Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

EVANGHELIZARE - scop si mijloace

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1352 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

View PostEugen3, on 25th June 2012, 20:24, said:

Numai tu știi ce vrei să spui ....

Adica nu stii ce inseamna numele: Taze Russell sau Rutherford ? Sau ti-e rusine cu primii intemeietori care s-au condamnat unii pe altii in lupta pentru putere ?

#38
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postoverseas, on 25th June 2012, 21:50, said:

Adica nu stii ce inseamna numele: Taze Russell sau Rutherford ? Sau ti-e rusine cu primii intemeietori care s-au condamnat unii pe altii in lupta pentru putere ?

Vorbești prostii pe care le-ai preluat de la alți ignoranți fără să verifici dacă sunt adevărate sau nu.  Nu fi credul.

#39
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postoverseas, on 25th June 2012, 20:19, said:

Structura (wannabe) paramilitara si controlul strict prin teroare si inducerea sentimentului de vina sunt caracteristicile iehovistilor.
In plus, baiatul asta de face propaganda are sigur grad mare in secta lor, altfel nu ar avea liber la postare.

da, e pionier regular.

tot timpul cat scrie pe forum il raporteaza constiincios organizatiei iar noi suntem "vizitele lui ulterioare".

i-am aratat lui Eugen, ca invataturile lui si ale religiei din care face parte, sunt omenesti si ca Pavel interzicea predicarea unor invataturi studiate, gandite, memorate, fara Duhul Sfant, fara demonstrarea prezentei divine !

1 Corinteni 2
1. Cat despre mine, fratilor, cand am venit la voi, n-am venit sa va vestesc taina lui Dumnezeu cu o vorbire sau intelepciune stralucita.
2. Caci n-am avut de gand sa stiu intre voi altceva decat pe Isus Hristos, si pe El rastignit.
3. Eu insumi, cand am venit in mijlocul vostru, am fost slab, fricos si plin de cutremur.
4. Si invatatura si propovaduirea mea nu stateau in vorbirile induplecatoare ale intelepciunii, ci intr-o dovada data de Duhul si de putere,
5. pentru ca credinta voastra sa fie intemeiata nu pe intelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.

---------------------------------------------------------------
acum, Eugen vine sa ne vorbeasca cu o intelepciune stralucita, cu o vorbire induplecatoare (asa fac, fara exceptie, toti martorii lui iehova), DAR UNDE ESTE DOVADA DATA DE DUHUL ??? UNDE ESTE PUTEREA LUI DUMNEZEU DEMONSTRATA?

Evrei 2
3. cum vom scapa noi, daca stam nepasatori fata de o mantuire asa de mare, care, dupa ce a fost vestita intai de Domnul, ne-a fost adeverita de cei ce au auzit-o,
4. in timp ce Dumnezeu intarea marturia lor cu semne, puteri si felurite minuni si cu darurile Duhului Sfant, impartite dupa voia Sa!

----------------------------------------
este "predicarea" martorilor intarita de Dumnezeu cu semne, puteri, minuni si darurile Duhului Sfant?

Nu !

inseamna ca ei nu sunt o revenire la crestinismul bazic ! ci o grupare sectara, doritoare de a face profit pe spinarea unor naivi precum Eugen. Dumnezeu nu marturiseste pentru ei !

#40
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 25th June 2012, 09:10, said:

Ai grijă husand, că vorbești împotriva spiritului și a învățăturii lui Isus.  




(FAPTELE 20:20) . . .În tot acest timp nu m-am reținut să vă spun toate lucrurile care erau de folos și să vă învăț în public și din casă în casă. . .

(FAPTELE 5:42) . . .Și în fiecare zi, în templu și din casă în casă, nu încetau să predea și să anunțe vestea bună despre Cristos, Isus.


Am proba scripturi ,Eugen

Sa ramaneti in casa aceea si sa mancati si sa beti ce vi se va da; caci vrednic este lucratorul de plata sa. Sa nu umblati din casa in casa. (Luc.10:7)


Uite si textul invocat de traducerea ta

Stiti ca n-am ascuns nimic din ce va era de folos si nu m-am temut sa va propovaduiesc si sa va invat inaintea norodului si in case (Fapt.20:20)

Si, in fiecare zi, in Templu si acasa, nu incetau sa invete pe oameni si sa vesteasca Evanghelia lui Isus Hristos. (Fapt.5:42)


Unde scrie aici ca umblau din casa in casa?

Nimic.


Au propovaduit si in case dar n-au umblar din casa in casa.

A umbla din casa in casa este de la diavol.

Ai incalcat porunca.

Ferice de cine are ochi limpezi  si urechile deschise.

Edited by husand, 26 June 2012 - 23:05.


#41
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 26th June 2012, 23:50, said:

Am proba scripturi ,Eugen

Sa ramaneti in casa aceea si sa mancati si sa beti ce vi se va da; caci vrednic este lucratorul de plata sa. Sa nu umblati din casa in casa. (Luc.10:7)


Uite si textul invocat de traducerea ta

Stiti ca n-am ascuns nimic din ce va era de folos si nu m-am temut sa va propovaduiesc si sa va invat inaintea norodului si in case (Fapt.20:20)

Si, in fiecare zi, in Templu si acasa, nu incetau sa invete pe oameni si sa vesteasca Evanghelia lui Isus Hristos. (Fapt.5:42)


Unde scrie aici ca umblau din casa in casa?

husand dragule, ca de obicei dovedești o superficialitate crasă ....

În greaca veche, expresia kat’ óikon înseamnă literalmente „potrivit casei“.
Prepoziția katá are sens distributiv, adică discipolii predicau de la o casă la alta.

Cuvântul katá este folosit cu același sens și în versetul din Luca 8:1, unde se spune că Isus predica „din oraș în oraș și din sat în sat“.
În Faptele 20:20 apare forma de plural, kát’ oikoús. În acest verset, apostolul Pavel le spune supraveghetorilor creștini: „Nu m-am reținut . . . să vă învăț în public și din casă în casă“.

Din păcate, tu dai o interpretare demonică versetului din Luca 10:7, exact așa cum a procedat și diavolul când l-a ispitit pe Isus aplicând eronat anumite profeții din Psalmi!

Meditează atent la învățătura lui Isus:

(MATEI 10:11–14) . . .În orice oraș sau sat intrați, cercetați cine este merituos în locul acela și rămâneți acolo până veți pleca. 12 Când intrați în casă, salutați-i pe cei din ea 13 și, dacă această casă merită, pacea pe care i-o doriți să vină peste ea, dar, dacă nu merită, pacea voastră să se întoarcă la voi. 14 Acolo unde cineva nu vă va primi sau nu va asculta cuvintele voastre, să vă scuturați praful de pe picioare când veți ieși din casa aceea sau din orașul acela.

Observă că Isus i-a trimis pe discipolii săi să predice, spunându-le "să cerceteze cine este merituos".  În versetul 12 se spune: "Când intrați în casă salutați-i pe cei din ea" ....

Încă o dată îți spun:  AI GRIJĂ CĂ VORBEȘTI ÎMPOTRIVA SPIRITULUI SFÂNT AL LUI DUMNEZEU!

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

View PostEugen3, on 26th June 2012, 08:19, said:

Vorbești prostii pe care le-ai preluat de la alți ignoranți fără să verifici dacă sunt adevărate sau nu.  Nu fi credul.

Nu-ti fa probleme, nu sunt credul, nu musc porcariile voastre.
Creduli vezi pe bancile Salii Regatului, stau cu gurile cascate sa le indesati materialele din Turnul de Veghere.
Si pana la urma, cum e cu Russell si Rutherford, sau poate ar fi interesant sa discutam despre nepotul lui Franz si dezvaluirile lui. Spune, imaculatule !

#43
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postoverseas, on 27th June 2012, 11:11, said:

Nu-ti fa probleme, nu sunt credul, nu musc porcariile voastre.
Creduli vezi pe bancile Salii Regatului, stau cu gurile cascate sa le indesati materialele din Turnul de Veghere.
Si pana la urma, cum e cu Russell si Rutherford, sau poate ar fi interesant sa discutam despre nepotul lui Franz si dezvaluirile lui. Spune, imaculatule !

Ești liber să crezi ce vrei și pe cine vrei ...  ;)

#44
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View Postoverseas, on 27th June 2012, 11:11, said:

Nu-ti fa probleme, nu sunt credul, nu musc porcariile voastre.
Creduli vezi pe bancile Salii Regatului, stau cu gurile cascate sa le indesati materialele din Turnul de Veghere.
Si pana la urma, cum e cu Russell si Rutherford, sau poate ar fi interesant sa discutam despre nepotul lui Franz si dezvaluirile lui. Spune, imaculatule !

Eugen nu-ti poate raspunde la astfel de intrebari! Sunt asa de bine indoctrinati cu minciunile WTC-ului incat unii dintre ei nici macar nu stiu cine a fost Russell, sau ce carti a scris el. Am dreptate Eugen? Ce sa mai vorbesti de nepotul lui Franz, ca ei nici nu stiu ca i-a condus timp de 9 ani.

#45
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postroot_mit, on 27th June 2012, 14:47, said:

Eugen nu-ti poate raspunde la astfel de intrebari! Sunt asa de bine indoctrinati cu minciunile WTC-ului incat unii dintre ei nici macar nu stiu cine a fost Russell, sau ce carti a scris el. Am dreptate Eugen? Ce sa mai vorbesti de nepotul lui Franz, ca ei nici nu stiu ca i-a condus timp de 9 ani.

Uneori, chiar și Isus a preferat să tacă ...  Chiar crezi că el nu știa să le răspundă la întrebări?  :nonobad:

(MATEI 26:62, 63) . . .„N-ai nimic de spus? Ce mărturisesc aceștia împotriva ta?“ 63 Dar Isus tăcea. . . .

#46
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 27th June 2012, 17:14, said:

Uneori, chiar și Isus a preferat să tacă ...  Chiar crezi că el nu știa să le răspundă la întrebări?  :nonobad:

(MATEI 26:62, 63) . . .„N-ai nimic de spus? Ce mărturisesc aceștia împotriva ta?“ 63 Dar Isus tăcea. . . .

ce smecher esti ! in ce situatie era Isus (supus unui interogatoriu) si in ce situatie esti tu !

stii unde scrie: "fiti gata sa dati socoteala oricui de nadejdea care este in voi" ??

#47
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 27th June 2012, 07:59, said:

Cuvântul katá este folosit cu același sens și în versetul din Luca 8:1, unde se spune că Isus predica ?din oraș în oraș și din sat în sat?.
În Faptele 20:20 apare forma de plural, kát? oikoús. În acest verset, apostolul Pavel le spune supraveghetorilor creștini: ?Nu m-am reținut . . . să vă învăț în public și din casă în casă?.

(MATEI 10:11?14) . . .În orice oraș sau sat intrați, cercetați cine este merituos în locul acela și rămâneți acolo până veți pleca. 12 Când intrați în casă, salutați-i pe cei din ea

Stimabile pai cu nerusinare iar revi fara sa citesti textul ?

και κατ οικους

οικους  noun - accusative plural masculine
oikos  oy'-kos:  a dwelling (more or less extensive, literal or figurative); by implication, a family (more or less related, literally or figuratively) -- home, house(-hold), temple.


Te intreb . Unde scrie in (Fapt.20:20)  din casa in casa ?

Expresie care se scrie asa

μεταβαινετε εξ οικιας εις οικιαν


Am porunca foarte clara, daca intru in vre-o casa sa nu continui  din casa in casa.


Sa nu umblati din casa in casa. (Luc.10:7)


Cine calca porunca este de la diavolul da ?



Sti ce ? Cuvantul lui Dumnezeu este mai tare decat amenintarea ta.

Edited by husand, 27 June 2012 - 21:49.


#48
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 27th June 2012, 07:59, said:

în sat“.
În Faptele 20:20 apare forma de plural, kát’ oikoús. În acest verset, apostolul Pavel le spune supraveghetorilor creștini: „Nu m-am reținut . . . să vă învăț în public și din casă în casă“.

uite ce apare in Fapte 20:20

20. Stiti ca n-am ascuns nimic din ce va era de folos si nu m-am temut sa va propovaduiesc si sa va invat inaintea norodului si in case

New Living Translation (ˆ2007)
I never shrank back from telling you what you needed to hear, either publicly or in your homes.

Young's Literal Translation
how nothing I did keep back of what things are profitable, not to declare to you, and to teach you publicly, and in every house,

Latin: Biblia Sacra Vulgata
quomodo nihil subtraxerim utilium quo minus adnuntiarem vobis et docerem vos publice et per domos

#49
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View PostEugen3, on 27th June 2012, 17:14, said:

Uneori, chiar și Isus a preferat să tacă ...  Chiar crezi că el nu știa să le răspundă la întrebări?  :nonobad:

(MATEI 26:62, 63) . . .?N-ai nimic de spus? Ce mărturisesc aceștia împotriva ta?? 63 Dar Isus tăcea. . . .

Tu chiar esti mai ceva decat un fariseu. De ce atunci tu pui intrebari? De ce astepti raspunsuri de la altii? In ce cazuri Isus prefera sa taca?( citeste vers. 64). Dar in ce situatie te afli tu? Tu esti acela care pune intrebari. Pai atunci toate org/sectele sunt in adevar deoarece tot nu pot sa raspunda la intrebarile care le sunt aduse?

Nu ai nici-o scuza! Te faci de râs!

Edited by root_mit, 28 June 2012 - 09:19.


#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

View PostEugen3, on 27th June 2012, 17:14, said:

Uneori, chiar și Isus a preferat să tacă ...  Chiar crezi că el nu știa să le răspundă la întrebări?  :nonobad:

(MATEI 26:62, 63) . . .„N-ai nimic de spus? Ce mărturisesc aceștia împotriva ta?“ 63 Dar Isus tăcea. . . .

Pe mine ma inspira momentul cand Isus facea curat cu biciul in Templu. Ce parere ai, te simti macar putin ?
Ce sectanti dezgustatori sunteti, cum taceti ca "martirii" cand vi se pune propria mizerie in fata si cat de vorbareti deveniti cand gasiti o victima pentru prostiile Turnului de Veghere.

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 25th June 2012, 09:57, said:

Toată scriptura arată că Dumnezeu colaborează cu un grup organizat, nu cu indivizi izolați!
Evrei 11

4Prin credință a adus Abel lui Dumnezeu o jertfă mai bună decît Cain. Prin ea a căpătat el mărturia că este neprihănit, căci Dumnezeu a primit darurile lui. Și prin ea vorbește el încă, măcar că este mort.

    5Prin credință a fost mutat Enoh de pe pămînt, ca să nu vadă moartea. Și n'a mai fost găsit, pentrucă Dumnezeu îl mutase. Căci înainte de mutarea lui, primise mărturia că este plăcut lui Dumnezeu.

    7Prin credință Noe, cînd a fost înștiințat de Dumnezeu despre lucruri cari încă nu se vedeau, și, plin de o teamă sfîntă, a făcut un chivot ca să-și scape casa; prin ea, el a osîndit lumea, și a ajuns moștenitor al neprihănirii care se capătă prin credință.

    8Prin credință Avraam, cînd a fost chemat să plece într'un loc, pe care avea să -L ia ca moștenire, a ascultat, și a plecat fără să știe unde se duce.

La ce congregatie mergeau credinciosii astia? Sunteti niste mincinosi.

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
grup organizat = control = secta
Coloseni spune ca "El (Hristos) este capul Trupului" - deci Hristos direct porunceste fiecarui credincios prin Duhul Sfant, nu exista asa-numiti lideri sau sefi; darurile Duhului sunt alta poveste

#53
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 29th June 2012, 10:14, said:

La ce congregatie mergeau credinciosii astia?
La iehoviști. Mai ales Abel! :rolleyes:

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 29th June 2012, 13:56, said:

La iehoviști. Mai ales Abel! :rolleyes:
Cliseele lui copiate din brosuricile murdare ale turnului: "primii crestini", "toata Scriptura", etc.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate