butonul fizic doar ca sa trezesc aparatul si fac poza cu touch focus. Si eu cred ca e acelas senzor ca la ray si parca si SGS2.
Referitor la "stresat" incerca sa deschizi mai multe pagini in browser, de preferat cu mult flash in ele la mine pe RAY dar si pe ARC S dupa ce dischideam multe pagini 3-4 cand ieseam din browser se reincarca laucherul , deasemenea cand ma jucam mai mult unele jocuri, gen Angry Birds Space, Osmos HD, Uno HD etc. , incarcare se face rapid dar totusi e enervant din cauza ram-ului putin sistemul inchide procesele care le considera nefolositoare in acel moment.

Pozele tale seamana cu cele facute cu RAY-ul , am un amic care are sg2 decand a aparut am vazut multe poze facute de el , sunt ok dar nu dau pe spate cel putin pe inserate si pe noapte am testat RAY vs. SG2 si pozele cu ray ieseau mult mai bine , poate senzorul EXMOR nu e chiar marketing . In "familie" mai am un Sony ericsson C905 tot de 8 mpx care sincer scoate pozele mult mai bune decat RAY si SG2 diferenta ar fii doar in reproducerea culorilor, la RAY SI ARC find mai vibrante dar C905 se apropie mai mult de realitate .
Nu ma pot pronunta fata de Razr maxx si  E900 pt. ca nu am avut dar am avut din gama SONY , K800, Elm si si C905-ul este dintre toate cel mai ok.


View Postmsjohntm, on 11th July 2012, 14:30, said:

Am zone aici unde lucrez unde nu am semnal de loc (adica nici o linie de semnal), dar totusi nu apare x-ul rosu. In conditiile astea cand ma suna cineva telefonul suna dar nu pot raspunde (dau de lacat sa-l deblochez dar el nu se deblocheaza si suna in continuare). Voi ati patit asa ceva? Cu alte telefoane in conditiile astea nici nu-mi suna.
Incerca sa te treci pe reteaua 2G de telefonie , poate acum esti pe 3 G si acolo nu ai semnal , si eu patesc asa in anumite zone din oras dar pentru a econimisi bateria il cam tin in general pe 2 G , net am wireless pe unde merg .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate