Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Taxa de cogenerare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Taxa de cogenerare ?
Doamne fereste ! Am trait s-o vad si p-asta.
Cine poate sa-mi explice mai pe intelesul meu ?
Am inteles ca e decizia ANRE dar au folosit un limbaj de lemn (stil Iliescu) si n-am inteles nimic.
Taxa de rezervare ?
Ce sa ne rezerve ENEL ?
Ca sa nu mai vorbim de accize.
Pana la urma toate astea le-am vazut pe factura de energie electrica.Am ramas prost cand la 26KWh am platit 50 RON

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce, s-a marit taxa de 100 de ori?! La 26 kWh taxa aia era vreo 50 de bani.

#3
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postf300, on 29th June 2012, 09:30, said:

Ce, s-a marit taxa de 100 de ori?! La 26 kWh taxa aia era vreo 50 de bani.
Cred ca mai mult.
Inainte de aparitia acestor taxe stupide nu plateam mai mult de 20 RON.
Pana la urma nu asta era problema. Ma interesa mai mult ce reprezinta taxa asta ca sa stiu si eu pt ce platesc.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Matematica nu e o chestie de credinta. Daca nu s-a schimbat nimic 26 kWh inseamna 48.1 bani taxa cogenerare (si dupa aia vine probabil TVA-ul la toata factura).
Daca vrei justificarea precisa, aia este, cu limbajul de lemn.
Daca vrei justificarea in termenii omului de pe strada e ca asa "s-a decis", in mare masura de alesii nostri si tu platesti ca sa iti dea curent. Atita vreme cit nu exista variante multiple, sa platesti cu sau fara taxa X, poti considera ca ala e pretul. Care din fericire inca e foarte jos, cel putin pentru Europa (nu, justificarea cu salariile mici din Romania nu tine pentru ca energia e valuta forte, mai ales in conditiile in care importam petrol/gaze).

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostGeorgeTrisina, on 29th June 2012, 09:42, said:

Cred ca mai mult.
Inainte de aparitia acestor taxe stupide nu plateam mai mult de 20 RON.
Pana la urma nu asta era problema. Ma interesa mai mult ce reprezinta taxa asta ca sa stiu si eu pt ce platesc.

20 RON, factura la energie pe o luna ? :huh:

#6
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postlawrence38, on 29th June 2012, 10:04, said:

20 RON, factura la energie pe o luna ? :huh:
Pe doua luni
E casa de vacanta si trec pe acolo foarte rar mai mult ca sa fac curat.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Acum ai auzit de ea ? Ca se plateste deja de un an...

#8
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Posteiffel, on 29th June 2012, 10:53, said:

Acum ai auzit de ea ? Ca se plateste deja de un an...
Stiu ca se plateste de un an caci trebuia platita factura. Nu asta era problema, dar nu stiam ce reprezinta taxa asta si taxa de rezervare.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Aia de cogenerare e taxa pur si simplu, fara logica sau prea multe discutii unde se duce...
Taxa de rezervare e insa oarecum mai simpla si de inteles; e "abonamentul fara minute", pur si simplu faptul ca existi in sistem, ca ei se ingrijesc sa ai curent chiar daca folosesti 0 (ca normal nu poti sa platesti 0 daca folosesti 0, ei tot au niste cheltuieli, daca se rupe cablul care duce la tine tot trebuie sa-l repare chiar daca tu nu consumi, etc).

Sa tragi un ochi la benzina/motorina ca acolo daca nu ma insel e taxa de un fel sau altul 65-85% din ce platesti, doar ca nu o pun astia explicit pe bon ca ar iesi revolutie.

#10
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postf300, on 29th June 2012, 11:54, said:

Aia de cogenerare e taxa pur si simplu, fara logica sau prea multe discutii unde se duce...
Taxa de rezervare e insa oarecum mai simpla si de inteles; e "abonamentul fara minute", pur si simplu faptul ca existi in sistem, ca ei se ingrijesc sa ai curent chiar daca folosesti 0 (ca normal nu poti sa platesti 0 daca folosesti 0, ei tot au niste cheltuieli, daca se rupe cablul care duce la tine tot trebuie sa-l repare chiar daca tu nu consumi, etc).

Sa tragi un ochi la benzina/motorina ca acolo daca nu ma insel e taxa de un fel sau altul 65-85% din ce platesti, doar ca nu o pun astia explicit pe bon ca ar iesi revolutie.
Multumesc f300 in sfarsit mi s-a facut putina lumina.
O zi buna

#11
Tisha777

Tisha777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2009
Cam tarziu, dar in cazul in care mai intereseaza pe cineva, taxa de cogenerare este o contributie platita de absolut toti consumatorii de electricitate (indiferent de tipul lor) si primita (cel putin teoretic) de catre producatorii de energie in congenerare de inalta eficienta care au aplicat la schema de sprijin. Este un fel de ajutor (ei il numesc "bonus") sub forma unei sume de bani pe care statul, prin intermediul buzunarelor noastre, il da producatorilor care detin si exploateaza comercial aceste centrale.  
Incepand cu anul 2013 aceasta taxa a crescut la 23,1 lei/MWh fara TVA si "umbla vorba' cum ca noul ministru al energiei intentioneaza sa reduca aceasta taxa.

Edited by Tisha777, 06 June 2013 - 20:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate