Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

combina claas sau john deere?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
bogtech

bogtech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2013
va salut, eu am un claas dominator 98sl maxi, am contor de ala care imi zice cate hectare fac ..etc, poate sa-mi spuna cineva cum se poate programa sau vreun manual ceva.Multumesc

ca sfat...orice ati face alegeti Claas, vedeti sa nu aiba uzuri mari si da-tii drumul la treaba.

#20
benny17

benny17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2013
clas sau jd
acum 3 ani am cumparat un jd955
inainte am avut un clas
ce pot sa spun e ca am tras de clas 15 ani in fiecare an peste 50ha, dar in ultimii 2 ani eram tot cu reparatu aproape zilnic
combina jd pe care am luat-o merge struna, am reusit sa ii scot un consum de 15l/ha. inafara de consumabilele-ulei filtre si combustibil am pus o curea cand am cumparat-o
3 campanii fara probleme cu jd
cand am cumparat jd am vazut ca la marca clas totul e mai complicat.
combina jd mi sa parut cea mai simpla.
sunt multi care sa plang de jd sunt multi care le lauda...la fel si cu clas, la fel si cu new holand
problema se pune aici sa sti sa o alegi cand o cumperi..si sa sti lucra cu ea...
am vazut la alti "tovarasi" ca nu stiu sa lucreze cu combina...si dupaia se plang ca nu e bun clas sau nu e bun jd....sau ca au avut numa probleme cu combina
din marcile clas. jd, case, new holand o combina proasta e una care nu e ingrijita

#21
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

View Postbenny17, on 02 mai 2013 - 23:45, said:

clas sau jd
acum 3 ani am cumparat un jd955
inainte am avut un clas
ce pot sa spun e ca am tras de clas 15 ani in fiecare an peste 50ha, dar in ultimii 2 ani eram tot cu reparatu aproape zilnic
combina jd pe care am luat-o merge struna, am reusit sa ii scot un consum de 15l/ha. inafara de consumabilele-ulei filtre si combustibil am pus o curea cand am cumparat-o
3 campanii fara probleme cu jd
cand am cumparat jd am vazut ca la marca clas totul e mai complicat.
combina jd mi sa parut cea mai simpla.
sunt multi care sa plang de jd sunt multi care le lauda...la fel si cu clas, la fel si cu new holand
problema se pune aici sa sti sa o alegi cand o cumperi..si sa sti lucra cu ea...
am vazut la alti "tovarasi" ca nu stiu sa lucreze cu combina...si dupaia se plang ca nu e bun clas sau nu e bun jd....sau ca au avut numa probleme cu combina
din marcile clas. jd, case, new holand o combina proasta e una care nu e ingrijita
salut,ma ajuti cumva cu o carte tehnica pentru combina john deere 952?

Attached Files



#22
penciucromica

penciucromica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.02.2012
buna ,ziua ; a construit cineva  tavi ptr. heder ptr a recolta floarea soarelui? daca da  ,i-mi puteti da si mie niste cote constructive?combina este J D si are masa de 4 m.multumesc anticipat.toate bune.

#23
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

View Postpenciucromica, on 06 iulie 2013 - 11:26, said:

buna ,ziua ; a construit cineva  tavi ptr. heder ptr a recolta floarea soarelui? daca da  ,i-mi puteti da si mie niste cote constructive?combina este J D si are masa de 4 m.multumesc anticipat.toate bune.
si eu caut asa ceva nu te pot ajuta ca nu stiu,insa te intreb daca nu ai carte tehnica la combina?

#24
penciucromica

penciucromica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.02.2012

View Postcucuruzovidiu, on 06 iulie 2013 - 11:29, said:

si eu caut asa ceva nu te pot ajuta ca nu stiu,insa te intreb daca nu ai carte tehnica la combina?

din pacate nu am ,caut si eu cu disperare pe net, si trag cu ochiul si urechea la colegii de pe forum

#25
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
nu imi salta hederul de jos,combina jhon deere 952,cand actionez maneta caraie pompa ,oare nu e ulei suficient?

#26
bbb123

bbb123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.10.2008

View Postcucuruzovidiu, on 26 iunie 2014 - 07:07, said:

,oare nu e ulei suficient?
Vrei sa -ti verifice cineva nivelul de ulei?

#27
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013

View Postcucuruzovidiu, on 26 iunie 2014 - 07:07, said:

nu imi salta hederul de jos,combina jhon deere 952,cand actionez maneta caraie pompa ,oare nu e ulei suficient?
Eu am patit cu directia asa, cand am dat variatorul de mers mai incet s-a miscat uleiul in bazin si am ramas fara directie brusc... nu a mai mers pana nu am aerisit instalatia. Degeaba am bagat ulei...

#28
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
si cum se aeriseste?

#29
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Eu am desfacut conducta care iese din pompa si pleaca spre danfos (aia mi-a trecut atunci prin cap ca ar trebui aerisita), cred ca tu ar trebui sa desfaci conducta care iese din distribuitor si pleaca spre cilindri.

#30
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
salut,imi poate da cineva codul de la curelele de tractiune de la o combina jhon deere 952?cred ca ma lasa si as vrea  sa-mi i-au altele dar toti imi cer codul,la mine nu se ,mai vede

#31
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
http://www.kramp.com...e 952 - V-belts

#32
zarl

zarl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.12.2013
http://secondhand-ut...sportul-inclus/

http://secondhand-utilaje.ro/

#33
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Colegilor. As dori sa îmi achiziționez si eu o combina claas 105 an 1990 hedar 4.2 motor 170 cp mercedes ore functionare 4700. Ce ziceti sa îmi iau piesele sunt scumpe sunt pretențioase?

#34
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
claas dominator 105 s-au fabricat pana prin 80 si ceva,in niciun caz nu e din 90....unchiul meu are un claas dominator 85 si e super combina,deocamdata nu au fost probleme cu ea....si are cam in jur de 4000 de ore si ea...deci eu recomand :D

#35
bachisgeorge

bachisgeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.02.2014
buna are cineva combina sampo comia sau john deere w440 sunt una si aceasi treaba sunt curios cat sunt de fiabile

#36
nero3333

nero3333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.10.2017
Salut, intre combina noua claas si john deere ce ati recomanda? tinand cont de fiabilitate, consum, si cost intretinere/service ?
Mai exact intre claas tucano 320 245cp si john deere w440 versiunea cu PTC 238cp.
Acest model claas e cu 10.000E mai mult decat john deere aproximativ, merita oare?
Astept pareri , multumesc..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate