Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ma dor ochii de la 3d samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
h4m4s

h4m4s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2006
Buna

Am un televizor 3d samsung LED 6000 cu diagonala 138 cm , am cumparat ochelarii SSG-P41002/XC , ap instalat pe calculator stereoscopic player dar ma dor ochii ingrozitor , parca imi ies ochii din orbite , imaginea din fundal se de intr-un blur foarte urat

Trebuie sa setez ceva din stereoscopic player ?, am pus dar side by side

Mai are cineva probleme cu active shutter , la voi cum se vede ?

Tin minte in mall erau televizoare active shutter si se vedeau ok

#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
problema apare pe ochelarii activi cu care trebuiesc sa priveasca de la distanta maimare de 3m. Daca ai cursu de media office dai pe pagina 45 unde se descie si atentioneaza privirea de aproape a tv 3D

LE - vezi ca imaginile sunt asemanatoare reflexiilor. Iar daca traduci opti o reflexie un contur poate cauza in timp ca un ochi sa o ia intr-o parte deoarece ca sa reglezi o imagine deformata trebuie obligatoriu sa vezi deformat.

Edited by Zvartoshu, 27 June 2012 - 12:22.


#3
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Cea mai mare prostie cu 3d-urile astea.

Cand e un film 3d la cinema astept intai sa apara pe DVD si ma uit acasa pe LCD-ul meu minunat :D ne-3d.

#4
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
distanteza-te minim 2.5m de el si o sa nu mai ai porbleme optice.

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Iti distrug ochii sigur in scurt timp. Fara 3d nu poti sa te uiti?

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Posth4m4s, on 27th June 2012, 12:09, said:

Acel film e 3D sau 2d convertit in 3D ?

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostZvartoshu, on 27th June 2012, 13:21, said:

problema apare pe ochelarii activi cu care trebuiesc sa priveasca de la distanta maimare de 3m. Daca ai cursu de media office dai pe pagina 45 unde se descie si atentioneaza privirea de aproape a tv 3D

LE - vezi ca imaginile sunt asemanatoare reflexiilor. Iar daca traduci opti o reflexie un contur poate cauza in timp ca un ochi sa o ia intr-o parte deoarece ca sa reglezi o imagine deformata trebuie obligatoriu sa vezi deformat.


Goonie goo goo.


Distanta mare este ceruta din doua motive.
1. Reducerea stresului cauzat de refresh, prin reducerea factorului de stres ca si suprafata in campul vizual total.
2. Reducerea deformarii perspectivale, care cere 5 diagonale spatiale ale subiectului - la 3D posibil deci sa fie nevoie de o distanta mai mare, si in plus ecranul in discutie este oricum foarte mare.

La LCD ( actualele asa zise LED sunt tot LCD, dar cu backlight LED), latenta mare a cristalelor lichide, care se misca fizic pt. a controla lumina, se suprapune cu latenta neuro-sinaptica a ansamblului ochi-creier, si astfel, in general refreshul nu mai este o problema.
Ecranele 3D actuale au si refresh destul de mare, pt. ca prin injumatatire, sa ramana inca destul de mare pt. fiecare ochi.
Cu toate acestea, refreshul real, de care sunt capabile fizic cristalele lichide, nu atinge nici pe departe valorile din specificatii, care este cel mult de procesare electronica.
Este de asteptat, ca persoanele cu latenta sinaptica mica, sa fie mai sensibile si mai stresate la o vizualizare 3D la 120 Hz, cu 60 Hz pe ochi, decat la una 2D, cu 100 Hz pt ambii ochi.
Probabil si shutterele exagereaza stresul refreshului, si din experienta, la cinematograf 3D cu polarizare si ochelari de polarizare, problema este ceva mai redusa.

Nu prea ai ce face, decat sa stai mai departe.

In viitor, ne putem astepta ca ecranele OLED fara LCD, care urmeaza sa apara pana la urma, (asteptate de 20 de ani - in primul rand pt. ca pot reda rezolutii mult mai mari, chiar de zeci de MP), sa fie capabile, daca au si suportul electronic corespunzator, de un refresh real de 200 Hz, cate 100 pt fiecare ochi, si cu putin noroc, atunci sa nu mai fim asa deranjati de efecte secundare.

#8
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Faci parte din cei 30 % care au probleme cu televizoarele 3d. Daca la un film 3D la cinema ( IMAX ) ( e.g : Avatar , ai avut o usoara oboseala oculara, nu poti beneficia de 3D la TV care determina oboseala musculaturii extrinseci a ochilor, cefalee in cazuri mai grave, dureri retroculare).

Pana la 10 ani se formeaza vederea stereoscopica asa incat nu este indicata folosirea unui TV 3D la copii. Eu as vizita un oftalmolog. Am vrut si eu un TV eD dar dupa finala de anul trecut de la Roland Garos am renuntat.

Edited by ad-bloc, 27 June 2012 - 13:04.


#9
h4m4s

h4m4s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2006
Problema apare tot timpul de la orice distanta , chiar si 7-8 metri

Faza e ca la cinema nu am problema asta , e normal , nu simt nici o durere

Eu vad la tv  de acasa imaginea 3d foarte clara dar cea din background din spate in blur si cred ca deacolo este problema
Filmele le-am luat de pe net up 3d  ,  drive angry 3d , saw 3d ... in HD

Ma gandesc sa nu fie vreo setare in stereoscopic player , voi ce setari folositi ?

#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
El a facut parte din cei care nu suporta tv 3D si eu cel care am primit retururi aucm 1 saptamana pe parcursul cursurilor de media office. Sa nu credeti ca daca scrie samsung sau LG lumea se impaca cu tv!

#11
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View Posth4m4s, on 27th June 2012, 15:06, said:

Problema apare tot timpul de la orice distanta , chiar si 7-8 metri

Faza e ca la cinema nu am problema asta , e normal , nu simt nici o durere

Eu vad la tv  de acasa imaginea 3d foarte clara dar cea din background din spate in blur si cred ca deacolo este problema
Filmele le-am luat de pe net up 3d  ,  drive angry 3d , saw 3d ... in HD

Ma gandesc sa nu fie vreo setare in stereoscopic player , voi ce setari folositi ?


La cinema, din cate stiu eu, filmul este prezentat cu ochelari polarizati, ca la tv LG. La tv Samsung, tehnologia activa, care presupune stingerea si aprinderea extrem de rapida a lentilelor pentru ochiul stang/drept, are ca efect dureri oculare. Daca la cinema nu ai avut aceasta problema, eu ti-asi recomanda sa vezi daca e mai bine cu ochelarii polarizati de la LG. Insa asta ar insemna , daca problema se rezolva, sa schimbi tv-ul.
Ca sa vezi daca e de la stereoscopic player, incearca acelasi film de pe stick sau de pe HD extern. Daca ai aceeasi problema si de pe stick, inseamna ca nu e de la player.

#12
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Am vazut un clip video 3D pasiv pe Youtube 3D si nu am avut nimic. Poate la inceput o usoare oboseala.

#13
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
acesta este  motivul pentru care recomand un TV 3D cu ochelari pasivi! Scapi de dureri de cap si nu mai trebuie sa reancarci ochelarii!
Cei de la LG s-au au profitat de aceasta ocazie si au castigat!
pacat de banii da-ti pe tv Samsung cu ochelari reancarcabili.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate