Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

SEO www.insoft.ro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#1
bogdand

bogdand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2005
Salut,

Am preluat de putin timp site-ul www.insoft.ro.
A fost pana pe 17 octombrie unul din site-urile de top in domeniul sau (magazin IT&X Online).

Odata cu Jagger numarul de vizitatori a scazut dramatic, de 3-4 ori.

Tehnicile SEO aplicate anterior au fost usor agresive spun eu. Site-ul este extraordinar de bine optimizat din punct de vedere SEO. Dar cu unele lucruri s-a exagerat.

Numarul de pagini indexate de google este de 1.600.000 fata de 105.000 pentru emag.ro, in contextul unui numar de produse probabil similar.

Am eliminat din site un numar urias de pagini create special pentru google si am continuat cu alte optimizari.
Inca nu se vad semne de revenire, a trecut aproximativ o saptamana de cand am eliminat paginile respective.
Optimizarile se fac si acum si vor continua in timp.

Daca vreti sa interveniti cu sfaturi eu sunt aici sa le ascult si sa le analizam impreuna.
E o lectie foarte interesanta de SEO si totodata o incercare de revenire dupa unul din cele mai controversate update-uri Google.


Multumesc,
Bogdan

Edited by bogdand, 02 November 2005 - 12:46.


#2
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
In loc sa iei legatura cu fostii  parteneri de linkuri te-ai grabit sa le schimbi !
pana se indexeaza acum toate linkurile
si pana vor mai trece ~6 luni...mai ai de asteptat.

Felicitari pentru Razvan, a facut un site excelent!

Edited by FireEyes, 02 November 2005 - 13:46.


#3
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003
Nu cred exista cineva in acest moment care ar putea sa-ti dea un sfat VALABIL. (poate doar Matt Cutts)

Cred ca te-ai grabit cu modificarile!
De ce nu ai asteptat sa treaca valul trei al "google update jagger"!?

Edited by eRwin, 02 November 2005 - 17:06.


#4
ciorbadeburta

ciorbadeburta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 17.09.2004

 eRwin, on Nov 2 2005, 17:05, said:

Nu cred exista cineva in acest moment care ar putea sa-ti dea un sfat VALABIL. (poate doar Matt Cutts)

Cred ca te-ai grabit cu modificarile!
De ce nu ai asteptat sa treaca valul trei al "google update jagger"!?

foarte corect. era de asteptat. cred ca se vor schimba multe dupa valul 3. in bine sau in rau

#5
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Insoft e bun de studiu de caz, as zice. Si anume, cat de vulnerabil e un site care se bazeaza exclusiv pe SEO pentru castigarea de clienti.

Razvan a facut intr-adevar o treaba extraordinara, dar din tzantzar nu poti face armasar. Problema cea mare cu Insoft nu e de ce dupa Jagger i-a scazut traficul, ci de ce la el, in perioada de varf, veneau doar 22% vizitatori directi, pe cand la eMag erau (si sunt in continuare) 60-70%. Baietii care detin insoft.ro ar trebui sa-si puna cateva intrebari cu privire la identitatea brandului, si mai ales cateva intrebari cu privire la ce au facut ca brandul Insoft sa aiba o identitate proprie.

Singurul sfat pe care ti-l pot da: intra pe www.emag.ro > click pe trafic.ro > vezi sursele de trafic > studiaza-i backlinkurile si incearca sa pui backlink la Insoft oriunde se afla backlink la eMag > intra apoi pe trafic.ro - cautari > ia o cautare oarecare, si studiaza structura paginii, incearca sa intelegi de ce pentru cutare cuvant-cheie, pagina de pe emag a iesit mai sus decat pagina de pe insoft > incearca sa introduci in structura insoft "trucurile" folosite de webmasterul de la emag.

Succes!

PS. mie chiar imi pare rau de Insoft, acum 2 saptamani am luat un laptop si am avut de ales - eMag sau Insoft - dar am ales eMag tocmai fiindca m-am gandit ca dupa jagger, Insoft o sa dea faliment si adio garantie...

#6
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
@bogdand aprecierile la fosta optimizare o faci din experienta sau din ce ti-au zis altii?
Probabil ca daca Razvan ar fi continuat cu voi, ar fi stiut (sint sigur ca inca stie) sa redreseze problema.
Pacat ca va bazati doar pe optimizare. :photo:
Acum e indicat sa asteptati sa treaca valul. Sau sa apelati la Razvan. (ma indoiesc)
:peacefingers:

#7
bogdand

bogdand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2005
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

FireEyes: am luat legatura cu cei care au lucrat inainte, in particular cu Razvan. Insa asta nu e suficient ca site-ul sa isi revina.
Am incercat sa elimin tot ceea ce Google ar putea penaliza.
Recunoaste si tu ca nu se poate sa un numar de pagini cu 3 ordine de marime peste numarul produselor vandute pe site.

eRwin, ciorbadeburta: rezultatele trebuie sa vina repede, nu prea puteam astepta cu mainile in san sa treaca valul 3. am citit pe blogul lui Matt estimarile lui, dar timpul este extrem de pretios pentru noi si am incercat sa fac ce era mai bine.

kevinro: ceea ce spui tu despre brand mi-a spus si Razvan si aveti dreptate amandoi, dar de treaba asta nu ma ocup eu acum deci nu am ce face. Sfaturile tale sunt foarte bune, le voi lua in considerare.

eram sigur ca Razvan si site-ul insoft este cunoscut in acest mediu, de aceea mi-a fost nitel teama ca nu voi avea raspunsuri pozitive dat fiind modul in care Razvan a plecat de la insoft.

@Krumel vorbesc din experienta care se bazeaza si pe ce au spus altii si am citit de-a lungul timpului. nu prea inteleg intrebarea.
Razvan lucreaza acum pentru emag. Nu exista cale de intoarcere.
Cu siguranta el stie mai bine ce a facut in ultimul an pentru site si care sunt punctele bune si slabe. Dar din pacate plecarea lui nu a fost insotita de o documentatie lasata pentru urmasi.

Dar nu despre Razvan vreau eu sa vorbesc acum desi repet, respect foarte mult ceea ce a facut el pentru site impreuna cu Ovidiu. Este unul dintre cele mai bine facute site-uri din pdv SEO din cate am vazut vreodata.

Acum ma intereseaza ce putem face pentru a depasi acest moment de cadere intr-un timp cat mai scurt. Multumesc.

#8
George A

George A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.10.2005
pagini cu 3 ordine de marime peste numarul produselor vandute pe site.

vreau sa pun doua intrebari de incepator:
1. ce inseamna  " pagini cu 3 ordine de marime peste numarul produselor vandute pe site. "  ?
2. am citit si eu  o carte despre cum se optimiza acum 3 ani pt google si alte SE, dar am inteles ca acum s-au cam schimbat lucrurile.  Concret, ce tactici se pot aplica acum? Cu keywordurile de la meta am cam vazut ca nu prea mai merge? La ce se mai poate lucra? La titlul fiecarei subpagini? Despre backlinkuri am auzit ca conteaza f mult. Dar, altceva ce se mai poate face, cum se poate optimiza un site pt Gugal?

#9
bogdand

bogdand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2005

 George A, on Nov 2 2005, 21:53, said:

1. ce inseamna  " pagini cu 3 ordine de marime peste numarul produselor vandute pe site. "  ?

adica am N produse si N * 1000 pagini indexate. (3 ordine de marime = 3 zero-uri = N x 1000)
cu alte cuvinte pentru fiecare produs generez 1000 de pagini care afiseaza informatii aproximativ identice, dar in contexte diferite.
cum ar fi rezultatul cautarii dupa "mouse", "mous", "maus", "wireless", "fara fir", "laser", "logitech" ...

#10
George A

George A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.10.2005

 bogdand, on Nov 2 2005, 22:13, said:

adica am N produse si N * 1000 pagini indexate. (3 ordine de marime = 3 zero-uri = N x 1000)
cu alte cuvinte pentru fiecare produs generez 1000 de pagini care afiseaza informatii aproximativ identice, dar in contexte diferite.
cum ar fi rezultatul cautarii dupa "mouse", "mous", "maus", "wireless", "fara fir", "laser", "logitech" ...

interesanta chestie,

ce anume genereaza aceste pagini?  un script?
as vrea sa stiu ce mai conteaza in seo in afara de backlinkuri

#11
incog

incog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.09.2005
Sal,

Daca nu poti sa castigi cursa cumpara participantii. :)
Sunt curios daca pleca Razvan de la emag si traficul site-ul lor o sa se duca la vale? (probabil ca nu, in fond este primul magazin online din Romania)

Oricum multa bafta

PS. Pe pagina de laptop-uri de la insoft sunt vreo 300 si ceva de modele. Oare cate sunt in stoc sau cate puteti aduce la comanda? Macar jumatate (la comanda)?

#12
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Bogdan,

Tu raportezi numarul de pagini la numarul de produse, ceea ce este gresit. Trebuie sa raportezi numarul de pagini, in primul rand,  la filtrele din categoriile de produse. Filtrele sunt cele care genereaza acest numar de pagini. Mi se pare normal sa-i ofer unui user posibilitatea sa sorteze si sa disece o oferta pana in momentul in care este multumit de rezultat.

Insoft-ul nu a picat din cauza update-ului Jagger, ci din cauza incapabilitatii patronilor de a intelege ca e nevoie si de altfel de publicitate. SEO-ul nu trebuie privit ca un element de marketing pe perioade mari, mai degraba ca o rampa de lansare si care nu necesita investitii uriase.

Emag.ro nu va fi afectat decat in mica masura de orice update Google. Se vede cu ochiul liber raportul dintre vizitele directe si cele din SE.

Tehnicile folosite au fost agresive pentru ca nu am avut de ales. Tu stii bine care este situatia.

Numarul de pagini eliminate de tine este de aproximativ 46.000. Nu mi se pare mult tinand cont ca sunt indexate peste 1.5 milioane. Chiar crezi ca eliminarea acelor pagini va redresa site-ul?

In afara de aceste optimizari ce altele s-au mai facut?

Va spun eu ce s-a facut:
1. Eu am incercat sa mentin insoft.ro valid XHTML. Acu nu cred ca mai e, tinand cont ca cine se ocupa acum de site habar nu are HTML si CSS.
2. Pe prima pagina erau poze cu link-uri spre produse. Fiecare poza avea ALT si TITLE. Se stie ca textul din ALT echivaleaza cu un "text anchor". Faptul ca s-a pus text nu o sa aduca un plus.
3.S-au scos pagini cu continut si densitate buna de keywords.

Trebuie sa te gandesti ca fiecare "ghidusie" SEO a fost facuta dupa un studiu atent si rezultatele au fost imediate. Este destul sa se arunce un ochi pe evolutia afisata in http://stat1.trafic....tori/luna/#stat



De cand penalizeaza Google site-urile cu un numar mare de pagini indexate?

Si ca sa inchei, problema nu este site-ul InSoft.ro ci cine il detine.

Edited by Razvan Pop, 03 November 2005 - 01:03.


#13
bogdand

bogdand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2005
Salut Razvan,

Multumesc pentru interventie. Tu stii cel mai bine ce ai facut si ce se mai poate face pentru site, deci apreciez gestul tau.

Sunt unele lucruri cu care sunt de acord si altele cu care nu sunt din cele spuse de tine.
Despre marketingul insoft.ro nu comentez, nu e atributia mea.

Insoft a cazut pe 17 oct, odata cu Jagger, deci din punctul meu de vedere "de vina" e Google.
Tu spui ca daca procentul celor care intra pe site direct era ca la emag de 70% traficul nu era asa de afectat de Jagger, dar repet nu asta ne intereseaza pe noi acum.

Filtrele din sectiunile de produse genereaza intr-adevar cea mai mare parte din cele 1,5 mil de pagini indexate de Google. Un numar foarte mare de pagini sunt lipsite de informatie pentru ca filtrele nu intorc produse. Se lucreaza la optimizarea filtrelor astfel incat sa nu mai genereze pagini goale.

Recunosc ca am fost indus in eroare de cineva, care a spus ca 2/3 din pagini sunt filtrele si restul cautarile salvate sau chiar invers. Am luat de bun ceea ce a spus si nu am verificat, dar acum imi dau seama ca ai dreptate, am verificat. Multumesc.

Despre agresivitatea tehnicilor, nu am vrut sa fie o acuza sau sa o iei ca pe un repros. Sunt foarte multe site-uri care au mers si merg in continuare pe acest gen de seo, dar parerea mea este ca un seo curat, cinstit, respectand regulile elementare google este mai bun.


Tu spui "De cand penalizeaza Google site-urile cu un numar mare de pagini indexate?".
Eu raspund ca ori esti nitel suparat, ori nu ai inteles mesajul meu.
Google nu penalizeaza numarul de pagini, ci numarul de pagini goale sau cu informatie duplicata.

Google trebuie sa intoarca rezultate relevante pentru cautari altfel isi pierde credibilitatea in fata milioanelor de utilizatori. Daca un site cu N produse are N*1000 pagini indexate atunci 99% din ele sunt nerelevante. Parerea mea e ca site-ul a fost penalizat dupa Jagger, poate chiar din aceasta cauza.
Dar nu sunt inca sigur ca este singura sau cea mai importanta.


Este interesant ca si emag are aceeasi problema cu filtrele, dar numarul de vizitatori adusi de Google nu a scazut.

Sper sa ne mai auzim aici. Inca o data multumesc pentru interventie!
Cu totii avem de invatat din aceste discutii.

#14
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Nu cred ca poti sa compari insoft-ul cu emag, pentru ca insoftul este pe picioare de un an de zile, poate chiar mai putin, iar emagul de 4 ani. Si cum Google prefera site-urile vechi si bune, chiar daca nu este la fel de optimizat el va ramane si va continua sa ramana in rezultate mult timp. Daca o sa fie si optimizat precum insoftul, atunci probabil chiar ca nu va mai avea mare concurenta...

Bogdan, ce ai facut de tine la insoft este aiurea rau de tot. Adica ai eliminat cautarile frecvente care era o chestie foarte inteligenta pentru ca sporea importanta unor anumite pagini/sectiuni din site, si astfel cele mai populare cautari deveneau mai vizibile in google.

Apoi ai si invalidat site-ul, ceea ce face parsingul mai greoi, deci implicit mai lung... de asemenea total gresit. Si cum nici inbound link-uri nu mai sunt, nu cred ca mai ai exista mari sperante pentru reabilitarea site-ului.

In plus, in Romania nu stiu daca vei mai gasi pe cineva [cu capul pe umeri] care sa-ti dea link, dupa plecarea lui Razvan Pop. El ii cunoaste pe majoritatea webmaster-ilor cu site-uri adevarate si bine vazute de Google, si ma indoiesc ca vreunul acestia ti-ar pune tie backlink :deadtongue:

Insoft va continua sa cada in jos, jos, jos... si nu prea ai ce-i face din punct de vedere SEO, iar alte modalitati nu prea vad din moment ce patronii nu vor sa faca altfel de reclama sau o fac prost. Mai bine decat sa faceti optimizare la site ar trebui sa faceti testamentul la firma...  -_-

#15
bogdand

bogdand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2005
Modificarile in cod nu le-am facut noi, ci un angajat al insoft.
Pana acum noi doar am spus ce trebuie facut.
Dar nu cred ca greselile pe care le-a facut sunt grave daca ele exista.

Cat despre backlink-uri nu toata lumea gandeste asa cum spui tu, prin prisma  prieteniei cu Razvan care trebuie razbunat.
Sunt deja backlink-uri pe mai multe site-uri din primele 2 pagini in topul General pe trafic.ro si o sa fie si mai multe foarte curand.

Ceea ce spui despre site-urile vechi si bune e adevarat, dar nu asta conteaza acum.
Discutam aici despre solutii constructive de revenire asa cum am spus mai sus.

De exemplu ai putea ajuta cu o lista de inbound link-uri care au fost, dar nu mai sunt.

Edited by bogdand, 03 November 2005 - 16:20.


#16
ciorbadeburta

ciorbadeburta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 17.09.2004
din pacate ati facut modificarile, lucru care pune in dilema motivul caderii in google.

Eu as pune on line varianta din momentul placarii lui Razvan, asta pentru valul 3 google, si cu putin noroc vad o revenire. Exista un risc dar si o sansa.

#17
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004

 bogdand, on Nov 3 2005, 16:19, said:

De exemplu ai putea ajuta cu o lista de inbound link-uri care au fost, dar nu mai sunt.
Anunturi-Gratuite.ro :)

#18
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
http://www.itbox.ro cu toate subdomeniile, directoare, etc.

Edited by FireEyes, 04 November 2005 - 01:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate