Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Administrarea Afacerilor - Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bogdanxzy

bogdanxzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.07.2011
A facut sau este cineva la aceasta facultate? Ce parere aveti despre ea?

Eu vin de la profil uman, dar domeniul economic este cel care ma atrage, desi nu am o baza pentru acest domeniu (fata de cei de la real). Ar putea fi geu pentru mine? Se face matematica sau ceva ce trebuie sa stiu din anii anteriori?

Mai exact Administrarea Afacerilor inseamna Management?

Orice parere este bine venita!

Edited by bogdanxzy, 06 July 2012 - 13:34.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Daca ai o afacere sau intentionezi sa faci mergi la asemenea profile. Altfel nu te va angaja nimeni dupa absolvire.

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2012 - 13:38.


#3
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
daca ai inclinatie mergi

nu te va intreba nimeni ce profil ai avut in liceu.

#4
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
E praf in ochi facultatea asta... nu faci nimic cu ea, tin minte ca ma inscrisesem si eu acum 6 ani la ea, in caz ca nu as fi luat admiterea unde vroiam, am platit degeaba 100 lei inscrierea ca am luat unde am vrut...

#5
bogdanxzy

bogdanxzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.07.2011

 pielea, on 6th July 2012, 18:43, said:

E praf in ochi facultatea asta... nu faci nimic cu ea, tin minte ca ma inscrisesem si eu acum 6 ani la ea, in caz ca nu as fi luat admiterea unde vroiam, am platit degeaba 100 lei inscrierea ca am luat unde am vrut...
Pai vreau la alta facultate, dar vreau sa am o rezerva daca nu intru la aia, asta are inscrierea saptamana viitoare.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Alege o rezerva mai viabila.

#7
bogdanxzy

bogdanxzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.07.2011

 neagu_laurentiu, on 6th July 2012, 19:16, said:

Alege o rezerva mai viabila.
Ce mi-ai recomanda?
Ce-i drept cu orice facultate poti ajunge nicaieri, dar trebuie sa faci si ce iti place si sa te formezi cu ajutorul ei.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 bogdanxzy, on 6th July 2012, 19:35, said:

Ce mi-ai recomanda?
CIG. Asta vorbind de ASE/FEEA. Altfel spune ce pasiuni ai.

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2012 - 18:43.


#9
bogdanxzy

bogdanxzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.07.2011

 neagu_laurentiu, on 6th July 2012, 19:40, said:

CIG. Asta vorbind de ASE/FEEA. Altfel spune ce pasiuni ai.
Ce-i drept acest domeniu este mult mai ok pt viitor, dar consider ca este cam imposibil sa il urmez deoarece am pregatire 0 in spate...abia stiu sa salvez un document in word(glumesc,dar nu sunt pe departe), iar de contabilitate si matematica nu mai zic. Prefer sa merg pe un drum sigur.

Economia este pasiunea/domeniul care ma atrage, restul sunt doar hobbyuri sau pariuni care nu prea pot deveni meserii, cel putin pentru un timp si nu am nevoie de scoala pentru ele, ci tin de pricepere.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 bogdanxzy, on 6th July 2012, 23:40, said:

Ce-i drept acest domeniu este mult mai ok pt viitor, dar consider ca este cam imposibil sa il urmez deoarece am pregatire 0 in spate
Ai acum timp si deschidere sa poti invata. Asta-i si rostul facultatii.


 bogdanxzy, on 6th July 2012, 23:40, said:

Economia este pasiunea/domeniul care ma atrage
Pai si CIG tot economie e, una foarte aplicata. Daca-ti place sa stii economie dar sa nu poti pune nimic pe hartie e treaba...

Edited by neagu_laurentiu, 07 July 2012 - 05:11.


#11
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Nu stiu cum e in Romania, desi cunosc pe cineva care doar ce-a absolvit la Cluj si a primit bursa de masterat in U.K. si acum e acolo. Stiu ca Clujul are scoala serioasa, dar cazarea e scumpa.
Cunosc ce se studiaza la Business Administration la Uni Viena: economie (contabilitate, finante, macro si micro economie, logistica, management, etc.) + drept corporatist (de la srl-uri, pana la drept international, vreo 6 tipuri de drept). Au cel putin 3 optiuni de angajare: finantist (banci, contabil, etc.) , avocat corporatist / jurist consult si logistica.
Daca te iei dupa piata muncii din Romania, nu se merita sa faci nici o facultate, in afara de IT si medicina, pentru ca peste tot iti trebuie pile sau spaga la angajare. Sau daca ai noroc si te angajezi, iei 12 milioane / luna.
Sfatul meu: discuta cu studenti si absolventi de facultate si decide-te in cunostinta de cauza. S-ar putea ca studentii sa-ti dea un feed-back negativ, ca multi profesori predau anost, cursuri din anii '60 - '70, etc. Foloseste-ti puterea de discernamant si vezi ce-ti place sa faci.
Si inca ceva, orice alegi, vei fi mai mult sau mai putin dezamagit! Cel putin in primii ani. Dupa aia te vei obisnui sau chiar iti va place!

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Adica un absolvent de acolo primeste dupa 3 (?) ani si titlul de economist si de jurist?

#13
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

 dani.user, on 7th July 2012, 12:36, said:

Adica un absolvent de acolo primeste dupa 3 (?) ani si titlul de economist si de jurist?

Dupa 180 de credite (asta ia de la 8 semestre in sus....)  In functie de ce job / domeniu de lucru gasesti, faci un masterat specializat (inginerie economica in constructii de masini, drept corporatist, etc). Poti urma si masteratul in Business Administration, daca nu vrei sa te angajezi sau nu gasesti job (cume e si la noi in Romania), dar e preferabil sa urmezi un masterat mai ingust, exact pe domeniul in care crezi tu ca ai viitor.

#14
sunshine2012

sunshine2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.02.2013
Buna. Am si eu o intrebare privind cateva din ramurile facultatii. Sunt clasa a12 a si ma gandeam sa aplic la Universitatea din Bucuresti. Ma gandeam sa dau la administrarea afacerilor si anume sa aleg intre marketing,administrarea afacerilor, administratie publica, doar ca nu stiu sigur ce presupune fiecare. Am cautat pe internet dar nu am fost multumita de ce am gasit. Sper sa imi puteti spune si ce materii se fac la fiecare. Astept raspuns

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 sunshine2012, on 08 februarie 2013 - 18:41, said:

ce materii se fac la fiecare
Intotdeauna la facultate pe site:
http://www.faa.ro/in...area-afacerilor
http://www.faa.ro/in...nta-2/marketing
http://www.faa.ro/in...stratie-publica

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate