Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Raspundere juridica diriginte santier

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
CastelC

CastelC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.06.2012
Salut,


Ma gandesc sa contractez un diriginte de santier pentru o lucrare P+E din mediul rural si as dori sa stiu care este raspunderea sa.

De exemplu, in cadrul legii 10 pe 1995, privind calitatea în constructii, Art. 29., se preved persoanele care raspund pentru viciile ascunse.

Cat timp legea nu se aplica constructiei pe care o am in vedere, care este raspunderea unui diriginte de santier pentru o lucrare executata in regie proprie?


Multumesc mult pentru raspunsuri.

#2
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 CastelC, on 19th June 2012, 23:43, said:

Salut,


Ma gandesc sa contractez un diriginte de santier pentru o lucrare P+E din mediul rural si as dori sa stiu care este raspunderea sa.

De exemplu, in cadrul legii 10 pe 1995, privind calitatea în constructii, Art. 29., se preved persoanele care raspund pentru viciile ascunse.

Cat timp legea nu se aplica constructiei pe care o am in vedere, care este raspunderea unui diriginte de santier pentru o lucrare executata in regie proprie?


Multumesc mult pentru raspunsuri.
Raspunderea lui,este ca trebuie sa semneze pe structura de rezistenta o garantie de 30 de ani,inclusiv executantul,RTE-responsabil tehnic cu executia,dar te costa bani multi si oricum "garantia" este valabila doar daca esti tot timpul acolo,verifici la singe tot,inclusiv analize de laborator la betonul cifat si pc 52,iar singur e cam greu,trebuie sa ti mai iei un frate sau var de incredere pt ca in rest,prietenii abia te asteapta "sa intorci capul" si te au facut,in prietenii intra si noii vecini samd!Se fura  in draci,dirigintii de santier se cam stie ca s consumatori de alcool...deci,increderea trebuie sa fie oarecum limitata,grija mare in alegerea firmei sau echipei care iti va construii casa...Legea este doar asa de...forma,doar daca se intimpla ceva la un cutremur devine responsabil,altfel nu prea ii mai prinzi!Putina lectura de specialitate nu strica,face f mult bine ,atit la buzunar cit si la calitatea lucrarii!Sanatate,Razvan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate