Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

RDS Business

- - - - -
  • Please log in to reply
1199 replies to this topic

#1153
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014
Sta mereu in maxim sau mai fluctueaza ?

#1154
caracal

caracal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 30.01.2007
De cate ori am facut teste, a fost maxim. Torrentul nu cred ca e relevant, dar mereu a luat cu ~60mB/s. Nu am observat probleme de viteza...

#1155
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008

View PostMembruAnonim, on 02 ianuarie 2016 - 16:14, said:

Huh?!? Ce treaba are suportul tehnic cu service-ul? Sau ai impresia ca cei care suna clientii pentru a le oferi suport sunt fix aceleasi persoane care vin la clienti sa traga fire, refaca mufe, schimbe echipamente?
Never ever, unii sunt roboteii din call center (call center de Craiova la rezidential si de Bucuresti la business), altii sunt Doreii din teren, care la randul lor sunt comandati de un director tehnic sau sef de echipe, unele structuri mi s-au dezvaluit cand ma luptam cu morile de vant in 2011-2012 ca sa obtin fibra optica de acasa fara de care ma simteam handicapat.

Si nu mai au voie sa vina la interventii fara ticket in call center cam din 2012, poate sa fie si mama sau tatal lor, tot trebuie justificata motorina prin ticket de call center.

View Postcaracal, on 02 ianuarie 2016 - 20:01, said:

Da, contractul este facut mai demult, cand inca era Acces 100 (am inteles ca acum nu mai este).
Nu stiu treaba cu suportul cum este, eu o singura data am avut nevoie sa apelez la ei si mi-a placut. A venit o echipa in aceeasi zi, pe la 9 seara, la putin timp dupa ce am facut sesizarea. Cand a venit echipa sa-mi monteze ONT-ul, intr-o sambata dimineata, am inteles ca ei lucreaza la o firma care are contract cu RDS pentru instalari.
Pentru mine este mai avantajos business-ul peste rezidential pentru ca aveam nevoie de IP static. Cu ocazia asta, pentru 1E/IP, am mai luat 2 IP-uri Posted Image

Interesant ca nu mai exista Access 100 ci a devenit 500, eu am abonament business la bloc inca din 2006 care a fost naiba stie ce viteza la inceput prin cable modem HFC Scientific Webstar, 10 mbps pana in 2013 cand a devenit 50 si 100 mbps din 2014 sau chiar inceput de 2015.

Sunt legat cu 4 fire de pe casa scarii, link de 100 intr-un router ce poate maxim 200 mbps pe PPPoE, eu nu fac nici o cerere dar oare ma voi trezi curand cu baietii pentru a instala ONT in apartament? Pana acum la business chiar daca aveai peste 100 mbps gen Access 300, tot pe casa scarii te legau la abonare. Oare vin cu alt fir pentru telefonul fix si leaga 8 sarme in cel existent?

Am un telefon fix legat pe fir separat, vechiul fir de Romtelecom, iar al doilea telefon fix a ramas in cablul UTP, pana sa portez Romtelepomul aveam ambele linii de fix in cablul UTP, cum le legasera in iulie 2009 cand au venit cu ONT pe scara si am fost primul migrat de la HFC Docsis la GPON.

View Postgigsnet, on 02 ianuarie 2016 - 20:03, said:

Sta mereu in maxim sau mai fluctueaza ?

Fluctueaza doar vitezele de pe serverele UPC si Telekom, in rest este maxim mereu (933 mbps in cazul meu acasa) mai ales pe serverele RDS, pe alea scade doar la defectiuni sau incidente de retea care sunt rarisime, mai degraba iti pica de tot la incidente.

#1156
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaceasca85, on 03 ianuarie 2016 - 00:05, said:

Never ever, unii sunt roboteii din call center (call center de Craiova la rezidential si de Bucuresti la business), altii sunt Doreii din teren, care la randul lor sunt comandati de un director tehnic sau sef de echipe[...]
Gresit. Confunzi Call-Center-ul cu Supportul Tehnic. Unii sunt level 1 ailalti sunt level 2. Aia de la support nu vor raspunde niciodata la telefon. Aia de la CC viseaza sa ajunga la Support ca sa nu mai raspunda la telefon. Cam asa e prin fiecare firma / compania / ISP care are si CC si Support.

#1157
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
In septembrie 2013 directorul tehnic mi-a dat numarul cuiva de la suport tehnic, cu acela am rezolvat faxul care a mers dupa portare pe 2 SMTA-uri care au crapat, un ZTE si un Audio Codes, dar culmea nu mergea cand au readus vechiul Tainet din 2009 a carui schimbare eu o cerusem, singurul voice gateway care vine cu fax dezactivat pe setarile de fabrica dar e cel mai bun pe care il au.

Eu am gresit cerand schimbarea voice gateway-ului pentru un simptom care se manifesta pe ambele porturi la care eram conectat(credeam ca am petarda de Audio Codes), dar nu si pe al 3-lea port (are 8 porturi) pe care mi-au portat in cele din urma faxul, daca nu te doare capul, nu te lega, am incercat sa evit nefunctionarea faxului si tot l-am enervat pe tata cu "RCS-ul meu" cum imi zicea. Din septembrie 2013 nu a mai fost nici o problema cu fixul/faxul dar tata nu a mai apucat sa-l foloseasca, lasa ca dau eu faxuri in loc de plicuri. Institutiile imi raspund prin plicuri.Posted Image

Suportul tehnic sunt aceia cu care vorbesc la telefon Doreii veniti la fatza locului, mai ales pentru a activa ONT-uri, SMTA-uri sau porturi din switch, a se informa despre erorile primite, a dicta Doreilor ce manevre sa faca etc.

Edited by Neaceasca85, 03 January 2016 - 20:24.


#1158
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Aia posibil sa fie level 3 depinde de regiune. In bucuresti stiu ca in cazuri mai dubioase se suna la tehnic sau noc cum zic ei sa ii ajute cand supportul nu e in stare / nu tine de ei.

#1159
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 09.12.2005
Corect, adevăratul tehnic sunt cei de la noc și sunt level 3 .
Cei de la suport sunt level 2 și se ocupa de mărunțișuri, inregistrarea ont-urilor în retea, reseturi, confirmarea echipamentelor.. Etc. Basic stuff.
Iar negrii pe plantație sunt cei de la call center, adică level 1 .

#1160
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013
Urgent, daca stie cineva. Posted Image

Vreau sa fac un abonament voce Optim 2 pe PFA. Ca persoana fizica acum platesc 2 euro/luna.

E adevarat ca tarifele business (inclusiv pfa) sunt altele decat cele pentru persoane fizice? Cel putin asa mi-a spus un prieten si daca de aici stie cineva, n-as vrea sa bat drumul tocmai pana la sediul central pt intrebarea asta.

Ma intereseaza si cam care ar fi tariful pt business la abonamentul Optim 2. Multumesc.

Edited by enachescus, 06 December 2016 - 17:49.


#1161
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Uite aici http://www.rcs-rds.r...ness-voce-optim

#1162
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013

View PostVladutzU2013, on 06 decembrie 2016 - 18:35, said:


Esti sigur? Ca aici apar aceleasi tarife ca la persoane fizice. Am sunat si la rds si mi-a zis cineva sa merg la un sediu in centrul orasului, ca acolo tarifele se negociaza, dar nu m-a putut lamuri daca astea sunt tarifele, adica astea afisate pe site...

#1163
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
enachescus-Din moment ce sunt afisate pe site probabil ca sunt valabile,poti lua legatura si cu un agent de la sediu poate obtii ceva mai bun.

#1164
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
La mine nu au negociat nimic, m-au ținut în bătaie de joc la 10€ și 1500 de minute, așa că am trecut la Orange. Mobilul lor e bătaie de joc. În schimb.. netul fix:
[ http://www.speedtest.net/result/5866108422.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și pe Torrent am ajuns la 75MB/s. Mai mult nu știu de duce routerul meu, am un netis, cam cel mai de buget router care duce viteze din astea.

Edited by benis, 11 December 2016 - 12:29.


#1165
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Pe de altă parte,  Orange îmi oferă 1 gbit/s cu 0,5 gbit/s la 11 euro,  cam de 3 ori mai ieftin.
Se pare că Digi devine din ce în ce mai puțin interesant.

#1166
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,421
  • Înscris: 08.06.2005
Doar ca acoperirea FTTH Orange / Telekom lasa de dorit, trebuie sa ai noroc sa fie fibra.
La adresa mea din Timisoara, Telekom nu are FTTH, viteza maxima oferita e 30 Mbps pe ADSL, iar Orange folosind infrastructura Telekom, nu e disponibil serviciul Home Net, nici macar pachetul de 100 Mbps.
In timp ce la aceeasi adresa, RDS ofera de mult timp 1 Gbps, iar UPC 500 Mbps.

Ce ai mentionat tu la 11 euro e abonament business? Pretul asta e si pentru persoane fizice, daca esti deja abonat Orange si semnezi pe 24 de luni, altfel e 13,75 euro. Daca nu faci pe 24 de luni mai platesti si chirie 4 euro/luna echipamentul, iar daca vrei IP fix mai adaugi inca 2 euro/luna.
Asa la rezidential si RDS are 1 Gbps la 39 lei.

Edited by deathnite, 17 December 2016 - 05:53.


#1167
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
RDS îmi cere pentru același abonament 35 de euro.  La Orange,  hai că mai pun și ip fix și tot nu trec de jumate. Da,  este o ofertă personalizată pentru abonament pe firmă.

Că ce oferă RDS la rezidențial,  nu mă încălzește.

#1168
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
deathnite, 30 mbps este VDSL, ADSL nu trece de 22 mbps.

#1169
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Eu am bagat la niste birouri teritoriale cu maxim 5 angajati DigiNet Acces la 11 Euro cu IP Static.
Merge ireprosabil, viteze atinse sunt cele specificate.
Am schimbat de la Telekom care pentru fibra cereau 100 si ceva de Euro. Pe ADSL aveam birouri unde imi ofereau maxim 1-2 Mbps pe upload  ceea ce in ziua de zi, chiar si pentru un birou mic mi se pare inacceptabil.

#1170
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Maxim 0,90 mbps e uploadul la ADSL.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate