Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

(claudiu2013) Casa 135 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
1241 replies to this topic

#37
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postclaudiu2012, on 3rd July 2012, 20:23, said:

ma gandeam la bel profile....este mai ieftina....
daca e cu tabla adusa din anglia si profilata la noi, e buna.

#38
kendy

kendy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2007
Buna,
9 000 lei banuiesc ca e manopera doar pt fundatie.
Asa e?
Mersi

toate astea 31093 lei in conditiile executarii parterului ....fara beton turnat in placa si in stalpi cat si fara o parte din fier de 8 pt placa pt ca imi mai trebe ceva....
manopera cu radier inclus 9000 de lei....termen executie in 9 zile de munca...
[/quote]

#39
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
radier inseamna altceva...
cred ca va referiti la placa de la cota +/- 0,00

#40
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
intrebare am oferte de la

BELPROFILE o fabrica din FUNDULEA
BORGA - ceva suedez am inteles.....

ca preturi la tabla am 10.700 de ron cu tot cu accesorii la belprofile si 9400 de ron la borga.....

deci

tigla metalica BORGA ELEGANT executata din otel DX51 cu AIZN 150G/mp tratata cu vopsea poliestetrica de 30 u
sau
tigla metalica CLASIC LUCIOS cu vopsea poliester siliconat cu strat de zing 200g/mp

grosimea ambelor e de 0.5mm

astept sfaturi

#41
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
sa nu fie cu tabla de la romanica.

#42
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postcasuta_papusilor, on 4th July 2012, 20:06, said:

sa nu fie cu tabla de la romanica.

nu  inteleg pai ambele au fabricile in romania....adica sa fie tabla importata si profilata aici?

#43
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
da, sa fie facuta in strainatate si aici sa fie taiata si ambutisata/profilata.

Edited by casuta_papusilor, 04 July 2012 - 19:34.


#44
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postcasuta_papusilor, on 4th July 2012, 20:17, said:

da, sa fie facuta in strainatate si aici sa fie taiata si ambutisata/profilata.

cred ca nu prea am cum sa imi dau seama unde e facuta:)))))))ma duc sa ii cer lu ala factura de import?

#45
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
stai ca tu ai intrebat ceva si eu am raspuns la alta intrebare.
ideal e sa fie tabla facuta si profilata afara.
din cate stiu eu, belprofile e facuta in anglia, vine sub forma de rulouri mari si aici e taiata la diferita lungimi si profilata la fabrica de pe autostrada, langa fundulea.
despre ailalti nu stiu nimic.

#46
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postclaudiu2012, on 30th June 2012, 20:16, said:

am pus hidroizolatie membrana bituminoasa cu crampoane la peretii fundatiei doar cei din exterior..........si pe urma am turnat beton peste fier...


Ce ai pus tu acolo nu este nici membrana bituminoasa si nici hidroizolatoare. Ca are crampoane este adevarat, dar se foloseste in cu totul alt scop. Este degeaba acolo unde si cum ai asezat-o. :console:

#47
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostX-plane, on 5th July 2012, 18:50, said:

Ce ai pus tu acolo nu este nici membrana bituminoasa si nici hidroizolatoare. Ca are crampoane este adevarat, dar se foloseste in cu totul alt scop. Este degeaba acolo unde si cum ai asezat-o. :console:

aolo dar ce e ma rog???

View Postkendy, on 3rd July 2012, 22:46, said:

Buna,
9 000 lei banuiesc ca e manopera doar pt fundatie.
Asa e?
Mersi

toate astea 31093 lei in conditiile executarii parterului ....fara beton turnat in placa si in stalpi cat si fara o parte din fier de 8 pt placa pt ca imi mai trebe ceva....
manopera cu radier inclus 9000 de lei....termen executie in 9 zile de munca...

da 9000 de lei manopera fundatie cu placa cota 0 turnata

#48
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postclaudiu2012, on 6th July 2012, 19:49, said:

aolo dar ce e ma rog???



da 9000 de lei manopera fundatie cu placa cota 0 turnata


Găsești in fisa tehnica.

#49
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostX-plane, on 6th July 2012, 20:14, said:

Găsești in fisa tehnica.

in fine oricum o sa mai pun si pe soclu hidroizolatie inainte de tencuiala, ma refer la peretii exteriori ai elevatiei...ai dreptate intr-un fel ca am aruncat niste bani acolo vreo 300 de ron dar lasa sa fie nu ma incomodeaza nici pe pereti nu cred....hai sa va arat acum placa nu este terminat fierul pe ea ci doar modul de lucru il arat.....

si aveti si zidaria jos si pt cei care spun ca soceram nu e buna sa se uite la ea in poze si sa mai lase ciocul cu faptul ca e sparta etc.....am mai spus e normal ca la transport sa se mai ciobeasca in exterior dar sparta nu inseamna ca se rupe in doua cand cade pe jos sau cand iti vine pe palet...in fine......37.5 cu 24 cu 23.8 e cea mai buna calitate pret..........oricum prefer sa dau 220 lei pe ea in loc de 270 pe brikston.......

am vrut sa pun si folie polietilena sub polistiren dar constructorul a zis ca nu e nevoie ca nu se scurge nici un lapte de ciment etc ca polistirenul suge tot.....

Attached Files


Edited by claudiu2012, 07 July 2012 - 16:02.


#50
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postclaudiu2012, on 7th July 2012, 15:54, said:

polistirenul suge tot.....
al naibii polistiren. suge si nu mai lasa si la altii  :lol:
e hapsan nu gluma

Edited by moldoveanuID, 07 July 2012 - 17:30.


#51
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postclaudiu2012, on 7th July 2012, 16:54, said:

in fine oricum o sa mai pun si pe soclu hidroizolatie inainte de tencuiala, ma refer la peretii exteriori ai elevatiei...ai dreptate intr-un fel ca am aruncat niste bani acolo vreo 300 de ron dar lasa sa fie nu ma incomodeaza nici pe pereti nu cred....hai sa va arat acum placa nu este terminat fierul pe ea ci doar modul de lucru il arat.....

si aveti si zidaria jos si pt cei care spun ca soceram nu e buna sa se uite la ea in poze si sa mai lase ciocul cu faptul ca e sparta etc.....am mai spus e normal ca la transport sa se mai ciobeasca in exterior dar sparta nu inseamna ca se rupe in doua cand cade pe jos sau cand iti vine pe palet...in fine......37.5 cu 24 cu 23.8 e cea mai buna calitate pret..........oricum prefer sa dau 220 lei pe ea in loc de 270 pe brikston.......

am vrut sa pun si folie polietilena sub polistiren dar constructorul a zis ca nu e nevoie ca nu se scurge nici un lapte de ciment etc ca polistirenul suge tot.....
Sa vezi ce interesant va fi când vor vrea sa monteze distantierii.. :thumbdown:

#52
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
nu prea inteleg cam care ar fi rolul polistirenului in cazul asta . pentru mine, aceasta metoda ..se traduce/asemanator cu ..bani aruncati pe apa sambetei.
cumparai cu banii aia..vreo doua baxuri de bere ..sa uzi cofrajul sa nu se surga laptele de ciment  :)

#53
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postclaudiu2012, on 7th July 2012, 16:54, said:

in fine oricum o sa mai pun si pe soclu hidroizolatie inainte de tencuiala, ma refer la peretii exteriori ai elevatiei...ai dreptate intr-un fel ca am aruncat niste bani acolo vreo 300 de ron dar lasa sa fie nu ma incomodeaza nici pe pereti nu cred....hai sa va arat acum placa nu este terminat fierul pe ea ci doar modul de lucru il arat.....

si aveti si zidaria jos si pt cei care spun ca soceram nu e buna sa se uite la ea in poze si sa mai lase ciocul cu faptul ca e sparta etc.....am mai spus e normal ca la transport sa se mai ciobeasca in exterior dar sparta nu inseamna ca se rupe in doua cand cade pe jos sau cand iti vine pe palet...in fine......37.5 cu 24 cu 23.8 e cea mai buna calitate pret..........oricum prefer sa dau 220 lei pe ea in loc de 270 pe brikston.......

am vrut sa pun si folie polietilena sub polistiren dar constructorul a zis ca nu e nevoie ca nu se scurge nici un lapte de ciment etc ca polistirenul suge tot.....


Nu sunt etrieri in stâlpi, , nodurile din stâlpi sunt incorect montate.

#54
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
in general ..polistirenul pe la interior e ..ca nuca in perete , cu rol doar negativ

mai da ce stil aveti de a raspunde . fara sa citati tot ce a scris omul ..nu se poate .  
mai bine scriati un banc decat sa citati jde zeci de fraze scrise de cineva

Edited by moldoveanuID, 07 July 2012 - 17:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate