Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Sunt caine si ma scarpin

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 27.06.2006
Ma numesc Dolly, sunt un tekel cu pedegree transmis si cateilor mei fatati dar, spre rusinea mea ma scarpin ca o maidaneza (metisa) cand vine vara.

Stapanul meu m-a tratat cu picaturi pe ceafa si cu praf antipurici dar ma scarpin in continuare. Ma ma mananca rau in zona cozii, la radacina. Stapanul meu stie ca acolo isi fac puricii cuib si ma scarpina cand ii cer.
Stapanul meu a citit pe net ca chiar daca am tratament anitipurici este posibil sa am alergie la muscaturile de purici. Astfel, daca un purice ma musca, acesta moare dar muscatura imi declanseaza fenomene alergice.
Stapanul meu m-a tratat ocazional cu pastile de prednison 5mg/10 kg de tekel dar asta rezolva problemele mele doar temporar.
Am fost dusa si la dr. veterinar care mi-a facut un tratament cu un spray anti paraziti si injectii cu prednison dar m-au calmat doar cateva zile.
Am acasa un spray "germostop" care imi calmeaza temporar mancarimile.

Cum sa scap de mancarimi pe timp de vara? ...ca vara este lunga!

Multumesc anticipat,
Dolly

Attached Files


Edited by gabicen, 24 June 2012 - 21:25.


#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
1. Nu il mai scoate afara ca sa nu mai poata lua pureci.
2. Sapunul Protex, ii dauneaza?

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Sfatul meu e sa nu te mai duci la maidaneze si o sa scapi si de scarpinat.

#4
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Scărpinatul e cea mai mică problemă. Tu știi să scrii??? :huh:

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 27.06.2006

 Sorin84k, on 24th June 2012, 22:31, said:

1. Nu il mai scoate afara ca sa nu mai poata lua pureci.
2. Sapunul Protex, ii dauneaza?

Sorin_Borg, stapanul ma scoate afara de cel putin doua ori pe zi...exclud varianta cu statul in casa.

Attached Files

  • Attached File  img1.jpg   16.05K   68 downloads


#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
E posibil sa aiba o alergie, nu neaparat de la purici daca zici ca este deparazitat. Poate are o seboree care ii provoaca mancarimea. Cu ce este hranit, la ce perioada ii faci baie? Ai putea sa-i dai niste suplimente pentru piele si blana, de exemplu K9 Derma Plus. Ai putea sa o imbaiezi cu sampon cu clorhexidina, ai putea sa micsorezi procentul de proteine din hrana. Si nu in ultimul rand niste analize pentru ficat.

#7
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 27.06.2006

 Freddy12, on 25th June 2012, 00:31, said:

E posibil sa aiba o alergie, nu neaparat de la purici daca zici ca este deparazitat. Poate are o seboree care ii provoaca mancarimea. Cu ce este hranit, la ce perioada ii faci baie? Ai putea sa-i dai niste suplimente pentru piele si blana, de exemplu K9 Derma Plus. Ai putea sa o imbaiezi cu sampon cu clorhexidina, ai putea sa micsorezi procentul de proteine din hrana. Si nu in ultimul rand niste analize pentru ficat.


Hrana este cea din comert (graunte) + un fel de pilaf din carne, orez, legume...
Baie la 2-3 luni in anotimp friguros.
In ultimele 3-4 saptamani i-am facut baie cu sampon cu clorhexidina o data pe saptamana.
Retin ideea cu analize ficat fiindca atunci and era mai mica a fost otravita si era sa o pierd.
Tin minte ca medicul zicea ca fusese afectat ficatul.
Seboree nu are...a avut mai demult si stiu cum se manifesta.

Multumesc pentru sfaturi...

#8
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Dolly, mergi la veterinar. Nu merge singura. Ia si stapanul cu tine.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ce fel de boabe ii dai? Sper ca nu Pedigree. De la Pedigree a facut catelusa mea alergie. Da-i bobite cu miel sau cu peste si poate nu i-ar strica o cura de Omega 3 dar sa fie din peste, nu din vegetale. Sa-ti traiasca mandra, e dulcica foc si are o privire shmekera....

Edited by Freddy12, 25 June 2012 - 23:26.


#10
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Ati fost la veterinar?

Care este cauza?

#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 27.06.2006

 Freddy12, on 25th June 2012, 00:31, said:

E posibil sa aiba o alergie, nu neaparat de la purici daca zici ca este deparazitat. Poate are o seboree care ii provoaca mancarimea. Cu ce este hranit, la ce perioada ii faci baie? Ai putea sa-i dai niste suplimente pentru piele si blana, de exemplu K9 Derma Plus. Ai putea sa o imbaiezi cu sampon cu clorhexidina, ai putea sa micsorezi procentul de proteine din hrana. Si nu in ultimul rand niste analize pentru ficat.

Nu am mers la veterinar fiindca costa cam mult vizitele  :confuzzled:

Am apelat la o cunostinta care are o canisa si un magazin PetShop si care mi-a recomandat tratament cu o pastila Prazimec-D si apoi 3 zile Exemtrat 2 jumatati pe zi. Baie cu sampon cu clorhexidina.
De asemenea am redus carnea din alimentatie si am folosit graunte pentru blana de la o firma nerenumita prin reclame.
Avea totusi seboree...

Acum este fericita dar, ca deobicei, este cu ochii dupa mancare :)

Multumim pentru sfaturi!

Attached Files


Edited by gabicen, 09 July 2012 - 13:09.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 gabicen, on 9th July 2012, 14:03, said:

Nu am mers la veterinar fiindca costa cam mult vizitele  :confuzzled:

Am apelat la o cunostinta care are o canisa si un magazin PetShop si care mi-a recomandat tratament cu o pastila Prazimec-D si apoi 3 zile Exemtrat 2 jumatati pe zi. Baie cu sampon cu clorhexidina.
De asemenea am redus carnea din alimentatie si am folosit graunte pentru blana de la o firma nerenumita prin reclame.
Avea totusi seboree...

Acum este fericita dar, ca deobicei, este cu ochii dupa mancare :)

Multumim pentru sfaturi!
Ma bucur ca e bine, dar nu exagera cu exemtratul fiindca e destul de nociv. Iti recomand sa-i cumperi bobite cu miel si anume Acana miel si mar. Voiam sa te intreb  ce fel de perie folosesti?  Am si eu o catelusa cu o blana asemanatoare teckelului si nu stiu ce instrument sa folosesc pentru acest tip de blana. Am avut doar caini cu blana mare.

#13
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 27.06.2006

 Freddy12, on 9th July 2012, 23:07, said:

Ma bucur ca e bine, dar nu exagera cu exemtratul fiindca e destul de nociv. Iti recomand sa-i cumperi bobite cu miel si anume Acana miel si mar. Voiam sa te intreb  ce fel de perie folosesti?  Am si eu o catelusa cu o blana asemanatoare teckelului si nu stiu ce instrument sa folosesc pentru acest tip de blana. Am avut doar caini cu blana mare.

OK, retin Acana cu miel si mar. Chestia este ca daca mergi la un Pet Shop vanzatorul pune dintr-un sac grauntele dar nu ai posibilitatea sa citesti ce scrie pe sac - compozitie, dozaje in functie de greutate, indicatii, etc.

Exemtrat (dexametazona) i-am dat doar 3 pastile/una pe zi. Stiu ca poate afecta stomacul si la animale si o hraneam inainte cu pilaf din legume rase si putina carne tocata.
Ca o curiozitate: am avut candva o alergie/uricarie foarte agresiva si in spital ma tratau tot cu dexametazona, intravenos. In plus imi administrau preventiv si un medicament antiulceros desi nu aveam probleme cu stomacul. Deci dexametazona se foloseste atat la oameni cat si la animale.
=========

Am folosit initial o perie-manusa din comert - modelul care are in podul palmei niste tepi din plastic dur.
Poate apasam eu prea tare dar Dolly nu statea la periat. Am vazut in parc ca acea perie este folosita de stapani la cainii cu blana lunga.

Acum folosesc o peria obisnuita, cumparata din piata, din par de porc cu suport din lemn, foarte deasa, cu lungimea perilor de vreo 15mm.
Pe asta Dolly o accepta cu placere dar peria se curata destul de greu de par.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Multumesc pentru raspuns, voi cauta si eu o perie  cu perii mai scurti si sper sa functioneze la blanita ei. Compozitia diverselor marci de hrana o gasesti pe unele site-uri ale pet-shopurilor online. La ama-shop, la petshop4you sau pe site-ul producatorului www.acana.ro Eu ii dadeam micutei acana mini adult dar fiind sterilizata se cam ingrasase. Am trecut-o pe acana miel si mar, a si slabit dar am avut surpriza placuta sa constat ca nu-i mai cade par aproape de loc.

Edited by Freddy12, 13 July 2012 - 15:41.


#15
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 27.06.2006

 Freddy12, on 13th July 2012, 16:34, said:

Multumesc pentru raspuns, voi cauta si eu o perie  cu perii mai scurti si sper sa functioneze la blanita ei. Compozitia diverselor marci de hrana o gasesti pe unele site-uri ale pet-shopurilor online. La ama-shop, la petshop4you sau pe site-ul producatorului www.acana.ro Eu ii dadeam micutei acana mini adult dar fiind sterilizata se cam ingrasase. Am trecut-o pe acana miel si mar, a si slabit dar am avut surpriza placuta sa constat ca nu-i mai cade par aproape de loc.

Freddy12, se pare ca ma scarpinam si din cauza capuselor.
Stapanul meu m-a plimbat numai pe asfalt si m-a deparazitat dar acum o saptamana + am facut o scena proasta: am ajuns dimineata in bucatarie cu coada intre picioare si am cazut pe burta.

Stapanul m-a dus la doctor...aveam temperatura mare si in sangele meu se vedeau la microscop "microbi" de babesioza.
Medicul veterinar mi-a facut analize de sange, m-a ras pe burta si mi-a facut si ecografie.
La ecografie se vedea ca aveam probleme cu ficatul (probabil de la otravirea accidentala cu otrava de sobolani cand aveam 6 luni).

Medicul veterinar a hotarat ca trebuie sa-mi faca un tratament agresiv impotriva babesiozei...mi-a facut o injectie dupa care am avut o greata vomitiva. Mi-a pus si o branula pe labuta din dreapta fata pentru perfuzii...medicamente. M-au indopat prin seringa pusa in gura cu siropuri cu miros de ficat de peste. Dupa cateva zile au mutat branula pe cealalta labuta.

Stapanul s-a cam pierdut cu firea (dadea apa la soareci) si intreba pe medic daca scap de babesioza. Medicul a zis ca are nevoie de 48 de ore...au trecut si acum sunt sanatoasa...am facut perfuzii cu medicamente si glucoza vreo 6 zile. Astea in afara de injectiile fara numar  primite zilnic in fund si in blana.

In episodul viitor va descriu cum am ramas fara doua mameloane si cat de lunga este operatia mea pe burtica din cauza ca m-am lins cu limba abraziva.  Fiindca in paralel/dupa babesioza am avut si o infectie la o glanda mamara.

Edited by gabicen, 28 July 2012 - 20:38.


#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Imi pare rau sa aud ca ati trecut prin atatea. Ar trebui sa-i dai hepato-protectoare macar cateva luni. Ti-as recomanda Essentiale, Silimarina sau Liv52.  Eu as merge pe Essentiale. Daca ai timp citeste despre tratamentul  babesiozei in http://forum-veterinar.e-reducere.ro in care vei afla ca exista alternativa la imizol.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate