Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

A circula in afara tarii...

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dekoroly

dekoroly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.11.2009
Buna ! as vrea sa ma informez daca se poate circula in afara tarii daca  conducatorul auto nu poseda de mai mult de 1 an carnet de conducere.

Edited by dekoroly, 08 July 2012 - 19:43.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu da, daca nu cumva tara respectiva are vreo prevedere mai ciudata prin codul rutier (eu nu stiu nici o tara care sa aiba asa ceva :) )
problema apare la iesirea din tara: pe la noi prin regulament scria ca n-ai voie sa conduci in afara tarii daca ai mai putin de 1 an de cand ai luat permisul. fiind o lege romaneasca, se aplica doar pe teritoriul romaniei, deci pot da-ti faca probleme doar la granita. daca la iesirea din tara este la volan cineva care are permis de peste 1 an, nu ar trebui sa fie nici o problema.

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu e absolut nici o problema in nici o tara!

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
e posibil sa nu recunoasca permisul romanesc, nu? Uzbekistan, Kuweit, tari d'astea mai exotice :)

#5
dekoroly

dekoroly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.11.2009
as vrea sa plec dupa o masina in germania  si de aceea am deschis acest subiect ...am auzit de la multi ca cica nu te lasa la granita  ba ca altii au trecut fara nici o problema ..am sa ma mai informez  eu pana am sa plec

#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu o sa ai nici o problema, mai ales ca la granita nu se cere permisul. Aia cu 1 an e vrajeala sa sperie copiii mici, nu stiu de unde a aparut.

#7
dekoroly

dekoroly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.11.2009
Mersi de raspunsuri  tuturor   . O seara placuta sa aveti .

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdan84, on 8th July 2012, 21:15, said:

...... Aia cu 1 an e vrajeala sa sperie copiii mici, nu stiu de unde a aparut.


decretul din '66 spunea asa:

Quote

Art. 18. Pentru conducatorii de autovehicule care au mai putin de 1 an practica de conducere se vor stabili reguli suplimentare de circulatie prin regulamentul aprobat de Guvern.
Conducatorilor prevazuti la alineatul precedent, cetateni români, li se interzice trecerea frontierei de stat spre a merge în strainatate, conducând un autovehicul.

decretul a fost abrogat prin 2003, fiind inlocuit de oug 195/2002, in care nu stiu daca mai exista aceasta prevedere sau nu. tinand seama ca e o tampenie, sper sa nu mai existe :)

Edited by _Smiley_, 08 July 2012 - 20:37.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Tampenie sau nu in alte tari esti obligat sa porti insemne speciale pe masina in cazul in care esti incepator.

#10
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

View Post_Smiley_, on 8th July 2012, 21:37, said:

decretul din '66 spunea asa:


decretul a fost abrogat prin 2003, fiind inlocuit de oug 195/2002, in care nu stiu daca mai exista aceasta prevedere sau nu. tinand seama ca e o tampenie, sper sa nu mai existe :)

In tari cu apa calda curenta,restrictiile pentru incepatori sunt mult mai multe,si nu sunt considerate tampenii!
Doar noi romanii consideram ca daca avem permis=suntem soferi!

#11
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postcspot, on 8th July 2012, 22:51, said:

Tampenie sau nu in alte tari esti obligat sa porti insemne speciale pe masina in cazul in care esti incepator.
Si la noi esti obligat, dar nu vad care e legatura intre "mamaligi" si trecut granita! :huh:

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
nu si-au baut cafeaua :)

hai sa explic mai pe larg ce mi se pare a fi o tampenie, pentru ca vad ca unii nu inteleg: ti se interzicea doar sa treci granita la volan. aveai voie sa conduci pana la granita, aveai voie sa conduci dupa granita (oricum legea romaneasca nu se aplica in strainatate), dar cei 20-30 metri dintre bariere nu aveai voie sa-i parcurgi la volan.
poate voua asta vi se pare normal, dar mie nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate