Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Asus Google Nexus 7 (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
2705 replies to this topic

#19
forza-stiinta

forza-stiinta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 20.05.2007
asta e, da?
http://www.emag.ro/t...b/pd/E14TKBBBM/

#20
Xbox

Xbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 12.01.2009

View Postforza-stiinta, on 09 octombrie 2012 - 23:21, said:


Aia e,dar altexu o are la cel mai mic pret http://www.altex.ro/...6gb-android-4-1

#21
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
e varianta cu 16 GB
http://www.emag.ro/t...a/pd/EQ4TKBBBM/
si intradevar e mai ieftina la Altex dar eu prefer profesionalismul de care dau dovada cei de la E-mag.
Am fost acum cateva minute si am luat tableta...
Prima impresie...dupa ce am butonat cateva zile Alldro Speed S pe am si dus-o inapoi este WOW....
Se misca foarte bine, nu are lag...raspunde corect la comenzi...revenim cu detalii
Primul minus ar fi ca pachetul este GOL pe langa tableta si incarcator (cablu USB-mini + adaptor pentru priza) nu primesti nimic altceva...desi tableta are GPS, nu vine cu suport de parbriz, casti si altele.

Edited by brawnie, 10 October 2012 - 13:42.


#22
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pentru cei care ati cumparat tableta nexus 7, dupa cum stiti in US, Google ofera 25$ bonus pe care ii poti cheltui cumparand aplicatii din Google Play. Bineinteles ca pentru Romania nu este valabila oferta, dar se pot obtine cei 25 $ astfel:
Am urmarit tutorialul de aici "http://forum.xda-dev....php?t=1906582" cu mici modificari
Deci ca sa putem obtine cei 25$ trebuie sa ne conectam tableta in US cu ajutorul unui VPN (Virtual Private Network).
Pasul 1: Am zis la inceput cu mici modificari asadar eu am sarit peste pasul 1 in care se recomanda un factory restore la tableta si am mers la setari GPS si am debifat tot de acolo (mai ales enable the geolocation services) apoi am mers  la conturi si am selectat crearea unui cont nou cu urmatoarele setari :language: english; country: US; postcode: 10002, phone no: (212)9255599; asta implica si creearea unei adrese noi de gmail (user si parola), dupa crearea contului nou am sters contul setat initial.
Pasul 2: Mergeti la  CactusVPN (http://www.cactusvpn.com/) selectez Free VPN din bara de sus, apoi click pe Try VPN for free. O sa ceara sa ne creem un cont. Dupa crearea contului mergem in Client Area si selectez "MyVPN services". Dam click pe free VPN din tabelul " My VPN Services" si urmati instructiunile.
Pasul 3: Din tableta mergem la settings->Data usage->More. Dupa ce am apasat pe More de sub Data usage se va deschide o fereastra in care avem si optiunea VPN, selectam apoi click pe “Add VPN Profile”, punem “CactusVPN” la nume si PPTP la type. Introducem Ip-ul serverul de pe pagina in care ne-am creat VPN-ul free, dam enable la "Enable PPP encryption" si salvam.
Pasul 4: selectam profilul VPN creat la username si parola introducem datele folosite pe site la crearea contului free.
Pasul 5: Mergem in Google Play, introducem un card (merge cu card de RO), la tara US, postcode: 10002, phone no: (212)9255599; dupa validare ar trebui sa iti apara mesaj cu cei 25 $
Pasul 6: La plata unei aplicatii selectam payment details si alegem Google Balance.
Enjoy!

Edited by brawnie, 15 October 2012 - 07:43.


#23
blondevil

blondevil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 27.12.2005
A avut cineva probleme cu dezlipirea display-ului?
Eu am luat una de la Altex si in cateva zile am observat ca in partea dreapta la mijloc incepe sa se miste. Am dus-o inapoi sa vedem ce se va intampla mai departe....ca au trimis-o la Bucuresti....
Sincer sunt cam dezamagit de problema asta. In rest tableta se misca foarte bine. Ce nu imi place e ca nu sunt suficiente aplicatii asa cum sunt pentru ipad. Asta cred ca e principala diferenta tabletele cu IOS si cele cu android.
Sper sa nu imi para rau ca am luat-o de al Altex..poate era mai bine sa o iau de la Emag....

Edited by blondevil, 16 October 2012 - 21:20.


#24
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu am avut probleme cu ecranul. O tin in husa tip dock.
ce aplicatii ai vazut pe ios si nu sunt pentru android? chiar sunt curios
Ieri ma atentiona tableta ca exista un update la Android 4.1.2 pe care l-am instalat. Posted Image Posted Image
Acum pagina principala (home screen) merge si in mod landscape.
Nu cred ca problema cu ecranul sa fie din cauza ca ai luat-o de la Altex...se putea intampla la fel daca o luai de la Emag...a ca partea de service de la Emag mi se pare mai profi e o alta discutie.

Edited by brawnie, 18 October 2012 - 08:07.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cica apare in curand si varianta cu 32Gb. Si in State e mai ieftina cu cativa dolari decat cea de 16.

#26
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011

View PostMembruAnonim, on 18 octombrie 2012 - 08:17, said:

Cica apare in curand si varianta cu 32Gb. Si in State e mai ieftina cu cativa dolari decat cea de 16.

Mda..stiu si eu zvonul.
Cam circula pe internet de cateva zile.

Nexus 7 mi s-ar parea o alegere buna in favoarea lui Galaxy Tab2 7.0.
Voi ce ziceti?

#27
blondevil

blondevil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 27.12.2005

View Postbrawnie, on 15 octombrie 2012 - 07:41, said:

pentru cei care ati cumparat tableta nexus 7, dupa cum stiti in US, Google ofera 25$ bonus pe care ii poti cheltui cumparand aplicatii din Google Play. Bineinteles ca pentru Romania nu este valabila oferta, dar se pot obtine cei 25 $ astfel:
Am urmarit tutorialul de aici "http://forum.xda-dev....php?t=1906582" cu mici modificari
Deci ca sa putem obtine cei 25$ trebuie sa ne conectam tableta in US cu ajutorul unui VPN (Virtual Private Network).
Pasul 1: Am zis la inceput cu mici modificari asadar eu am sarit peste pasul 1 in care se recomanda un factory restore la tableta si am mers la setari GPS si am debifat tot de acolo (mai ales enable the geolocation services) apoi am mers  la conturi si am selectat crearea unui cont nou cu urmatoarele setari :language: english; country: US; postcode: 10002, phone no: (212)9255599; asta implica si creearea unei adrese noi de gmail (user si parola), dupa crearea contului nou am sters contul setat initial.
Pasul 2: Mergeti la  CactusVPN (http://www.cactusvpn.com/) selectez Free VPN din bara de sus, apoi click pe Try VPN for free. O sa ceara sa ne creem un cont. Dupa crearea contului mergem in Client Area si selectez "MyVPN services". Dam click pe free VPN din tabelul " My VPN Services" si urmati instructiunile.
Pasul 3: Din tableta mergem la settings->Data usage->More. Dupa ce am apasat pe More de sub Data usage se va deschide o fereastra in care avem si optiunea VPN, selectam apoi click pe “Add VPN Profile”, punem “CactusVPN” la nume si PPTP la type. Introducem Ip-ul serverul de pe pagina in care ne-am creat VPN-ul free, dam enable la "Enable PPP encryption" si salvam.
Pasul 4: selectam profilul VPN creat la username si parola introducem datele folosite pe site la crearea contului free.
Pasul 5: Mergem in Google Play, introducem un card (merge cu card de RO), la tara US, postcode: 10002, phone no: (212)9255599; dupa validare ar trebui sa iti apara mesaj cu cei 25 $
Pasul 6: La plata unei aplicatii selectam payment details si alegem Google Balance.
Enjoy!
Pasul doi il faci din tableta sau pc?
Mi-a venit alta tableta in 3 zile, se para ca cei de la Bucuresti stiu de probleme si nici nu au stat sa se mai gandeasca.

#28
mumu13

mumu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2007
Problema cu dezlipirea displayului e binecunoscuta la Nexus.  Nu are legatura cu Altex sau alt magazin.. Tocmai de-aia ma gandesc sa iau un Galaxy Tab2 7.0

#29
blondevil

blondevil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 27.12.2005

View Postmumu13, on 21 octombrie 2012 - 11:21, said:

Problema cu dezlipirea displayului e binecunoscuta la Nexus.  Nu are legatura cu Altex sau alt magazin.. Tocmai de-aia ma gandesc sa iau un Galaxy Tab2 7.0
Da, stiu ca nu are legatura cu Altex, eu speram sa nu-mi faca probleme la garantie si nu mi-au facut...
Si eu am luat mult timp in calcul sa-mi iau tab2, mai ales ca am un samsung galaxy S2 de un an si ceva de care sunt foarte multumit. Am preferat Nexus si sincer m-a cam dezamagit chestia asta cu dezlipitul, poate daca o luat de la emag o returnam si-mi luat tab2. Iti dai seama ca daca se intampla si la a doua e cam nasol sa schimb tabletele la 2 saptamani.
Eu m-am gandit sa-mi iau nexus pentru ca are quadcore si ultima versiune de android. Acum insa, avand in vedere ca nu ma joc pe tableta si am nevoie de spatiu (are slot card), m-as gandi serios la Tab2. In plus sigur e mai bine construita si mai ieftina cu un 150 de lei.
La capitolul android, cel mai dezamagit sunt la capitolul aplicatii...Am avut cateva zile un ipad acasa si apple store e plin de aplicatii foarte bine realizate pentru ipad, o incantare sa le folosesti.La tabletele cu android sunt multe aplicatii care arata ca cele pentru telefon si multe nu sunt inca compatibile sau nu sunt pentru Romania ceea ce e chiar foarte frustrant. (cum ar fi crackle, netflix etc). In plus books, music si movies nu sunt accesibile pentru Romania....Posted Image
Pentru ipad, inclusiv publicatiile romanesti au realizat aplicatii foarte misto. Pentru andoid nu gasesti nicio aplicatie valabila de stiri pentru tableta, de exemplu. Si multe altele, nu tu reviste, carti etc...
Am preferat o tableta cu android pentru ca vroiam una de 7 inch, una de aprope 10 inch cum era ipad-ul era incomoda, si in plus pe android ai mai multa libertate (sa pui filme, muzica chiar aplicatii crackuite)
Daca pui in balanta e greu de ales, depinde ce vrei. Se pare ca apple scoate peste cateva zile o tableta de 7 inch care cred ca va fi de succes avand in vedere ca va fi mai ieftina si se va bucura de ecosistemul apple store, ca sa zic asa.
uite, asta e o comparatie foarte reusita
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ssJZ6ZjWlKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sincer daca vrei o tableta adevarata, si iti permiti, eu inca nu, poate pe viitor, merita sa iti iei un ipad. Daca nu, la capitolul android...nexus sau Tab2, in rest ori prea scumpe ori sunt nu se ridica la calitatea celor doua.
Succes!
Daca gasiti site/uri de aplicatii crack-uite...astept sugestii. Sau eventual sugestii cum sa descarcam de pe google play aplicatiile care nu sunt pentru tara noastra.
Multumesc!

La capitolul plusuri, in favoare nexus pot spune ca:
- se misca foarte bine, fluent
- jelly bean e o incantare, in plus te bucuri de updateurile android foarte repede, la samsung dureaza cateva luni.
- are un ecran HD bun,
- autonomie buna.
- e o tableta populara si cu priza la public, laudata aproape in toate review-urile din strainatate si chiar Romania pentru care cu siguranta vor aparea curand cat mai multe aplicatii, sperPosted Image
- asta a doua o am de vineri si momentan nu imi face problme la ecran, sper sa ramana asa....

Edited by blondevil, 21 October 2012 - 12:28.


#30
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postblondevil, on 21 octombrie 2012 - 12:24, said:

- jelly bean e o incantare, in plus te bucuri de updateurile android foarte repede, la samsung dureaza cateva luni.

Vezi ca deja a aparut update la JB 4.1.1 -> 4.1.2
la prima vedere permite rotirea ecranului in mod landscape (cand e in home) lucru care nu era posibil nativ cu 4.1.1 in rest nu stiu cu ce a venit nou 4.1.2.
ai pe gpszone.ro Igo Primo care merge perfect pe Nexus. Cauta pe ebay un suport parbriz + incarcator masina aprox 15 USD si ai si navigator in masina.
Ai incercat faza cu cei 25 $ care ii da Google pentru America?
Iti recomand o husa dedicata Nexus7 eu am luat de pe Okazii de la un tip din Buc. 90 Ron cu tot cu transport. Se merita e foarte ok husa.

View Postblondevil, on 21 octombrie 2012 - 11:09, said:

Pasul doi il faci din tableta sau pc?
Mi-a venit alta tableta in 3 zile, se para ca cei de la Bucuresti stiu de probleme si nici nu au stat sa se mai gandeasca.

Din Pc l-am facut eu.

Edited by brawnie, 22 October 2012 - 06:41.


#31
blondevil

blondevil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 27.12.2005

View Postbrawnie, on 22 octombrie 2012 - 06:44, said:

Vezi ca deja a aparut update la JB 4.1.1 -> 4.1.2
la prima vedere permite rotirea ecranului in mod landscape (cand e in home) lucru care nu era posibil nativ cu 4.1.1 in rest nu stiu cu ce a venit nou 4.1.2.
ai pe gpszone.ro Igo Primo care merge perfect pe Nexus. Cauta pe ebay un suport parbriz + incarcator masina aprox 15 USD si ai si navigator in masina.
Ai incercat faza cu cei 25 $ care ii da Google pentru America?
Iti recomand o husa dedicata Nexus7 eu am luat de pe Okazii de la un tip din Buc. 90 Ron cu tot cu transport. Se merita e foarte ok husa.



Din Pc l-am facut eu.
Multumesc pt sfaturi.

#32
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
cu placere....daca nu te descurci da un mesaj si voi incerca sa te ajut

#33
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Mie nu imi accepta nici un card

#34
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Din cate am citit, nu se mai acorda cei 25$.

#35
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu am cum sa te contrazic, acum 2 saptamani cand am luat tableta eu i-am luat cei 25 $ prin metoda explicata mai sus.

#36
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Uite, aici am citit http://bgr.com/2012/...september-30th/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate