Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

...am nevoie de acte ? pentru un acoperis de bloc ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
radaschin

radaschin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.06.2005
Salut,

    Nu stiu daca am ales sectiunea care trebuie, imi cer scuze pentru acest lucru Administratorului acestui forum.

Am si eu o intrebare. Locuiesc la etajul 4 si doresc sa imi construiesc un acoperis  conform desenului. Nu vreau sa il inalt decat cu 10 cm de la plafonul blocului si cu o panta cat sa curga apa, astfel incat la marginea blocului voi avea inaltimea de 10 cm iar in celalalt capat al acoperisului inaltimea de 40 cm. Tot acoperisul este facut pe structura metalica mai exact pe profil dreptunghiular de metal si apoi deasupra pusa tabla galvanizata ondulata. Profilul metalic este prins de acoperis cu dibluri de metal impuscate.
  Pentru o aseamenea lucrare pe care o execut eu cu materialele mele si acordul tuturor locatarilor am nevoie de Proiect si alte Acte aferente de la Primarie, etc. ?

   Va multumesc.

Attached Files



#2
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
sigur vei avea nevoie de aprobari ,dar daca nu te toarna nimeni iar in timp ce lucrezi nu te vede cineva responsabil,dai bataie
singura lucrare de care nu ai nevoie de aprobari si nici de acordul vecinilor este cea de hidroizolore
spor

Edited by stelica_33, 18 June 2012 - 15:26.


#3
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
1 - ai postat gresit
2- ai nevoie de acte/aprobare
3 - nu vei primi aprobare sa executi ceea ce doresti tu. Apa/zapada/turturii nu au voie sa cada de la et 4.

#4
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Si mai mult decat atat, trebuie expertizat tehnic tot blocul, intrat pe la fiecare in casa, masurat, vazut ce-a spart/modificat.....costa cat nu face.....Vinde apartamentul mai bine... :D

#5
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009

View Postgabian22, on 18th June 2012, 16:34, said:

Apa/zapada/turturii nu au voie sa cada de la et 4.
Nu are voie legal, dar cunosc zeci de cazuri... Unul in blocul in care locuiesc

Edited by ady_95, 18 June 2012 - 15:40.


#6
florincinci

florincinci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.06.2010

View Poststelica_33, on 18th June 2012, 16:25, said:

sigur vei avea nevoie de aprobari ,dar daca nu te toarna nimeni iar in timp ce lucrezi nu te vede cineva responsabil,dai bataie
singura lucrare de care nu ai nevoie de aprobari si nici de acordul vecinilor este cea de hidroizolore
spor

Nu mai incurajati prin astfel de indemnuri oamenii sa faca prostii (auzi, daca nu te toarna nimeni sau daca nu te vede cineva responsabil).
In ce tara traim ? Pe toti ii auzi: dar vecinul / prietenul / ...... a facut asa si a fost totul bine.

Si ce sa va intampla cand un astfel de acopris va cadea si va lua poate o viata ? Stiu multe cazuri in care acoperisul a fost luat cu totul de pe bloc (insuficient ancorat, subdimensionat, etc).
Lasati oamenii de specialitate sa isi faca treaba si mergeti intotdeauna pe calea legala.

IMI DORESC SA NU MAI CITESC ASTFEL DE TAMPENII !

#7
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Este necesara A.C. pt. ca se schimba forma acoperisului si acordul tuturor proprietarilor (nu locatarilor) pentru ca acoperisul la bloc este bun comun al tuturor proprietarilor imobilului. Daca tu vii si-l darami pe ala vechi care este si in coproprietatea unui vecin care nu ti-a dat acordul lui se cheama distrugere si este cam infractiune.

#8
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postflorincinci, on 5th August 2012, 18:25, said:

Nu mai incurajati prin astfel de indemnuri oamenii sa faca prostii (auzi, daca nu te toarna nimeni sau daca nu te vede cineva responsabil).
In ce tara traim ? Pe toti ii auzi: dar vecinul / prietenul / ...... a facut asa si a fost totul bine.

Si ce sa va intampla cand un astfel de acopris va cadea si va lua poate o viata ? Stiu multe cazuri in care acoperisul a fost luat cu totul de pe bloc (insuficient ancorat, subdimensionat, etc).
Lasati oamenii de specialitate sa isi faca treaba si mergeti intotdeauna pe calea legala.

IMI DORESC SA NU MAI CITESC ASTFEL DE TAMPENII !
Perfect dar absolut perfect de acord cu tine. :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate