Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

LESS like css

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Salut de curand am aflat si eu de existenta LESS. Am cateva intrebari. Cum este mai bine sa fie folosit interpretorul in php server side sau js client side? Mai cunoasteti modalitati la fel de a creea css dinamic? Avantajele imi dau si eu seama care sant, dar dezavantaje majore exista?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
La design nu umbli in fiecare minut incat sa-l regenerezi dinamic pentru fiecare client.

#3
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Nu , dar e ok ca pot scapa de cod redundant folosind variabile si mixin. Si la o simpla editare a fisierului css doar modific variabila, nu sa stau sa caut prin 30-40 de reguli css pt a modifica propietatea.

#4
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
intrerpretorul js este aproape inutil.
eventual il poti folosi in timpul dezvoltarii site-ului si cam atat.

ce trebuie sa faci e sa compilezi acel .less si sa servesti .css standard vizitatorului. tine cont ca exista multi utilizatori cu javascript dezactivat.

presupun ca sunt aplicatii pt compilat less, dar poti face asta si cu interpretorul php. numai ai grija sa pui .css-ul generat intr-un fisier .css temporar (cache) pe server, ca sa nu fie compilat la fiecare request..
si il regenerezi de cate ori se schimba data de modificare a fisierului .less, adica de cate ori faci modifcari la cod

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate