Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Costuri constructie garaj- SUPERURGENT

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
marbostgms

marbostgms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2008
Daca vreti sa va faceti un garaj nu o cosmelie (din BCA, usa tip rulou, acoperit cu tabla tip lindab) costurile totale (manopera) sunt de aprox. 35-45 euro/mp, la care adagati cam aceeasi suma pentru materiale.

#20
sigma1234

sigma1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2007
arunca un ochi pe firmele astea care fac din profiluri zincate,daca ai talent,pasiune si timp,poate si un mic ajutor iei kitul cel mai ieftin si il asamblezi fara echipa lor,pe unu din site`uri rotarex e in jur de 5600 pentru doua masini versiunea cea mai ieftina,in sensul ca iti trimit profilele marcate cu locul unde vin ele si cu o surubelnita electrica le asamblezi.De asemenea ai putea sa cumperi teava patrata si cu un sudor bun iesi mai ieftin.N-o sa fie calduros deloc iarna dar nici nu dai 20 de mii pentru un garaj.Ai putea sa faci si un car-port pentru doua masini,cea mai ieftina solutie.Ti-am spus niste variante mai ieftine la garajul din bca si mai rapide de asemenea.Parerea mea,daca n-ai masina noua care valoreaza minim 20 de mii,las-o sa stea in ploaie ca nu se strica.Mai bine ai baga banii in finisaje decat sa acoperi o masina care oricum se invecheste si ii scade valoarea.My 2 cents

#21
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Cele mai ieftine garaje sunt cele din tabla . Le-am vazut in suedia si la anu in 2015 voi comanda si eu unul . Cost 6x6 cu acoperis in doua ape si cu 2 usi batande 6500 lei la gata cu montaj și transport incluse . Www.bomstal.ro la care se mai adauga placa de beton care cred ca e undeva la 2000/3000 lei , nu sunt la curent cu preturile , dar pt beton amprentat cu model diferite culori stiu ca se ia undeva la 80/100 lei pe mp deci beton simplu ar fii mai ieftin . Pt mine e ok deoarece nu am nevoie de garaj izolat ca doar nu doarme nimeni in el si se cheltuie niste bani aiurea ....

Ca tot zicea cineva ca cu o placa de beton si restul din lemn ar fii mai ieftin , nu e chiar asa .  Pentru un garaj 6x6 cu stalpi de 3m inaltime 15x15 din care 50cm bagati in fundatie costurile la lemn si la acoperisul din placi osb este de aproximativ 6000 lei unde se adauga manopera , invelisul la acoperis tabla sau carton plus daca mai vrei si izolatie , plus placa de beton te duce peste 10.000 lei . Preturile pentru lem le.am luat acum 2 luni in zona Bucurestiului Chitila si spre Giurgiu am mai gasit un depozit . Plus ca erau preturi fara transpprt .

La garajele de la bomstal se poate face doar centura fara placa . O sa pun poze cand o sa imi fac comana .

Edited by svalentins, 12 November 2014 - 15:02.


#22
ursu1977

ursu1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2014
sunt si eu in cautare de idei si sfaturi pentru constructia unui garaj de 2 masini. momentan inca incerc sa ma decid ce materiale voi utiliza ca sa imi fac o aproximare de pret. ma gandeam la placa turnata si stalpi de beton legati la partea superioara cu centura. peretii cred ca ii voi face din lemn(osb) cu izolatie de polistiren si tencuiala la exterior. la acoperis inca mai caut o solutie. ieftin si bun evident. puse cap la cap am facut o estimare de 7-8000 eur la final. usi acces automate, geamuri si usa de intrare in curte. daca are cineva experienta si a mai facut sa dorii sa stiu daca ma pot incadra in buget sau doar visez frumos. mentionez ca va fi o constructie cu mana de lucru proprie. mesteri vor fi doar la usi si geamuri.

#23
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Attached File  uploadfromtaptalk1441100409439.jpg   56.21K   248 downloads un asa garaj de lemn la gata se poate face intre 2000 si 3000 euro . dimensiunea de 6x6 si fara pretul usilor inclus
La 2000 euro nu este inclusa nici placa de beton .

Edited by svalentins, 01 September 2015 - 11:42.


#24
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
in sfarsit am reusit sa imi construiesc si garajul . m-am tot gandit din ce materiale sa fac garajul si am ales din bca deoarece mi se pare cel mai bun ca izolatie si ca rezistenta in timp , insa nu este si cel mai ieftin . in prima faza am vrut sa fac un garaj usor doar din tabla care ma costa undeva la 1500 euro cu montaj si transport inclus de la boomstal.ro parca . apoi am vrut sa fac ceva de lemn pentru ca mi se parea ca arata ceva mai frumos si se poate izola mai bine decat un garaj de tabla prin care bate vantul , dar acesta mi se parea destul de costisitor si se apropia de costul unui garaj din bca . pentru un garaj de 6x6 din lemn nu am gasit pe nimeni sa il faca su 2800-3000 euro cu tot cu materiale , transport si manopera . asadar am ales sa fac un garaj din BCA , care pe hartie ma ducea undeva la 2000-2500 euro , dar a costat ceva mai mult , deoarece placa 7x7 si initial am vrut sa aibe cam 6/8 cm grosime si am ajuns sa o fac de 20 cm grosime . Bca-ul in sine a costat 2000 lei , cam 390 lei un palet si au fost nevoie de 5 paleti din care au mai ramas cateva caramizi de bca , asta cu transportul si descarcarea cu maca inclus . manopera a fost ff ok . am gasit niste baieti pe olx si mi-au facut tot garajul la pretul de manopera de 3500 lei . poate zice-ti ca este mult , dar mie mi s-a parut foarte ok . toata treaba a durat cam 7 zile , dupa ce s-a uscat placa . au fost cam 8 baieti care veneau zi de zi , dar pe langa garaj am mai turnat si aleei de beton si am intins piatra pe o alee . cea mai mare bataie de cap este cu autorizatia de constructie unde pierzi timp si nervi . pentru a lua niste planuri urbanistice , si cadastrul si alte acte care erau deja facut dar le ratacisem , am pierdut cam 4 5 zile de la 7 dim pana pe la 14 15 zilnic. e mafie si la aparatul de da bonuri de oridine .... m-am scarbit . una peste alta am terminat cu tot si mai am de cumparat o usa de garaj la care am primit oferte de la 1200 la 1400 euro cu transport , montaj si automatizare pe telecomanda .

Attached Files



#25
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009

 ursu1977, on 13 decembrie 2014 - 03:49, said:

sunt si eu in cautare de idei si sfaturi pentru constructia unui garaj de 2 masini. momentan inca incerc sa ma decid ce materiale voi utiliza ca sa imi fac o aproximare de pret. ma gandeam la placa turnata si stalpi de beton legati la partea superioara cu centura. peretii cred ca ii voi face din lemn(osb) cu izolatie de polistiren si tencuiala la exterior. la acoperis inca mai caut o solutie. ieftin si bun evident. puse cap la cap am facut o estimare de 7-8000 eur la final. usi acces automate, geamuri si usa de intrare in curte. daca are cineva experienta si a mai facut sa dorii sa stiu daca ma pot incadra in buget sau doar visez frumos. mentionez ca va fi o constructie cu mana de lucru proprie. mesteri vor fi doar la usi si geamuri.


salut. dupa cum poti observa mai sus , am terminat garajul pt 2 masini si 0 motocicleta 6x6 la interior si te vei incadra lejer in suma de 5000 euro , mai ales daca il faci din placi osb care sunt mai ieftine decat caramida . spor la treaba si asteptam rezultatul si un pret estimativ :D

#26
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
mai am de cumparat usa de garaj , dar pana la iarna o voi cumpara . dupa cum vedeti , are cam 3 culori garajul , dar din avion nu se observa :) am mai avut 3 galeti de vopsea ramasa de la casa , dar nu au ajuns decat pentru o laterala , si am mai cumparat 4 cu care le-am combinat :) . laterala din stanga este aceeasi vopsea de pe casa , fata garajului este vopseaua cumparata si laterala din dreapta este vopseaua cumparata amestecata cu jumatate de cutie de vopsea ramasa de la casa :) si spatele sper sa il fac in aceasta vara :)

Attached Files



#27
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Foarte frumos a iesit. Cata tabla ti-a intrat la acoperis, are 50mp la sol, nu?

#28
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009

 dell99, on 28 martie 2016 - 20:34, said:

Foarte frumos a iesit. Cata tabla ti-a intrat la acoperis, are 50mp la sol, nu?

in interioar are 6,05x6,05 deci putin peste 36 mp , iar placa are 7x7 . tabla a intrat cam 60 mp pt ca am avut ceva pierderi deoarce am pus 3 geamuri pe acoperis si am avut pierderi ...

#29
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Asa arata la interior[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160402/d6a7585d4ff4055073571fe2f1efd17a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160402/6e932601853aa82c89adb626db31ce94.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
am tot cautat si am primit cam 7/8 oferte de preturi pentru usa de garaj cu latime de 5000 si inaltime 2200 . Usa o doresc automatizata cu 2 telecomenzi si preturile au fost intre 900 euro si 1500 ... o sa revin cu poze dupa ce o cumpar , dar cred ca va mai dura ceva pentru ca au aparut ceva cheltuieli neprevazute :)

#31
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Am reușit sã cumpar si usa de garaj de la Rth proconstruct.  Totalul a fost de 5000 lei cu montaj inclus . Culoarea  era in pretul standard . Dimensiunea a fost 4900 cu 2300h  . Motor italienesc garantie de 50.000 cicluri la arcuri . Restul firmelor dau 25.000 cicluri si e singura care oferea chederul de jos pe negru . Restul le aveau pe gri . Sper sa ajute si pe altii aceste informații !

Attached Files


Edited by svalentins, 07 October 2016 - 14:30.


#32
persfizic

persfizic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2012
Svalentins, iti multumim pentru relatari si poze. A iesit foarte bine.

#33
ady_adrian

ady_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2016
Va salut, la un garaj de 5×8 cat de adanca sa fac fundatia, e nevoie si de grinzi de fier in fundatie ? Unii mesteri spun ca da altii ca nu ! Se poate face si fara stalpi sau e nevoie si de stalpi la colturi si la mijloc ?

#34
ady_adrian

ady_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2016
Chiar nu mai e nimeni activ in acest topic ???��

#35
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 ady_adrian, on 20 octombrie 2018 - 11:46, said:

Va salut, la un garaj de 5×8 cat de adanca sa fac fundatia, e nevoie si de grinzi de fier in fundatie ? Unii mesteri spun ca da altii ca nu ! Se poate face si fara stalpi sau e nevoie si de stalpi la colturi si la mijloc ?
Pai, cum il faci ? Fara proiect si fara autorizatie ?

#36
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 21.01.2013
@ady-adrian eu am facut asa (total contraindicat vot zice unii, dar m-am riscat din lipsa de timp si de muncitori) : am turnat o placa de beton de statie direct pe pamant, armata doar cu plasa de 6, groasa de 15 cm, dimensiune 4x12m. Peste am venit cu stilpi pe lemn si acoperis intr-o apa, lipit de o laterala a casei. Placa are deja 3 ani, are crapaturi dar superficiale si exfolieri aproape deloc. Stiu ca nu asa se face dar asta a fost la timpul respectiv. Oricum sunt multumit deocamdata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate