Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Romania - Italia prin Serbia

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Cornele, nu stiu ce matematici speciale aplici tu de iti ies valorile astea, dar diferenta reala este de peste 30 de centi/ litru.

De exemplu, azi 27.06.2012 pretul motorinei in statiile PETROL din Slovenia este 1.267, iar in Italia (la orice distribuitor respectabil) sare de 1.60. Chiar si folosind reducerea de la regiune (0.09 euro/litru la motorina) tot ramane o diferenta considerabila de pret, astfel incat sa-i faca pe italieni sa ia cu asalt benzinariile PETROL de langa granita.

Edited by florinppv, 28 June 2012 - 00:30.


#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

la o anumita pompa se vinde o motorina colorata diferit pentru ca-i destinata subventionarii cetatenilor sloveni pentru incalzire sau agricultura, desigur este mai ieftina deact motorina "normala"
am aflat asata dupa ce am fost oprit pe autostrada in Slovenia si la controlul politistilor in civil nu intelegeam de ce-mi extrageau motorina din rezervor sa o controleze, nu avea nici o logica pentru mine, actiunea lor.
l-am intrebat pe celogu' meu de birou care-i sloven. motorina pentru agricultura nu se deosebeste de cea normala la pompa. diferenta se face la sfarsit de an, cand, daca esti agricultor, mergi la fisc cu facturile de la benzinarie si ti se returneaza 70% din impozitul platit pe motorina, la o anumita cota (in functie de ce teren ai, de regula 200l/an/ha.

#21
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Eu stiu ca motorina colorata era in urma cu multi ani si era la vremea respectiva o mare problema pentru transportatorii romani si poate de alte natii. Bravii soferi de camioane, ca sa fac si ei un ban, faceau rost de bonuri pentru decontare iar ei cumparau motorina subventionata de la diversi la un un pret mult mai mic. Ca sa nu-i prinda politia slovena, bagau ulei sau alte prostii in rezervor ca sa coloreze motorina distrugand bunatate de motor. Cam asa cumva stateau lucrurile la vremea respectiva.
Parerea mea e ca prin Slovenia se circula foarte ok, politia nu are nici o treaba cu tine daca te mentii in limite legale, iar combustibilul si serviciile de la statiile Petrol nu-mi par sa se deosebesca prea mult de cele de la alte firme. Nu m-as mira sa fie fix acelasi combustibil, nu cred ca OMV-ul are rafinarie acolo si nici nu cred ca o importa din Austia sa o vanda la un pret mai mic in Slovenia. Cineva pe aici a mentionat ceva de Shell, dar eu n-am vazut asa ceva pe acolo desi mi-am petrecut prin Slovenia si un concediu. Cred ca peste 80% din statii sunt Petrol, apoi ceva OMV-uri, parca MOL si niste nume pe care nu le-am retinut si nu le-am mai vazut prin alte tari.
Interesanta e si politica de preturi la combustibili de la ei: au pret unic in toata tara, indiferent de companie.

Edited by biscatrix, 28 June 2012 - 14:49.


#22
stelpop

stelpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.08.2009

 CorneliuRos, on 27th June 2012, 02:09, said:

Diferenta de pret dintre cele doua tari este cu circa 10-15 de centi la litru , sunt zile in care poti cumpara motorina in Italia si cu 1.50 euro/litrul. fara sa risti ca ai pus nustiu ce! Mi se pare cam putin pretul 1.3 euro litrul, o fi motorina dar nici ea nu mai este asa de ieftina. Eu am cumparat benzina de la jegoasa aia de benzinarie PETROL cu 1.82 eu litrul!

ERONAT!Nu faceti publice informatii eronate!!!
http://www.energy.eu/

#23
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 stelpop, on 3rd July 2012, 13:21, said:

ERONAT!Nu faceti publice informatii eronate!!!
http://www.energy.eu/
Duminica la benzinariile din Italia la self service se ia motorina cu 1.48 euro /L!

 florinppv, on 27th June 2012, 23:22, said:

Cornele, nu stiu ce matematici speciale aplici tu de iti ies valorile astea, dar diferenta reala este de peste 30 de centi/ litru.

Edited by CorneliuRos, 03 July 2012 - 20:25.


#24
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Da, dar din pacate numai sambata seara si duminica ... si nu in toate statiile Eni-Agip, ci numai la cele care participa la actiunea "promotionala"  :angry:.

Oricum diferenta de pret se traduce printr-o economie de 9-10 euro la un plin de 45 de litri (asta cu reducerea de sambata seara). Aici se practica "micul trafic de frontiera". Adica cel care merge sa faca plinul in Slovenia, nu se limiteaza doar sa-si umple rezervorul la masina, ci isi face si cumparaturie, evident la preturi mai mici si calitate uneori superiora fata de ceea ce gasesti in supermarketurile italiene, asa ca intr-o familie economia sare la 30-40 euro, iar daca se si fumeaza se economiseste si mai mult.

Edited by florinppv, 03 July 2012 - 23:00.


#25
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
Cornelus e bun pentru a fi citit - te destinde numarul nelimitat de tampenii ce le debiteaza, dar nu e bine sa il bagati in seama. Nu din alte motive, dar traieste in lumea lui.

Edited by VladCatalin, 04 July 2012 - 00:48.


#26
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 florinppv, on 3rd July 2012, 21:39, said:

Da, dar din pacate numai sambata seara si duminica ... si nu in toate statiile Eni-Agip, ci numai la cele care participa la actiunea "promotionala"  :angry:.
Si in benzinariile  ESSO la self service iei motorina si benzina ieftina ,Duminica ;).

De fapt ESSO este cea mai ieftina iar ea nu face reclama! Am luat 32 L  BENZINA cu 50 de euro :P

Edited by CorneliuRos, 04 July 2012 - 08:49.


#27
ZZTopGear

ZZTopGear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2009
Anul trecut am traversat Slovenia su o escala la Maribor (frumos oras).
Nu au fost probleme cu politia ci cu motorina. Am facut plinul si pana in Italia (cand am alimentat la un Agip) motorul parca era mai zgomotos si tragea mai greu.
Nu ma intrebati cu cat am cumparat-o ca nu mai stiu (oricum platesc cu cardul de euro). Nu ma intrebati nici de la ce firma ca nu mai stiu.
Oricum, tin minte ca in Italia dupa ce am alimentat parca mi-a venit inima la loc. Cred ca din acest motiv mi-a ramas episodul asta in minte. Am aflat ulterior de Petrol si motorina pentru agricultura.

Prin Europa am tot circulat. Singurele zone ramase neacoperite sunt cele referitoare la Serbia si Bosnia. Asta era si subiectul topicului.
Revin la voi cu solicitare de info. Cu cat mai diverse, cu atat mai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate