Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Acoperire Cosmorom (Cosmote)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3073 replies to this topic

#2071
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View PostCross-Gleam, on 1st November 2010, 17:49, said:

Antenele CDMA au fost mutate pe cladirea Romtelecom situata vis-a-vis de Piata Domenii.
Hai ca tot e bine...3 retele cu 3 locatii diferite alea aceleasi familii OTE. Se gaseste un loc si pentru "refugiatii Zapp" :coolspeak:

#2072
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Totusi, in urma desfiintarii site-ului despre care vorbeam, zona Manastirii Casin a ramas cu semnal 3G slab... exista un site Cosmote 2G in apropiere, poate se va monta si 3G pe el..

#2073
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

View Posthoria.popescu, on 2nd November 2010, 15:43, said:

Totusi, in urma desfiintarii site-ului despre care vorbeam, zona Manastirii Casin a ramas cu semnal 3G slab... exista un site Cosmote 2G in apropiere, poate se va monta si 3G pe el..

Au si 3G pe cladirea Romtelecom.

#2074
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009
Pentru cine este interesat, lista cu localitatile in care se comercializeaza HSPA-ul Cosmote (noiembrie 2010).

Attached Files



#2075
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postd1ab0l33k, on 2nd November 2010, 21:09, said:

Pentru cine este interesat, lista cu localitatile in care se comercializeaza HSPA-ul Cosmote (noiembrie 2010).
Ma indoiesc ca este ceva actualizat. De ce zic asta? Pentru ca in zona Campina (jud.Prahova) este trecuta doar Poiana Campina cu EVDO-EDGE, dar in orasu Campina este HSPA bine merci, ce-i drept in centru mai puternic semnalul, iar catre periferie mai slabut dar se poate naviga. Mai este semnal 3G si in CRIVINA, intre Ploiesti si Bucuresti, zona ce nu am vazut-o trecuta pe lista data de tine.

P.S. Scuze...acum am vazut mai bine, in fisierul atasat de tine sunt doar conexiunile EVDO si EDGE....ce ziceai de HSPA???? Sau 3GT COMERCIAL insemna orasele acoperite cu HSPA???

#2076
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Postcuculea, on 2nd November 2010, 21:21, said:

Ma indoiesc ca este ceva actualizat. De ce zic asta? Pentru ca in zona Campina (jud.Prahova) este trecuta doar Poiana Campina cu EVDO-EDGE, dar in orasu Campina este HSPA bine merci, ce-i drept in centru mai puternic semnalul, iar catre periferie mai slabut dar se poate naviga. Mai este semnal 3G si in CRIVINA, intre Ploiesti si Bucuresti, zona ce nu am vazut-o trecuta pe lista data de tine.

P.S. Scuze...acum am vazut mai bine, in fisierul atasat de tine sunt doar conexiunile EVDO si EDGE....ce ziceai de HSPA???? Sau 3GT COMERCIAL insemna orasele acoperite cu HSPA???
chiar asa... 3G comercial inseamna acoperire 3G in acea localitate...
sper ca nu.eu m am uitat pe judetul Suceava. si spune niste aberatii acolo...de ma doare mintea...cunosc multe localitati care nu au o boaba de evdo dar de 3G

#2077
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Posthuafa, on 2nd November 2010, 21:58, said:

chiar asa... 3G comercial inseamna acoperire 3G in acea localitate...
sper ca nu.eu m am uitat pe judetul Suceava. si spune niste aberatii acolo...de ma doare mintea...cunosc multe localitati care nu au o boaba de evdo dar de 3G

Nu are legatura EV-DO cu 3G/HSPA.
Lista a fost verificata si reverificata... daca sunt localitati ce nu apar pe lista desi au acoperire 3G/HSPA, vor fi adaugate in urmatoarele update-uri!

#2078
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Postd1ab0l33k, on 2nd November 2010, 22:04, said:

Nu are legatura EV-DO cu 3G/HSPA.
Lista a fost verificata si reverificata... daca sunt localitati ce nu apar pe lista desi au acoperire 3G/HSPA, vor fi adaugate in urmatoarele update-uri!
Am inteles..insa in Suceava nu este nici un site Cosmote upgradat la 3G,sau din ce stiu eu..cei acolo 3G, e doar de la Zapp...cu 2-3 exceptii.satele bunicilor mei care nu au 3G sau foarte slab, verificat pe 15 octombrie 2010
ce ma mira e ca se prezinta doar acoperirea outdoor. si aceea trasa mult de par...
oricum mersi fain pentru lista.. :notangel:

#2079
Prigonius

Prigonius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.04.2010

View Posthuafa, on 2nd November 2010, 23:12, said:

Am inteles..insa in Suceava nu este nici un site Cosmote upgradat la 3G,sau din ce stiu eu..cei acolo 3G, e doar de la Zapp...cu 2-3 exceptii.satele bunicilor mei care nu au 3G sau foarte slab, verificat pe 15 octombrie 2010
ce ma mira e ca se prezinta doar acoperirea outdoor. si aceea trasa mult de par...
oricum mersi fain pentru lista.. :notangel:

Prietene, acoperirea se calculeaza in functie de profilul zonei: urban, rural, cimpie, munte, etc. Sunt mai multe modele de propagare care se pot lua in calcul...
La  ce te referi trasa de par? ai fost tu cu telefonul si n-ai semnal 3G?
Io zic ca ai SIGUR in Suceava 3G COSMOTE, si nu ZAPP cum confunzi tu....  merge 3G beton. (sunt statii destule + se vor instala multe statii noi) Semnal UMTS ptr satele mai departate se va implementa cred destul de curind, deci rabdare.


Acoperire indoor? Da un mail si cere-le harta cu acoperirea indoor la tine in bloc si asteapta un  raspuns....
Sigur nu iti va placea ce vei primi....

#2080
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View PostCross-Gleam, on 2nd November 2010, 17:15, said:

Au si 3G pe cladirea Romtelecom.

Au, dar in mod evident nu este suficient pt a acoperi cum trebuie zona Manastirii Casin. Trec des pe acolo si uneori telefonul sare pe 2G din cauza semnalului slab 3G.

#2081
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View PostPrigonius, on 3rd November 2010, 10:52, said:

Prietene, acoperirea se calculeaza in functie de profilul zonei: urban, rural, cimpie, munte, etc. Sunt mai multe modele de propagare care se pot lua in calcul...
La  ce te referi trasa de par? ai fost tu cu telefonul si n-ai semnal 3G?
Io zic ca ai SIGUR in Suceava 3G COSMOTE, si nu ZAPP cum confunzi tu....  merge 3G beton. (sunt statii destule + se vor instala multe statii noi) Semnal UMTS ptr satele mai departate se va implementa cred destul de curind, deci rabdare.


Acoperire indoor? Da un mail si cere-le harta cu acoperirea indoor la tine in bloc si asteapta un  raspuns....
Sigur nu iti va placea ce vei primi....
stiu prietene ca merge beton, in oras merge super...testat cu cartela cosmote net pe mf637
insa in 2 localitati din acea lista si numai pe edge stateam...desi ele apar ca si cu 3G-

P.S inainte am folosit Z020 si zapp 3g-cartela pe mf622 tot in oras si tot in acele 2 localitati la care m-am referit....
crede ma realitatea din teren difera de multe ori cu teoria...

#2082
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postd1ab0l33k, on 2nd November 2010, 21:09, said:

Pentru cine este interesat, lista cu localitatile in care se comercializeaza HSPA-ul Cosmote (noiembrie 2010).
   Mai bine treceau numerele de strazi sa fie lista mai mare.....

#2083
Prigonius

Prigonius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.04.2010

View Postalexa32, on 3rd November 2010, 19:20, said:

Mai bine treceau numerele de strazi sa fie lista mai mare.....
Lasa k ăia d la Voda au cartea de telefoane...ce să zic....na belea...o vroiai mai lungă.....

#2084
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Am observat ca s-a imbunatatit acoperirea la metrou.. exista semnal si intre statii (in majoritatea cazurilor) si chiar in pasajul dintre magistrale la Unirii...

#2085
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Merg aproape zilnic cu metroul dar nu am observat o imbunatatire vizibila. E adevarat, folosesc mai des ruta Dristor-Gorjului si Gara de Nord dar si in pasajul de la Unirii stiu ca era semnal utilizabil pana spre iesirea la Mc-ul de la Unirii2.

#2086
gabrielsavin

gabrielsavin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 02.01.2010
I-mi cer scuze daca sunt of-topic cu aceasta intrebare.
Vroiam sa intreb pe cunoscatorii din Iasi daca releul din partea stanga cum stai cu fata la popas pacurari este de cosmote,sau unde este cel mai apropiat releu in Valea Lupului.Este ok semnalul acolo,in sat,?Multumesc anticipat.

#2087
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Daca nu, ne poti face o poza cu el si îti vom putea spune mai repede al cui este.

Edited by Cosconor, 18 November 2010 - 22:57.


#2088
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Din cate stiti voi, exista acoperire Cosmote 3G la Tusnad?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate