Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

furaj verde 358zile/an -cultura hidroponica

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Thai90

Thai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.03.2009
La inceputul lunii iunie am gasit un articol despre un furaj verde tot timpul anului cu costuri reduse.
Am inceput cu o simpla google-alea si am gasit o sumedenie de articole, video si ghiduri. (incercati sa scrieti fodder solution)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9ZTikdxj8AI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fiind un fel de "toma" am pus in niste tavite orz si grau, udat la intervale scurte de timp si am obtinut in 5zile un randament de 500%.(voi fi curios in ziua a8a ce rezultat va fi)
Acum vroiam sa va intreb: -cam ce valori nutritive ar avea aceasta patura de seminte incoltite (grau, orz)
                                       - daca ar fi ideala pentru o ferma de animale
voi reveni cu poze facute in fiecare zi, de la colti la frunza de 13-15cm

#2
panda_ionut

panda_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.07.2009
foarte interesanta tehnologia, ma gandesc ca pentru cei care nu au teren ar fi o sursa de hrana pentru animale destul de ieftina si usor de obtinut.
ar fi si mai interesant daca am gasi si costul aproximativ pentru obtinerea unei asemenea culturi si daca poate inlocui cu succes o alimentatie formata din porumb, grau, etc( graunte)

#3
Thai90

Thai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.03.2009
mi-am scartait putin mintea si am facut intr-o pauza de cafea putine calcule, avand o baza reala ( cantitatea de seminte germinate/mp si randamentul acesteaia)

undeva la 0.8-1kg de seminte/ 0.15mp
deci pe o suprafata de 3mp putem incolti zilnic 16-20kg seminte ceea ce va produce incepand cu ziua a5a cu un randament de 500% aproximativ 100kg masa verde, dar cred ca va ajunge undeva la 600-700% in ziua a7a a8a.(150kg masa verde)
cred ca o structura etajata pe 8nivele (8zile-pe fiecare nivel cate 20kg seminte) va face posibil un ciclu permanent.

cred ca toata treaba asta ar incapea intro incinta de 2m latime X 2m lungimeX 3m inaltime

si cred de asemenea ca energie necesara pentru a asigura conditiile de temp si umiditate din interior nu ar fi prea mare la acest volum

dar nu stiu cam ce valoare nutritiva are, respectiv dozajul acesteia combinat cu alte furaje.

#4
panda_ionut

panda_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.07.2009
la un pret mediu de 0,8 lei/kg....ar iesi 20x0,8=16 lei pt 150 kg hrana(fara apa si curent):)

#5
Thai90

Thai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.03.2009
cu apa si curent.
o pompa de 200w care merge intermitent, si ceva curent pt climatizare intre 0 si 200wh. oricum maxim 200lei/luna in conditii extreme

#6
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 Thai90, on 25th June 2012, 19:23, said:

Acum vroiam sa va intreb: -cam ce valori nutritive ar avea aceasta patura de seminte incoltite (grau, orz)
                                       - daca ar fi ideala pentru o ferma de animale

In cartile de nutritie mai vechi nu sunt date despre semintele incoltite de cereale, cel putin nu am vazut eu. O sa ma uit si in alte carti sa gasesc ceva valori clare.
Daca ar fi ideala pentru o ferma de animale? De ce nu, o masa verde pentru rumegatoare e binevenita mereu. Acum ramane de vazut si calitatea  boabelor incoltite de grau in sistem hidroponic comparativ cu boabele incoltite/germinate afara, in sol si soare.

 panda_ionut, on 25th June 2012, 19:56, said:

daca poate inlocui cu succes o alimentatie formata din porumb, grau, etc( graunte)

De inlocuit nu o poate in nici un caz inlocui, cel mult o poate completa sau poate inlocui ceva anume (vom vedea ce anume cand gasim ceva date).

 Thai90, on 25th June 2012, 20:07, said:

dar nu stiu cam ce valoare nutritiva are, respectiv dozajul acesteia combinat cu alte furaje.

Legat de dozaj, cum am zis mai sus, fiind masa verde, se administreaza la rumegatoare in dozele recomadate in functie de categorie - pe care nu le mai stiu ca nu ma ocup cu rumegatoarele acum, dar si aici o sa gasim ceva date prin carti.
Parerea mea este ca daca este o singura specie care germineaza valoarea nutritiva va fi mai mica decat a unui kilogram de iarba mixta de pasune si banuiesc ca la valorile recomandate pentru iarba verde s-ar mai adauga un 25-30%.

Oricum ideea nu e rea, si orice sursa alternativa de furaje e de viitor.

#7
panda_ionut

panda_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.07.2009
pai ma gandesc ca se pot amesteca mai multe graunte: grau, orz, floare, porumb. in functie de necesitate si de  valoarea nutritiva a fiecareia

#8
Thai90

Thai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.03.2009
putem incolti orice fel de seminte, in special cele cu un continut ridicat de proteina: soia, floarea soarelui, fasole, care ar asigura si uleiuri, enzime si vitamine.
ar fi interesant cam ce seminte am putea pregati pentru niste berbecuti :D.

ma gandeam ca am putea pune: o tava orz, una grau, soia, floarea soarelui, si rezultatul final hap in gura rumegatoarelor.
am vazut intr-un video ca si gainile si porcii se lupt dupa acesti "biscuiti", mancandul in totalitate.


%din sectiunea nutritie tot de pe acest forum %

Cerealele (gra^u, porumb, orz, orzoaica, ovaz, secara, mei, sorg etc) sunt furaje energetice. Ele contin glucide (amidon in special) in concentratii mari, asigura^nd aportul energetic in ratie.

Nu inseamna ca nu au deloc proteina. Au, dar in concentratii asa de mici (maxim 8-11%) si deseori dezechilibrata (adica nu au toti aminoacizii esentiali, care sunt musai a se gasi in hrana...), inca^t atunci ca^nd se calculeaza o ratie nu se ia in consideratie aceasta proteina deca^t intr-o mica masura.

Furajele proteice sunt de doua categorii: de origine vegetala si de origine animala. Cele de origine vegetala sunt in general plante din familia leguminoaselor si a oleaginoaselor: soia, floarea soarelui, mazare, mazariche, linte, bob, lupin ... arahide (da, da !). Pentru ca aceste plante contin totodata si cantitati mari de uleiuri si, uneori anumite componente asa numite "factori anti-nutritionali", nu se folosesc ca atare in hrana animalelor, ci dupa extragerea uleiurilor si tratarea lor termica. Ce rezulta dupa extragerea uleiurilor se numesc sroturi. Acestea se utilizeaza in alimentatia animalelor.
http://www.foddersol...vestock-web.pdf

Edited by Thai90, 25 June 2012 - 22:08.


#9
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
La o cautare rapida pe net, un articol zice asa:

Germinarea semintelor determina :

- Crestere a activitatii enzimatice
- Scadere a substantei uscate totale
- Crestere a proteinei totale
- Schimbare a compozitiei aminoacizilor
- Scadere a amidonului
- Crestere a zaharurilor
- Usoara crestere a grasimii brute si a fibrei brute
- Usoara crestere a unor vitamine si minerale.

Acelasi articol arata ca de fapt cresterea unor  nutrienti nu este de fapt o crestere reala si reflecta practic scaderea substantei uscate in principal sub forma carbohidratilor datorita respiratiei din timpul germinarii.  In momentul in care carbohidratii totali scad, procentul celorlalti nutrient creste.

Studiile facute cu bovine de carne, porci, pasari si sobolani au esuat in a arata o valoare nutritiva superioara a semintelor de cereale germinate comparativ cu cele negerminate.

SURSA: http://www.tandfonli...408398009527295

Si Thai90 de ce 358 de zile pe an si nu 365? Ce faci o saptamana, curat?  :D

Edited by Akomar, 25 June 2012 - 22:18.


#10
Thai90

Thai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.03.2009
interesant raspuns, pe mine nu m-ar interesa daca ar oferi o valoare nutritiva cu o crestere extraordinara fata de cele uscate.
as dori sa folosesc acesti biscuiti ca un inlocuitor (nu in totalitate) a suculentelor pe timp de iarna.
referitor la 358zile/an....ma gandesc la primul an...ca dupa 7zile obtinem produsul finit, pe urma e 365zile/an :coolspeak:

Edited by Thai90, 25 June 2012 - 22:23.


#11
panda_ionut

panda_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.07.2009
ar fi totodata interesanta o comparatie intre costul per kg al acestei culturi cu costul per kg al producerii fanului.

#12
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 panda_ionut, on 25th June 2012, 23:25, said:

ar fi totodata interesanta o comparatie intre costul per kg al acestei culturi cu costul per kg al producerii fanului.

Acum ati ajuns cu "picioarele pe pamant"!
Astept calculele!
Atentie: in cele 365 de zile sunt si cateva luni de iarna!

Numai bine!

#13
panda_ionut

panda_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.07.2009
cultura nu se face in aer liber, ea se face(sau cel putin asa am vazut in diverse filmulete pe youtube) in incaperi care la nevoie se pot incalzi, chiar se recomanda o temperatura constanta.

#14
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 panda_ionut, on 26th June 2012, 00:00, said:

cultura nu se face in aer liber, ea se face(sau cel putin asa am vazut in diverse filmulete pe youtube) in incaperi care la nevoie se pot incalzi, chiar se recomanda o temperatura constanta.

Stiu!
Sunt niste paliere de temperatura, intre x-y grade.
Cladirile din zona noastra trebuie sa fie dotate si cu instalatie "de frig" si cu
instalatie "de cald"! Trebuie o umiditate....ceva lumina....substrat nutritiv...
Costurile de startare sunt f mari.

Bafta!

#15
Thai90

Thai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.03.2009
tot ce pot sa va spun, din ultimile mele experiente:
nu este nevoie de substrat nutritiv
nu este nevoie de lumina abundenta, ci doar umbra (am facut asta intr-un garaj) cu vederea la nord
si singurul cost in materie de energie electrica: - o pompa care uda la intervale scurte de timp (cca 15min/zi)
                                                                    - si in lunile de iarna energie consumata de un inverter, fiind o incinta izolata un consum maxim de 400w/h
dar nu asta e problema, fiind o instalatie home made nu va avea performante de top.
singurul lucru care ma macina este valoarea nutritiva a acesteia, ce amestec de seminte as folosi pentru ovine, bovine sau chiar capre( :band: ),

nu cred ca ar fi o mare diferenta intre 1ha de lucerna si o instalatie care sa produca masa verde in aceeasi cantitate
sa spunem ca 1ha de lucerna- puteam recolta aprox 40t/an (sa-mi spuneti daca ma insel)
                                          -ce costuri am avea: (nu mai socotim infiintarea culturii)
                                                                          -4 coase = 600lei
                                                                          -greblat= 320lei
                                                                          -balotat= 1leu/balot=700lei
                                                                          -transport= 10-200lei
                          pt 40t/masa verde in instalatie- cu un randament maxim de 800%=5tone seminte =3500ron
                                                                                  energie electrica= 600lei/an
                                                                       -cam astea ar fi costurile  
sper ca cineva sa-mi spuna niste costuri mai mari pt lucerna :D                    
ps: dupa orele 20 revin cu poze  :notangel:

Edited by Thai90, 26 June 2012 - 08:59.


#16
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 Thai90, on 26th June 2012, 07:49, said:

singurul lucru care ma macina este valoarea nutritiva a acesteia, ce amestec de seminte as folosi pentru ovine, bovine sau chiar capre( :band: ),

nu cred ca ar fi o mare diferenta intre 1ha de lucerna si o instalatie care sa produca masa verde in aceeasi cantitate

Eu nu cred ca o comparatie cu lucerna este cea mai fericita. Era un raposat profesor care numea lucerna 'ciocolata animalelor'. Pe langa faptul ca are o proteina mai mare decat a altor plante (ca nutret verde) are si o palatabilitate foarte buna, si o digestibilitate relativ buna. In plus ii poti mari nutrientii prin insilozare de exemplu.

Am gasit o carte de nutritie mai veche, o sa ii fac un scan diseara la un tabel in care poti sa compari valorile nutritive a mai multor surse de masa verde (pajisti de munte, pajisti de deal, pajisti de campie, lolium perene, multiflorum, orz, ovaz, grau, secara, lucerna, etc.)

#17
Thai90

Thai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.03.2009
ma chinui sa uploadez pozele si ma cam bate forumu

#18
Thai90

Thai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.03.2009
tocmai am reusit un randament putin mai mare de 650%, adica 1kg masa verde ma va costa circa 0.15lei, sper sa fie un plus in alimentatia unor caprite

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate