Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

SEO www.insoft.ro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#37
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View Postdanic, on Nov 17 2005, 09:38, said:

Ai "citit-o", eventual. ;)
Poate am folosit Narator (Start-Programs-Accessories-Accessibility-Narator) ...

Despre reguli ...

Uite o regula de aur ... cat mai multe situri sa puna linkuri catre situl tau (te iert ca ai uitat-o).
Mai ia una , titlurile paginilor sa contina cuvintele cheie.
Da, stiu, sunt dintre cele mai simple exemple si nu vreau sa arat ce stiu eu prin asta, vreau doar sa arat cate nu stii tu.

Cand am spus manual m-am referit la o resursa care sistematizeaza procesul de invatare, iar asa ceva exista destule.
Daca tu inveti (mai mult crezi ca inveti) asa alandala sa fii sanatos.

Defapt tu chiar ai dat un exemplu de SEO prost facut, pentru ca daca faci optimizare buna nu are de ce sa-ti fie frica de urmatorul update de algoritm al lui Google.

Si sa mai amintim despre regulile de Semantica in HTML ... stii ce sunt?

In concluzie, exista "reguli de aur".
Ele nu garanteaza prima pozitie in SE, dar fara sa le aplici nu ai cum sa ajungi sus si de aceea orice webmaster serios trebuie sa le aplice.

#38
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004
Uite aici o regula de aur:

Quote

Results 1 - 10 of about 46,500 linking to http://www.anunturi-gratuite.ro/ . (1.70 seconds)
I rest my case.

Numai bine!

Edited by danic, 17 November 2005 - 12:44.


#39
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View PostWeaselMan, on Nov 17 2005, 08:45, said:

Dpdv SEO tind sa cred ca e mai bine sa ai link la fiecare categorie pe fiecare pagina, dar nici mie nu prea imi place cum arata dintamai carnatul cu categorii, si sta sa se incarce si pagina mai mult... In prezent lucrez si eu la un site ecommerce si am renuntat cam de pe la inceput sa mai afisez chestia asta. Sper sa nu fie o greseala.

:coolspeak: cred ca esti pe drumul cel bun, si nu-ti fa probleme oricum votul unei pagini ce descrie un aspirator catre categoria Sisteme Desktop ar fi egal cu 0.

#40
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
:)

Mirela... poti sa-mi spui mie ce nu e in regula la site-ul InSoft.ro

Desi nu ma mai ocup de el... eu l-am facut. De cand am plecat s-au aruncat pe fereastra multe functionalitati.

Sper ca a meritat. :(

#41
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Mirela, da-mi si mie te rog id-ul tau de yahoo sa vb despre seo :D

#42
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004
Propun sa facem o conferinta.

#43
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Manualele alea SEO poate ca te invata ceva, iti dau un inceput, dar ca sa stii "regulile de aur" enumerate de tine, mirelax, nu ai nevoie de manuale, iti trebuie doar experienta; iar ceea ce e peste regulile de aur se invata cu o gramada de ore si de cafele pierdute cu ochii in ecran, pe site-urile concurentei, pe motoare, pe forumuri (care adeseori sunt pline de tampenii spuse de tampiti cu autoritate, si trebuie sa ai discernamant ca sa deosebesti tampeniile de lucrurile cu adevarat instructive) si pe diverse bloguri.

Fiind o indeletnicire ambigua, necertificata de vreo instanta independenta (cum e de exemplu profesia de "contabil", pentru care trebuie sa faci facultate), consultanta SEO e plina de fel de fel de personaje care au "autoritate", construita in timp nu neaparat pe rezultate ci pe dat din papagal si pe lustruire reciproca. E la fel ca in orice afacere de "consultanta": nu cei mai zgomotosi sunt cei mai buni, dar cei mai zgomotosi au sanse mai mari sa-si faca un nume si sa-i fraiereasca pe binevoitori cu carti de genul "SEO in trei zile", "Primul milion pe internet saptamana viitoare" sau seminarii: "SEO secrets revealed de la 8 la 16" samd. Tie nu-ti vine nici un milion, dar ei daca vand cu 10 dolari 10.000 de exemplare din cartea aia - au facut o mica galetusha de bani. Cum sa-ti spun... nu m-ar mira sa vad ca si o carte de genul "Cum sa faci SEO cu quenzima Q10" ar face furori prin anumite cercuri.

Si btw, votul unei pagini cu aspiratoare catre o pagina cu calculatoare nu e egal cu zero (asta e o alta tampenie spusa de tampiti cu autoritate pe diverse forumuri seo de afara). Ar insemna ca Google se contrazice. Corect este: votul unei pagini cu aspiratoare va conta mai putin decat votul unei pagini cu calculatoare. E o mica diferenta, nu?  :rolleyes:

#44
mihai_floricel

mihai_floricel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2005

View Postkevinro, on Nov 17 2005, 13:44, said:

,,,,,,,,,,,, pe forumuri (care adeseori sunt pline de tampenii spuse de tampiti cu autoritate, si trebuie sa ai discernamant ca sa deosebesti tampeniile de lucrurile cu adevarat instructive) si pe diverse bloguri.

consultanta SEO e plina de fel de fel de personaje care au "autoritate", construita in timp nu neaparat pe rezultate ci pe dat din papagal si pe lustruire reciproca. ..................

ghilimele off topic; din partea mea; din pacate chestiile de mai sus sunt printre putinele lucruri spuse direct si la obiect pe topicul asta;in rest, bataie cu pumnii in piept, din care nu stiu cine are de invatat; nu ca ar interesa pe cineva, in afara de unii icepatori intr-ale, ca restul vad ca's cu ale lor....; nu stiu de ce nu e baiata asta in piept pe private, dar...cine ar mai vedea, nu?!?

salutare si toate cele. bune, rele, cum or fi.

#45
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View PostRazvan Pop, on Nov 17 2005, 10:48, said:

Mirela... poti sa-mi spui mie ce nu e in regula la site-ul InSoft.ro

Eu mi-am spus parerea si anume ca ar trebui sa se renunte la afisarea tuturor categoriilor din dreapta pe fiecare pagina. Pot fi puse link-uri catre categoriile principale acolo spre exemplu.

Va mai rog sa va exprimati parerea si despre tag-uri H1 ascunse in codul HTML si nu se vad pe pagina. Ca sa afle si danic.

@kevinro, sunt de acord cu tine ca SEO este acum ca goana dupa aur din care sunt mai multi vanzatori de cai care castiga, dar vei reusi sa gasesti si persoane profesioniste care ofera sfaturi gratis.

Edited by Mirelax, 17 November 2005 - 19:48.


#46
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005

View PostMirelax, on Nov 17 2005, 19:41, said:

Va mai rog sa va exprimati parerea si despre tag-uri H1 ascunse in codul HTML si nu se vad pe pagina. Ca sa afle si danic.
Unde sunt tag-uri H1 ascunse? insoft.ro, anunturi-gratuite.ro?
Sau ce legatura are asta cu topicul?

#47
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View PostBruzli, on Nov 17 2005, 17:45, said:

Unde sunt tag-uri H1 ascunse? insoft.ro, anunturi-gratuite.ro?
Sau ce legatura are asta cu topicul?

Pe anunturi-gratuite.ro vei gasi. Iar daca ne gandim la partea din titlu cu "Posibila lectie de SEO" cred ca ar avea legatura.
Deci?
Sau nu?

#48
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Pai da-ne si nou un link, screenshot ca sa nu stesam serverul lor cautand pe acolo :)

#49
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Pai da-ne si nou un link, screenshot ca sa nu stesam serverul lor cautand pe acolo :)

#50
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Mirelax... te-ai uitat la PageRank-ul paginilor din interior?

Majoritatea produselor au PR 2... stiu foarte bine de ce am ales sa fie afisate toate categoriile. Evident...se puteau ascunde din CSS. :)

Ia vezi asta pe Google "site:www.insoft.ro":)

Edited by Razvan Pop, 18 November 2005 - 12:15.


#51
bogdand

bogdand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2005

View PostRazvan Pop, on Nov 18 2005, 12:15, said:

Ia vezi asta pe Google "site:www.insoft.ro":)
Razvan, am stat cateva ore azi ca sa aflu de unde sunt cele 2.000.000 de pagini indexate de google si nu am reusit. Ajuta-ma te rog sa inteleg.
Am atasat un document XLS cu informatii culese de pe site referitor la numarul de pagini generate de filtre si numarul de produse din fiecare categorie (v. site map).
Nu gasesc mai mult de 120.000 de pagini pe site.
Google afiseaza inca 12.700 de pagini pentru site:www.insoft.ro "cautari frecvente", dar mai e mult pana la 2.000.000.


Apoi ca sa iti raspund si la cele spuse de tine in doua mesaje anterioare, fa te rog o lista cu functionalitatile scoase de noi de pe site si alaturi de ce am gresit.
Daca ne hotaram ca ai dreptate orice greseala se poate indrepta. Eu unul gresesc zilnic. Tu cum stai? :)
Iar ca sa mentinem o atmosfera optimista si destinsa zi-ne te rog si ceva de bine despre cele facute intre timp de noi.


@Mirelax
uite 2 link-uri interesante, daca le stii deja e foarte bine, nu te supara pe mine.
http://www.seobook.com/
http://www.mattcutts.com/blog/

Attached Files



#52
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Razvan, am stat cateva ore azi ca sa aflu de unde sunt cele 2.000.000 de pagini indexate de google si nu am reusit.
....
Google afiseaza inca 12.700 de pagini pentru site:www.insoft.ro "cautari frecvente", dar mai e mult pana la 2.000.000.

Dar de ce pentru site:www.insoft.ro "cautari frecvente" si nu doar pentru site:www.insoft.ro?

Eu pentru site:www.insoft.ro vad 2.010.000 rezultate.

#53
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004

View Postpreacher, on Nov 22 2005, 00:45, said:

Dar de ce pentru site:www.insoft.ro "cautari frecvente" si nu doar pentru site:www.insoft.ro?

Eu pentru site:www.insoft.ro vad 2.010.000 rezultate.

Rezultate 1 - 100 din 1.990.000 românã pagini de la www.insoft.ro pentru . (0,27 secunde)

#54
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

View PostValentynus, on Nov 22 2005, 01:03, said:

Rezultate 1 - 100 din 1.990.000 românã pagini de la www.insoft.ro pentru . (0,27 secunde)


Valentine :) te-ai bagat exact ca musca in r***t :D
Rezultate 1 - 100 din 2.010.000 românã pagini de la www.insoft.ro pentru . (0,06 secunde)

Beside this 20.000 de pagini fata de 2mil e ca si ~0 !
In plus google se joaca mereu, nr de pagini creste si scade zilnic si tine si de DC-uri!

Edited by FireEyes, 22 November 2005 - 01:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate