Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

iasi-constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
ar fi foarte multe de povestit,dar va recomand sa nu treceti prin localitatea TANDAREI,VIZIRU prin drumul vostru spre mare.

Am mers noaptea pe drumul ala la intoarcerea de la mare,si desi GPS`ul imi arat un drum bun, am mers cu a 2-a vreo 45 de minute,drum praf,pietruit,gaurit,nesemnalizat,bezna totala ..daca ai patit ceva..acolo ramai,gen film horror! dupa ce am iesit de acolo aveam masina ALBA si dintii inca cloncaneau in gura.

Asta dupa ce ca am platit 9 lei pentru a intra prin localitatea aia,o taxa de drum cica, drumul P*lii, normal..dupa ce platisem si rovignieta vietii!

Chiar daca inconjurati ceva km ,mergeti pe A2,sau pe alte rute ce nu trec prin VIZIRU-TANDAREI.mai ales noaptea.

Eu am fost pe A2 cand m`am dus catre Constanta, si nu stiu de ce am fost asa tampit de n-am ales acelasi drum la intoarcere..hmm. :thumbdown:

In schimb Marea superba,cel putin ieri a batut putin vantul,valuri foarte bune de balacit:X.

Totusi Costinestiul cam gol,duminic dupa amiaza, era aglomerat dar la modul ca puteam sa-mi aleg cam orice loc voiam de -pe plaja. S-a deschis si Disco Tineretului,Prima zi ,Primul client eram !:)))

Va urez tuturor vacanta placuta ,si nu uitati,evitati localitatile mai sus mentionte! :kisstogether:

#2
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Nu cred ca ai ales cel mai inspirat drum. Din Iasi cel mai bine mergi catre Barlad. De acolo poti sa faci stanga undeva la iesire din oras pe drumul catre Galati. Drumul e putin mai prost in unele parti dar e liber si nu e politie (mai stau cateodata in Cuca dar destul de rar). Poti sa mergi si inainte de la Barlad, drumul e mai bun, dar cea mai mare parte e prin localitati si e plin de politie. De la Galati mergi pe dig spre Braila. Inainte de intrare in Braila faci stanga catre bac. Dupa ce treci cu bacul au drum liber catre Constanta, relativ bun si fara politie.

#3
aghy

aghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.06.2011
Permite`mi sa te corectez putin. Drumul de care spui tu, este de fapt E584, mai exact dupa Braila city, in primul sat-oras Viziru si pana in Baraganul, drumul este in lucru, tipic ca la romani, o parte decopertata, iar cealalta parte adancita cu vreo juma` de metru, urmand a fi intarita si inaltata. Ma mira ca nu ai observat ca indicatoarele sunt acoperite, de fapt sageata ce indica spre CT e acoperita, dar cred ca pe timpul noptii muncitorii isi iau carpele sau banda izoler de pe indicator sa faca economie.
O ruta ocolitoare acceptabila( desi sunt portiuni plombate) este Ianca-Ciresu-Tandarei, apoi drumul normal. Am fost prin Tandarei..nu am platit nici  o taxa..atentie insa la animalele salbatice de culoare.

 paintx05, on 25th June 2012, 13:30, said:

De la Galati mergi pe dig spre Braila. Inainte de intrare in Braila faci stanga catre bac. Dupa ce treci cu bacul au drum liber catre Constanta, relativ bun si fara politie.

Cred ca si ala e in curs de..modernizare, sunt anumite portiuni unde au "curatat" gropile, in schimb au lasat pe toata latimea strazii cate un sant de toata frumusetea.

#4
george5110

george5110

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.05.2012

 paintx05, on 25th June 2012, 13:30, said:

Nu cred ca ai ales cel mai inspirat drum. Din Iasi cel mai bine mergi catre Barlad. De acolo poti sa faci stanga undeva la iesire din oras pe drumul catre Galati. Drumul e putin mai prost in unele parti dar e liber si nu e politie (mai stau cateodata in Cuca dar destul de rar). Poti sa mergi si inainte de la Barlad, drumul e mai bun, dar cea mai mare parte e prin localitati si e plin de politie. De la Galati mergi pe dig spre Braila. Inainte de intrare in Braila faci stanga catre bac. Dupa ce treci cu bacul au drum liber catre Constanta, relativ bun si fara politie.


Cel mai prost sfat. :thumbdown:  Drumul e super ingust. daca trece un tir pe langa tine iti faci cruce. e plin de ace de par care apar de nicaieri si e foarte prost.

sta si politia (cel putin aproape de galati e full) , si fiind putin circulat nu te ajuta statia. o sa iti blestemi zilele daca te duci pe acolo.

sa zic si de digul galati braila? poate sa te loveasca trenul oricand. nu prea se pot face depasiri, dar multi se baga aiurea, daca faci accident ai sansa sa te gaseasca dupa vreo saptamana. cei din zona stiu despre ce vb.


nu stiu de ce intotdeauna vor unii sa inventeze din nou roata, in acest caz, sa gaseasca rute "alternative".

Edited by george5110, 25 June 2012 - 12:50.


#5
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Daca vreti sa ajungeti la CT dinspre Moldova,va recomand sa mergeti pana la Insuratei,sa faceti la stanga spre Tandare si sa pe portiunea respectiva sa mergeti cu bagare de seama ca mai sunt portiuni proaste de drum .dar in general se poate merge cu 90-100.Este incomparabil fata de varianta pe Viziru.
Daca treceti bacul,de la Baia spre CT drumul este valurit si in unele portiuni drumul lipseste :D .
Ce mama ma-sii e asa periculos intre GL-BR,daca si ala mai e drum periculos poate ar trebui sa folosesti trenul sau avionul .

Edited by Nicu90, 25 June 2012 - 13:09.


#6
aghy

aghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.06.2011

 george5110, on 25th June 2012, 13:49, said:

sa zic si de digul galati braila? poate sa te loveasca trenul oricand. nu prea se pot face depasiri, dar multi se baga aiurea, daca faci accident ai sansa sa te gaseasca dupa vreo saptamana. cei din zona stiu despre ce vb.


nu stiu de ce intotdeauna vor unii sa inventeze din nou roata, in acest caz, sa gaseasca rute "alternative".

sunt f multe sate, unul langa altul, pline de specimene,cu sau mai multi pigmenti, care traverseaza pe unde li se taie, plus carute, de asta e plin de pulitie, abia asteapta sa faca un ban si ei..
DAR DESPRE DIG ? oo, Doamne, ce naiba e periculos? care tren? ala care se duce spre poarta din portul mineralier? ala care vine, daca mai vine, o data pe luna si atunci merge cu spatele, plus ca atunci sigur sta pulitia ca ai semnul stop acolo, multi bani au facut acolo..
depasiri se pot face, limita e 80, ai 2-3 curbe mari si late, poti depasi in ele, vizibilitate este, dar e linie continua. iar daca faci accident, nu cred ca problema e timpul dupa care te gaseste.

#7
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Eu ma intreb de ce e 80 limita pe dig,se poate merge cu 120 de voie .

#8
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
E prima oara cand ma duc eu cu masina,+ ca gps`ul din dotare da rateu destul de rau pe alocuri exact cand am nevoie de el desi m-a costat o caruta de bani!

Cand m-am dus am fost Iasi-Vaslui-Barlad-Tecuci- etc-Slobozia-A2 autostrada,in afara de barlad am mers SUPER . La intoarcere am ales prostia aia de drum,varianta vietii pe la viziru! Oricum...data viitoare o sa stiu!

Multumesc pentru sfaturi si variante de drum , le-am notat deja ca e ceva ce trebuie obligatoriu stiut!:)

#9
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Eu mereu fac stanga la Barlad si n-am avut niciodata probleme cu tirurile si nici politie n-am vazut. Da, e prost drumul, dar nu mai prost ca ala pe la Viziru. O iau pe la Tecuci doar daca vreau sa mananc mici de la Hanu Conachi. Cat despre dig nu vad unde e marea problema. Ai o singura trecere de cale ferata si pe acolo trece trenul de doua ori pe an. Restul digului e destul de mic incat nici sa nu-l bagi in seama. Acum fiecare merge pe unde vrea, dar mie varianta asta imi place cel mai mult.

#10
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Ocolesti prea mult pe Slobozia,si dupa pe A2 .
Fa stanga la Insuratei ,spre Tandarei ,mergi cu 80-90 si n-o sa ai probleme .

#11
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Pai na..prima oara ,pana apuc sa cunosc si eu una alta! oricum acuma ca am ajuns acasa cu masina si noi in regula, nu mai mai intereseaza,dar data viitoare sigur voi face un traseu bine planificat pana la ultimul metru de asfalt!

#12
sucregbx

sucregbx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.02.2010
Salut..sunt din Bacau si as vrea sa ajung pana in Constanta in august.
Cineva mi-a sugerat traseul cel mai scurt ca fiind  Bacau-Ramnicu Sarat-Ianca-Viziru-Gura Ialomitei-Harsova-Constanta. Am vazut ca intradevar este cel mai scurt traseu pe harta, dar are cineva idee de starea drumului sau de anumite portiuni?

#13
Racky

Racky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 16.07.2004
Ca si sucregbx, si eu vreau sa ajung din Bacau in Constanta, iar ca si variante ar fi urmatoarele :


Bacau - Focsani - Braila - Slobozia - A2 - Constanta ( 421km )
Bacau - Ramnicul Sarat - Ianca - Viziru - Slobozia - A2 - Constanta ( 416 km )
Bacau - Ramnicul Sarat - Ianca - Viziru - Giurgeni - Harsova - Ovidiu - Constanta ( cea mai scurta, in jur de 366km)

Bacau - Bucuresti - A2 - Constanta ( cea mai safe dpdv al calitatii drumului, dar si cea mai lunga, cam 500km )

Nu am fost de ceva vreme pe aceste drumuri, asa ca orice sugestie este bine venita.

Edited by Racky, 26 July 2012 - 16:28.


#14
Racky

Racky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 16.07.2004
Pana la urma am fost pe Bacau - Urziceni - Slobozia - A2 - Constanta ( drum foarte OK )..Am ocolit cca 50km fata de cel mai scurt traseu, dar nu am vrut sa risc sa rup masina in 2

#15
katakraciun

katakraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.01.2008

 sucregbx, on 26th July 2012, 12:45, said:

Cineva mi-a sugerat traseul cel mai scurt ca fiind  Bacau-Ramnicu Sarat-Ianca-Viziru-Gura Ialomitei-Harsova-Constanta. Am vazut ca intradevar este cel mai scurt traseu pe harta, dar are cineva idee de starea drumului sau de anumite portiuni?
Are cineva informatii despre acest traseu??

#16
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
A se inlocui Gura Ialomitei cu Slobozia si este 100% in regula .

#17
katakraciun

katakraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.01.2008
Sa inteleg că e rău drumul pe la Gura Ialomitei? Că totuși aș fi tentat sa merg pe traseul amintit mai sus aș

#18
dedy66

dedy66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 13.01.2007
Vreau si eu sa merg de la Onesti la Costinesti si cred ca o sa aleg varianta Adjud-Focsani-Urziceni-Slobozia si de acolo pe A2-Costinesti. E bun drumul sau sunt lucrari ? Radare ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate