Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Intreprindere familiala pt comert online

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008
Buna,

Doresc sa infiintez o intreprindere familiala pentru comert online cu produse alimentare si nu numai aduse din import. Un alt motiv pt care doresc infiintarea unei IF este ca  vreau sa vand si persoanelor juridice, nu doar persoanelor fizice, si atunci tb sa emit factura / bon.

Am optat pt IF pt ca din cate am citit, nu tb balanta, contabilitatea se poate face de catre mine, nu platesc TVA si nu voi avea angajati altii decat cei din familie.

Este vreo lege care spune ca tinerii pana in 30 de ani pot infiinta o firma fara sa plateasca taxele pt. infiintarea unei firme? (care ajung pana in 9 mil si ceva).

Unde pot gasi detalii referitor la conditiile si cerintele unei IF? Adica sa vad ce tb sa am, ce tb sa fac, facturi, bonuri, casa marcat, registru intrari / iesiri, cheltuieli pe firma, ce acte se fac anual, daca se fac, contracte comodat, s.a.m.d.

Multumesc!

Miha

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Ce inseamna o intreprindere familiala?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmihaha, on 21st June 2012, 00:03, said:

care ajung pana in 9 mil si ceva
Imparte la 4 cam atit costa actele.

Documentatie:
http://static.anaf.r...OUG_44_2008.htm
http://static.anaf.r..._norme_2012.htm
http://www.finanteha...fp1040_2004.htm

#4
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008

View Postpoadol, on 21st June 2012, 00:30, said:



întreprindere familialã - întreprinderea economicã, fãrã personalitate juridicã, organizatã de un întreprinzãtor persoanã fizicã împreunã cu familia sa;  (fosta asociatie familiala sau ceva de genu)

View Postneagu_laurentiu, on 21st June 2012, 12:03, said:


Multumesc mult Laurentiu. Am acum de studiat :).

Cred ca pe site-ul registrului comertului am citit cat costa actele pt deschiderea unei intreprinderi familiale. Cine stie ce am vazut eu... Chiar e destul de ieftin daca impart la 4 :)

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Eu as zice ca-i mai buna o Intreprindere Individuala prin faptul ca nu stii cand o sa vrei sa angajezi. Daca esti sigur ca nu atunci e ok.

#6
marius001

marius001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.01.2009

View Postneagu_laurentiu, on 22nd June 2012, 11:33, said:

Eu as zice ca-i mai buna o Intreprindere Individuala

Sunt de aceeasi parere   :peacefingers:

#7
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Daca vrei sa faci importuri din UE trebuie sa te inscrii in Registrul operatorilor intracomunitari , sa depui anumite declaratii , sa faci NIR-uri - poti  sa te incurci in ele  daca iti faci singur contabilitatea .

#8
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008

View Postneagu_laurentiu, on 22 iunie 2012 - 10:33, said:

Eu as zice ca-i mai buna o Intreprindere Individuala prin faptul ca nu stii cand o sa vrei sa angajezi. Daca esti sigur ca nu atunci e ok.


Doar din cauza asta sa fac II? Mai sunt si alte avantaje fata de o IF?  Am revenit la idee de a infiinta o IF sau II. O perioada am renuntat la a mai face ceva.

View Postralsera, on 29 iunie 2012 - 13:23, said:

Daca vrei sa faci importuri din UE trebuie sa te inscrii in Registrul operatorilor intracomunitari , sa depui anumite declaratii , sa faci NIR-uri - poti  sa te incurci in ele  daca iti faci singur contabilitatea .

Ceea ce vreau sa fac este sa cumpar anumite produse din anumite locatii din europa, si sa le vand aici in tara. E asa complicat cu actele? Va trebui ca firma de la care le cumpar sa imi faca factura, eu o inregistrez in conta si mai departe...o sa mai citesc ce si cum sa fac. Ma voi ocupa eu de toate actele.

#9
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008
Am tot citit pe net si am aflat cateva lucruri in plus:  pt ca aducem produse din import, forma juridica tb neaparat sa fie platitoare de TVA si inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari. Noi nu am fi vrut sa fim platitori de TVA, sunt niste bani in plus care ii dai la stat, 24% e mult. Dar se pare ca altfel nu merge cu importul.

Am fi vrut II sau IF, dar daca vrem sa beneficiem de impozitul de 3 %, acesta nu se aplica la aceste doua forme juridice, ci doar la SRL. Deci ar trebui SRL, care are alte implicatii: angajati, alte acte, etc.

Pe noi ne intereseaza doar comertul online. Nu stiu ce sa facem...

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Da, 3% pe venit se aplica la SRL si nu mai e obligatoriu sa ai angajati.
Poti fi PFA/II/IF neplatitor de TVA in tara dar inscris in acel registru intracomunitar pentru a realiza importul.

Refaceti calculele de profitabilitate, actele sunt nesemnificative in ecuatia asta, daca aveti cheltuilei si va iese mai bine "venit - cheltuieli deductibile" atunci mergeti asa, cand nu aveti asa mari cheltuieli e normal sa va avantajeze 3% din venit decat 16% din aproape acelasi venit, comparati si disponibilitatea imediata sau nu a banilor de la PFA/II/IF cu justificarea de la SRL ori impozitul pe dividende 16% la final de an de la ultima forma juridica s.a.m.d.
Mergeti la un contabil (care stie meserie si nu doar o singura directie) sa va dea indicatii, tot aveti nevoie de unul (la SRL obgatoriu) daca la PFA/II/IF nu se ocupa cineva dintre voi de contabilitate si fiscalitate.

Edited by neagu_laurentiu, 14 March 2013 - 07:50.


#11
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008

View Postneagu_laurentiu, on 14 martie 2013 - 07:40, said:

Da, 3% pe venit se aplica la SRL si nu mai e obligatoriu sa ai angajati.
Poti fi PFA/II/IF neplatitor de TVA in tara dar inscris in acel registru intracomunitar pentru a realiza importul.

Refaceti calculele de profitabilitate, actele sunt nesemnificative in ecuatia asta, daca aveti cheltuilei si va iese mai bine "venit - cheltuieli deductibile" atunci mergeti asa, cand nu aveti asa mari cheltuieli e normal sa va avantajeze 3% din venit decat 16% din aproape acelasi venit, comparati si disponibilitatea imediata sau nu a banilor de la PFA/II/IF cu justificarea de la SRL ori impozitul pe dividende 16% la final de an de la ultima forma juridica s.a.m.d.
Mergeti la un contabil (care stie meserie si nu doar o singura directie) sa va dea indicatii, tot aveti nevoie de unul (la SRL obgatoriu) daca la PFA/II/IF nu se ocupa cineva dintre voi de contabilitate si fiscalitate.

Ok. Mi-ati dat niste informatii f bune, doar ca as vrea sa le inteleg si mai bine.

Cheltuielile deductibile nu sunt extraordinare, doar combustibil pt aprovizionare si livrare  marfa, ceva materiale consumabile.  Spatiu de inchiriat nu vom avea, e comert online. Nu am cunostinte foarte bune despre lucrurile astea si de asta nu stiu sigur ce ar mai intra la cheltuieli deductibile.

O sa caut un contabil care se pricepe f bine. Am vb cu cativa, dar nu prea m=au ajutat cu mare lucru.

Si mai o intrebare: deci pot fi un IF/II neplatitor de TVA in tara, dar pot sa ma inscriu in ROI, sa achizitionez marfa import cu factura care are tva, iar eu aici pot sa vand fara sa adaug TVA-ul, ci doar adaosul meu comercial?

Eu intreb babeste, ca sa intelegeti ce vreau sa spun. Posted Image

Va rog sa imi raspundeti tot babeste, ca sa inteleg. Posted Image

Multumesc mult!

Edited by mihaha, 15 March 2013 - 19:37.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu sunt in situatia asta dar sunt persoane pe aici ce am vazut ca sunt inscrise in acel registru intracomunitar pentru operatiunile in cauza. La fel inteleg si din acest formular: http://www.anaf.ro/p...i/formulare#091

View Postmihaha, on 15 martie 2013 - 19:36, said:

sa achizitionez marfa import cu factura care are tva, iar eu aici pot sa vand fara sa adaug TVA-ul
Sa achizitionezi fara TVA, asta-i scopul, tu fiind astfel "platitor de TVA" numai pentru operatiunile intracomunitare plus legea ce anuleaza TVA cand ambii sunt platitori.

Edited by neagu_laurentiu, 16 March 2013 - 08:24.


#13
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008

View Postneagu_laurentiu, on 16 martie 2013 - 08:16, said:

Eu nu sunt in situatia asta dar sunt persoane pe aici ce am vazut ca sunt inscrise in acel registru intracomunitar pentru operatiunile in cauza. La fel inteleg si din acest formular: http://www.anaf.ro/p...i/formulare#091


Sa achizitionezi fara TVA, asta-i scopul, tu fiind astfel "platitor de TVA" numai pentru operatiunile intracomunitare plus legea ce anuleaza TVA cand ambii sunt platitori.

Nu ma sperie asa mult faptul ca platesc TVA in Italia, deoarece ei au TVA diferentiat (de ex. la alimente este 4%), cat mi-e frica de TVA-ul din Romania care e 24%.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Un italian iti furnizeaza marfa cu TVA-ul lor daca tu nu esti platitor de TVA. Cand esti, fie si numai in regim intracomunitrar italiantul iti vinde fara, informadu-l ca si tu esti. Oricum mergi la ANAF si te lamuresc ei.

Edited by neagu_laurentiu, 16 March 2013 - 12:30.


#15
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008

View Postneagu_laurentiu, on 16 martie 2013 - 12:30, said:

Un italian iti furnizeaza marfa cu TVA-ul lor daca tu nu esti platitor de TVA. Cand esti, fie si numai in regim intracomunitrar italiantul iti vinde fara, informadu-l ca si tu esti. Oricum mergi la ANAF si te lamuresc ei.

Multumesc! Merg la ANAF saptamana viitoare.
Weekend placut!

#16
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,924
  • Înscris: 29.04.2006
nu inteleg de ce lumea prefera pfa in loc de ii cand ai aceleasi costuri si aceleasi beneficii, iar ultimul iti ofera cu unul mai mult, adica de ce sa te limitezi.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cred ca in general lucreaza strict prin propria forta de munca (cum scrie in lege), nu au nevoie de salariati, ofera niste servicii de cele mai multe ori si implicit aleg forma adecvata.
De anul acesta poate fi tentant in multe cazuri SRL-ul cu 3% impozit pe venit (decat 16% din venit - aproape zero cheltuieli deductibile).

Edited by neagu_laurentiu, 04 April 2013 - 06:55.


#18
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,924
  • Înscris: 29.04.2006
e adevarat, dar na, nu se stie niciodata cum evolueaza lucrurile si daca la un moment dat ai nevoie de 1-2 oameni, atunci stai sa pierzi vremea iar sa iti schimbi statutul sau sa iti faci alta firma... ori ii platesti la negru si ai rezolvat problema

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate