Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Beginner's guide

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Multumesc pentru sfat, o sa incerc.
Pentru mine lucrurile sint clare, pina una alta.
O sa fac captura 640/480, codec xvid, 25 fps, si bitrate 6000.
Am observat ca atunci cind trag de pe tuner, transmisia devine mai nasoala, dar filmul rezultat e bun.
Inca ceva, stereo n-am ? Sa fie semnalul de vina, sau ce ?
Pe radio parca ar fi, dar nu vad pe nicaieri sa scrie stereo.

#20
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
http://home.att.net/...deo/rvd-faq.htm
cine vrea un guide despre desktop video...cateva sfaturi utile prin el...

#21
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Salut... ma atasez si eu acestui topic fiind destul de important. Va spun ca sunt posesorul placii lui GunX (model) adica un Matrox MARvel G400 TV. o placa foarte interesanta dupa parerea mea si cu o multime de beneficii.

Aseara am venit cu o camera acasa si hai sa fac niste mici capturi pe un Hard ce are si SO pe el (deci nimic optimizat)
Am setat captura maxima MJPEG in sensul unul PAL II , calitate maxima, sunet stereo la 44.100. Captura a mers bine, chiar foarte bine, cam 20 de drop frames la 3400 de total frame.

Pentru editare am folosit programul Vegas 3 (da stiu, voi instala un Adobe, dar costa cateva sute de parai).

Ce intrebari am la voi. Si de fapt la mister Radu. Inca nu am un TV pentru Video Out Preview. Spatiul este mic pe ecran, dar nu asta e problema. Problema primordiala este alta : normal ca facand captura am gasit tot felul d eliniutze (alea de interlaced, parca) si o banda de sincronizare verticala langa imagine. Daca de a dua scap usor cu un crop, am uitat cum scap de celelalte!:(

#22
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
efectul e normal, se datoreaza scanarii intretesute de la TV fata de cea progresiva de la monitor....

placa respectiva poate deinterlace real-time la afisare pe monitor, formatul ei hardware. si la afisare input analogic de pe video in.

doar pentru export pe TV nu-ti fa griji, lasa capturile asa cum sunt, nu o sa se vada cu probleme, asa cum nu se vad cu probleme nici de la bun inceput (mai pe scurt, "liniutzele" nu sunt vizibile pe TV la 50Hz)

pentru facut un DivX ceva, destinat vizonarii pe computer, iti trebuie un filtru deinterlace, cum ar fi cele din vdub (incearca-le pe variantele de "deinterlace area smart" sau "smart deinterlace" de la gunar)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate