Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Psiholog,canada .

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.07.2011
Salut, momentan sunt la liceu, dar vreau sa fac facultatea de psihologie .
Dupa, as dori sa plec in Canada (e una din tarile mele favorite).
Preferabil sa lucrez la o firma, cu salar fix , mi-e frica sa nu am clienti lucrand in particular .

Probabil ca s-a mai pus intrebarea asta, in circumstante diferite totusi, asa ca sper ca nu va suparati daca o mai pun si eu odata,
1. De ce o sa am nevoie ? (referitor la acte)

2.O sa pot munci full time ?

3.La cat timp va trebui sa-mi reimprospatez viza ?

4.Cu cetatenia,trebuie sa ma casatoresc cu o canadianca neaparat ?

5.E vreo sansa sa obtin un loc de munca, de aici din tara ? (Ca sa stiu cand sa plec, daca totul e asigurat, si sa nu stau saptamani/luni degeaba cautand de acolo) .

Mersi frumos  :thumbup: .

Edited by Hypocrisy, 23 June 2012 - 16:10.


#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
problema asta cu imigrarea poti sa o mai amani, dupa ce iei examenul de licenta la facultatea aia, dar mai intai trebuie sa iei bacul la liceu apoi mai vorbim de imigrare, e posibil sa te reorientezi pentru capsuni in Spania daca nu iei bacul :)

#3
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009

 Hypocrisy, on 23rd June 2012, 17:09, said:

Salut, momentan sunt la liceu, dar vreau sa fac facultatea de psihologie .
Dupa, as dori sa plec in Canada (e una din tarile mele favorite).
Preferabil sa lucrez la o firma, cu salar fix , mi-e frica sa nu am clienti lucrand in particular .

Probabil ca s-a mai pus intrebarea asta, in circumstante diferite totusi, asa ca sper ca nu va suparati daca o mai pun si eu odata,
1. De ce o sa am nevoie ? (referitor la acte)

2.O sa pot munci full time ?

3.La cat timp va trebui sa-mi reimprospatez viza ?

4.Cu cetatenia,trebuie sa ma casatoresc cu o canadianca neaparat ?

5.E vreo sansa sa obtin un loc de munca, de aici din tara ? (Ca sa stiu cand sa plec, daca totul e asigurat, si sa nu stau saptamani/luni degeaba cautand de acolo) .

Din intrebarile tale rezulta ca nu cunosti absolut nimic despre subiect, e bine sa mai astepti pana termini o scoala si afli mai multe despre ce inseamna emigrare.

1. E un proces complicat, poti avea nevoie de foarte multe acte si timp, depinde de modul de plecare

2. Se poate munci full time, vei fi ca orice cetatean canadian din prima zi, nu comparati cu ce este cu "plecatul la munca" in EU

3. Nu se "improspateaza" viza pentru ca nu exista ceva in sensul in care te gandesti. Exista viza turistica (care nu da dreptul la munca), permis de lucru cu viza temporara (2 ani max), rezidenta permanenta (care trebuie reinnoita in anumte cazuri) si cetatenia care se acorda la cerere dupa o anumita perioada de stat in Canada (1000 zile). Viza de studiu este legata de programul scolii canadiene urmate si da drept de lucru in amumite conditii, limitate.

4. Ti-am raspuns anterior. Daca vrei cetatenie si indeplinesti conditia de mai sus, obtii imediat cetatenia (mai sunt niste conditii, neimportante aici)

5. Nu.  Nu ai nici o meserie, esti prea tanar.

Facultatea o faci degeaba daca vrei sa mergi apoi in CA, posibil sa nu o accepte si sa trebuiasca sa faci de la inceput dar retine ce am spus mai sus, canadienii au niste sisteme de imigrare si este foarte posibil sa nu poti apela la nici unul. Plecatul de capul tau fara viza e imposibil (adica pleci dar vii inapoi cu acelasi avion, presupunanad ca ai fost lasat sa urci in primul).

De fapt raspusul meu trebuia sa contina doar "esti prea tanar".

#4
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Hypocrisy, on 23rd June 2012, 17:09, said:

Salut, momentan sunt la liceu, dar vreau sa fac facultatea de psihologie .
Dupa, as dori sa plec in Canada (e una din tarile mele favorite).
Preferabil sa lucrez la o firma, cu salar fix , mi-e frica sa nu am clienti lucrand in particular .

Probabil ca s-a mai pus intrebarea asta, in circumstante diferite totusi, asa ca sper ca nu va suparati daca o mai pun si eu odata,
1. De ce o sa am nevoie ? (referitor la acte)

2.O sa pot munci full time ?

3.La cat timp va trebui sa-mi reimprospatez viza ?

4.Cu cetatenia,trebuie sa ma casatoresc cu o canadianca neaparat ?

5.E vreo sansa sa obtin un loc de munca, de aici din tara ? (Ca sa stiu cand sa plec, daca totul e asigurat, si sa nu stau saptamani/luni degeaba cautand de acolo) .

Mersi frumos  :thumbup: .

buna ziua.
de obice in toate tarile profesiile ce au de a face cu sanatatea oamenii sunt reglementate. de ex medicii veniti cu studii in alte tari, cand vin in USA sau Canada, trebuie sa refaca rezidenta (deci studiile sunt recunoscute). la fel era intre Romania si UE dar se pare ca acolo s-a reglementat si rezidenta din romania iti este recunoscuta.
ca sa fie clar:
-daca ai terminat o scoala medicala care se gaseste pe lista WHO atunci toti te recunosc ca medic
-dreptul de a practica medicina este dat de rezidenta, si majoritatea statelor, in absenta unui tratat pe aceasta chestie, iti cer refacerea rezidentei in cazul in care vrei sa practici medicina

nu stiu cum este cu psihologia dar poti sa cauti pe internet si sigur vei gasi informatii de la sursa, nu pareri pe internet.

cat despre salariat si firma te da afara exact in 5 secunde daca nu are clienti. asta in america de nord, in europa este ceva mai greu.

#5
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Nici nu ai terminat liceul si te gandesti la emgirare? De ce asa de repede?
Daca tot vrei sa pleci ( si te admir pentru asta ) gandeste-te sa pleci sa faci facultatea afara pentru ca daca ai facultatea terminata in RO  acolo o sa-ti dai seama ca a fost o pierdere de timp, nu iti este recunoscuta diploma.
De ce Canada? Doar ca asa iti place tie sau te-ai documentat si ai ajuns la concluzia ca e Immigrant Friendly ?
Referitor la cele 5 intrebari ti s-a raspuns mai sus.

P.S: Nu, nu trebuie sa te casatoresti cu nimeni sa ajungi acolo, Canada nu e US :P si sansele tind spre 0 sa-ti gasesti ceva de aici, fara experienta si proaspat absolvent de facultate cine te ia in canda? De ce nu ar lua pe cineva de acolo, de ce sa se complice cu tine?

Bafta ;)

Edited by alexandru_viorel, 23 June 2012 - 17:38.


#6
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 alexandru_viorel, on 23rd June 2012, 18:36, said:

Nici nu ai terminat liceul si te gandesti la emgirare? De ce asa de repede?
Daca tot vrei sa pleci ( si te admir pentru asta ) gandeste-te sa pleci sa faci facultatea afara pentru ca daca ai facultatea terminata in RO  acolo o sa-ti dai seama ca a fost o pierdere de timp, nu iti este recunoscuta diploma.
De ce Canada? Doar ca asa iti place tie sau te-ai documentat si ai ajuns la concluzia ca e Immigrant Friendly ?
Referitor la cele 5 intrebari ti s-a raspuns mai sus.

P.S: Nu, nu trebuie sa te casatoresti cu nimeni sa ajungi acolo, Canada nu e US :P si sansele tind spre 0 sa-ti gasesti ceva de aici, fara experienta si proaspat absolvent de facultate cine te ia in canda? De ce nu ar lua pe cineva de acolo, de ce sa se complice cu tine?

Bafta ;)

exista o diferenta intre recunoasterea diplomei si dreptul de practicare a unei profesiuni care cere studii superioare.
de ex in medicina iti este recunoascuta diploma, dar asta nu iti dreptul la profesare.
de fapt asa este si in romania, fara rezidenta tot esti medic dar nu poti sa practici.
nu mai dati informatii gresite.

#7
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Are drept de practica dar el a zis
"Preferabil sa lucrez la o firma, cu salar fix ", cine-l ia?

#8
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 alexandru_viorel, on 23rd June 2012, 18:44, said:

Are drept de practica dar el a zis
"Preferabil sa lucrez la o firma, cu salar fix ", cine-l ia?

de ex in nordul albertei se cauta aproape orice, inclusiv psihologi.

#9
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
:) Si cu ce il incalzeste pe el ca intr-o anumita regiune se cauta psihologi daca el e doar la liceu?

#10
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 alexandru_viorel, on 23rd June 2012, 18:54, said:

:) Si cu ce il incalzeste pe el ca intr-o anumita regiune se cauta psihologi daca el e doar la liceu?

daca citesti ce a scris a zis ca va face facultate in romania.
nu a zis ca pleaca acum spre canada.

#11
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.07.2011
"cat despre salariat si firma te da afara exact in 5 secunde daca nu are clienti"



Eu m-am gandit mai mult la o "firma" care se implica in randul copiilor,adultilor, sau chiar psiholog la o scoala .

Edited by Hypocrisy, 24 June 2012 - 09:15.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 Rosebud09, on 23rd June 2012, 18:05, said:

2. Se poate munci full time, vei fi ca orice cetatean canadian din prima zi, nu comparati cu ce este cu "plecatul la munca" in EU
De mentionat totusi ca si in majoritatea tarilor UE (16 din 26) se poate munci full time fara restrictii.

#13
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009

 Karhu, on 24th June 2012, 16:28, said:

De mentionat totusi ca si in majoritatea tarilor UE (16 din 26) se poate munci full time fara restrictii.

1.Am subliniat ca exista deosebiri deoarece inca mai sunt destui care-si inchipuie ca pot pleca in CA la fel ca in Europa. Din pacate (sau din fericire, depinde pe ce parte a baricadei ne aflam) chiar exista diferente semnificative. Nu e vorba de full time, asa ceva nu intra in discutie, e prea simplu.
2. In Alberta nu "se cauta" psihologi ci lucratori calificati in multe domenii, e vorba de peste juma de milion de persoane pana in 2020. La numarul acesta de persoane, daca vor veni, va fi nevoie de un numar aferent de psihologi, numar care nu poate fi apreciat foarte bine dinainte. Depinde pe cati lucratori ii apuca damblaua...
3. Practicarea unei meserii regulate cum este cea de psiholog (atentie ca nu sunt considerati "doctori" sau mai bine zis "medical doctors", acesta fiind termenul pentru medici; nu vorbim aici de psihiatri) este regulata de fiecare provincie in felul ei. Provinciile mai dezvoltate cer obligatoriu doctorat sau in cel mai rau caz masterat plus experienta, la care se adauga examene, indiferent de unde a fost facuta facultatea. Chestia cu WTO poate merge in Europa sau Africa, din pacate in cazul canadienilor fiecare asociatie are propriile criterii de evaluare a studiilor. Masterate si Doctorate sunt lucruri relativ rare in Canada, pe acolo nu merge ca la Romanica, unde toata lumea le poate obtine, doar sa vrea muschii ei. Pe deasupra costa f. mult.

Sa stea baiatu cuminte in Ro, sa puna burta pe carte asa cum trebuie, cat mai serios si dupa ce va fi terminat cu bine va putea sa se gandeasca ce sa faca si unde sa practice.
Dupa cum merg treburile in Lume, va avea clienti destui, oriunde... :w00t:

#14
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Rosebud09, on 25th June 2012, 01:31, said:

1.Am subliniat ca exista deosebiri deoarece inca mai sunt destui care-si inchipuie ca pot pleca in CA la fel ca in Europa. Din pacate (sau din fericire, depinde pe ce parte a baricadei ne aflam) chiar exista diferente semnificative. Nu e vorba de full time, asa ceva nu intra in discutie, e prea simplu.
2. In Alberta nu "se cauta" psihologi ci lucratori calificati in multe domenii, e vorba de peste juma de milion de persoane pana in 2020. La numarul acesta de persoane, daca vor veni, va fi nevoie de un numar aferent de psihologi, numar care nu poate fi apreciat foarte bine dinainte. Depinde pe cati lucratori ii apuca damblaua...
3. Practicarea unei meserii regulate cum este cea de psiholog (atentie ca nu sunt considerati "doctori" sau mai bine zis "medical doctors", acesta fiind termenul pentru medici; nu vorbim aici de psihiatri) este regulata de fiecare provincie in felul ei. Provinciile mai dezvoltate cer obligatoriu doctorat sau in cel mai rau caz masterat plus experienta, la care se adauga examene, indiferent de unde a fost facuta facultatea. Chestia cu WTO poate merge in Europa sau Africa, din pacate in cazul canadienilor fiecare asociatie are propriile criterii de evaluare a studiilor. Masterate si Doctorate sunt lucruri relativ rare in Canada, pe acolo nu merge ca la Romanica, unde toata lumea le poate obtine, doar sa vrea muschii ei. Pe deasupra costa f. mult.

Sa stea baiatu cuminte in Ro, sa puna burta pe carte asa cum trebuie, cat mai serios si dupa ce va fi terminat cu bine va putea sa se gandeasca ce sa faca si unde sa practice.
Dupa cum merg treburile in Lume, va avea clienti destui, oriunde... :w00t:

unde am scris eu de WTO ?
chiar sunt curios unde ai citi asta ?
eu am scris de WHO, ceva diferit de WTO.

si despre sfatul cu burta pe carte, de acord, bun sfat.

#15
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.07.2011
Dupa cum am spus, mie chiar mi-ar place sa lucrez in acest domeniu , dar in Romania esti catalogat nebun daca mergi la psiholog, plus ca nu da lumea banii pe lucruri d-astea .

Am inteles ca-n Australia ar fi mai usor, asa sa fie ?

Facultatea o fac oricum in Romania .

Si bineinteles ca o sa pun burta pe carte, examenele nu se trec singure, nu  :lol: ?

#16
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Daca tu chiar vrei sa vii in Canada si sa fii psiholog e bine sa vii si sa faci scoala aici.
Daca poti obtine o bursa ar fi cel mai bine.
Sa faci scoala in Ro si apoi sa vii aici e extrem de frustrant. Nu prea iti recunosc astia nimic inafara de chestii ingineresti sau computere.

Din pacate am auzit la radio ca programul de emigrare va fi suspendat sau redus...Deci tot o bursa cumva ar fi sansa.
Bafta !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate