Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Demontare/remontare termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Trebuie sa instalez 2 aparate Mitsubishi luate de la Ledaserv Galati. Problema e ca am cate un ochi mobil pe fiecare camera unde vor fi instalate, iar solutia pt a scoate exterioru' e sa dau jos sticla de la ochiul fix. Tamplarie aluminiu. Cum se face asta? Intai bagheta si apoi cauciucul sau cum?

#2
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Baga niste poze ca sunt sisteme si sisteme.

In principiu iti trebuie doua ventuze de mana caci daca incerci fara posibil sa te accidentezi (grav). Si da, la majoritatea sistemelor e suficient sa scoti bagheta si geamul se elibereaza. Cauciucul este de fapt o garnitura intre bagheta si geam. Scoti bagheta, iese si cauciucul.

Sfatul meu e sa dai 20 de euro la doi baieti de la orice firma de tamplarie de pvc sau aluminiu sa vina sa iti dea jos geamul si eventual sa il puna la loc. Nu de alta dar platesti mai mult daca il spargi din lipsa de experienta si scule (ca nu cred ca ai niste ventuze speciale prin debara).

Edited by Arkouda, 19 June 2012 - 22:10.


#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Ar trebui să se priceapă cei cu aerul.

La tâmplăria din aluminiu, scoți întâi garniturile, apoi baghetele verticale și la sârșit cele orizontale(dacă sunt tăiate cum se taie de obicei).
Dacă geamurile nu sunt mari(sub 1,5 mp) le poți lua ușor cu mănuși. Iese întâi aplecându-l spre tine de sus, apoi se ridică și se pune undeva pe covor/linoleu, etc, în picioare, sprijinite de perete.

Când se pun înapoi, se repetă operațiunea în sens invers. Foarte important să fie așezate ambele foi de sticlă ale termopanului pe calele de sub el, altfel, riști spargerea când se bat baghetele cu ciocanul de cauciuc, dacă nu intră la mână.

Edited by Digix, 19 June 2012 - 23:10.


#4
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postmorogan, on 19th June 2012, 22:00, said:

Trebuie sa instalez 2 aparate Mitsubishi luate de la Ledaserv Galati. Problema e ca am cate un ochi mobil pe fiecare camera unde vor fi instalate, iar solutia pt a scoate exterioru' e sa dau jos sticla de la ochiul fix. Tamplarie aluminiu. Cum se face asta? Intai bagheta si apoi cauciucul sau cum?

Ai mare grija la asezarea geamurilor jos, dupa demontare, foloseste niste scandurele ceva pentru a le aseza caci se ciobesc la colturi foarte usor.

#5
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Rezolvat, singurel. Geamuri MAAARI dar foarte bune sfaturi! Merci

#6
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
Am nevoie de o sugestie. Vreau sa dau jos un geam termopan de dimensiuni mici si nu stiu ce scula sa folosesc sa demontez baghetele. Am vazut pe you tube unii care incercau cu cutitul sau surubelnita (stricau plasticul) si altii cu un spaclu mai dur. Exista si vreo alta scula care sa se potriveasca mai bine?
Multzam.

Edited by judas, 02 October 2021 - 10:29.


#7
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 judas, on 02 octombrie 2021 - 10:28, said:

Vreau sa dau jos un geam termopan de dimensiuni mici si nu stiu ce scula sa folosesc sa demontez baghetele. Am vazut pe you tube unii care incercau cu cutitul sau surubelnita (stricau plasticul) si altii cu un spaclu mai dur. Exista si vreo alta scula care sa se potriveasca mai bine?
E am folosit spaclul mai lat un pic. E bine sa fie ascutit cat de cat.
Se incepe de la mijloc si apoi se merge catre margini. Daca bagheta e mica va merge un pic mai greu.
Un semn oricum va ramane acolo, cat de mic ar fi el.
De pus la loc, le-am asezat cu mana si apoi batut cu un ciocan de cauciuc.

#8
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 03.01.2019
Am cumpărat un geam termopan, dat are o gaură între acele camere în lateral.
Cum pot astupa acea gaură?
Se pot demonta geamurile între camere?
Dacă da...cum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate