Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

EVANGHELIZARE - scop si mijloace

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1352 replies to this topic

#91
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View Postdancingcolors, on 26 septembrie 2012 - 12:07, said:

si mormonii predica la fel ca martorii, ori nimeni nu a zis ca mormonii sunt buni doar prin simplul fapt ca propovaduiesc.

E o moda acum, cine predica mai multe ore, (desigur cu dovada scrisa si trimisa catre "batrani" ca nu cumva sa-i amagesti,) acela va lua imparatia lui Dumnezeu. Mormonii, martorii sunt acum pe primele locuri.

Ce insemna lipsa lui Dumnezeu din randul acestor culte/secte.

Edited by root_mit, 26 September 2012 - 12:22.


#92
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postroot_mit, on 26 septembrie 2012 - 12:21, said:

E o moda acum, cine predica mai multe ore, (desigur cu dovada scrisa si trimisa catre "batrani" ca nu cumva sa-i amagesti,) acela va lua imparatia lui Dumnezeu. Mormonii, martorii sunt acum pe primele locuri.

Ce insemna lipsa lui Dumnezeu din randul acestor culte/secte.

În timp ce tu arunci cu gunoi în alţii, aceştia respectă învăţătura Bibliei ....

(2 Timotei 4:1, 2) . . .Îţi poruncesc solemn înaintea lui Dumnezeu şi a lui Cristos Isus, care trebuie să-i judece pe cei vii şi pe cei morţi, şi prin manifestarea sa şi prin regatul său: 2 predică cuvântul şi fă lucrul acesta cu sentimentul urgenţei . . .

#93
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 26 septembrie 2012 - 12:28, said:

În timp ce tu arunci cu gunoi în alţii, aceştia respectă învăţătura Bibliei ....

(2 Timotei 4:1, 2) . . .Îţi poruncesc solemn înaintea lui Dumnezeu şi a lui Cristos Isus, care trebuie să-i judece pe cei vii şi pe cei morţi, şi prin manifestarea sa şi prin regatul său: 2 predică cuvântul şi fă lucrul acesta cu sentimentul urgenţei . . .


de ce arunca gunoi, root_mit?

nu vezi ca tu esti aerian, faceti prozelitism deoarece nu aveti calauzire de la Duhul Sfant.

cand incerci sa-i convingi pe altii, dar fara calauzire, este prozelitism.

Edited by dancingcolors, 26 September 2012 - 12:43.


#94
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View PostEugen3, on 26 septembrie 2012 - 12:28, said:

În timp ce tu arunci cu gunoi în alţii, aceştia respectă învăţătura Bibliei ....

(2 Timotei 4:1, 2) . . .Îţi poruncesc solemn înaintea lui Dumnezeu şi a lui Cristos Isus, care trebuie să-i judece pe cei vii şi pe cei morţi, şi prin manifestarea sa şi prin regatul său: 2 predică cuvântul şi fă lucrul acesta cu sentimentul urgenţei . . .

Ce gunoi am aruncat eu in altii? Vezi ca gunoiul ti-l arunci tu singur nedovedindu-ti afirmatii pe baza Bibliei.

Aceasta comparare sau lauda a martorilor cum ca ei predica mai mult decat altii este total nescripturala. Nicaieri in Biblie nu scrie ca trebuie sa te lauzi cu faptele tale, din contra, ii comdamna pe cei ce fac asa. (Efeseni 2:8,9: Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.)

Iar daca martorii, etc. nu-l au pe Dumezeu (sunt lipsiti de Duhul Sfant) incearca sa inlocuiasa lipsa lui cu lucrari omenesti, crezuri diferite, marturisiri, pomeni, traditii, de aceea pun asa mare pret pe aceste "fapte" pentru a arata lumii ca ei sunt adevarata religie. Un crestin adevarat niciodata nu s-ar lauda cu faptele ci cu Isus.
(1Ioan 5:11,12): Şi mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viaţa veşnică, şi această viaţă este în Fiul Său. Cine are pe Fiul are viaţa; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu n-are viaţa.

Viata vesnica, salvarea, iertarea, este în Fiul (si nu la martori asa cum chiar ei au declarat, ti-am adus citat), nu în ceeace facem noi.

Il predica oare martorii pe Isus?

Edited by root_mit, 26 September 2012 - 19:17.


#95
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 26 septembrie 2012 - 12:28, said:

În timp ce tu arunci cu gunoi în alţii, aceştia respectă învăţătura Bibliei ....

(2 Timotei 4:1, 2) . . .Îţi poruncesc solemn înaintea lui Dumnezeu şi a lui Cristos Isus, care trebuie să-i judece pe cei vii şi pe cei morţi, şi prin manifestarea sa şi prin regatul său: 2 predică cuvântul şi fă lucrul acesta cu sentimentul urgenţei . . .

Imi arati si mie cum respecta martorii Scriptura? Scrie in brosurica ca 1 an = 360 de zile si va da 1914? Scrie. Imi arati si mie unde scrie in Scriptura ca 1 an=360 de zile?

#96
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 26 septembrie 2012 - 12:09, said:

Bussiness ar fi dacă le-am "pretinde" oamenilor anumite sume de bani pentru publicaţii sau pentru Biblii ...




Spune Dumnezeu, faci afacere omule.



pandesc ca pasararul care intinde laturi, intind curse si prind oameni. (Ier.5:26)


nimeni nu le mai cumpara marfa:
marfa de aur, de argint, de pietre scumpe, de margaritare, de in subtire, de purpura, de matase si de stacojiu; nici feluritele lor soiuri de lemn de tiin, tot felul de vase de fildes, tot felul de vase de lemn foarte scump, de arama, de fier si de marmura;
13. nici scortisoara, nici mirodeniile, nici miroznele, nici mirul, nici tamaia, nici vinul, nici untdelemnul, nici faina buna de tot, nici graul, nici boii, nici oile, nici caii, nici carutele, nici robii, nici sufletele oamenilor.




Faci BUSSINESS .

Edited by husand, 27 September 2012 - 13:13.


#97
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 27 septembrie 2012 - 13:10, said:

Spune Dumnezeu, faci afacere omule.



pandesc ca pasararul care intinde laturi, intind curse si prind oameni. (Ier.5:26)


nimeni nu le mai cumpara marfa:
marfa de aur, de argint, de pietre scumpe, de margaritare, de in subtire, de purpura, de matase si de stacojiu; nici feluritele lor soiuri de lemn de tiin, tot felul de vase de fildes, tot felul de vase de lemn foarte scump, de arama, de fier si de marmura;
13. nici scortisoara, nici mirodeniile, nici miroznele, nici mirul, nici tamaia, nici vinul, nici untdelemnul, nici faina buna de tot, nici graul, nici boii, nici oile, nici caii, nici carutele, nici robii, nici sufletele oamenilor.




Faci BUSSINESS .

Ăsta da bussiness, să oferi ceva fără să primeşti nimic în schimb ... Posted Image

View Postzexelica, on 27 septembrie 2012 - 08:24, said:

Imi arati si mie cum respecta martorii Scriptura? Scrie in brosurica ca 1 an = 360 de zile si va da 1914? Scrie. Imi arati si mie unde scrie in Scriptura ca 1 an=360 de zile?

Aici subiectul este altul ... fără supărare. Posted Image

#98
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
"afacerea" nu o faci tu, piciule, ci cei pe care-i asculti orbeste, desi nu au facut proba ca sunt unsi cu Duhul Sfant.

#99
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 28 septembrie 2012 - 11:23, said:

"afacerea" nu o faci tu, piciule, ci cei pe care-i asculti orbeste, desi nu au facut proba ca sunt unsi cu Duhul Sfant.

Au făcut proba că au Spiritul Sfânt de mult timp, dar tu o poţi vedea?

(Faptele 1:8) . . .dar veţi primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi şi-mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până în cea mai îndepărtată parte a pământului“.

Conform Scripturii, cei care au Spiritul Sfânt predică până în cea mai îndepărtată parte a pământului, respectând porunca lui Isus.

Isus a spus clar că el urma să fie cu cei care predică la nivel mondial.

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

Edited by Eugen3, 28 September 2012 - 11:29.


#100
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
nu puiule, ca propovaduire faceau si fariseii, care inconjurau marea si uscatul pentru a face un prozelit, un fiu al Gheenei dealtfel, acolo unde ai citat tu, se spune ca propovaduirea primilor crestini era inspirata de Duhul Sfant si ca nu faceau nimic de capul lor, ei urmau sa ramana in Ierusalim pana cand vor primi darul Duhului Sfant apoi sa mearga in lucrare.

#101
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 28 septembrie 2012 - 11:34, said:

acolo unde ai citat tu, se spune ca propovaduirea primilor crestini era inspirata de Duhul Sfant si ca nu faceau nimic de capul lor, ei urmau sa ramana in Ierusalim pana cand vor primi darul Duhului Sfant apoi sa mearga in lucrare.

Începând de la sărbătoarea Penticostei din anul 33 e.n., creştinii au primit Spiritul Sfânt şi au predicat fără încetare mesajul salvării.  Isus spunea că această activitate urma să fie desfăşurată până când va veni sfârşitul.

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

Întrebările sunt următoarele:

1) După care criterii stabileşti tu dacă predicarea efectuată de Martorii lui Iehova se face sau nu sub influenţa Spiritului Sfânt?
2) Cum respecţi tu porunca lui Isus?

E uşor să dai din gură şi să-i ponegreşti pe alţii, dar mai greu să dovedeşti cu Scriptura că ceea ce afirmi este adevărat ...

#102
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 28 septembrie 2012 - 11:40, said:

1) După care criterii stabileşti tu dacă predicarea efectuată de Martorii lui Iehova se face sau nu sub influenţa Spiritului Sfânt?

ti-am mai spus...dupa criteriul calauzirii date de Duhul Sfant, slujbe si daruri, le gasesti in Scripturi

View PostEugen3, on 28 septembrie 2012 - 11:40, said:

2) Cum respecţi tu porunca lui Isus?

exact asa cum apare in Biblie.
fara prozelitism cum faceau fariseii si cum fac astazi martorii lui iehova, mormonii.

#103
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 28 septembrie 2012 - 11:49, said:


ti-am mai spus...dupa criteriul calauzirii date de Duhul Sfant, slujbe si daruri, le gasesti in Scripturi



exact asa cum apare in Biblie.
fara prozelitism cum faceau fariseii si cum fac astazi martorii lui iehova, mormonii.

Deci, în opinia ta, şi apostolii lui Isus făceau prozelitism ...

(Matei 10:11–22) . . .În orice oraş sau sat intraţi, cercetaţi cine este merituos în locul acela şi rămâneţi acolo până veţi pleca. 12 Când intraţi în casă, salutaţi-i pe cei din ea 13 şi, dacă această casă merită, pacea pe care i-o doriţi să vină peste ea, dar, dacă nu merită, pacea voastră să se întoarcă la voi. 14 Acolo unde cineva nu vă va primi sau nu va asculta cuvintele voastre, să vă scuturaţi praful de pe picioare când veţi ieşi din casa aceea sau din oraşul acela. 15 Adevărat vă spun că va fi mai uşor pentru ţinutul Sodomei şi Gomorei în Ziua Judecăţii decât pentru oraşul acela. 16 Iată că vă trimit ca pe nişte oi în mijlocul lupilor. Fiţi prudenţi ca şerpii, dar inocenţi ca porumbeii. 17 Păziţi-vă de oameni, pentru că ei vă vor preda tribunalelor şi vă vor biciui în sinagogile lor. 18 Da, veţi fi târâţi înaintea guvernatorilor şi a regilor din cauza mea, ca mărturie pentru ei şi pentru naţiuni. 19 Dar, când vă vor preda, să nu vă îngrijoraţi gândindu-vă cum sau ce veţi spune, căci ce va trebui să spuneţi vi se va da în ceasul acela, 20 fiindcă nu voi veţi vorbi, ci spiritul Tatălui vostru va vorbi prin voi. 21 Mai mult, frate va da la moarte pe frate şi tată pe copil, iar copiii se vor ridica împotriva părinţilor şi îi vor omorî. 22 Veţi fi urâţi de toţi oamenii din cauza numelui meu. Dar cine va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat.

Şi, apropo, răspunsul tău evaziv arată că eşti unul dintre cei care îi critică pe alţii, dar care în realitate nu face mai nimic din ce spune Scriptura ...

#104
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 28 septembrie 2012 - 11:53, said:


Deci, în opinia ta, şi apostolii lui Isus făceau prozelitism ...


nu, ei faceau propovaduire fiind calauziti de Duhul, sau nu ai citit nimic in Scripturi? tu faci prozelitism incercand sa ne vinzi niste reviste de proasta calitate.

#105
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 28 septembrie 2012 - 11:55, said:

nu, ei faceau propovaduire fiind calauziti de Duhul, sau nu ai citit nimic in Scripturi? tu faci prozelitism incercand sa ne vinzi niste reviste de proasta calitate.

Cum respecţi tu concret ce scrie aici?

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

#106
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
puiule, citeste cu atentie, acolo Isus promite ca va fi cu "predicatorii" respectivi pana la sfarsitul veacului.

coroboreaza cu Evrei 2:4

acum gandeste-te daca Isus este cu tine cand vorbesti pe la usile oamenilor !

nu mai pune intrebari cu privire la mine, ca nu eu m-am erijat in predicator ci tu.

#107
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Evanghelizarea e un lucru bun.

Nu mai departe ca, un pokemon evanghelizat nu o sa mai tureze motoreta lui amarata cu gandul ca este pilot de F1.
Poate o sa ajute batranii sa treaca strada sau o sa ofere locul sau in mijloacele de transport in comun.

Spor la evanghelizat evanghelizatorilor, mai ales la vlastarele astea care cresc in devalmasie ca buruienile. Posted Image

#108
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 28 septembrie 2012 - 11:20, said:

Aici subiectul este altul ... fără supărare. Posted Image
Pai posteaza doart un vers, fara comentarii. Nu cred ca s-ar supara nimeni p-aici la cat de off-topic a fost si va mai fi.
Insa nu exista niciun vers, brosurica si calculul vostru este satanic, scos din burta cu speculatii murdare gen "aici se refera la"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate