Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Viza de studiu

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alecsmatei2002

alecsmatei2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 19.12.2007
Salutari. Am citit pe site-urile de profil  despre tipurile de viza pentru Australia sau Noua Zeelanda. Studii superioare nu am si nici meserie care sa fie in lista pe care ei o accepta. Singura solutie de a ajunge acolo ar fi viza de studiu, nu? Mi-ar fi de ajutor niste pareri despre tipul asta de viza, ca pe site-uri sunt prea multe deodata.
- cat de greu se obtine viza de studiu
- daca dupa expirarea vizei exista posibilitatea de prelungire sau de schimbare in alt fel de viza...oricum scopul fiind sa raman acolo, LEGAL.
- am citit ca pe timpul studiilor se poate munci, 40 de ore pe saptamana, ceea ce e foarte bine zic eu.
- nu mai stiu, mai ziceti voi daca stiti ca eu sunt cam nauc acum :)

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pai, gasesti o universitate, le spui ca doresti sa urmezi cursurile la ei, platesti taxa pe un an de zile si apoi te prezinti la ambasada pentru viza. La ambasada trebuie sa prezinti dovezile primite de la scoala pe care urrmeaza sa o faci cum ca ai fost acceptat si ca ai achitat suma necesara. De asemenea trebuie sa faci dovada ca ai cu ce te intretine in perioada  studiilor. Trebuie sa fii foarte bine informat in privinta studiilor pe care urmeaza sa le faci, in privinta conditiilor de cazare si in privinta celorlalte costuri. Daca exista orice fel de dubiu cum ca ai alte planuri, nu primesti viza si pierzi banii.

#3
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 23.09.2010
Taxele de scolarizare au devenit prea mari de cand s-a intarit dolarul australian. Ia-ti IELTS-ul sau ce alt certificat de limba engleza (ce ti-l cere universitatea) de pe-aici. Acolo e mult mai serios, de cand au prins nishte chinezi, cu substituire de persoane, anul trecut. A vuit toata presa lor...

#4
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postalecsmatei2002, on 16th June 2012, 07:49, said:

- daca dupa expirarea vizei exista posibilitatea de prelungire sau de schimbare in alt fel de viza...oricum scopul fiind sa raman acolo, LEGAL.
Viza de studii e valabila pe perioada studiilor. Cand ai terminat scoala expira si viza. Sa o schimbi in altfel de viza nu se poate, ci doar sa aplici pentru un altfel de viza.
Orice variante ai incerca, sugestia mea sincera e sa nu incerci sa ramai ilegal, mai devreme sau mai tarziu o sa fii prins. Atitudinea fata de imigratia ilegala si munca la negru e diferita fata de Europa sau US. Ca sa nu mai zic ca viata e cam scumpa pe aici si ca imigrant ilegal nu ai acces la asistenta medicala gratuita, diverse tipuri de ajutor, compensatii daca ceva merge rau la munca si te accidentezi mai nasol, si asa mai departe.

View Postalecsmatei2002, on 16th June 2012, 07:49, said:

- am citit ca pe timpul studiilor se poate munci, 40 de ore pe saptamana, ceea ce e foarte bine zic eu.
Unde ai citit asta? Titularul vizei de studii are voie sa lucreze doar 20 ore pe saptamana pe tipul asta de viza. Daca esti casatorit si iti iei si sotia cu tine, EA poate lucra full time. dar tu nu.

#5
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 06.03.2005

View Postalecsmatei2002, on 15th June 2012, 22:49, said:

Salutari. Am citit pe site-urile de profil  despre tipurile de viza pentru Australia sau Noua Zeelanda. Studii superioare nu am si nici meserie care sa fie in lista pe care ei o accepta. Singura solutie de a ajunge acolo ar fi viza de studiu, nu? Mi-ar fi de ajutor niste pareri despre tipul asta de viza, ca pe site-uri sunt prea multe deodata.
- cat de greu se obtine viza de studiu
- daca dupa expirarea vizei exista posibilitatea de prelungire sau de schimbare in alt fel de viza...oricum scopul fiind sa raman acolo, LEGAL.
- am citit ca pe timpul studiilor se poate munci, 40 de ore pe saptamana, ceea ce e foarte bine zic eu.
- nu mai stiu, mai ziceti voi daca stiti ca eu sunt cam nauc acum :)

Pentru Noua Zelanda nu ai nevoie de viza de intrare. Poti sta acolo (statut de turist) 90 de zile, iar la cerere iti poti prelungi sederea acolo cu inca 90. Problema va fi legalizarea statutului. Daca nu iti legalizezi statutul acolo in aceasta perioada, trebuie sa parasesti tara si numai poti intra acolo decat dupa 1 an de zile (faimoasa regula 90 in decurs de 6 luni). Chestiile astea sunt general valabile in orice tara unde poti intra ca turist fara viza, exceptie spatiul comunitar.

Edited by fabian23, 16 June 2012 - 16:40.


#6
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
din  viza de student se poaet apoi aplica pentru viza de rezidenta permanenta ?cam ce joburi part time poti lucra acolo si cam ce castiguri ai face

#7
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postnasty1987, on 11th July 2012, 04:04, said:

din  viza de student se poaet apoi aplica pentru viza de rezidenta permanenta ?
CUm adica "din" viza de student? Se poate aplica pentru rezidenta permanenta si fara sa fii student. Nu iti garanteaza insa nimeni ca vei si primi rezidenta.
Daca te gandesti ca faptul ca vii ca student iti aduce oarece avantaj, eu zic sa te gandesti mai bine, sansele sa ajungi la aeroport cu destinatia Ro dupa ce ti-ai terminat banii pe studiile facute aici sunt mai mari decat cele de a ramane.

View Postnasty1987, on 11th July 2012, 04:04, said:

cam ce joburi part time poti lucra acolo si cam ce castiguri ai face
Castigul minim e parca 17aud/ora. Cu 20 ore lucrate saptamanal (ca nu ai mai mult voie ca student) esti cam muritor de foame la banii astia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate