Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Tunisia

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#91
evghenios60

evghenios60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2013
Referitor la panica generata de anunturi MAE nu ar trebui luate chiar asa.Acestea sunt generate automat periodic fara legatura cu realitatea (in general).Eu am fost in mai la o saptamana dupa ce autoritatile au interzis o intrunire a salafistilor si sau batut cu acestia in suburbiile Tunisului si Kairouan. Credeti ca pe tunisianul de rand il interesa asta? Este o chestiune de politica interna.Urmariti mai degraba posturile franceze de stiri (France 24 de ex.) si aveti realitatea. Daca MAE e atat de vigilent cum va explicati afluenta de turisti englezi, germani, olandezi, rusi, etc. Oare de ei nu are grija nimeni? Ii trimite in teatru de razboi?
Toate excursiile organizte prin agentii sunt pe trasee facute de ministerul lor de turism.Asta ca sa fie urmarite si supravegheate.

#92
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Stie cineva vreo agentie care are oferte si pentru statiunea Tabarka? Am gasit peste tot Port el Kantaoui, Monastir, Sousse si altele, dar Tabarka nu si din cate am citit, se pare ca e cea mai frumoasa statiune din Tunisia. E recomandata pentru scuba diving, de asta ma interesa in mod special.

#93
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Colegii, din cate mi se pare, anul acesta (mai exact peste o saptamana) o sa ma duc in Tunisia, cu plecare Budapesta (e mai ieftin si direct la Monastir aterizeaza avionul). Vroiam Egiptul, dar nu mi s-a recomandat (am incercat la doua agentii, doua pareri diferite). Mai mult ca sigur o sa aleg un hotel din Monastir, de 4* si All Inclusive Plus. Are cineva ceva pareri mai concrete despre aceasta destinatie, niste lucruri generale care trebuiesc stiute? Ma refer la bacsisuri, mancaruri in general, plaje, daca sunt meduze in apa etc.
As fi recunoscator daca cineva mi-ar face un "mic description" :)

#94
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Club Calimera Rosa Rivage - Monastir : acum am facut rezervarea la acest hotel, cu plecare Budapesta, in data de 19.07.2013. Poate sa-mi spuna cineva ceva despre acest hotel? A mai fost vreun coleg de forum?

#95
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Postasztalos, on 12 iulie 2013 - 07:40, said:

Colegii, din cate mi se pare, anul acesta (mai exact peste o saptamana) o sa ma duc in Tunisia, cu plecare Budapesta (e mai ieftin si direct la Monastir aterizeaza avionul). Vroiam Egiptul, dar nu mi s-a recomandat (am incercat la doua agentii, doua pareri diferite). Mai mult ca sigur o sa aleg un hotel din Monastir, de 4* si All Inclusive Plus. Are cineva ceva pareri mai concrete despre aceasta destinatie, niste lucruri generale care trebuiesc stiute? Ma refer la bacsisuri, mancaruri in general, plaje, daca sunt meduze in apa etc.
As fi recunoscator daca cineva mi-ar face un "mic description" Posted Image

Am stat in 2007 in Sousse (putin mai la nord de Monastir) si iti pot da ceva "repere" generale:

1. Nu combina mancarea picanta cu cea nepicanta, altfel o sa ai probleme la stomac..
2. Nu bea apa de la robinet si nu folosi cuburi de gheata.
3. Spala bine cu apa imbuteliata fructele sau legumele cumparate de pe strada.
4. Daca vrei sa cumperi ceva si nu au preturile afisate, atunci pregateste-te sa negociezi: de obicei pretul real al obiectului este cam 1/4 din pretul propus de vanzator...vezi cat de mult te poti apropia...negocierea o sa dureze f. mult. Daca nu vrei sa negociezi, cauta magazinele cu preturi afisate.
5. Nu te plimba noaptea prin Medina (orasul vechi / cetatea).
6. Poti lasa bacsis 1-2 dinari, femeii de servici, pentru curatenie in camera, nu vei regreta.
7. Nu lua in mana produsele pe care ti le ofera vanzatorii ambulanti; altfel o sa le platesti...
8. Ai grija mare la meduze, sunt mici si greu de vazut prin apa; apar mai ales dupa-amiaza, cand apa este mai calda; daca ai totusi ghinionul sa te intepe, freaca repede zona afectata cu suc de rosii.

Edited by florin04, 15 July 2013 - 09:59.


#96
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Referitor la mae si informarile lu`peste mai bine nu mai cititi si nu mai citati acel site, este o mizerie.
In Asia primeam la fiecare aterizare informare de la mae, pericolul k*rului, nu era nici un fel de pericol pe strada. Mai speriau si parintii cand dadeau la televizor de Malaezia si alte tari , imi dadea mama mail ca "uite ce zice la televizor".
La fel au emis ei acum 2 saptamani o alerta pe Portugalia. Pai daca nici in portugalia nu mai putem calatori din motive de siguranta eu zic sa ne cazam  toti la Socola.

#97
Ratuca

Ratuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2013
Buna,

A fost cineva in Tunisia in 2013? Daca da, spuneti va rog cum a fost.

Va multumesc.

#98
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007

View PostRatuca, on 30 iulie 2013 - 13:53, said:

Buna,

A fost cineva in Tunisia in 2013? Daca da, spuneti va rog cum a fost.

Va multumesc.

M-am intors miercuri. in general a fost OK, cu bune si rele. ce anume te-ar interesa?

#99
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Flaviu, unde ati fost, cazarea, conditiile, mancarea, ecursii? Cu ce ati fost, agentie, pe cont propriu?

#100
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
Noi am stat in Mahdia la Golden Tulip Palace Mahdia. Camera a fot OK, facilitatile de la hotel OK, plaja super, mancarea gustoasa dar te poti trezi cu anumite probleme. Cauza nu mi-e clara, poate fi din cauza mixurilor sau poate fi de la ei. Impreisa mea este ca se recicleaza pe cat posibil, iar igiena nu e punctul forte al personalului (am vazut chelner care a scapat o furculita de la o masa goala si a pus-o fara probleme la loc). Personalul este cam nepregatit, si comunicarea este dificila (cu exceptia celor de la receptie) in sensul ca nu stiu decat franceza. De asemenea, nu va asteptati la servicii comparative cu alte all inclusive-uri.
Eu am facut doar o excursie pe cont propriu la El Jem cu un taxi comandat la receptie (nu mi-au inspirat incredere taximetristii de afara si nu am gasit ceva organizat doar pentru El Jem pentru ca nu m-a interesat altceva). M-a costat putin mai mult dar am fost multumit asa ca i-am lasat si soferului un bacsis care l-a facut bucuros. Pentru iesiri in oras, senzatia nu e placuta dar in principiu nu se intampla nimic - doar trebuie sa ignori modul in care te abordeaza la tot pasul. Daca te mai pot ajuta cu ceva...intreba-ma :)

#101
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Cat te-a costat toata afacerea? Cu agentie de la noi ai mers? Poze?
Multumesc!

#102
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
Da, cu agentia de la noi. A fost cam 1300 Euro/2 persoane bilet+ce am cheltuit pe acolo.

#103
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
Ne-am intors si noi de la Riadh Palms din Sousse.
Hotelul este ok, curat, camere f mari, mancarea f buna si suficient de diversificata, exceptie cozile mari de la mancare in perioada cand hotelul este full ( noi am prins 3-4 zile cu cozi mari la masa de seara ).
Bauturile de cam proasta calitate,  palapa la plaja dupa ora 8 numai cu spaga la baieti, ce sa zic..cu bune, cu rele hotelul este ok si isi merita banii .
Curatenie zilnica, schimbat asternuturi la 2-3 zile, prosoape zilnic.
Exista un minibazar in curtea exterioara a hotelului de unde se poate lua orice cu preturi f bune. Exista inclusiv un minimarket .
Securitatea excelenta. Nu intra nimeni in hotel fara sa fie cazat acolo, iar  pe plaja vanzatorii ambulanti nu au voie decat pe malul marii
Nisipul foarte fin si marea excelenta, putin adanca si foarte limpede.
Vremea a fost nemaipomenita, nu a fost deloc de nesuportat, asa cum sustinea cineva aici pe forum. Clima fiind foarte uscata, caldura este foarte suportabila.
In privinta Ramadanului , nu va faceti niciun fel de grija, tunisienii sunt mai apropiati de turci, ca si inclinari religioase, astfel incat o sa vedeti ca unii beau apa, vedeti si femei tunisiene in costum de baie. Una peste alta, contrar  indicatiilor date de unii, ca nu e bine sa mergeti de Ramadan, eu va zic ca nu este absolut nicio problema in comportamentul angajatilor acestui resort, nici in comportamentul celor din afara hotelului.

Preturi bune la sporturi nautice, de ex: Parasailing 40 dinari/pers 60 dinari/2 pers, sky jet 50 dinari/pers 70 dinari/2 pers - 15 min

#104
marcco

marcco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2013

View Postnewgirl, on 02 iunie 2013 - 11:13, said:

dupa cum am spus si mai sus inca nu am ales ... sigur voi alege ceva de care sa fiu multumita in cunostiinta de cauza ...
in ofertele cu plecare din cluj, djerba nu se regaseste... dar nu am reusit sa te inteleg de ce nu ar trebui sa ma raportez la trip advisor ... e adevarat ca au standarde diferite fata de ale noastre, dar sunt mult mai multe review-uri decat poti gasi in romana, folosesc de ani buni impresiile de pe trip advisor ... si niciodata nu am fost dezamagita cand am ajuns la fata locului ...
ai dreptate cand vorbesti  despre romanii nemultumiti de tarile arabe, dar vina este atat a lor cat si a agentiei ccare le vinde excursia ... ei cumpara" mirajul all inclusive" in care urmeaza sa curga rauri de bautura si munti de mancare ... iar cand ajung acolo dau de o tara mai saraca decat romania, camerele de 3 stele mai au si alte vietuitoare fata de cei cazati ... si asa mai departe ...
personal nu cred ca ai dreptate cand raportezi tunisia doar la port el kantoui si yasmine hammamet ... unii, chiar si eu, preferam un oras mai autentic decat statiunile pur turistice ... e adevarat ca PEK e suficient de aproape de Souse , dar nu ar trebui  sa fi atat de categoric pe un forum unde unii deja si-au cumparat vacantele si altii deja s-au hotarat si sa transezi tunisia in aceste 2 statiuni ... oricat de mult ti-ar fi placut aceste statiuni sunt ferm convinsa desi nu am vizitat-o pana acum , ca tunisia nici nu incepe si nici nu se sfarseste aici...


Poate cineva sa-mi spuna daca exista viata de noapte in Yasmine?(cluburi,discoteci)

#105
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Postliviup76, on 09 august 2013 - 12:26, said:

Ne-am intors si noi de la Riadh Palms din Sousse.
Hotelul este ok, curat, camere f mari, mancarea f buna si suficient de diversificata, exceptie cozile mari de la mancare in perioada cand hotelul este full ( noi am prins 3-4 zile cu cozi mari la masa de seara ).
Bauturile de cam proasta calitate,  palapa la plaja dupa ora 8 numai cu spaga la baieti, ce sa zic..cu bune, cu rele hotelul este ok si isi merita banii .
Curatenie zilnica, schimbat asternuturi la 2-3 zile, prosoape zilnic.
Exista un minibazar in curtea exterioara a hotelului de unde se poate lua orice cu preturi f bune. Exista inclusiv un minimarket .
Securitatea excelenta. Nu intra nimeni in hotel fara sa fie cazat acolo, iar  pe plaja vanzatorii ambulanti nu au voie decat pe malul marii
Nisipul foarte fin si marea excelenta, putin adanca si foarte limpede.
Vremea a fost nemaipomenita, nu a fost deloc de nesuportat, asa cum sustinea cineva aici pe forum. Clima fiind foarte uscata, caldura este foarte suportabila.
In privinta Ramadanului , nu va faceti niciun fel de grija, tunisienii sunt mai apropiati de turci, ca si inclinari religioase, astfel incat o sa vedeti ca unii beau apa, vedeti si femei tunisiene in costum de baie. Una peste alta, contrar  indicatiilor date de unii, ca nu e bine sa mergeti de Ramadan, eu va zic ca nu este absolut nicio problema in comportamentul angajatilor acestui resort, nici in comportamentul celor din afara hotelului.

Preturi bune la sporturi nautice, de ex: Parasailing 40 dinari/pers 60 dinari/2 pers, sky jet 50 dinari/pers 70 dinari/2 pers - 15 min
Cum a fost pe acolo? Probleme, ceva? Informarile MAE...apa de ploaie?

Edited by florin04, 02 September 2013 - 15:16.


#106
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
Absolut nicio problema. Informatiile MAE sunt corecte doar ca trebuie sa le  citesti cu atentie. Anumite zone nu sunt recomandate, in niciun caz zonele turistice .

#107
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Imagini surprinse de mine la inceputul verii anului 2012 in capitala Tunis din cetatea Cartagina.

Attached Files


Edited by raul_6776, 20 January 2014 - 10:08.


#108
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Compania aeriana Nouvelair va efectua curse charter din Romania in acest an, catre aeroportul Efindha-Hammamet din Tunisia ( cel mai nou aeroport din aceasta tara ) din orasele Cluj-Napoca si Bucuresti in fiecare zi de miercuri incepand din data de 14.05.2014.

Edited by raul_6776, 24 January 2014 - 08:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate