Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Tunisia

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#73
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postevghenios60, on 03 iunie 2013 - 21:29, said:

Tocmai am venit din sejurul de 7 zile din Tunisia, hotel Iberostar Diar El Andalouse din PEK. Totul a fost la superlativ.Hotelul plin de turisti francezi, englezi, germani si bineinteles rusi.
Excursia in desert exceptional organizata de Ana Maria (un ghid desavarsit), bine documentata si pregatita.
Decolare din OTP-Tunis si plecare din Monastir.
Cine doreste raspund la intrebari la cald.
Ma bucur ca ai avut un sejur bun, dar la alegerea locatiei pe care ai facut-o nu se putea sa dai gres.
Sa inteleg ca la intoarcere ati decolat din Monastir ( aeroport mult mai apropiat de PEK, Sousse ) ?
Cu ce companie aeriana ati zburat ?

Edited by raul_6776, 04 June 2013 - 07:13.


#74
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 05.09.2007
@raul: cum afecteaza ramadan-ul pe turistii straini? Am luat deja bilet, asta e.

#75
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postflaviuf, on 04 iunie 2013 - 15:34, said:

--- cum afecteaza ramadan-ul pe turistii straini ? Am luat deja bilet, asta e.
Turistii straini sunt afectati "indirect" de acest post "mare ca perioada", tinut de musulmani, iar Tunisia este cred in proportie de peste 95%, o tara cu populatie musulmana.
In aceasta perioada a Ramadanului, tunisienii care lucreaza in industria turismului sunt mai "inceti", mai "vlaguiti", mai este si canicula vara ( nici in restul timpului, nu au ei prea multe "viteze" ). Va inchipuiti cum este oare sa muncesti zi de zi 12-16 ore, postind pana la apusul soarelui, iar dupa "revolutia" de acum 2 ani au inceput sa fie mai indoctrinati religios, iar toate acestea ii fac sa fie mai irascibili.
Am fost si inainte si dupa revolutia lor, in Tunisia si pot spune ca am vazut diferente in comportamentul lor.
Au devenit mai "liberi" in comportament, mai indrazneti. Recomand femeilor cand ies in afara resorturilor sa aiba o "imbracaminte decenta", iar cand va agaseaza negustori "scapati usor" folosind expresia " La soukran - Nu multumesc".

Edited by raul_6776, 04 June 2013 - 16:43.


#76
evghenios60

evghenios60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2013
Ptr. Raul_6776
La plecare cu TUNISAIR EXPRES cu celebrul Bombardier, iar la intoarcere cu TUNISAIR si Boeing (zbor placut, degajat si sandwich-uri)

Referitor la decenta imbracamintii eu nu am constat ceva de genul "agatat" cu toate ca unele s-au cam plans de asa ceva.Indicat este dupa cum spui sa fii cat mai decent sa nu dai ocazia aparitiei problemelor nedorite mai ales in orase sau medina.

Monastir este la doar 22 km de Souse, iar din Tunis nu pot decola avioane asa mari am inteles. Decolarea a avut loc la 7.50 iar la Bucuresti a a juns cu 5 min mai devreme (14.10).

#77
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postevghenios60, on 04 iunie 2013 - 19:51, said:

---  iar din Tunis nu pot decola avioane asa mari am inteles. ---
Ai lansat aici o informatie gresita.
Aeroportul international Carthage din capitala Tunis este cel mai mare din aceasta tara. Pe Cartaghe aterizeaza frecvent, avione de capacitate mult mai mare ( Boeing 747,757,767,777, Airbus A330, A340, ) fata de un Boeing 737 sau Airbus A320, modele de aeronave pe care le detine Tunisair cu care probabil ai revenit in tara.
Motivul cred ca a fost altul de ati decolat spre Romania din Monastir:
- probleme tehnice ale aeronavei Bombardier CRJ 900 ( Didon ) al TunisairExpress,
- costul mai mic al transferul pana in Monastir,
- sau multi turisti romani care si-au luat 2 saptamani sejur si reveneau in Romania la data cand ati revenit voi ( putin probabil ).
Cred ca totusi primul motiv este cauza decolarii din Monastir.
La intoarcere aeronava care a decolat din Monastir avea locurile ocupate in totalitate ?

Edited by raul_6776, 04 June 2013 - 20:29.


#78
evghenios60

evghenios60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2013
Informatia privind decolarea de la Monastir si marimea aeronavei a fost furnizata de Ana Maria.Cred ca locurile erau cam ocupate nu mi-am dat seama ptr. ca am stat in fata.
Referitor la marimea aeroporturilor poate ai dreptate, oricum si cel din Tunis la aterizare si cel di Monastir erau la fel de goale de avioane, iar cel din Monastir mi s-a parut totusi ca era mult mai mare (in interior foarte multe spatii comerciale f. aerisite).

Decolarea din Monastir ne-a avantajat ptr ca plecarea din hotel s-a facut mai tarziu

#79
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postevghenios60, on 05 iunie 2013 - 20:23, said:

--- Referitor la marimea aeroporturilor poate ai dreptate, oricum si cel din Tunis la aterizare si cel di Monastir erau la fel de goale de avioane, iar cel din Monastir mi s-a parut totusi ca era mult mai mare (in interior foarte multe spatii comerciale f. aerisite). ---
Informatia pe care am dat-o este corecta. Aeroportul Carthage din Tunis comparativ cu aeroportul Habib Bourguiba din Monastir.
Nu cred ca a fost vorba de multitudinea spatiilor comerciale...

Edited by raul_6776, 06 June 2013 - 11:45.


#80
cl1981

cl1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.04.2013
Imi puteti spune si mie cine este touroperatorul charterului de Tunisia anul acesta? Ca locatii ce statiuni si hoteluri mi-ati recomanda? Vreau  ca  hotelurile sa fie bune pentru ca abia m-am intors din Punta Cana unde am avut un sejur excelent.( comparatie nu se poate face dar...oricum).
Va multumesc, Claudiu

#81
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Mai bine stai in banca ta ... de cand l-au inlaturat pe tatucu' Ben Ali, e cam riscant de mers pe acolo. Am auzit ca situatia e cam tensionata acum.

Edited by florin04, 03 July 2013 - 16:20.


#82
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005

View Postcl1981, on 02 iulie 2013 - 17:31, said:

Imi puteti spune si mie cine este touroperatorul charterului de Tunisia anul acesta?

Khartago, este tour-operatorul.

View Postflorin04, on 03 iulie 2013 - 16:16, said:

Mai bine stai in banca ta ... de cand l-au inlaturat pe tatucu' Ben Ali, e cam riscant de mers pe acolo. Am auzit ca situatia e cam tensionata acum.

Mai bine stai tu in banca ta, inainte de a face pe sfatosul fara sa stii despre ce este vorba.

#83
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postflorin04, on 03 iulie 2013 - 16:16, said:

--- de cand l-au inlaturat pe tatucu' Ben Ali, e cam riscant de mers pe acolo. Am auzit ca situatia e cam tensionata acum.
@liviup76 are dreptate.
Eu am vizitat Tunisia, dupa ce Ben Ali nu a mai fost presedinte si a fost totul sigur.
Vezi numai cate aterizari ale charterelor din tarile Europei si tarile din fosta Uniune Sovietica au loc in fiecare zi pe aeroportul Zarzis din Djerba, aeroportul Enfidha din Hammamet, aeroportul Habib Bourguiba din Monastir, aeroportul Carthage din Tunis si iti vei da seama de "greseala" spuselor tale.

Edited by raul_6776, 03 July 2013 - 20:47.


#84
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 05.09.2007
@raul, te vad documentat asa ca imi permit sa te intrebcateva lucruri:
- ce parere ai despre alegerea facuta - Mahdia - Golden Tulip? este decent?
- e relativ aproape El Djem-ul. Se poate vizita pe cont propiu sau e recomandat sa se ia o excursie?
- cum recomanzi, sa merg cu Euro si schimb acolo sau e posibil sa retrag din bancomate direct dinari?
- care ar fi o suma medie necesara pentru 2 persoane pentru 7 zile (nu ne rupem in figuri, dar am vrea sa vizitam una alta)? (avem regim HB)
- ai idee care ar fi un timp de transfer Tunis-Mahdia?
Merci anticipat Posted Image

Edited by flaviuf, 03 July 2013 - 21:04.


#85
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Postliviup76, on 03 iulie 2013 - 19:21, said:

Mai bine stai tu in banca ta, inainte de a face pe sfatosul fara sa stii despre ce este vorba.
Stiu bine despre ce e vorba, se pare ca tu esti cel care trebuie informat:

vezi aici:

http://www.mae.ro/travel-alerts/2928

(informatia este de acum 2 zile)

Edited by florin04, 04 July 2013 - 09:23.


#86
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postflaviuf, on 03 iulie 2013 - 21:03, said:

@raul, te vad documentat asa ca imi permit sa te intrebcateva lucruri:
- ce parere ai despre alegerea facuta - Mahdia - Golden Tulip? este decent?
- e relativ aproape El Djem-ul. Se poate vizita pe cont propiu sau e recomandat sa se ia o excursie?
- cum recomanzi, sa merg cu Euro si schimb acolo sau e posibil sa retrag din bancomate direct dinari?
- care ar fi o suma medie necesara pentru 2 persoane pentru 7 zile (nu ne rupem in figuri, dar am vrea sa vizitam una alta)? (avem regim HB)
- ai idee care ar fi un timp de transfer Tunis-Mahdia?
Merci anticipat Posted Image
1 - nu am informatii despre acest hotel si nici despre Mahdia, deoarece nu am vizitat acest orasel-statiune. Informatii despre..  trebuie sa fie destule pe booking, tripadvisor sau forumuri romanesti, etc..
2 - cum Mahdia este dintre toate statiunile, cea mai apropiata de El Jem, eu unul l-as vizita pe cont propriu. In excursia de doua zile din Sahara, pentru El Jem se aloca maxim o ora si jumatate si consider ca este prea putin pentru aceea minunata constructie antica. In plus poti lua masa de pranz la unul din restaurantele de pe strazile Spaniei, Ali Belhareth, L. Khaldoun sau Oolam Kacem privind catre Amfiteatrul din El Jem.
3 - neaparat cu euro la tine si schimbi la "casa de schimb" care exista la fiecare hotel in zona receptiei, dar nu este gresit nici sa ai o parte din bani pe card, pentru ai scoate de la bancomate ( care cei drept sunt mai rare ) in cazul in care "casa de schimb" este inchisa ( au orar de functionare pe care e bine sa il memorezi de la intocmirea actelor de cazare ).
4 - cred ca 500 de euro sunt suficienti pentru mancare plus doua excursii ( una din ele cea de doua zile in Sahara ).
5 - destul de mare ( chiar peste 3 ore ) deoarece Mahdia este ultima statiune unde autocarul de transfer lasa turisti, incepand de la nord catre sud: Port El Kantaoui, Sousse, Monastir.

Edited by raul_6776, 04 July 2013 - 10:55.


#87
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005

View Postflorin04, on 04 iulie 2013 - 09:22, said:

Stiu bine despre ce e vorba, se pare ca tu esti cel care trebuie informat:

vezi aici:

http://www.mae.ro/travel-alerts/2928

(informatia este de acum 2 zile)

"Se recomandă evitarea deplasărilor în zonele de sud-est şi vest, respectiv zonele de frontieră cu Libia si Algeria."

Este destul de clar, nu?

PS:
Sunt MULT mai informat decat tine in privinta alertelor de calatorie din lume, nu doar din Tunisia......te asigur .

Edited by liviup76, 04 July 2013 - 13:11.


#88
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
De ce nu citezi si propozitia asta: “In prezent este instituita starea de urgenta pe intreg teritoriul Tunisiei”.
Mie unul nu mi se pare in regula sa ma duc intr-o tara unde exista aceasta situatie si consider ca userii trebuie sa fie informati corect.

P.S. Cred ca avem de-a face cu patronul unei agentii de turism care vinde sejururi in Tunisia...si eu ii panichez clientii.

Edited by florin04, 04 July 2013 - 13:53.


#89
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
Mda..ok..tine-o pe a ta. Tu stai acasa ca eu ma duc acolo.

Treaba cu patronul...no coment..las sa fie ca tine..daca tu consideri ca numai agentiile de turism au informatii de calatorie....ia in calcul si sursele agentiilor de turism si poate ca mai gasesti persoane in ecuatie care pot fi mai informate..inclusiv cei care fac portalul de unde dai citate scoase din context.

Sa auzim numai de bine

#90
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 05.09.2007
@raul: merci mult, as da o bere cu cea mai mare placere Posted Image daca ajungi in sb da un semn

Legat de siguranta, m-am uitat si eu pe site-ul respectiv si pentru 80% din tarile de acolo textul era oarecum standard, adica un copy paste. La ce semianalfabet este ministrul de externe si la apucaturile lui sefu'so nu stiu de ce m-as mira. Plus ca alertele astea repetate obsesiv inclusiv pe la tv pot avea si un scop de manipulare - sa mai lasam banii si pe la circarul sef de la Mamaia.

Edited by flaviuf, 04 July 2013 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate