Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele catalogelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Solutie Backup pentru Server Linux
 Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)

KAZA Univisa

Reciclare hard disk-uri defecte v...
 Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Pot pune faianta noua peste adezi...

Probleme martorii de bord Opel Me...
 Opel Astra K sau Skoda Octavia 3?...

Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Buget de vis: ce caravana sa aleg...

Este legal sa cumperi licenta pentru a pune Mac OS (oricare) pe un laptop hackintosh?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Sorin84k

Sorin84k

Senior Member

• Grup: Senior Members
Este legal sa cumperi licenta pentru a pune Mac OS (oricare) pe un laptop hackintosh?
Daca am inteles corect, laptopurile hackintosh, sunt cele care au configuratia suficient de apropiata daca nu 100% identica, cu laptopurile recunoscute de sistemul de operare, astfel incat acesta va rula cu toate optiunile (avand drivere pentru ele), sau marea majoritate a lor.

Edited by Sorin84k, 26 June 2012 - 00:15.

Deathvim

Deathvim

Junior Member

• Grup: Members
Nu poti pune Mac OS direct de pe DVD original, trebuie distributii speciale.

andreigherghe

andreigherghe

Think different

Nu e legal. Cel puțin EULA Apple așa zice, chiar dacă ai licență :)

De fapt, acum singurul mod de a cumpăra OS X e prin Mac App Store. Și chiar dacă au configurații asemănătoare, tot ai nevoie de un Bootloader care să emuleze un EFI, și să modeze niște fișiere.

onlyone

onlyone

- - - GAME MASTER - - -

Este profund ilegal si se fac multi ani de puscarie pe tema asta. Fereste-te precum se fereste dracul de tamaie de ilegalitati de genul asta.

andreigherghe

andreigherghe

Think different

Omul a întrebat dacă e legal. AKA da sau nu. Eu am zis: nu. Cu ce am greșit? :)

Deathvim

Deathvim

Junior Member

View Postandreigherghe, on 26th June 2012, 01:32, said:

Omul a întrebat dacă e legal. AKA da sau nu. Eu am zis: nu. Cu ce am greșit? :)

Nu e ilegal, EULA != lege.

View Postonlyone, on 26th June 2012, 01:18, said:

Este profund ilegal si se fac multi ani de puscarie pe tema asta. Fereste-te precum se fereste dracul de tamaie de ilegalitati de genul asta.

Adjectivul "ilegal" nu poate fi profund, nu are termen de comparatie. Ori e alba ori e rasista... Si nu, nu face nimeni puscarie pe tema asta.

onlyone

onlyone

- - - GAME MASTER - - -

Perceptia ta asupra ironiei e foarte vaga.

Deathvim

Deathvim

Junior Member

View Postonlyone, on 26th June 2012, 12:25, said:

Perceptia ta asupra ironiei e foarte vaga.

Ma, can't tell if troll or just stupid, ca sa zic asa.

Alex567

Alex567

Member

View Postonlyone, on 26th June 2012, 02:18, said:

Dar tu crezi ca windows-ul pe care il ai tu si multi dintre noi luat de pe tracker este legal ? A facut cineva puscarie din asta ? Nu cred...

STARTREK1

STARTREK1

căutător pe gugăl

View PostAlex567, on 27th June 2012, 13:03, said:

Dar tu crezi ca windows-ul pe care il ai tu si multi dintre noi luat de pe tracker este legal ? A facut cineva puscarie din asta ? Nu cred...
Microshit nu isi bate capu cu utilizatoru final dar... cei care distribuie ilegal e vai de fundu lor (au fost destui arestati/amendati/inchisi ca vindeau cd/dvd cu soft piratat).

andreigherghe

andreigherghe

Think different

View PostAlex567, on 27th June 2012, 12:03, said:

Eu am XP-ul de pe PC-ul vechi de 5 ani cumpărat  :rolleyes: , la fel și OS X Lion.

gtk

gtk

Guru Member

View PostAlex567, on 27th June 2012, 13:03, said:

Vezi ca e o diferenta mare: folosirea de windows piratat (adica fara a plati pe el) e una, folosirea unui OS pe care l-ai platit, indiferent de ce scrie in licenta e legal. Incalcarea licentei e o chestie civila si ar trebui sa te dea apple in judecata si blabla.

House_MD

House_MD

Member

Exact. Cumperi o licență, ar trebui să faci orice vrei tu cu ea :).

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Daca ai respect fata de producator te uiti la conditiile sale (altfel fiecare ascuns in munti e viteaz):

you are granted a limited, non-exclusive license to install, use and run one (1) copy of the Apple Software on a single Apple-branded computer at any one time
http://images.apple..../macosx1073.pdf

asasinuxp

asasinuxp

Senior Member

Iar sistemul de operare nu-l cumperi de la Apple,il inchiriezi.

tracius01

tracius01

Active Member

Din nou se discuta subiectul asta?

umilu

umilu

Member

View Postneagu_laurentiu, on 28th June 2012, 01:13, said:

Daca ai respect fata de producator te uiti la conditiile sale (altfel fiecare ascuns in munti e viteaz):

http://images.apple..../macosx1073.pdf

Deci e musai ca inainte sa iti lipesti o tidula de la apple pe laptop ( deci sa il brandu-iesti   <brand=  A mark indicating identity or ownership >) si apoi poti instala?
Daca ai respect fata de producator ii cumperi produsul ( licenta ) nu? Nu e ala respectul fata de producator ca ii platesti niste xx coco pentru produs adica o licenta?

vad ca s-a mai discutat aici http://forum.softped...m...&p=11422862 unde s-a si explicat la sfarsit ca :

Pe acest thread se discuta despre cumpararea legala a unui Sistem Operativ al firmei Apple, acum pretul a ajuns 23,39 de euro la Apple Store.
Legile consumatorului din UE ne protejeaza indeajuns incat Apple sa nu poata face ceva la nivel de utilizator casnic. Nimeni pe acest thread nu a indicat folosirea hackintosholui la o scara comerciala.

Pentru a construi un hackintosh este nevoie de rabdare, cunostinte iar satisfactia functionarii este fructul incercarii. De altfel si primul apple a fost tot un hackintosh.

De foarte multe ori termenul de "piracy" sau "piraterie" este gresit inteles si gresit folosit. Piraterie este considerat doar atunci cand folosesti ceva ce nu ai cumparat, ci l-ai furat. In cazul in care calculatorul pe care vre-i sa-l faci hackintosh plus sistemul operativ OS X sunt cumparate legal, termenul piraterie nu-si mai are locul in discutie, si nici termenul hacking nu poate fi folosit, dupa umila mea parere doar "patching".

Patching...

alexandru_viorel

alexandru_viorel

Active Member

View PostDeathvim, on 26th June 2012, 01:16, said:

Nu poti pune Mac OS direct de pe DVD original, trebuie distributii speciale.
Fals.
Poti folosi DVD-ul original dar trebuie sa bootezi pe el folosind un CD special, iBoot se numeste.

In legatura cu legalitatea: Tu ai cumparat DVD-ul, acum il poti sa-l folosesti si pe post de Frisbee daca vrei.
Daca Hackintosh nu ar fi legal atunci de ce este o categorie Emulation pe aria mac? Repet, sunt multi care fac asta, se pun pe youtube, sunt 'nspe mii de forumuri pt Hackintosh etc, daca e ilegal de ce ei nu patesc nimic?

Edited by alexandru_viorel, 06 July 2012 - 19:06.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate