Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

iasi-constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
trecutul cu bac-ul peste dunare m-a costat 45 lei noaptea, si 25 lei ziua ! dar drumul de la bac pana la mare e foarte ok,vreo 2-3 portiuni mai rele,nu trebuie sa depasesti 60-70km/h pe acele portiuni,dar in afara de asta..drumu e foarte ok !

DIstractie placuta ! :)

#38
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Salut, pe 4 sept. plec din Iasi la mare cu masina, si trebuie sa trec prin Braila. Stiu ca drumul cel mai scurt e prin Vaslui-Barlad dar vad ca pe Google mi se indica prima varianta cea prin Husi - Barlad (nu Vaslui-Barlad), de ce oare, e mai bun drumul pe-acolo?

O a doua varianta e cea prin Roman-Bacau-Focsani-Braila etc. - deci soseaua europeana cu 2 benzi pe sens, cel putin pana la Focsani - ar fi asta de preferat? Diferenta fata de varianta anterioara n-ar fi chiar asa de mare (40 km in plus), dar probabil drumul e mai bun si sigur ca se circula mai lejer pe 2 benzi pe sens.

Dupa Braila in ambele variante mi se indica Viziru-Tandarei-Fetesti-Cernavoda-Constanta.

Ma intereseaza in primul rand calitatea asfaltului si circulatia lejera ( o mare parte drum european, apoi autostrada).
Ce ma sfatuiti?

Edited by alecsus27, 27 August 2013 - 11:25.


#39
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
salut, alecsus27.

Eu as merge pe varianta Bacau - Focsani - Braila, iar de aici, la alegere: ori treci cu bacul si mergi pe la Macin - Slava Cercheza - Ovidiu (autostrada A4 pana la Agigea).. etc, Ori Viziru - Tandarei etc. Eu am fost in iulie pe prima varianta si a fost foarte bun drumul (cu vreo doua exceptii, pe portiuni scurte).

#40
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc, intre timp m-am hotarat pentru Iasi-Vaslui -Barlad-Braila, trec Dunarea cu bacul si apoi portiunea pe care o sa mi-o indice gps-ul :)
S-a intors un amic de la Mamaia acum 3 zile pe ruta asta si mi-a spus ca asfaltul e foarte bun.
Eventual la intoarcere o sa vin pe ruta care include autostrada (deci Cernavoda-Tandarei-Focsani etc) sa vad diferenta.

#41
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Salutare
Ceva noutati sau recomandari Iasi - Constanta (Neptun de fapt) pentru 2014 ?
Multumesc

#42
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Iasi - Vaslui prin Ciurea,Grajduri recomand , s-a reasfaltat totul e ca in palma.

Pentru drumul cu bac-ul de la Barlad spre Braila nu stiu ce sa zic, am fost anul trecut si inca era bombardat..la modul ca am luat o groapa cu masina de s-au aprins toate becurile din plafon ! (bine ca nu era masina mea :D )

Poate au mai facut ceva lucrari , sau poate este vorba de alt drum , stiu doar ca eram pe un drum judetean intre Barlad si Braila  - Bac ?

Spor

#43
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Merci
M-am intors acum 2 ani pe la Ciurea si erau portiuni in lucru alternand cu unele impecabile.
Nu stiu de ce dar am reticente legate de bac, asa ca am sa merg pe varianta clasica posibil Viziru, Tandarei, Harsova, Ovidiu si apoi A4.

#44
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002

View PostBobses, on 25 iulie 2013 - 13:28, said:

Nu m-am dus pe la Galaţi, ci astfel: Iasi - Vaslui (pe DJ, nu pe DN) - Bârlad - Tecuci - Şendreni - Brăila (pe şoseaua de centură) - Viziru - Giurgeni - Hârşova - Constanţa (pe A4 - minunat!) - Eforie Nord.

Ăsta de deasupra e traseul pe care am mers anul trecut. Anul ăsta aș încerca altceva: Iași - Vaslui (pe DN) - Bârlad - Tecuci - Şendreni - Brăila (pe şoseaua de centură) - Viziru - la stânga prin Făcăeni - intrarea în Fetești - A2 - A4 - Eforie Nord. Altceva e să mergi aproape 100 km pe autostradă pînă pe la Agigea...
Păreri? A folosit cineva anul ăsta traseul propus de mine?

#45
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006
Aș vrea să merg pe traseul Bacău -> Focșani - Nănești -> Brăila (pe şoseaua de centură) - Viziru - Giurgeni - Hârşova - Constanţa.

A fost cineva recent pe traseul ăsta ? Recomandați alt traseu ?
Mulțumesc.

#46
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
De DN2 nu-ti spun caci cred ca-l cunosti. N-am fost pe ruta Focsani-Braila dar nu l-as recomanda, este drum de importanta secundara si ma astept sa fie destule gropi.
Eu am fost pe ruta Ramnicu-Sarat apoi pe DN22 pana la Sutesti de unde anm facut dreapta spre Ianca. Pe acest sens de mers, traseul dintre Sutesti si Ianca este bun, pe celalalt sens sunt vreo doua gropi. La iesirea din Ianca am facut dreapta spre drumul spre Viziru. Pana in Bordei Verde drumul este plin de gropi (4-5 km). Intre Bordei Verde si Viziru drumul este asfaltat dar apar niste gropi nasoale cand nu te astepti. De la Viziru eu am mers pe E584 pana la Slobozia. Pe portiunea de drum dintre Viziru si Baraganul sunt niste portiuni de drum decapate de asfalt si umplute cu piatra din loc in loc, pe contrasens ceea ce face sa fii foarte atent cand depasesti ceva. Din Slobozia a mers spre Drajna apoi pe autostrada pana la Constanta.

Ti-as recomanda traseul Iasi-Vaslui-Tecuci-Sendreni-Braila (drum foarte bun intre Iasi si Tecuci, acceptabil intre Tecuci si Sendreni, iarasi bun Sendreni-Braila) si apoi sa treci Dunarea cu Bacul spre Macin si sa continui pe ruta Macin-Cerna-Horia (22D) apoi spre Ciuciurova-Slava Rusa cu iesire in E 87 (drumul dintre Tulcea si Constanta). Am facut acest traseu in ultimii 6 ani si mi s-a parut cel mai rapid (nu este trafic mare si nici multe radare) si drumul este chiar ok.

#47
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006
Mulțumesc, dar eu am avut ceva treabă prin Bacău, și mâine plec din Bacău spre Constanța.
Spuneam de Focșani - Brăila că e destul de ok, de câte ori am plecat din Bacău spre Deltă am fost pe el + bacul de la Brăila la Măcin.

#48
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Atunci foloseste aceasta ruta pana la Brala si mergi din Braila spre Constanta fie pe ruta propusa de mine (bac-ul era vreo 16 ron, parca cu 1-2 ron mai scump in sens invers) fie spre Slobozia-Drajna-A2. Dupa ce intri pe autostrada, la vreo cativa kilometri este o benzinarie OMV unde poti achita taxa de pod ca sa treci direct (26 ron dus-intors valabila un an, nu stiu cat este o singura trecere).

Recomand prima varianta intrucat maine e posibil sa fie si trafic aglomerat cauzat de bucurestenii care vor sa faca week-end-ul la mare.

Distractie placuta!

Edited by Bogdansv1, 02 July 2015 - 17:06.


#49
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006
Până la urmă am fost pe ruta mea Bacău -> Focșani -> Nănești -> Brăila -> Viziru (drumul e bun) -> Giurgeni (11 lei taxa de pod pentru o singură trecere) -> Hârșova -> Constanța și înapoi la fel (5 ore dus, 4:30 la întoarcere)

#50
cosminu12

cosminu12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2011
Salut,
As vrea sa ajung luni din Iasi la Tulcea cu masina, si de acolo la Sf Gheorghe. Initial am mers pe ideea traversarii Dunarii la Galati cu bacul, dar in ultimele zile Dunarea a scazut foarte mult, au aparut insulite de nisip in mijocul apei, iar bacul face o ora la traversare ca sa le ocoleasca, plus o ora minim de stat la coada.
Problema e ca cel tarziu la 11 dimineata trebuie sa fiu in Tulcea ca sa pot gasi parcare pazita si sa iau bilet pt vaporul catre Sf Gheorghe, deci nu prea imi permit sa raman blocat prin cozi.
A traversat cineva recent cu bacul la Braila, tot la fel de aglomerat e? tot asa de mult dureaza ? O cunostinta din Galati care lucreaza la bac mi-a spus ca in perioada asta nu recomanda bacul nici prin Galati, nici prin Braila (nivelul scazut al apei face transbordarea extrem de dificila, malul fiind ridicat, mai ales la Galati), mai degraba sa trec podul la Giurgeni, chiar daca e un ocol de vreo 100 km, dar macar merg pe roti si pot sa-mi calculez timpul.
Dar as vrea totusi sa aud si parerea cuiva care a trecut pe acolo Posted Image, pe la Braila ma refer.
@infernal: In caz ca ma hotarasc sa merg pe la Giurgeni, cum e drumul intre Viziru si Gura Ialomitei? ma intereseaza mai ales portiunea dinaintea Gurii Ialomitei (vreo 10 km), auzisem ca se faceau lucrari pe acolo.
Multumesc mult.

Edited by cosminu12, 31 July 2015 - 17:00.


#51
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View Postcosminu12, on 31 iulie 2015 - 16:58, said:

@infernal: In caz ca ma hotarasc sa merg pe la Giurgeni, cum e drumul intre Viziru si Gura Ialomitei? ma intereseaza mai ales portiunea dinaintea Gurii Ialomitei (vreo 10 km), auzisem ca se faceau lucrari pe acolo.
Multumesc mult.
Drumul e bun, nu mai sunt lucrări - aveam aceeași problemă de aia întrebasem, până la urmă am mers pe la Viziru - Gura Ialomiței - totul e făcut nu mai sunt probleme - am prins un radar la întoarcere pe porțiunea asta - chiar acolo în câmp stăteau.
Am aceeași problemă cu bacul ca și tine, vreau să ajung în Tulcea (prin Brăila) peste ceva timp.
Te rog să updatezi după ce ai făcut drumul.

Edited by infernal, 31 July 2015 - 17:45.


#52
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Miercuri voi merge spre mare, de regulă treceam cu bacul la Brăila, copiii apreciau asta. În proporție mare, voi respectă traseul și anul acesta.
Cosmin, aștept să spui ce ai ales și cum a fost.

#53
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Revin: trecerea cu bacul din Brăila este fără probleme. În rest, DN 22 D este la fel ca anii trecuți: se simt denivelările, nu sunt gropi și trafic lejer. În schimb, din Lumina până în Ovidiu se lucrează la asfalt, podul peste canalul de la Agigea are o bandă de mers, prin urmare se pierde timp. Aviz și celor care vin dinspre Hârșova.

#54
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006
@Bogdansv1
Te-ai intors tot pe la Braila cu bacul ?
Săptămâna viitoare merg la Tulcea și aș vrea să știu care e situația.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate