Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unitate Exterioara AC -umbra, vibratii, alte probleme cu U.E.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
DyJohnnY

DyJohnnY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.01.2005
Salut,

Am de montat o unitate AC la SE-S, Soarele sta pe ea de dimineata pana dupa amiaza, si m-am gandit daca exista o tabla, sau un fel de acoperis care sa se poata monta astfel incat sa reflecte dadiatiile solare.
Exista asa ceva, se practica?
Care ar fi dezavantajele daca se instaleaza o astfel de protectie?

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
nu ai nevoie de asa ceva

#3
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009
Am mii de porumbei care iubesc sa se aseze si sa se cace pe unitatea mea exterioara de AC.

Problema e ca sunt multi tare si mai ales ca psihic ma obosesc sa-i vad cum se bat sau cum se simt foarte bine pe unitate in timp ce-o caca si mai ales in timp ce-o zgarie cu ghiarele.


Caut o solutie simpla si eficienta contra asezarii porumbeilor / pasarilor pe unitatea externa si rog pe cineva mai patit sa ma ajute c-o sugestie !


Merci mult !

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
1. o scandura lata (latimea unitatii AC) in care bati cuie si o asezi cu varful in sus.
2. niste sarma ghimpata
3. montezi deasupra unitatii AC, o bucata de tabla cu un unghi mare (mai mare sau egal cu 45 grade).
4. demontezi unitatea AC
5. le dai de mancare in alta parte
6. ... samd

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Posted Image Posted Image Posted Image
http://forum.softped...tea-exterioara/

Nu-s singurul :)

#6
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
faci pe vanatorul ...........erau acum ceva timp pe la televizor Posted Image

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Exista niste aparate, care fac un zgomot din timp in timp. Nu le-am studiat cu atentie, dar se alimenteaza cu butelie si petardele sunt mici copii pe langa chestiile astea. Pun pariu ca vei aluga porumbeii macar din tot cartierul.
Se gasesc pe la targurile agrare, acolo e domeniul lor de folosinta, alungarea pasarilor din culturi.
Spor!

[ http://www.revista-ferma.ro/apps/ferma/resources/imagini/1ee4ff7e8b040b8feaf94624421bef1d_Dispozitiv-de-alungat-ciori-(pozat-la-INDAGRA-editia-2008)_gImage.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
http://www.fitomag.r...nti-pasari-6625

#9
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
omfg.
Nu e mai simplu sa cumperi o pisica de plus si s-o asezi pe AC?

#10
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Închiriezi apartamentu de deasupra ta și când se așează porumbeii te caci în capul lor.

#11
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
Sunteti prea rai... Ar trebui sa stii ca un porumbel constipat = un AC curat. Asaca...pune-le ceva de mancare, ceva sa-i constipe si nu o sa se mai rahateasca pe AC ul tau :D

#12
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 Fumez_Vodca, on 24 martie 2013 - 09:42, said:

omfg.
Nu e mai simplu sa cumperi o pisica de plus si s-o asezi pe AC?

O sa faca aia, din zbor, si pe pisica.

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Care este problema daca se aseaza porumbeii pe unitatea se aer conditionat ?
Cand ai montat unitatea, trebuia sa iei in calcul si eventualitatea asta si sa o montezi undeva unde sa nu o vezi.
Porumbeii nu o vor distruge in nici un fel. Daca te deranjeaza murdaria nu ai decat sa o speli din cand in cand.
Daca vrei ca porumbeii sa nu se mai aseze exista de cumparat un fel de ghimpi cum a aratat cineva mai sus, dar nu din otel ci din plastic. Sunt practic niste betisoare de 15-20cm lungime. Porumbeii le vad ca un potential pericol si vor evita sa se aseze.

Eu daca as fi in locul tau, nu mi-as face griji in privinta porumbeilor, ci as cauta un psihiatru bun.
Si eu am porumbei care vin si stau la mine la fereastra pe pervaz, fac zgomot, se reproduc, etc. Pe mine insa, ma lasa indiferent.

#14
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Ideea f buna e sa faci un tub de sarma sau o imprejmuire de sarma pe perimetru aparatului de inaltime  f mare chiar cat blocul si sa intre pe sus in el porumbei. Sigur nu vor mai iesi de acolo si ai si pt o tocanita cu cartofi sau chiftele. Oricum posibil sa fie prea multi gugustiuci si ciori in dauna vrabiilor si randunelelor

Edited by popascu, 24 March 2013 - 10:49.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Dar nu ai si pervaz ?
Vezi ca poate isi schimba locul, si isi fac treaba pe pervaz, unde e si mai vizibil...

Chiar ieri am sters o minunatie din asta de pe pervazul meu :(

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Cum care e problema? Ganietele este coroziv, acid, plus ca si zgarie cu ghearele.

#17
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009

 pelikanu, on 24 martie 2013 - 08:16, said:

1. o scandura lata (latimea unitatii AC) in care bati cuie si o asezi cu varful in sus.
2. niste sarma ghimpata
3. montezi deasupra unitatii AC, o bucata de tabla cu un unghi mare (mai mare sau egal cu 45 grade).
4. demontezi unitatea AC
5. le dai de mancare in alta parte
6. ... samd


1. Ok dar pe langa ca arata ca naiba e problema ca pe AC si aproape de UE nu trebuie sa existe niciun fel de obstacol de natura sa obtureze fluxul normal de aer din jurul unitatii, ai sa citesti asta in multe manuale bune.
2. Ok dar tot inestetic va fi si mai ales nepractic pentru ca tot eu trebuie s-o dau jos des sa sterg cacatul de pasare plus c-o zgarii si mai tare cu metoda asta
3. Da, am mai vazut metoda asta la unii insa e cu dute vino, dupa, pasarile mici ca vrabiile se vor simiti extrem de bine cacandu-se pe unitate si asta in conditiile in care nici nu le va mai ninge si nici nu le va mai ploua !
4. Asta nu e o solutie
5. De mancare le dau animalele de vecini de deasupra si cu prostul nu are rost sa te pui prea mult...

 December, on 24 martie 2013 - 08:33, said:


La mine necazul cel mai mare e ca unitatea externa e locul lor favorit si de vegetat, si de incaierat si de imparecheat si cand stau la birou se vad foarte bine animalurile cum se desfasoara foarte agitat si pur si simplu dupa luni de zile te saturi rau si nu vrei sa-i mai vezi si sa-i mai si auzi fiindca si cu termopanul inchis care apropos si ala e plin de caca se aud foarte suparator...

 slai, on 24 martie 2013 - 08:43, said:

Exista niste aparate, care fac un zgomot din timp in timp. Nu le-am studiat cu atentie, dar se alimenteaza cu butelie si petardele sunt mici copii pe langa chestiile astea. Pun pariu ca vei aluga porumbeii macar din tot cartierul.
Se gasesc pe la targurile agrare, acolo e domeniul lor de folosinta, alungarea pasarilor din culturi.
Spor!
Stiu dar sunt scumpe si eu nu caut decat o solutie simpla cu care sa nu se mai aseze pe ea si deci sa nu ma mai terorizeze nici viziual, nici auditiv, nici olfactiv si in niciun fel !

 nexus_3, on 24 martie 2013 - 09:14, said:


Prima idee buna

 Fumez_Vodca, on 24 martie 2013 - 09:42, said:

omfg.
Nu e mai simplu sa cumperi o pisica de plus si s-o asezi pe AC?

Nu, fiindca pisica se caca, nu pe ea ci de porumbei, pe pisica o ia si vantul si mai trebuie s-o si ancorez si bineinteles sa reprezint deliciul marlanilor de vecini de sus care s-ar distra de minune pe seama suferintelor pricinuite de porumbeii hrantiti de ei celor care au nenorocul sa locuiasca mai jos decat ei...

 A10, on 24 martie 2013 - 09:57, said:

Sunteti prea rai... Ar trebui sa stii ca un porumbel constipat = un AC curat. Asaca...pune-le ceva de mancare, ceva sa-i constipe si nu o sa se mai rahateasca pe AC ul tau Posted Image

Problema principala e ca se afla si le place pe unitate si de abia mai incolo ca se si caca pe ea. Eu n-am cu ce sa-i mai hranesc fiindca am deja destui vecini binevoitori care se ocupa cu asta...

#18
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Off topic;bai fratilor,terminati,ca m-am stricat de ras
Am avut si eu aceasta problema dar vad ca intre timp zburatoarele au migrat la alt vecin,le-a placut mai mult unitatea lui exterioaraPosted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate