Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Feriti-va de canisa Hidalgo's Spirit!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
katmay

katmay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.03.2008

View PostNemesis-, on 30 septembrie 2012 - 22:04, said:

hmm este vorba de http://www.labradori.ro ?
daca animalele sunt tinute in conditii mizere de ce nu anuntati protectia animalelor?

da despre canisa asta este vorba

@robinet_06  imi pare nespus de rau sa citesc ceea ce ai patit cu puiutelul ....

#20
LORINE

LORINE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2012

View PostAndrine, on 26 septembrie 2012 - 17:55, said:

Doamne cum ai putut sa dai 600 de euro pe un caine? Eu iubesc caini dar nu sunt in stare sa dau atatia bani pe unul, cu banii astia ma du cin vancata o saptamana hahahah. Imi pare rau pt ce a patit catelul tau, la el a paitit si al meu eu am un rott, are o dspazie de sold si oboseste f repede, nu suporta sa mearga mai mutl de ora la plimbare, duap aia ca,schiopata, alfle lam cumparat d ela o crescatorie cu 150 de euro acum 2 ani... nu sutn sigura ca e displazie ce are el, pt k nu iamfacut radiografie insa aresemnele unei displazii.
Daca vrei un caine sanatos,de rasa, vioi, care sa-ti fie alaturi o buna parte din viata si de care sa te bucuri din plin, trebuie sa dai destui bani. Eu am dat 650 de euro pe Bichonul meu Bolognese si sunt mandra ca am facut miscarea asta. O duc la veterinar la cosmetizat, tuns vara, vaccinat dupa cum scrie in carnetul ei (orice canisa ar trebui sa dea asa ceva), ii cumpar mancare, jucarii...Pentru ca am stiut ca un caine inseamna responsabilitate. Din ce am vazut, cainele tau are o viata mai proasta decat unul de pe strada (care se descurca excelent). Crestine, daca spui cu buna stiinta ca are semnele unei displazii, de ce Doamne iarta-ma nu il/o duci la veterinar?! Daca (Doamne fereste) ar fi fost catelul meu, nu as mai fi stat pe ganduri. Si daca te intrebi de ce unii dau bani grei pe un caine, este pentru ca nu au cazut in plasa crescatorilor de plastic. Un pret mic si afirmatii precum : "Caine cu pedigree, din parinti campioni, sanatos, vaccinuri la zi " etc. ascund un caine ca vai de el care, daca ar fi gandit ca un om, ar fi spus ca mai bine nu se nastea.
Canisa de unde mi-am luat eu Bolognese-ul este o canisa serioasa cu care m-am intalnit sa vad mediul in care cresc puiutii, care mi-au aratat puiuta aleasa de mine pe webcam, cu care am tinut legatura...Cainii lor sunt adevarati caini cu pedigree, campioni la multe show-uri de frumusete canina. In casa acelor oameni cu suflet care lupta impotriva samsarilor, incurajati de cei care distribuie avertizarile lor pe Facebook, patrupezii se simt ca in Rai. Am vazut ce curat este, ce mancare de buna calitate au, o armata de jucarii, o armata de instrumente pentru cosmetizare...(Poate n-ar trebui sa fac reclama, dar canisa se numeste Uilaki's White Beauty si se afla in Cluj, nu ezitati sa le vizitati site-ul www.bichonbolognese.eu)
Un ultim pont mai am:
NU VA INCREDETI IN CANISE CARE VAND MAI MULT DE DOUA RASE SI/SAU CARE NU ACCEPTA SA VA ARATE MEDIUL IN CARE CRESC CATEII!!

Apropo, am cautat dupa imaginile canisei Hidalgo's Spirit si ele apartin unei canise straine. Incercati si voi ca sa va convingeti..

#21
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Ce fitza de doi bani sa dai sute-sute de euro pe un caine. Multe rase obtinute din incrucisari nenaturale, cu probleme de sanatate oricat de bine ingrijite ar fi. Incurajati traficul de animale, chinuirea lor, raspandirea raselor cu gena slaba.

#22
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View Postandreim77, on 08 august 2013 - 10:07, said:

Ce fitza de doi bani sa dai sute-sute de euro pe un caine. Multe rase obtinute din incrucisari nenaturale, cu probleme de sanatate oricat de bine ingrijite ar fi.....

Vorbesti in cunostinta de cauza, sau doar STII tu ca asa e ?
Cat despre fitza ... hai s-o lasam moarta.
Cine-si doreste un caine dintr-o anumita rasa (pentru ca-si doreste un anumit tip de caine - aspect, temperament, aptitudini) trebuie sa fie dispus sa plateasca pretul corect al unui exemplar cu pedigree. Si dupa cam am ami spus pe-aici, pedigree-ul nu e doar o hartie de fitze ci atesta faptul ca exemplarul respectiv apartine unei anumite rase (are trecuti predecesorii pe 4 generatii: parinit/bunici / stra-bunici / stra-stra-bunici).
In acest caz, pretul de cateva sute de euro este justificat prin investitia (caini, monte, expozitii, hrana de calitate, veterinar, medicamente, etc) si munca depusa de crescator.

In cazul in care cineva vrea un caine dintr-o anumita rasa doar pentru ca-i place cum arata sau doar pentru ca "da bine" si da 150-200 euro unui comerciant oarecare, da, acesti bani pot fi trecuti la capitolul "investitii de fitze".
Cu atat mai mult cu cat nu ai garantia a ceea ce cumperi si platesti doar aspectul (in cel mai bun caz) !

Cine are nevoie doar de un caine, e pacat sa cumpere unul din ultima categorie - sunt o multime de caini metisi (de curte / maidanezi) care-si vor face treaba la fel de bine sau chiar mai bine decat cei de 100 euro, vor fi muuult mai sanatosi si-si vor iubi neconditionat familia.

#23
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

View Postmarr, on 08 august 2013 - 14:30, said:

Cine are nevoie doar de un caine, e pacat sa cumpere unul din ultima categorie - sunt o multime de caini metisi (de curte / maidanezi) care-si vor face treaba la fel de bine sau chiar mai bine decat cei de 100 euro, vor fi muuult mai sanatosi si-si vor iubi neconditionat familia.
Exact. Un caine asa zis maidanez, daca nu e cumva corcit cu vreun pudel sau cine stie ce alta rasa obtinuta recent scapata de sub supravegherea stapanului, e mai caine decat toate rasele astea la moda. Uite aici rasa adevarata, dar ce sa vezi, in final vei citi despre ce inseamna snobismul mileniului 3. Cainele asta, o rasa veche si pura cica face 2 mil. dolari! Lol!
http://www.descopera...-caini-din-lume
In rest, sa fim seriosi, fitze si chin pt bietele animale.

#24
Amrita7

Amrita7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2014


Cum a evoluat catelusul luat de la canisa Mediguard? A avut probleme de sanatate sau alte situatii neplacute?


#25
mihailispirescu

mihailispirescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2014
Buna seara!
Am luat de curand un pui din canisa Hidalgo's Spirit si sunt fericit sa vad cat de armonios se dezvolta si cat de energic este! Are toate caracteristicile rasei sale deocamdata miniatural. Este auriu cu mici tente ciocolatii, are capul mare cu un nas lat cu nari deschise, ochi castanii si o privire inteligenta. Blanita este scurta si neteda. Ca fire este foarte echilibrat dar si curios sa descopere locuri noi in casa, oameni noi... (este varsta!). In ceea ce priveste relatia cu proprietarul canisei, dl Radu Serban, a fost si ramane excelenta! Am achitat in avans pretul pentru un pui cu pedegree si exact in ziua stabilita l-am primit pe dolofanul Toto cu vaccinurile si deparazitarile facute la zi. Recomand cu multa caldura pe dl Serban ca fiind nu numai un mare crescator dar si un mare iubitor de caini! Se simte ca face acest lucru cu multa pasiune iar recomandarile le face in functie de temperamentul, timpul si conditiile de locuit ale proprietarului astfel incat sa fie o simbioza perfecta om-caine. Vom posta fotografii cu noul membru al familei noastre cat de curand!

#26
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
N-am vrut sa scriu aici pana acum...sunt si eu parte din lungul sir de tepuiti, puiut de labrador ciocolatiu cumparat cu carnet de sanatatate "cu vaccinurile la zi" (a adus din spate un carnet oarecare de sanatate cu etichetele vaccinurilor pe el, nu era muusai sa fi fost facute puiului ales), a luat jigodie de la maidanezii din parc si a murit la 7 luni...sarmana Milka s-a chinuit o luna, am gasit un tratament experimental la un veterinar din State aplicat si aici...totul a fost in zadar.

Urmatorul pui de labrador l-am cumparat din Budapesta. Nu vreau sa mai aud de "crescatori" din Ro vreodata...

#27
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Ai sarit din lac in put,si la unguri e la fel,in anumite cazuri chiar mai rau.
Imi doresc ca acest catel sa fie sanatos si sa nu ai probleme dar e doar chestie de noroc nicidecum ca este luat din ungaria.

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Nu vă supăraţi pe mine, dar să dai fără nici un act 600 de euro pe un câine mi se pare absurd.

#29
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Acte avea garla, etichete de vaccinuri pe carnetul de sanatate...

M...nu stiu. Cateaua are 4 ani acum, e bine merci, am luat-o de la presedinta clubului labrador de la ei - canisa Sealland.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate