Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce sunt moldovenii priviti cu dispret?

- - - - -
  • Please log in to reply
410 replies to this topic

#379
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013

 Xephos, on 26 iunie 2012 - 21:52, said:

Credeti-ma,situatia e invers aici in Botosani cel putin,un bucurestean prins e ca si material de batjocora.

Corect colegu' :))

Referitor la unguri, eu cred ca este ceva intiparit in mintea noastra. Ei nu au nimic cu noi. Studiez in Targu Mures si nu am avut probleme cu ei. Ii respect , sunt politicos cu ei intai ca oameni. Nu ma gandesc ca sunt unguri. Iar aceasta atitudine este reciproca.

Normal ca, din moment ce tu esti arogant, plin de sine si ei se vor purta la fel cu tine.

Ce-i drept, ma cam deranjeaza denumirile lor, uneori necompletate cu cele romanesti, cum ar fi normal.

#380
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013
De ce sunt moldovenii priviti cu dispret?

Din invidie ! Lumea e rea şi bârfitoare.
Chiar îmi sunt simpatici cu accentul lor. Nu poţi dispreţui nişte oameni care ştiu să facă un vin bun.
De moldovence - no comment - The Best ! Scuze, generalizez, dar două tot am cunoscut.
Muzica lor populară e melodioasă, cu un ritm alert, dar nu cred că o pot dansa. Nu-mi dau seama, cum o pot dansa ei.
Singurul lucru care mi s-a părut mai ciudat, e că vorbesc repede şi făceam efort să-l ascult pe un moldovean. Cred că era un caz izolat.
Nu sunt supărăcioşi ! Într-o deplasare cu trenul, aproape am convins 2 moldoveni că "Banatu-i fruncea !". Păcat că, au trebuit să coboare.
N-am de gând să încerc acest lucru cu 2 bucureşteni. Posted Image

Edited by Marcel_P, 26 August 2013 - 20:46.


#381
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 Marcel_P, on 26 august 2013 - 20:42, said:




aproape am convins 2 moldoveni că "Banatu-i fruncea !".
Posted Image
Cum ai argumentat?

#382
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013

 bleujandarm, on 26 august 2013 - 21:01, said:

Cum ai argumentat?

Nu a fost greu deloc ! Cred că se mutaseră în Timişoara, în urmă cu mai mulţi ani ! Posted Image
Dar accentu' tot era simpatic.  Mă abţineam să nu zâmbesc, să nu se simtă oamenii jenaţi de "dulcele grai moldovenesc".
Acum, serios, chiar îmi place felul în care vorbiţi ! Ce-i al vostru  e pus deoparte. Şi nu tăiaţi viile de la Odobeşti, Panciu !
Mi-am adus aminte şi de excelenta tochitura moldovenească, varianta cu mămăligă, descoperită în urmă cu 8-10 ani.

#383
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 Dau, on 27 iunie 2012 - 12:54, said:

Desi sunt doar 15 km distanta intre Braila si Galati, ei cica nu fac parte din Moldova.
Atunci hai sa-i consideram si pe oradeni ca fiind unguri , pe cei din Drobeta Turnu- Severin , sarbi  si pe giurgiuveni , bulgari....

#384
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
In timpul lui Stefan cel Mare Braila facea parte din Moldova.

#385
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
De ce sunt moldovenii priviti cu dispret?

Pentru ca se multumesc cu mult prea putin, pentru ca se plafoneaza.
Pentru ca asteapta sa primeasca , dar nu ofera.
Pentru ca nu fac nimic sa-si depaseasca conditia.
Pentru ca cei tineri asteapta banii parintilor de dincolo.
Pentru ca beau femeile cot la cot cu barbatii.
Pentru ca se aplica expresia "bat si f_t ca masina de cusut", iar multe femei sunt cu ochii vineti.
Pentru ca femeile stau acasa pe banii barbatului si nu fac nimic pentru viitorul lor sau al copiilor.
Pentru ca fug de munca si nu sunt corecti si au obrazul mult prea gros.
Si multe, multe altele constatate intr-un an...

#386
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 light_flame, on 15 mai 2015 - 19:43, said:

De ce sunt moldovenii priviti cu dispret?

Pentru ca se multumesc cu mult prea putin, pentru ca se plafoneaza.
Pentru ca asteapta sa primeasca , dar nu ofera.
Pentru ca nu fac nimic sa-si depaseasca conditia.
Pentru ca cei tineri asteapta banii parintilor de dincolo.
Pentru ca beau femeile cot la cot cu barbatii.
Pentru ca se aplica expresia "bat si f_t ca masina de cusut", iar multe femei sunt cu ochii vineti.
Pentru ca femeile stau acasa pe banii barbatului si nu fac nimic pentru viitorul lor sau al copiilor.
Pentru ca fug de munca si nu sunt corecti si au obrazul mult prea gros.
Si multe, multe altele constatate intr-un an...

Spui tampenii
Din regiunea Moldovei au plecat cei mai multi peste hotare. Un roman care se plafoneaza si nu vrea mai mult nu ar face asta

#387
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,985
  • Înscris: 15.06.2007

 Astute, on 18 noiembrie 2017 - 01:26, said:


Spui tampenii
Din regiunea Moldovei au plecat cei mai multi peste hotare. Un roman care se plafoneaza si nu vrea mai mult nu ar face asta
Pai si  cei care au ramas?

#388
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,985
  • Înscris: 15.06.2007

 OutOfMind, on 26 iunie 2012 - 21:29, said:

Nu stiu altii cum sunt ... dar mie personal moldovenii imi lasa o impresie proasta abia atunci cand deschid gura.
Probabil ma simt superior lor din momentul in care ii aud cat sunt de incapabili sa pronunte anumite vocale, invatate de obicei la varsta de sub un an.
Mai bine se dezbraca ele.. din pacate moldovencele doar "pe sticla" am vazut ca's aratoase.  Nu prea am interactionat cu ele..  ar trebui sa vizitez moldovele.

#389
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 light_flame, on 15 mai 2015 - 19:43, said:

De ce sunt moldovenii priviti cu dispret?

Pentru ca se multumesc cu mult prea putin, pentru ca se plafoneaza.
Pentru ca asteapta sa primeasca , dar nu ofera.
Pentru ca nu fac nimic sa-si depaseasca conditia.
Pentru ca cei tineri asteapta banii parintilor de dincolo.
Pentru ca beau femeile cot la cot cu barbatii.
Pentru ca se aplica expresia "bat si f_t ca masina de cusut", iar multe femei sunt cu ochii vineti.
Pentru ca femeile stau acasa pe banii barbatului si nu fac nimic pentru viitorul lor sau al copiilor.
Pentru ca fug de munca si nu sunt corecti si au obrazul mult prea gros.
Si multe, multe altele constatate intr-un an...

1. E vorba de rusine, obraz si bun simt , cuvinte disparute din vocabularul astora din sudul tarii.
2. aiureli, nu merita comentat
3. Hai serios. Sunt pline marile firme de pe afara de moldoveni. De multinationalele din bucuresti nu mai spun
4. unii da, altii dimpotriva sustin parintii cu banii lor
5. Alea femei adevarate , nu simandicoase de astea isterice care nu stiu altceva decat selfie si hai iubi imi iei aia?
6. La mai mare. Asta inseamna sa fii barbat adevarat
7. Cred ca se uita in oglinda bronzatii din sud

btw, banatul e tot in sud.

#390
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 loock, on 26 iunie 2012 - 21:26, said:

Pt. ca accentul sunta caraghios la modul profund grotesc, de o maniera atat de evidenta, incat aproape orice idiot se poate considera mai destept, decat cineva care isi permite sa vorbeasca asa.
Ai auzit vreun ardelean sau timișorean care se crede mai cu moț decât restul cu ce accent de căcat vorbește?

#391
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Un articol interesant scris de o moldoveanca:

Despre generalizari si rautati: Am aflat ca am gena de "criminal, hot si violator". Cum asa?! Pai sunt moldoveanca!
Pe mine mama m-a invatat sa fiu buna, cinstita si saritoare. Am pus in practica aceste invataturi toata viata. Sunt un om cinstit si linistit, am o familie normala (as zice minunata, dar “lauda de sine nu miroase-a bine”, nu-i asa?), nu sunt nici un geniu dar nici proasta, nu sunt urata dar nici model.
- Citeste aici articolul care a generat acest comentariu-reactie
Printre toti oamenii care alcatuiesc familia mea, prietenii mei, vecinii sau cunostintele nu exista nici un infractor. Nu m-am gandit niciodata ca cineva ar putea gandi despre mine lucruri rele. Am aflat insa ca nu-i asa; am aflat ca am gena de “criminal, hot si violator”. Cum asa?! Pai sunt moldoveanca! Si un anumit domn, intr-un comentariu la o stire sordida despre o infractiune, spune ca moldovenii au in sange aceste lucruri. Si nu este singurul. Doamne, cat sunt de multi! Si siguri pe ei!
Cand se intampla o crima, o fapta reprobabila altundeva in Romania, oamenii comenteaza, cum ii duce capul, stirea; daca insa o astfel de fapta se intampla in Moldova, comentariile veninoase vizeaza intreaga regiune. Am citit si ca “moldovenii ar trebui starpiti de pe fata pamantului”. Veti spune ca sunt glasuri razlete, ca sunt exceptii, insa pe zi ce trece, imi dau seama ca nu-i asa.
Asta vara, la mare, un domn burtos, deranjat de dialectul curat moldovenesc al vecinilor de saltea, pasnici dealminteri, i-a spus consoartei cand acestia au plecat in apa: “haide draga sa ne mutam, ca au venit toti taranoii de la Moldova la mare”. Pe mine m-ar fi amuzat minunatul vocabular al arianului de la …, de unde-o fi fost, dar am vazut fata copilului meu. Era umilita si speriata. Cum ii voi explica eu, acum sau mai tarziu, ca trebuie sa ignore pe cei care spun ca moldovencele sunt "c****", cum o voi putea convinge ca trebuie sa se respecte pe sine chiar daca ceilalti o judeca fara sa o cunoasca?
Intrebarile sunt retorice. Stiu ca voi reusi asta; stiu ca fata mea este inteligenta si va avea capacitatea de a razbate in viata fara a tine seama de rautati. Dar de ce se intampla aceste lucruri? De ce catalogam oamenii fara a-i cunoaste? De ce imprastiem, cu aplomb, rautate in jurul nostru, constienti fiind ca facem rau?
Ma supun judecatii dumneavostra: sunt moldoveanca! Este asta o vina?

#392
Sir_Vasile

Sir_Vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.11.2017

 MDCristi, on 26 iunie 2012 - 21:15, said:

De curand am fost in vizita la matusa de la Bucuresti(am stat vreo 2 saptamani), in timpul asta am observat ca toata lumea ma lua la misto cand  deschideam gura(am acent moldovenesc), pana si in piata cand ma duceam sa cumpar  rosii toate grasele si toti meltenii imi vorbeau cu dispret si pe un ton de parca ar fi superiori mie, prin fata blocului matusii toti distrusii faceau glume(gen: taranu din moldova, e obosit de la prasit in solar, si altele). Dar nu am mai suportat sa ma ia la misto toti figurantii din Bucuresti si i-am spart capul la unul care ma enerva foarte tare, la politie eram tratat ca un jeg....
Deci de ce sunt moldovenii priviti as cu dispret?
Dupa felul in care te exprimi, ti-as trage si eu cateva suturi in cur.

Edited by Sir_Vasile, 02 December 2017 - 21:25.


#393
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Legat de moldoveniz am ascultat la radio noroc, un radio din Moldova, melodia asta si nu stiam cine o canta, greu am gasit-o 😀

https://youtu.be/7C_...eQVH9AdrZN9tNF9

Mi se pare plina de veselie si voie buna.

Edited by Matrix40, 05 September 2023 - 20:41.


#394
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.06.2017
Câteodată poate sunt priviți mai circumspect și pentru că fac niște nefăcute mai... exotice :)

#395
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 owl1960, on 25 noiembrie 2017 - 22:15, said:


Ai auzit vreun ardelean sau timișorean care se crede mai cu moț decât restul cu ce accent de căcat vorbește?
Da, sunt destui. Nu au si o vorba: „Tăt Banatu-i fruncea”?
Topicul acesta îmi aduce aminte de un banc mai vechi cu moldoveni.
“ Bluji am, jeaca am, oleacă de bataie cunosc, dobrojean jet-bejet.”

#396
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022
De ce sunt moldovenii priviti cu dispret?

Gresita abordare....
cu dispret privesc prostii la cei ce nu le seamana

Edited by vio69c, 07 September 2023 - 21:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate