Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

RADARE FIXEEEE !

- - - - -
  • Please log in to reply
1763 replies to this topic

#37
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. trebuie sa imi adaug modulul de detector de radar laser pe al meu Beltronics Modular...

2. De unde luam folie ?

#38
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Am vazut pe unii ca au numarul sub o folie de plastic.... credeam ca sint tarani si nu vor sa rugineasca aluminiul.... dar se pare ca stiau ei ce stiau. Folia aia s-ar putea sa fie interzisa in europa.... varianta cu sprayul nu e vizibila...  Sa fie oare la Augsgurg? http://www.augsburg.ro/

Totusi in timpul zilei cred ca numarul este vizibil. S-ar putea sa nu bitzuie ziua in amiaza mare...

#39
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Idei pt "repararea" radarelor fixe !

Attached File  sauvezflashs.zip   404.81K   476 downloads

#40
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Aseara am dat un e-mail catre Falcon (Viper) pt module laser, si azi dansii m-au sunat.

Din informatiile lor, in acest moment sistemul lucreaza doar pt monitorizarea traficului; nu are inca functia de detectie viteza.

Mai mult, cand vor avea si functii de radar, nu vor putea fi detectate pt ca nu folosesc nici laser, ci altceva...

#41
bmcdro

bmcdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.11.2003
SUUUPER TARE powerpointul cu idei pentru camere   :peacefingers: . dar cred ca e o lupta pierduta. or sa le puna la loc .. tot din banii publici ce pana lor ca nu dau de la ei din buzunar .

sistemul de detectie a vitezei ar putea fi prin doua poze succesive la interval de cateva milisecunde. cel putin asa au aberat astia pe la TV. Din punct de vedere tehnologic mi se pare perfect posibil. Dar daca e asa .. inseamna ca nu le poti detecta cu nimic . E ca si cum ai incerca sa detectezi o camera video care filmeaza. Shit

PS: eu am inceput sa le invatz pe DN1 Ploiesti Bucuresti. Sunt 10. Incetinesc regulamentar in dreptul lor ( fac si eu teste ca am inteles ca si ei sunt in teste ) si sper cand le-or da deja drumul sa fiu complet adaptat la noile conditii de trafic ;) . Mai nasol e cand port vreo discutie aprinsa la telefon si ma trezesc ca am trecut voios cu 120 pe langa un radar fix. Trebuie sa exersez ...

#42
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postbmcdro, on Nov 21 2005, 11:46, said:

Mai nasol e cand port vreo discutie aprinsa la telefon si ma trezesc ca am trecut voios cu 120 pe langa un radar fix. Trebuie sa exersez ...

Daca fac poze din fata, poate primesti o amenda pt ca vorbesti la telefon.

Poate o sa pozeze si pe cei fara centura!   :w00t:

#43
ang3lfir3

ang3lfir3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 04.09.2005
E interesanta treaba aia cu folia pe numar...unde se gaseste si cat costa..stie cineva?

#44
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Se zvoneste ca radarele astea ar fi interconectate si ti s-ar putea calcula viteza medie intre 2 radare .. dar parerea mea e ca e cam greu sa se faca asta, ar trebui ca sistemul sa poata identifica masina automat, fara ajutorul vreunui operator, lucru care nu este total imposibil, dar mai greu de realizat

#45
ang3lfir3

ang3lfir3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 04.09.2005
eu am auzit k daca faci mai putin de 1 ora intre Buc si busteni poate sa-ti dea amenda,dar nu stiu daca functioneaza

#46
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004

View PostH725, on Nov 21 2005, 14:40, said:

Poate o sa pozeze si pe cei fara centura!   :w00t:

Pentru asta-i buna jacheta cu o centura desenata pe ea :)
(Eu port intotdeauna centura, btw)

#47
ang3lfir3

ang3lfir3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 04.09.2005
sau o geaca neagra :))

#48
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postrenderman, on Nov 24 2005, 14:37, said:

Se zvoneste ca radarele astea ar fi interconectate si ti s-ar putea calcula viteza medie intre 2 radare .. dar parerea mea e ca e cam greu sa se faca asta, ar trebui ca sistemul sa poata identifica masina automat, fara ajutorul vreunui operator, lucru care nu este total imposibil, dar mai greu de realizat

Da, este adevarat! Conform articlolului din Libertatea identifica viteza printr-o metoda nedetectabila, recunosc automat numarul de inmatriculare, calculeaza viteza unei masini dintre 2 radare.... Incepind cu 6 decembrie sistemul o sa devina operational.

Poate de aceea a fost sistemul asa de scump!


View PostKunzite, on Nov 24 2005, 20:34, said:

Pentru asta-i buna jacheta cu o centura desenata pe ea :)
(Eu port intotdeauna centura, btw)

Si eu port centura, e pt securitatea mea. Viteza legala o depasesc...  :naughty:

Edited by H725, 28 November 2005 - 01:26.


#49
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostCourage, on Nov 13 2005, 01:52, said:

Voi va dati seama ce insamna radar din 5 in 5 km ?
Da, 3 milioane de euro date pentru a bloca circulatia.

View PostCourage, on Nov 14 2005, 17:51, said:

Also poate mai umplu si ei cu apa canistrele alea de plastic dintre benzi, pt ca fra apa efectul te decelerare este inexistent :( Nu mai au pic de apa !
Acum la "doar" 0.5€/zi/bucata tu mai vrei sa aiba si apa-n ele. La milioanele de euro care le iau pe contractul ala nu-si permit apa, e scumpa, bine ca au macar aer. De ce credeai ca se tot intind cu ele, chiar si in zone in care mai rau incurca circulatia? Se platesc per bucata/zi, exact ca wc-eurile ecologice din Bucuresti. Fiind vorba exact de aceasi firma era de asteptat. Una din favoritele Baselului.

View Postrenderman, on Nov 24 2005, 14:37, said:

Se zvoneste ca radarele astea ar fi interconectate si ti s-ar putea calcula viteza medie intre 2 radare ..

Quote

Sistemul recunoaste automat numerele masinilor

Sistemul adoptat pe DN 1 este o combinatie de tehnici de supraveghere a traficului auto folosite in tarile occidentale. In principal,  camerele video fixe, in numar de trei pentru fiecare sens, situate pe portale filmeaza continuu autovehiculele aflate in trafic.

Sistemul denumit aNPR (automatic Plate Number Recognition), citeste automat numarul fiecarei  masini si poate calcula viteza medie cu care circulati atat atunci cand treceti pe sub portal (intre doua camere), cat si viteza medie pe diferite tronsoane de drum, recunoscand automat numarul masinii. Pentru a nu pica in plasa politiei, e bine sa mergeti cu viteza legala in raza oricaror perechi de camere montate si sa aveti grija sa nu ajungeti “foarte repede” de la Otopeni la Barcanesti sau  Sinaia. Daca ati calcat prea tare acceleratia in zonele nesupravegheate e bine sa  luati o pauza de tigara inaintea urmatoarei camere video.

Oricum, si daca nu e real asa ceva, zvonul a fost lansat, blocajele devin inevitabile. Eu numai de-al naibii o sa merg cu 40km/h de acum incolo pe DN1. In afara localitatilor. In localitati.. 10-30km/h.

#50
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
sa-mi b@# p%^& in ideile lor tampite.... o sa ma pozeze probabil cum calc si linia continua....
pai daca asa este cum zice mai sus..... e jale.... NU ESTE SCAPARE!!!!
hai sa fim seriosi.... sa-mi scoata relicvele de pe sosele (cu sau fara tractiune animala) sa-mi puna limita la 120-130 si e OK.... dar altfel eu zic ca nu e normal

si acu serios..... chiar nu e nici o solutie de a impiedica folosirea acestui sistem.....???.... e adevarat ca sistemul e conform normelor europene si neeuropene.... dar nu s-ar putea combate plecand de la faptul ca suportul pe care se aplica este ANTIC SI DEDEMULT.....

#51
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
salutare

am o intrebare: stie careva, dar din sursa sigura, nu banuieli ! - cum functioneaza aceste radare? se pot folosi spray-urile ptr tablite? sau foliile? care este antidotul ?
Nu de alta, dar decat sa stau cu ochii pe vitezometru si sa numar stalpii, prefer sa fac o investitie inteligenta.
La nivelul amenzilor... nu cred ca este foarte scumpa solutia ocolirii lor. Oricum isi scot banii, ca si detectoarele !

Astept un raspuns, sper avizat !

Multumesc anticipat.

Robert

#52
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postrobmih, on Nov 28 2005, 19:34, said:

am o intrebare: stie careva, dar din sursa sigura, nu banuieli ! - cum functioneaza aceste radare? se pot folosi spray-urile ptr tablite? sau foliile? care este antidotul ?
E prea devreme sa afli "din surse sigure" dar pun pariu ca si daca afli nu o sa te ajute prea mult. Exact cum luau taloane acum cativa ani pentru abtibild cu sigla Romaniei pusa de pustani pe numere de inmatriculare, la fel o sa faca acum si pe cei cu folie, spray sau ce se-o mai inventa. Abtibildurile nu incalcau nici o lege dar nimeni nu scapa cu ele. Daca te luai de ei iti gaseau ei altceva pentru a-ti retine permisul (o lumina arsa, o modificare neautorizata la sistemul electric, etc).

Cel putin in prima perioada probabil o sa stea cu statii din 10 in 10 km si o sa opreasca orice masina nu i se poate citi numarul. Si sa te fereasca sa le considere antiradare (ca sunt o forma de antiradare, sunt la fel de interzise precum detectoarele de radar) ca nu mai pleci cu masina de acolo.

Solutiile astea o sa fie doar o simpla amagire, o metoda pentru niste mici bisnitari sa mai scoata niste bani, in ultima vreme detectoarele de radar sunt inutile pentru ca organele stiu deja sa activeze radarul exact cand treci prin fata lui si cand iti bipaie detectorul inseamna ca deja poti sa opresti pe dreapta ca amenda ti-ai luat-o.

Ce ma deranjeaza pe mine e ca s-au dat 3 milioane de dolari pentru .. blocarea traficului pe DN1, cu banii astia se puteau gasi metode mult mai bune de a reduce numarul de accidente. Dar incep sa cred ca nu asta se urmareste.

#53
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Sistemul poate recunoaste si numerele astea?  :coolspeak:

Attached Files



#54
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
cred ca trebuie sa ii anuntam pe baieti mai colorati ca intre buc. si ploiesti se afla la fiecare 5km 40.000 de euro  :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate