Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Turkish Airlines ( THY )

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#19
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postraul_6776, on 8th July 2012, 18:47, said:

Nu au murit doar cei 3 piloti ! In total au murit 9 persoane in accidentul din 2009 de pe Schiphol
acelasi an si o companie din mareatza U.E.

ia verifica, a scapat vreunul sau au crapat toti? :naughty:

http://en.wikipedia....ance_Flight_447

#20
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010
Pentru anul 2012, Turkish Airlines a obtinut locul 7 intre cele mai bune companii aeriene din Estul Mijlociu si Estul Indepartat, intr-un clasament care arata astfel:

1. Qatar Airways
2. Asiana Airlines
3. Singapore Airlines
4. Cathay Pacific Airways
5. ANA All Nippon Airways
6. Etihad Airways
7. Turkish Airlines
8. Emirates
9. Thai Airways
10 Malaysia Airlines

#21
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Am zburat eu acum cu acel 737-800 ,e foarte ok, pe toate zborurile am avut spatiu suficient la picioare si sunt un tip mai solid .

Instructiunile se fac pe monitoare, nu mai danseaza stuarzii prin avion .

Cel mai mult mi-a placut mancarea : sandwichuri foarte bune, o salata de vinete cu rosii , fasole cu diverse, deserturile erau minunate si ele .
BTW : nici o intarziere , nici macar 5 minute.

A fost o aterizare cam ciudata la un moment dat, avionul a coborat foarte usor, nu se simtea nimic, a planat putin deasupra pistei si deoadata s-a trantit de sol, nu am mai patit asta.

Referitor la pregatire : citeam printr-o revista la ei acolo ca au un centru foarte bine pus la punct pentru pregatirea pilotilor dar si a controlorilor de trafic, sunt zeci de teste care se dau si ca sunt foarte cautati si de alte companii din lume pentru a oferi stagii de pregatire.

Dealtfel aeroportul Ataturk a depasit in aprilie marile aeroporturi din Europa ( FRA, CDG , BCN  ) la trafic , au ajuns la 11.5 mil de pasageri cu o crestere de 14 % parca fata de anul trecut . Celelalte au inregistrat o scadere a numarului de pasageri .

#22
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010
Patru noi destinatii in urmatoarele luni ale anului 2012 pentru compania aeriana Turkish Airlines :
- Kinshasa - Republica Democrata Congo - aeroportul international N'djili - din 27.08.2012 ,
- Sabha - Libia - aeroport Sebha - din 02.09.2012 ,
- Sharm El Sheikh - Egipt - aeroportul international Ophira - din 09.10.2012 ,
- Male - Maldive - aeroportul international Ibrahim Nasir - din 24.11.2012 .

#23
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
puteti sa-mi precizati si mie un pret la avion pentru o persoana pana in Antalya un adult cu toate taxele???? pentru luna august sa zicem

#24
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
226 EUR, toata luna.

#25
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postalin97, on 9th August 2012, 21:33, said:

puteti sa-mi precizati si mie un pret la avion pentru o persoana pana in Antalya un adult cu toate taxele???? pentru luna august sa zicem
Verifica si Pegasus , www.flypgs.com

#26
marylenac

marylenac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2011
Buna tuturor,

voi pleca spre Chicago in octombrie cu T.A, de pe Otopeni cu escala in Istambul. Nu am zburat niciodata pe o distanta atat de mare si am mari emotii, de fapt sunt ingrozita. Nu am citit prea multe despre ei, ma intereseaza daca ma puteti ajuta cu ceva info mai actuale (eventual link de citit) despre cum sunt aparatele care zboara spre Chicago, inteleg ca in general se respecta programul, cu cate kg de bagaje am voie sau cate bagaje de cala, mor de foame in avion, am voie cu parfum in bagajul de mana, etc. Scuze pt incoerenta mesajului dar vestea ca voi pleca m-a luat prin surprindere si sunt cam in ceata.... Multumesc anticipat...

#27
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006

View Postmarylenac, on 04 septembrie 2012 - 14:57, said:

Buna tuturor,

voi pleca spre Chicago in octombrie cu T.A, de pe Otopeni cu escala in Istambul. Nu am zburat niciodata pe o distanta atat de mare si am mari emotii, de fapt sunt ingrozita. Nu am citit prea multe despre ei, ma intereseaza daca ma puteti ajuta cu ceva info mai actuale (eventual link de citit) despre cum sunt aparatele care zboara spre Chicago, inteleg ca in general se respecta programul, cu cate kg de bagaje am voie sau cate bagaje de cala, mor de foame in avion, am voie cu parfum in bagajul de mana, etc. Scuze pt incoerenta mesajului dar vestea ca voi pleca m-a luat prin surprindere si sunt cam in ceata.... Multumesc anticipat...

Aici http://www.turkishai...ices/index.aspx poți găsi informații detaliate legate de zborul cu Turkish Airlines.

#28
marylenac

marylenac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2011
Merci frumos pt link.
A calatorit cineva de curand peste ocean cu ei?

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A calatorit un amic pe ruta OTP - IST - JFK si retur. Boeing B777-300ER si la dus si la intors, in stare excelenta. Decolat / aterizat la timp si la dus si la intors, personal de zbor amabil.

Legat de la bagaje, citeste te rog: http://www.turkishai...o-United-States

Si nu, nu te lasa nimeni sa mor de foame in avion :)

#30
marylenac

marylenac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2011
da, am citit...e clar ca nu o sa ma lase sa mor de foame, ma gandeam ca imi dau acolo, o maslinuta pe o felie de rosie de ex....si parca nu ar fi ajuns atata cale cat am de facut...Oricum, ma gandeam sa imi iau in bagajul de mana ceva sticsuri sau un pachet de biscuiti, un baton cu cereale, ceva...
Acum, lasand gluma la o parte, cel mai tare imi era frica de faptul ca nu stiam cum sunt aparatele lor de zbor, pilotii, au existat si ceva peripetii cu putin timp in urma...
Bine, inca am asa o urma de teama, dar speram sa fie bine....

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai in principiu poti sa-ti iei cam orice vrei tu dupa ce faci controlul de securitate si check-in :-) SI sandwich-uri si sticksuri, dulciuri, sucuri, samd.

Sunt intr-o stare foarte buna avioanele si te asigur ca si pilotii care opereaza rutele acestea mai lungi au o experienta foarte mare.

Eu ii recomand :)

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu tocmai ce am zburat cu ei pe ruta Copenhaga - Istanbul - Bangkok...de fapt, e a doua oara cand i-am incercat.

nu am nimic de reprosat.profesionalism si nimic mai mult.

catering ok.

flight entertainment ok.

cat despre bagaje si alte cele, verifica link-urile.posibil sa fie ceva mai aspre regulile pentru intrarea in land of the brave.

ps.daca ai transfer lung, peste 8-10 ore, poti sa alegi intre hotel/tur gratis al Istanbului.

#33
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010
In urmatorii 4 anii compania Turkish Airlines isi va marii flota cu inca 15 aeronave Airbus A330-300.

#34
gstoicea

gstoicea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2009
Am zburat cu ei, acum in octombrie, pe ruta Bucuresti-Istanbul-Singapore si retur. Din pacate, sunt OK doar pe Bucuresti-Istanbul (deh, reguli UE!). Pe Asia e cel mai prost zbor pe care l-am avut vreodata: scaune inghesuite, mancare proasta, serviciu execrabil, intarzieri. . . Iar despre aeroportul din Istanbul. . . organizare turceasca, adica harababura.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuia sa optezi pentru un bilet business daca nu iti plac locurile inghesuite din 777 la Economy :)

#36
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010
Dezvoltare impresionanta a celor de la Turkish Airlines !
Numai in perioada 01.01.2012 - 18.10.2012 au achizitionat 24 de noi aeronave ( 14 Airbus + 10 Boeing ), doua in primele 18 zile ale acestei luni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate