Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
stiati ca romtelecom uneori da ceasu cu 10-15 minute inapoi inainte de ora 22 la ordinul sefilor ? de chestia asta ce mai spuneti ?

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca doresti un flame, dar sper sa intelegi ce-ti scriu eu.

Pentru toti ceilalti, centralele RTC si nu numai, isi iau sincronizarea, "ceasul", dintr-o retea separata, de sincronizare sau in cel mai rau caz si-l iau din backbone-ul SDH, care are ceasuri atomice si care mai mult decat atat, este interconectat sincron cu alte retele de afara cu acelasi fel de ceasuri atomice.

Practic este imposibil sa dai in "urma" o centrala, iar softul de billing primeste niste tichete de efectuare a convorbirii cu time-stamp-ul centralei, asa ca nu se poate face fake.

Oricum solutia este sa verificati pe factura detailata daca nu ma credeti.

Pana si Connex  si-a reglat problemele cu ceasul, semn poate ca se sincronizeaza la ceva back-bone de SDH...  :drac:

Greets,
Speedo

#3
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
mersi  ;)

#4
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
imi rau ca te contrazic...
dar m-am interesat
si ceasurile SE POT da inapoi !

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
firelight, daca tu nu demonstrezi tehnic prin explicatii, AICI, ca se poate, sau daca nu dai link-uri doveditoare nici nu putem sta de vorba.

Pana una alta trebuie sa ai grija cum postezi in rest, pentru ca nu facand valuri castigi simpatie sau respect, nemaivorbind de faptul ca nici nu stii cu cine stai de vorba, ma refer la capacitatile lor profesionale...

Greets,
Speedo

#6
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
firelight,spre deosebire de Speedo eu lucrez la RTC si pot sa i-ti spun ca ce spui tu sunt aberatii.Inainte de a te mai face de ris mai invata si tu ceva despre telecomunicatii.

#7
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
esti de la rtl ...si firesc ca nu vei recunoaste.

#8
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
firelight cred ca aberezi.
nu ai cum sa faci asa ceva

#9
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
nu eu ....
ci cei de la romtelecom.

#10
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Oricare centrala din sistem (Connex, Orange, Rtc, Cosmo, Zapp) poate sa modifice "ceasul" intern (vezi schimbarile se sezon - toamna si primavara) - adica eticheta de timp asociata fiecarei convorbiri.
  Altfel ai citi ora Moscovei pe factura detaliata a mobilului tau,de exemplu.

  De curiozitate, dau astia ceasul si inainte, firelight?

#11
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Nu, nu incerc sa-l conving pe firelight ca e clar ca n-am nici o shansa...
Dar restul ar trebui sa se gandeasca la faptul ca un switch de telefonie nu e PC-ul personal al nu-shtiu-cui pe care-l rebooteaza dupa cum bate vantul sau toanele lui W98... Acolo este vorba despre CDR-uri (call data record) care trebuie trimise la facturat shi in caz de scandal, trebuie prezentate la SRI etc.
Apoi, daca ar fi asha cum zice firelight, in loc sa lanseze "anuntzuri incendiare" ce amintesc de metodele unor bajetzi cu ochi albashtri din vremuri (zic unii) apuse, de ce nu se duce cineva la OPC: se poate cere factura detaliata shi compara cu CDR-ul ISP-istilor, sau al altor operatori de telefonie daca e cazul. Mai ales ca MCTI abia ashteapta sa gaseasca un motiv sa "friga" RTLC-ul... Desigur, un astfel de ISP ar trebui sa dovedeasca ca are ceasurile sincronizate pe o sursa sigura de timp...

Din cate cunosc eu mentalitatea celor de la RTLC nici macar nu le-ar fi trecut prin cap o asemenea chestie... Dealtfel in general cand invartzi miliardele cu lopata nu prea itzi mai arde sa-tzi pierzi vremea cu "ciupeli" dinastea de ISP de apartament...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate